Jemné mytí

Režim jemného praní se nejčastěji používá, když je výrobek důležitý nejen pro mytí, odstraňování skvrn, ale také pro zachování integrity a tvaru poměrně křehkých tkanin. Jemné mytí výrobků zahrnuje vcelku celkově vhodnou teplotu vody, použití určitých detergentů, jakož i možnost dvojitého oplachování a stupeň odstřeďování.

Dodržování uvedených kritérií vám umožňuje čistit výrobek bez poškození jeho barvy, integrity a tvaru vlákna.

Charakteristiky režimu šetrného praní

Je možné zcela zničit věci vyrobené z takových křehkých a zároveň krásných tkanin, jako je šifon, satén, hedvábí nebo dokonce organza z nesprávné péče. Pokud je pračka používána pro mytí znečištěných věcí, může být také jemný režim označován za ruční mytí, opatrný, za hedvábné věci nebo za vlnu. Charakteristiky režimu jemného praní jsou následující kritéria:

Přístroj používá více vody, aby se zabránilo nadměrnému tření mezi tkáněmi.

Podmínky teploty vody jsou přísnéomezeno na 30 (ve vzácných případech 40) stupňů.

Proces praní je urychlen, což minimalizuje dobu, po kterou produkt zůstane ve vodě, což znamená, že vylučuje riziko, že se tkanina roztáhne nebo se posadí.

Otáčení samotného bubnu v tomto režimu probíhá plynuleji a pomaleji.

Pokud je povoleno odstřeďování pro praní jemných předmětů, udržuje se na úrovni 400 - 700 otáček za minutu nebo je funkce zcela vypnuta.

Další sušení a žehlení věcí v samotném stroji není povoleno, i když jsou tyto funkce dostupné v programu zařízení.

Co se doporučuje

Produkty Guipure, kašmír, viskóza a polyester také vyžadují povinnou péči v procesu praní, sušení a žehlení. Lycra a elastanové věci se také mohou při použití agresivnějších způsobů praní protáhnout, vyblednout nebo dokonce roztrhnout.

Bez ohledu na vlastnosti a strukturu tkaniny v delikátním režimu byste měli umýt věci jasnými barvami a různými vložkami. Jedná se především o výrobky, kde jsou kombinovány různé druhy tkanin a barev, jakož i věci složitého stylu s přítomností různých neodstranitelných doplňků a šperků.

Grafika

Skutečnost, že zakoupený předmět vyžaduje pečlivé zacházení a péči, by měla být nejprve označena odpovídajícími údaji na štítku samotného výrobku. Ve většině případů výrobci jednoduše podepíší typ látky, ze které je oděv vyroben, nebo jakýkoli jiný atribut.oděvy, například hedvábí, bavlna nebo syntetika, a také uvádějí maximální přípustnou teplotu praní a žehlení.

Na štítcích jsou často zobrazeny jednotlivé symboly nebo ikony. Například může být znázorněna mísa s vodou, v jejímž okolí je vyznačena teplota vody, a ve spodní části jsou také 1–2 vodorovné čáry. To znamená, že pro mytí potřebujete hodně vody.

Na panelu samotného zařízení můžete najít malované peří nebo květinu, přadeno příze nebo motýla bource morušového. V prvním případě hovoříme o způsobu mytí vlny a ve druhém o hedvábí.

Pravidla pro přípravu věcí pro jemné praní

Aby byl režim jemného praní co nejúčinnější, mělo by být zváženo několik důležitých pravidel:

  1. Ještě před začátkem mytí by měly být barevné věci odděleny od bílých (monofonních).
  2. Místo pracího prášku s přítomností agresivních složek je lepší použít tekuté prací prostředky a malé množství speciálního změkčovadla (v případě zvýšené tvrdosti vody).
  3. Silně znečištěné věci musí být nejprve namočeny v mýdlovém roztoku nebo pomocí vhodného odstraňovače skvrn a pak poslány do mycího roztoku.
  4. Je-li třeba pouze osvěžit věci, je nutné před namočením odmítnout.
  5. Mnoho věcí, zejména s různými sponami, malými knoflíky a háčky, by mělo být umyto, umístěno ve speciálních pytlích nebo čistéPouzdra na polštáře na zip.
  6. Ihned po skončení mytí je třeba se jemně protřepat.
  7. Pokud se výrobek může natáhnout pod vlastní váhou, je lepší ho sušit v horizontální poloze.

Během praní je také důležité vzít v úvahu všechny údaje uvedené na štítcích. To platí zejména pro zákaz používání bělicích prostředků a silných odstraňovačů skvrn, jakož i schopnost zapnout praní alespoň při co nejnižších otáčkách bubnu.

Vlastní nastavení režimu jemného praní

Není-li na pračce nalezen požadovaný režim s jemným praním jemných výrobků, může být nakonfigurován nezávisle. K tomu pouze:

  • zvolte jeden z nejkratších mycích cyklů (obvykle asi půl hodiny);
  • pro nastavení teploty vody na 30 - 40 stupňů (ne více);
  • použijte funkci dvojitého nebo přídavného máchání;
  • 61) spřádání by mělo být prováděno nejvýše 700 - 800 otáček za minutu, nebo by mělo být zcela vypnuto, pokud je k dispozici informace na štítku oděvu;
  • Pokud má zařízení další funkce sušení a žehlení, měly by být vypnuty.

V některých moderních zařízeních existuje další funkce, ve které se vytvářejí vzduchové bubliny, které přispívají k úplnému rozpuštění granulí použitého detergentu. Díky ní se věci nejen lépe umývají, ale i délezachovat jejich vizuální přitažlivost a tvar.

Důležité tipy

Místo domácích chemikálií určených k praní a odstraňování skvrn z křehkých jemných tkanin můžete použít cenově dostupnější domácí lék. Především se jedná o použití několika polévkových lžíc glycerinu, pomocí kterých budou vymazatelné věci schopny zachovat původní měkkost a nezmění tkáně. Přidání látky je nezbytné ve fázi oplachování v příslušném oddělení.

Při práci s tkaničkami je lepší použít roztok peroxidu vodíku. K tomu potřebujete půl sklenice léků na 4 litry vody. S ním, krajka je nejen lépe umýt, ale také si zachovává svůj původní tvar a přitažlivost.

Závěrem

Hlavním rysem jemného způsobu mytí věcí je schopnost odstranit skvrny, ale zároveň zachovat barvu a velikost samotných výrobků. Křehký režim navíc umožňuje ušetřit peníze za mytí, náklady na vodu a elektřinu, stejně jako vaše vlastní úsilí a čas.