Kde a jak skladovat Protargol po otevření

Abyste pochopili, jak Protargol ukládat po prvním otevření, musíte se zabývat základními vlastnostmi nástroje. Aktivní složkou je proteininát stříbrný, který, pokud není správně skladován, ztrácí své léčivé vlastnosti. Obecně se doporučuje připravit pracovní roztok pro léčbu otolaryngologických a dermatologických onemocnění bezprostředně před použitím. Pro přípravu léčiva jsou potřebné podmínky, protože roztok se prodává obyvatelstvu prostřednictvím sítě lékáren jako hotového produktu. Porušení pravidel uchovávání protargolu po otevření je hlavním důvodem snížení účinnosti léčby.

Pravidla pro skladování léčiv

Pravidla pro skladování léčiva Protargol v suché formě vyžadují splnění následujících podmínek:

 • optimální vlhkost;
 • průmyslové balení;
 • teplota nejvýše 15 stupňů;
 • ochrana před sluncem.

Pokud prášek ztratil svou konzistenci, to znamená, že v něm jsou hrudky, je zlikvidován. Pro přípravu pracovního roztoku je zakázáno používat nekvalitní suroviny.

Podmínky skladování léčiva v lékárnách a klinikách

V laboratořích lékáren připravte Protargol, kterýmá omezenou trvanlivost. V závislosti na obsahu účinné látky může být prostředek použit během 10 až 30 dnů od okamžiku přípravy. Po tomto období, navzdory porušení těsnosti nebo její integrity, je kompozice likvidována.

V klinikách a lékárnách musí místnost určená pro uchování surovin splňovat tyto požadavky:

 • je zde teploměr;
 • místnost je vybavena digestoří;
 • je zde umyvadlo s tekoucí vodou.

Ve skladovací skříni nejsou žádné požadavky. Nádoba by měla být těsně uzavřena. Chladničky pro domácnost mohou být použity k úspoře surovin.

Pozor!
Je zakázáno uchovávat Protargol jemný prášek spolu s potravinami, vakcínami a neuzavřenými balenými přípravky.

Přepravu léčiva do místa určení na krátké vzdálenosti lze provést bez chladničky v běžném obalu v původním obalu.

Jak přípravek Protargol uchovávat po otevření?

Pracovní roztok Protargolu není možné připravit doma - protože postup vyžaduje zvážení analytické váhy a přesné koncentrace. Pro domácí vaření vyrobil analog léku pod názvem Sialor. Příprava probíhá podle instrukcí, ale lék má také omezenou trvanlivost.

Po otevření by měla být lahvička s kapalinou odstraněna v chladničce. Léčivé vlastnosti kompozice mohou být ztraceny, kdyždlouhodobý kontakt se slunečním zářením a teplotou.

Ze sítě lékáren se Protargol v konečné formě uvolňuje ve sterilních lahvích z tmavého skla. Je zakázáno nalévat kompozici do jiné nádoby. Je vhodné použít pipetu nebo jednorázovou injekční stříkačku k odebrání objemu potřebného k použití z hotového roztoku.

Jak správně skladovat doma

Protargol se uvolňuje pouze v konečné formě a pro zajištění farmakologické účinnosti vyžaduje dodržení určitých podmínek skladování. Lék je nestabilní vůči působení faktorů prostředí a rychle se rozkládá, pokud se nedodržují normy používání.

Základní pravidla zajišťující činnost léku během období popsaných v pokynech:

 • při skladování hotového pracovního roztoku je nutné věnovat pozornost datu výroby uvedenému na obalu, doba použitelnosti je nejvýše 30 dnů;
 • po otevření se hotový přípravek uchovává v chladničce na spodní polici;
 • lék by měl být nalit do tmavých skleněných lahviček;
 • prostředky musí být uchovávány v původním obalu, nesmí být přepravovány do jiné nádoby.

Pozor!

Lék by měl být ihned po použití chlazen. Pokud byl přípravek několik hodin skladován při pokojové teplotě, musí být zlikvidován.

Další faktory ovlivňující kvalitu výrobku


Při nákupu léků je třeba věnovat pozornosttakové podmínky:

 1. Připravený roztok by měl být uchováván v tmavých skleněných lahvičkách. Na přiloženém listu musí být razítko zdravotnického zařízení, datum výroby a podpis laber - pokud tyto podmínky nejsou splněny, nekupujte nářadí.
 2. Kapky mají bohatou hnědou barvu, podobnou barvě jódu, ale Protargol tento prvek neobsahuje. Během skladování je možné mírné zakalení kompozice, proto musí být před použitím protřepáno.
 3. Pokud kapky odlupují nebo znatelně mění barvu, jsou zlikvidovány.

Datum vypršení platnosti

Lékárníci vyzvou k přesné době skladování léku. Nejčastěji může být hotový produkt použit do 30 dnů, ale směsi s vysokou koncentrací mohou mít kratší dobu provedení.

Sialor, který lze zakoupit v lékárně ve formě soupravy pro přípravu roztoku, se skladuje v původním obalu po dobu 2 let. Skladovatelnost hotového přípravku - ne déle než 30 dnů. Použití po uplynutí doby použitelnosti je zakázáno.