Jak vymazat křížový steh

Potřeba předem vědět, jak smazat výšivku křížem, je spojena s touhou zachovat přitažlivost a čistotu výrobku po delší dobu. Nesprávně zvolená teplota nebo prací prostředek může způsobit, že tkanina se zbaví nebo ztratí svůj tvar, a sněhobílý podklad se stane šedivým.

V tomto případě se doporučuje první praní hotového díla provést ihned po jeho dokončení.

Proč musím umýt předměty s výšivkou

Pečlivé a včasné mytí věcí, na kterých jsou přítomny prvky křížového stehu, je nezbytné, aby se zbavili:

  • prach;
  • nahromaděné malé hromady;
  • epidermální částice (mrtvé buňky) a sebum;
  • stopy po upnutí obručí (speciální rám, do kterého se tkanina vkládá před začátkem vyšívání);
  • značkovací čáry vytvořené zvláštním značkovačem;
  • různé druhy jiných skvrn a nečistot.

Správně provedené pečlivé mytí zároveň umožňuje, aby výsledkem práce bylo dosaženo zvláštního jasu barevné stupnice, a také se přizpůsobí nitě samotným vzorům, z nichž se stávají hladšími a přitažlivějšími.

Příprava naprvní praní

Na konci práce je nutné pevně upevnit všechny konce použitých nití tak, aby se samotná výšivka nerozpustila. Je-li samotný výrobek v zásadě čistý a je nutné pouze odstranit jemné vilky a osvěžit výkres, stačí věc důkladně umýt pod tekoucím chladem dostatečného množství vody s přidáním měkkého (bez agresivních složek) tekutého produktu. Gel nebo tekuté mýdlo by mělo být navrženo pro práci s barevnými tkaninami. Prací prášek v takových případech se nedoporučuje, protože zrna nemají čas se rozpustit a mohou zkazit veškerou práci ještě více.

Otáčení a silné spřádání může způsobit zkroucení vzoru nebo výšivky. Výrobek musí být jednoduše odstraněn a nechán odtéci. Teprve poté je vyšívání položeno na bílý čistý froté ručník a je pokryto vrchní částí. Tento ručník je schopen absorbovat zbývající vlhkost. Nové vyšívání by mělo být vyžehleno na froté ručník, ale vždy na nesprávné straně. Stupeň ohřevu železa by měl být minimální. Pokud je možné použít parní kotle, musí být výrobek zcela vysušen.

Základní pravidla

Nejdůležitějším požadavkem při úspěšném mytí výrobků s vyšívanými prvky je vhodná teplota vody. I když je to jen velmi teplá nit, může se zbavit a poškodit základ výšivky. To platí i pro drahé kvalitní závity známých značek. OptimálníTeplota praní je 30 stupňů, mírně vyšší než normální pokojová teplota.

Použitý prací prášek nebo gel musí být před rozpuštěním zcela rozpuštěn. Je lepší, když bude vybraný nástroj určen pro mytí barevných předmětů ve studené vodě. V tomto případě by měl být prášek trochu. V tomto případě je vhodnější zvolit umyvadlo pro mytí, aby bylo možné výrobek umýt, ale neotírejte jej rukama nebo točit. Opláchněte tkaninu výšivkou, dokud nebude veškerý prášek odstraněn.

Vyšívání je možné sušit pouze v horizontální poloze. Nedoporučuje se zavěsit s použitím kolíků na prádlo. Žehlení plátna by mělo být pouze z nesprávné strany a poté, co je napůl suché. Šampon se často používá k mytí plátna výšivkou, ale v takových případech je lepší zvolit bezbarvé produkty. Pokud během procesu vyšívání byl použit značkovač pro značení, pak jeho zbytky mohou být odstraněny namočením produktu v jednoduché studené vodě po dobu 50 až 60 minut.

Metody nakládání se skvrnami

Výběr vhodných prostředků pro odstraňování kontaminantů závisí zcela na jejich povaze a vlastnostech. Například nepřesné stopy kávy mohou eliminovat peroxid vodíku, dobře zvládají i krevní skvrny. Z čajových skvrn je lepší použít roztok kyseliny citrónové v čisté vodě v poměru 1: 10.

Mastné útvary z kosmetických krémů se odstraňují lékárnou nebo jiným alkoholem. V boji proti rzi nutněkyselina octová pomůže a tvorba plísní může být odstraněna namočením znečištěné plochy v roztoku jedlé sody. Pokud se v důsledku nedbalosti na tkanině objevila lehká opálení ze železa, můžete se vždy pokusit odstranit ho bavlněnou podložkou nebo tamponem namočeným v peroxidu vodíku. Pro obzvláště silné znečištění je povoleno kyslíkové bělidlo, ale v každém případě stojí za to odmítnout použití benzínu, glycerinu a acetonu. Jedná se o příliš agresivní látky, které mohou zcela zkazit vlákna, což jen zhoršuje existující problém.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Je nesmírně důležité vědět, že látky jsou aplikovány pouze na znečištěnou plochu výrobku. Po ošetření se produkt ihned promývá bez promočení.

Funkce péče o vyšívání vlny

Hlavním rysem vlněné výšivky je, že nitě po umytí se velmi dobře posadí, což znamená, že výrobek může ztratit tvar. Pro zachování původní přitažlivosti věcí vyšívaných vlněnou nití musíte použít čistou a vždy studenou vodu.

Prací prostředek by měl být navržen speciálně pro vlněné výrobky a měl by být snadno opláchnut z povrchu příze a tkaniny. V procesu oplachování je dovoleno použít malé množství máchání. Suchý nezbytně vodorovně na ručník. Je možné žehlit, ale s minimálním ohřevem železa a po úplném vysušení samotné výšivky. Při žehlení je velmi odrazovánostiskněte žehličku na základnu.

Metody praní

Produkty s křížovým stehem je možné smazat dvěma způsoby: svisle nebo namáčením v mýdlovém roztoku.

V prvním případě se již dokončené práce jemně natáhnou na plastové nebo dřevěné běžecké dráhy a pak se navlhčí teplou vodou dodávanou z pružné sprchy. Pro takové praní použijte vhodnější měkký gelový prací prostředek, který je důležitý pro aplikaci houby a pomalé kruhové pohyby, dokud pěna nepůsobí. Proplachovací prostředky se provádějí také ze sprchy, ale se studenou vodou.

Pro předběžné namáčení se nejdříve připraví mýdlový roztok a pak se na něj po dobu 5 minut umístí vyšívané plátno. Poté nemůže být výrobek vylisován nebo zkroucen, protože vyšívací nitě mohou být roztrženy nebo deformovány. Produkt můžete sušit pouze vodorovně a na čistém froté ručníku.