Jak vyrobit matné sklo od obvyklého doma

Neprůhledný skleněný povrch zdobí různé domácí dekorace nebo nábytek. Myšlenka používat takový účinek často navštíví řemeslníky. Zdobí velké zrcadlo nebo prosklené dveře skříněk. Po této léčbě vypadají věci jako umělecká díla. Ale ne každý ví, jak udělat sklo matné doma. Získat takový povrch několika způsoby.

Výhody matování

Jako dekorativní se obvykle používají skleněné výrobky s matnou povrchovou úpravou. To může být různé lustry, stolní lampy, nádobí, zrcadla, matné sklo vložky do dveří skříněk. Plně matné sklo se někdy používá k rozdělení velkých místností s přepážkami. Neprůhledný povrch pak vytváří pocit samoty.

Matné zasklení má oproti obvyklým výhodám několik výhod:

  • při použití matného skla na dveřích nebo přepážce vypadá prostor izolovaně;
  • si můžete vybrat různé varianty designu;
  • matovací techniky umožňují měnit aplochý povrch a složité trojrozměrné formy;
  • je možné zvolit optimální metodu matování;
  • tento skleněný povrch je méně špinavý.

Technologie pro získání matného povrchu

V každodenním životě se nejčastěji používají skleněné předměty s neobvyklým efektem, které byly vyráběny průmyslově. Pro výrobu rohoží se používají následující technologie:

  • restrukturalizace pomocí pískovny;
  • vystavení chemikáliím;
  • obrábění.

Pískovací stroje jsou častěji používány v průmyslové výrobě, ale pokud máte zkušenosti s manipulací s takovým vybavením, můžete jej použít k vytvoření matného efektu. Zbývající dvě technologie pro změnu struktury povrchu skla mohou být úspěšně využity i začátečníky.

Dává matný efekt písku

Aby se sklo stalo neprůhledným, budete potřebovat speciální stroj nebo pískovací stroj. Na stroji zpracuje proud jemného písku a vody, aby se dosáhlo požadovaného účinku. Výsledkem je matná hrubá textura, která vydrží dlouho.

Pískovací zařízení nepoužívá pro zpracování mokrý písek, ale suchý písek. Je pod vysokým tlakem vstupuje do povrchu. Výsledkem tohoto zpracování je odstranění asi 3 mm od povrchu materiálu. Proto je dovoleno používat tuto technologii pouze pro brýle stloušťka větší než 5 mm.

Důležité!

Použití pískovacího zařízení je možné pouze ve speciálně připravené místnosti, která chrání tělo před skelným prachem. Tento způsob matování spotřebovává velké množství elektřiny. Další nevýhodou je zvláštní požadavek na kvalitu použitého písku. Všechna zrna by měla být malá a jedna velikost. V opačném případě může být sklo snadno poškozeno.

Postup matování pískováním:

  1. Pracovní plocha je očištěna od nečistot a odmastěna.
  2. Pokud potřebujete na skle vytvořit nějaký druh kresby, na zpracovávanou plochu se nalepí šablona.
  3. Zapněte přístroj a zpracovejte požadovanou oblast a stiskněte čerpadlo na sklo. Několikrát přejeďte přes povrch, abyste dosáhli požadované hloubky zpracování.
  4. Odstraňte šablonu a umyjte sklo.

Chemická expozice

Pro domácí použití je tato technologie přístupnější. Zde se na povrch aplikují různé agresivní látky, které mění strukturu. Tato technologie se také nazývá leptání. Pro výrobu matného skla vlastníma rukama je lepší použít netoxické pasty a roztoky. Experimentování s koncentrací použitého činidla a dobou expozice má odlišný stupeň neprůhlednosti.

Pro změnu struktury se obvykle používá matovací pasta na bázi tekutého skla nebo kyseliny fluorovodíkové. Nanáší se na skleněný objekt s tlustou vrstvou a ponechá se několik minut. MožnostTakové zpracování postřikuje povrch speciální barvy a následné sušení v peci.

Obrábění

V tomto případě se sklo zpracovává rytím nebo leštěním. Výsledkem je krásný povrch. Dlouhodobě zachovává svůj získaný vzhled:

  1. Při broušení se povrch ošetřuje speciálním kruhem a jemným pískem. Voda se přidává do písku, aby se snížila tvorba prachu.
  2. Rytina se používá k aplikaci obrázku nebo nápisu. Značka na skle zůstává po vystavení speciálnímu nástroji.

Metody skleněných rohoží doma

Nezávisle vyrobte z matného skla průhlednou fólii pomocí speciálního filmu. Je nalepen na zadní stranu výrobku. Toto je nejjednodušší, nejlevnější a nejdostupnější možnost matování. Ale má značné nevýhody:

  • fólie může být lepena pouze na rovném nebo mírně zaobleném povrchu;
  • nahrávané položky mají velmi omezené použití.

Použití pasty

K přeměně povrchu skla se vyžaduje speciální pasta. Můžete si ho koupit v obchodě nebo si to sami. Vybraný nástroj se aplikuje na skleněný povrch a inkubuje se od 20 minut do půl hodiny. Poté se vysušená hmota promyje vodou. Před použitím jakéhokoliv výrobku se povrch omyje, vysuší a odmastí.

Důležité!

Aby byl výrobek zajímavější, můžete provéstpovrchových vzorů pomocí šablon. K tomu nejprve přilepte na šablonu filmu a teprve pak naneste matovací kompozici. Stejným principem vytvářejí nápisy na skle.

Matovací pasta může být vyrobena na bázi tekutého skla. K tomu je smíchán s malým množstvím vody a dosybayut malý zubní prášek. Hmota se míchá na homogenitu a aplikuje se na ošetřený předmět. Do hotové pasty je možné přidat trochu červeného olova nebo jiného přírodního barviva. Potom bude rohož zbarvena. Když látka na výrobku zaschne, je promyta tekoucí vodou.

Další verze domácí matovací pasty vyrobené z kyseliny fluorovodíkové. K tomu se ve 25 dílech čisté vody rozpustí 1 díl želatiny a 2 díly fluoridu sodného. Tato hmota se nanese na sklo a nechá se uschnout. Poté naneste roztok kyseliny chlorovodíkové 6%. Po chemické reakci se vytvoří kyselina fluorovodíková. Leptá vrchní vrstvu, což dává matný efekt.

Důležité!

Tato pasta se nepoužívá společně se šablonou. Nástroj proudí pod fólii a vzor je rozmazaný.

Aplikace rozprašováním

Tento způsob zpracování je vhodný pro matování malých předmětů. Pomocí speciálního aerosolu můžete přeměnit sklo, malé zrcátko, svícen nebo jiný interiér.

Nejprve se povrch otře a odmaštění alkoholem. Pak nalepte na zpracovanou šablonu objektu. Otevřete oblastikterá by neměla být chráněna krycí páskou. Plechovka barvy se několikrát třepe a její obsah se nastříká na předmět. Nátěr se nanáší ve vrstvách, přičemž dochází k přerušení pro úplné vyschnutí předchozí vrstvy. Pro konsolidaci výsledku je předmět pokryt speciálním matným lakem. Úplně schne za 2 hodiny.

Vlastnosti péče

Méně viditelné na matném skle, ale jejich vzhled je stále nevyhnutelný. Proto musíte znát základní pravidla pro péči o tyto povrchy. Aby nedošlo ke vzniku komplexních kontaminantů, musíte se jich zbavit, jakmile se objeví. U tohoto skla co nejvíce často otřete ubrouskem. Pro lepší čištění použijte hadřík z mikrovlákna.

Umyjte trvalé nečistoty pomocí stíračů. Lze je zakoupit v obchodě s hardwarem nebo hardwarem. Ale pro matné sklo nelze použít výrobky obsahující fluorid nebo silikon.

Pokud není možné zakoupit speciální nástroj, křída pomůže zbavit se trvalých skvrn. Je rozpuštěn v horké vodě a aplikován na produkt. Po vysušení se zbytky křídy promyjí zmačkanými novinami.

Pro zachování atraktivního vzhledu se doporučuje občas otřít matné sklo kusem mokrého semiše. Dobře zvládá znečištění horkou vodou s přídavkem octa. Po umytí se výrobek okamžitě setře suchým hadříkem. Podobný účinek se dosáhne promytím skla vodou a amoniakem.

Nějaké sklo nudenévěc může být aktualizována a vyrobena zajímavý kus nábytku s pomocí rohože. Tyto postupy lze snadno implementovat použitím speciální pasty nebo matovací fólie. Správná péče bude mít dlouhodobý účinek.