Jak zcela vyčistit pevný disk v notebooku nebo počítači

Je velmi obtížné pracovat bez volného místa na disku, protože nemůžete stahovat potřebné informace, instalovat hru nebo program. A pokud na systémovém disku není dostatek místa, počítač začne viset a pomalu reagovat na příkazy.

Proč musím vyčistit počítač před odpadky

Při práci na počítači je pevný disk zaplněn, což vede k řadě nepříjemností. Když se systémový oddíl C stane málo místa, mohou nastat následující problémy:

 • není možné instalovat nové hry, programy;
 • snižuje rychlost počítače;
 • Při upgradu operačního systému se zobrazí zpráva o nedostatku místa.

Samozřejmě, pokud na jednom disku není dostatek volného místa, můžete instalovat nové produkty na jiné, kde jsou. Ale to neřeší obecný problém. Pokud na systémovém disku není dostatek místa, měli byste to provést.úklid. Hlavní věc je udělat to správně a přesně.

Jak zcela vyčistit pevný disk

Pokud potřebujete důkladně a zcela vyčistit pevný disk notebooku nebo počítače, zejména systémový disk, měli byste učinit jasný akční plán. V prvním kroku se odstraní všechny zbytečné koše, které uživatel nezávisle uspořádá kopírováním a stahováním. Programy přes tlačítko Odstranit nebo kontextovou nabídku Odstranit by neměly být odebrány, jsou odinstalovány.

Pro důkladné vyčištění pevného disku můžete použít následující posloupnost kroků.

 1. Nejdříve vymažte všechny nepotřebné informace o uživateli.
 2. K odstranění nepotřebných aplikací použijte odinstalační program.
 3. Poté pomocí speciálního nástroje vymažte nepotřebné systémové soubory.
 4. Kromě toho byste měli vyčistit koš, složku s dočasnými daty, odstranit těžké soubory systému.

Provedením těchto akcí se ukáže, že pevný disk je co nejinteligentnější a ponechá pouze nezbytné programy a systémové prostředky.

Jak vyčistit pevný disk v notebooku nebo počítači

Neexistuje žádný zásadní rozdíl v čištění pevného disku pro stacionární počítač a notebook. V obou případech následujepoužívat stejné nástroje. Rozdíl může být ve verzích operačního systému Windows. Pro každou verzi jsou nejčastěji používány vlastní složky dočasného úložiště. Nejčastěji se jedná o složku Temp, ale může být v různých adresářích. Proto pokud se rozhodnete vyčistit pevný disk v notebooku, měli byste dodržovat obecná pravidla definovaná pro počítač.

Jak vyčistit pevný disk z výrobního závodu

Někdy nastává situace, kdy je nutné zcela vymazat pevný disk nepotřebných souborů. S diskovými oddíly, kde nejsou žádné systémové složky operačního systému, je vše velmi jednoduché. Formátování pomůže obnovit oddíl na tovární velikost.

Poznámka!

Výběr formátování, musíte pochopit, že po takovém postupu budou všechny informace nenávratně.

Formátování je možné v aplikaci Průzkumník. Otevřete složku Počítač, ve vybrané části otevřete místní nabídku, klepněte na řádek Formát. Délka procedury závisí na velikosti. Po skončení sekce Formátování bude sterilní.

Formátování můžete také provést pomocí nástroje Spustit. V řádku pro zadávání informací je zadán příkaz „format & lt; název jednotky písmeno & gt;“.

Před instalací operačního systému přímo z instalačního balíčku můžete vymazat systémový oddíl. Během instalace operačního systému se zobrazí okno pro výběr umístění instalace. V navrhovaném seznamu v požadované sekci nastavte kurzor. V dolní části oknaVyberte možnost "Konfigurovat disk". Z nabízených možností zvolte „Formátování“. Po dokončení instalace bude systém Windows pokračovat.

Jak správně vyčistit C od odpadků

Není nutné ukládat zbytečné odpadky do počítače, takže byste měli pravidelně odstraňovat nepotřebné informace. Při čištění otevřených diskových oddílů na pevném disku je vše velmi jednoduché, ale je třeba pečlivě a správně odstranit informace ze systémového disku C, aby nedošlo k poškození systému.

Existují dvě možnosti správného čištění pohonu C.

 1. Odstraňte nepotřebné informace pomocí speciálních nástrojů.
 2. Ruční čištění.

Poslední možnost je poměrně pracná, ale nejúčinnější. Vyžaduje minimální školení.

Vyčistíme pohon C pomocí systému Windows

Součástí operačního systému je vestavěný nástroj, pomocí kterého můžete provést důkladné vyčištění jednotky C. Pro její aktivaci je třeba provést následující posloupnost akcí:

 1. Otevřete okno Spustit (stisknutím kláves Win + R) /
 2. Do textového řádku zadejte text cleanmgr, klepněte na tlačítko OK.
 3. V okně, které se objeví, vyberte disk, který chcete vyčistit, například C (doporučuje se začít s ním).
 4. Poté, co nástroj analyzuje stav vybraného oddílu, zaškrtněte políčka v místech podle svého uvážení a klepněte na tlačítko OK.
Poznámka!

Operační systém je pravidelně aktualizován, dočasné soubory nových balíčků jsou uloženy ve složce Windows.old.Chcete-li vyčistit, vyberte funkci "Clean Windows Updates."

Čištění dočasných souborů a složek

Na systémovém disku (nejčastěji je označeno písmenem C) je složka Temp, ve které se nacházejí dočasná data. To mohou být data, která jsou potřebná při instalaci programů nebo souborů, které vytvářejí aplikace během provozu. Takový obsah lze bezpečně odstranit.

 1. Otevřete okno Run. To lze provést pomocí Start-Run nebo současně stiskem kláves Win + R.
 2. Ve ​​vstupním řádku (Otevřít) zadejte% temp% a klepněte na OK.
 3. Před zahájením mazání zobrazte skryté informace. Chcete-li to provést, vyberte v nabídce Nástroje - Možnosti složky.
 4. V okně, které se objeví, otevřete kartu „Zobrazit“ a zaškrtněte políčko vedle položky „Zobrazit skryté soubory ...“ a klepněte na tlačítko OK nebo Použít.
 5. Po zobrazení všech skrytých složek ve všech složkách v počítači a systémových souborech lze tyto soubory zcela vyčistit dočasnými soubory.
 6. Chcete-li rychle vymazat celý obsah složky Temp, vyberte všechny soubory (Ctrl + A). Poté vyvolejte kontextové menu a stiskněte řádek s příkazem „Delete“.
Poznámka!

Pro úplné vymazání souborů je nutné vymazat obsah koše na konci.

Vyčištění "těžkopádných" systémových souborů

V počítači je několik systémových souborů, které nejsou vždy potřeba. Mnozí uživatelé je nepoužívají, takže ztrácejí spoustu místa.místo na disku. Tyto informace můžete odstranit pouze v případě, že máte určité znalosti, protože je důležité jasně pochopit, že nejsou potřebné.

Pagefile.sys (stránkovací soubor RAM)

Toto je jeden ze systémových souborů, který se v mnoha případech nepoužívá. Chcete-li jej odebrat, postupujte takto.

 1. Klepněte na tlačítko Windows.
 2. Zvolte "Ovládací panely".
 3. V části „Systém a zabezpečení“ vyberte položku „Systém“.
 4. Najděte volbu „Zobrazit“ a vyberte „Kategorie“, poté otevřete „Systém a zabezpečení“.
 5. V záložce „Pokročilá nastavení systému“ otevřete okno „Výkon“ a klikněte na „Parametry“.
 6. Objeví se nové okno, ve kterém vyberte záložku „Pokročilé“, klikněte na tlačítko „Změnit“ v části „Virtuální paměť“.
 7. Zaškrtněte políčko „Bez stránkovacího souboru“ a provedené změny uložte kliknutím na tlačítko Ok.

Čištění Hiberfil.sys

Tento soubor ukládá podrobné informace o nastavení operačního systému od jeho instalace. V závislosti na mnoha parametrech dosahuje jeho velikost někdy až 10 GB. Chcete-li ji odstranit, budete muset provést následující kroky:

 1. Volání okna Run (Win + R).
 2. Zadejte příkaz powercfg - h off.
 3. Klepněte na tlačítko OK.

Čištění pevného disku pomocí programů a nástrojů

Pro více nezkušených a líných uživatelů existují speciální programy, které budou provádět čištění disku v souladu s vybranými parametry samostatně. Existuje spousta podobných aplikací, ale existují 4 nejběžnější a nejoblíbenější produkty.

 1. CCleaner. Po instalaci programu může proces čištění začít okamžitě. Nejprve musíte začít proces nazvaný "Analýza". Po provedení aplikace nabízí seznam potenciálních dat pro smazání, z nichž musíte vybrat ty, které mají být ze systému skutečně odstraněny. Velkou výhodou programu Ccleaner je, že pomocí jeho schopností můžete analyzovat a čistit systémový registr.
 2. Reg Organizátor. Aplikace profesionálně vyčistí a optimalizuje registr. Reg Organizer také provádí odstraňování problémů pro mnoho programů během čištění disku.
 3. Soft Organizer. Jedná se o sharewarovou aplikaci, pomocí které můžete rychle a snadno odstranit libovolný program. Práce s programem je jednoduchá, všechny potřebné instrukce budou nabízeny v procesu práce v ruštině.
 4. Revo Uninstaller. Účel tohoto systému je mírně odlišný od předchozího. To může odstranit soubory, které nebyly dříve zcela odstraněny. Po instalaci bude Revo Uninstaller analyzovat obsah pevného disku a navrhne data pro odstranění. Uživatel musí zkontrolovat políčka oproti požadovaným.

Vědět, jak správně vyčistit pevný disk počítače a notebooku, bude každý uživatel schopen udržet zařízení ve výborném pracovním stavu. A pokud se vyskytnou problémy s volným prostorem, člověk bude schopen rychle odstranit zbytečné odpadky bez poškození operačního systému.