Kde a jak správně skladovat hrozny doma

Hrozny mají nejen bohatou chuť, ale i mnoho užitečných vlastností. Se správnou teplotou a vlhkostí lze hrozny skladovat čerstvé až 6 měsíců. Dodržování základních pravidel a doporučení pro jejich skladování zajistí pravidelný příjem vitamínů, minerálů a dalších živin nezbytných pro organismus.

Které druhy lze dlouhodobě skladovat

Neméně důležitými faktory ovlivňujícími kvalitu hroznů jsou ukazatele hustoty a zralosti bobulí, jakož i jejich obsah cukru. Nejvhodnější pro dlouhodobé skladování jsou pozdní tmavé odrůdy s matným povlakem na kůži bobulí. Jsou schopni "ležet" po dobu 4-6 měsíců. Doporučuje se dát přednost následujícím druhům:

    34) „Agadai“;
  • Alden;
  • „Sčítání lidu“;
  • Lydia;
  • Muscat v Hamburku;
  • Sabbat;
  • Tashly.

Příprava a sklizeň hroznů

Aby bylo možné sklízet plodinu vhodnou pro skladování, musíte ji nejprve připravit a provést řadu nezbytných opatření:

  1. Zastavte zavlažování rostlin 1,5 měsíce před zamýšleným odběrem svazků. To umožní bobule zvýšit procento cukru v nich a "zbavit se" přebytečné vlhkosti.
  2. Neodstraňujeme více než 25% svazků z křoví. To je nezbytné pro zajištění vysoce kvalitních dozrávajících bobulí.
  3. Zavádíme hnojiva na bázi fosforu a draslíku, zvyšují cukr v bobulích a prodlužují jejich trvanlivost. Současně vyloučit ty, které obsahují dusík. Dávkování pečlivě sledujte, jinak bude mít krmení opačný účinek.
  4. Léčíme keře výrobky určenými k boji proti plísňovým chorobám (kapalina Bordeaux, koloidní síra a další).

Sklizeň se provádí při dodržení následujících pravidel:

  1. Pracujeme s rukavicemi a vyhneme se nadměrnému kontaktu s bobulemi.
  2. Odřízněte kartáč malými nůžkami s neostrými konci.
  3. Sbírejte pouze zcela zralé shluky. Nezralé nebo zralé hrozny nepodléhají dlouhodobému skladování. Bobule musí být celé a pevně na stopce.
  4. Okamžitě zkontrolujeme kartáče a odstraníme bobule poraněním nůžkami.
  5. Klastry se sbírají během dne, bez mráčku a slunečného počasí. Současně se snažíme okamžitě přenést řezané shluky na stínované místo. Brzy ráno a pozdě večer se nedoporučuje řezat shluky, protože rosa padá.
  6. Pokud mají být hrozny skladovány v zavěšené poloze nebo ve vodě, pak spolu s bandou odřízneme 7 cm vinné révy.

Složte hrozny v dřevěných bednách v 1-2vrstvy. Před uložením hroznů k uskladnění je znovu přezkoumáme, v případě potřeby odstraníme poškozené, zkažené nebo nezralé bobule.

Důležité!V žádném případě se nejedná o mou partu, tato procedura vymyje matný povlak a hrozny ztratí svou kvalitu.

Podmínky pro skladování hroznů

Aby hrozny „ležely“ co nejdéle, musíte dodržovat následující podmínky skladování:

  • vlhkost. Zvýšená vlhkost vzduchu je jedním z hlavních nepřátel této kultury. Optimální úroveň je 80%.
  • světlo. Nedoporučuje se udržovat shluky ve světle, protože to vede ke ztrátě chuti a vůně.
  • vzduch. V místnosti, která je vybrána pro skladování hroznů, musí být dobré větrání. Pravidelné větrání je povoleno, ale pouze za suchého počasí.
  • teplota. Optimální skladovací teplota je v rozmezí od +1 do 8 ° C.
Viz také

Jak uchovávat jahody

S nástupem letní sezóny se v zahradě a na městských trzích objevuje mnoho dobroty. Oblíbená pochoutka pro ...

Metody skladování

Hrozny mohou být skladovány v různých místnostech a různými způsoby, například:

Ve sklepě

Před umístěním sklizně do sklepa pečlivě zpracováváme místnost:

  1. Všechny povrchy a police ošetřujeme známým roztokem (vápno (2 kg) + síran měďnatý (100 g) /vědro s vodou), aby se zabránilo tvorbě plísní.
  2. Fumigovaná sírou (50 g /10 m2), která chrání plodiny před škůdci.

Takové akce pořádáme 1 měsíc před záložkami shromážděných klastrů. Jinak riskujeme otravu bobulemi jedovatými výpary. Hrozny ukládejte následujícími způsoby:

  • Na policích. Doporučená hloubka police je 80 cm, což je způsobeno komfortem při získávání a kontrole plodin. Vzdálenost od poličky k polici by měla být asi 30 cm, na povrchu stojanu rozptýlit asi 6 cm suché slámy s vrstvou, shora seskupit shluky s hřebeny od sebe a tak, aby se nedotýkaly.
  • V dřevěných případech. Na dně nádoby položte vrstvu pilin asi 3 cm a položíme na ně hrozny tak, aby se shluky nedotýkaly. Naplňte ji vrstvou pilin a znovu položte klastry. Střídavě, dokud není krabička plná, poslední horní vrstva je piliny.

Je také možné použít jednodušší metodu - krabička je lemována slámou a hrozny položíme do jedné vrstvy tak, aby hřebeny byly nahoře.

Poznámka!Krabice před použitím pro skladování hroznů doporučených pro fumigaci síry.

  • Na drát /hák. Klastry zavěšujeme drátem nebo háčkem na příčnou podpěru tak, aby se klastry nedotýkaly. Jako podpěru můžete použít lano, drát nebo dřevěné tyče.
  • Ve vodních nádržích. Skladování révy tímto způsobem se doporučuje pro malý počet shluků. Během sklizně se hrozny společně s vinnou révou, která pozdějikapku do láhve vody. Připevníme ji mírným nakloněním tak, aby svazek volně visel. Aspirin nebo aktivní uhlí vhoďte do vody (jedna tableta).

Pravidelně řezáme část vinné révy tak, aby absorbovala více užitečných látek. Navíc 1 krát /2 týdny měníme nebo přidáme balenou vodu.

V bytě

V obytném prostředí je obtížné dodržovat ukazatele teploty a vlhkosti potřebné pro skladování hroznů. Proto rozložte shluky:

V chladničce

Používáme tzv. „Zónu čerstvosti“, jejíž teplota je + 0-2 ° С s vlhkostí více než 90%. Roztáhneme shluky hřebenem v jedné vrstvě tak, aby se nedotýkaly. Zabalte je do sáčku a neumývejte je před vložením do chladničky.

V mrazáku

Kontrolujeme shluky na přítomnost bobulí s poškozením, odstraňte je a umyjte hrozny. Vypusťte a vložte do lednice na 2 hodiny. Pak se posuneme na 30 minut v mrazáku. Dále dostaneme, zabalíme do plastových nádob nebo speciálních obalů a nakonec zmrazíme. Skladovací teplota je -24 ° C.

Rozmrazte bobule ve studené vodě po dobu 1 hodiny. Pokud to čas dovolí, použijte pro tento postup chladničku . Hrozny do ní přesuneme a necháme 10 hodin. Tato metoda je šetrnější a umožňuje ušetřit bohatou chuť bobulí.

Na ulici

Za optimálních klimatických podmíneknapříklad na jihu Ruska mohou být hrozny skladovány přímo na křoví. Aby bobule nepoškozovaly škůdce a ptáky, dali jsme na ně pytle, ve kterých jsou vytvořeny větrací otvory. Tento způsob skladování je používán až do prvního příchodu mrazu.

Viz také

Zachovejme bulharský pepř v bytě na zimu - jednoduché způsoby

S výhradou určitých požadavků lze čerstvé papriky skladovat doma. Zelenina vydrží až 3-4 ...

Doba použitelnosti

Hrozny Lezhkost závisí na způsobu skladování. Jsou-li splněny všechny nezbytné podmínky, uložíme:

Metoda skladování Podmínky skladování
Na policích a v dřevěných bednách 1,5-2 měsíce
Ve vodních nádržích Až 2 měsíce
Pozastaveno z podpory Do 3 měsíců
V chladničce 5-6 měsíců
V mrazáku Až 12 měsíců
Na ulici Až do mrazu

Důsledky nesprávného skladování

V důsledku nedostatečných skladovacích podmínek se mohou vyskytnout následující problémy:

  1. Zvýšená vlhkost v místnosti vede k plísním a plísním.
  2. Překročení horní mezní teploty skladování (+ 8 ° C) vede ke ztrátě vlhkosti a sušení bobulí.
  3. Skladování hroznů v několika vrstvách nebo takétěsně vedle sebe způsobuje vznik hniloby a její rychlé šíření po celé plodině.

Tipy

Dodržováním následujících tipů můžete zvýšit kvalitu hroznů a zabránit různým problémům:

  1. Vlhkost v suterénu je možné regulovat pomocí kbelíku s vodou (pro jeho zvýšení) nebo pilin /uhlí (pro jeho snížení).
  2. Při skladování hroznů v suspendovaném stavu se doporučuje použít hadřík nebo polyethylen, který se rozprostírá pod závěsnými shluky. Tím se vyhnete rozdrcení padajících bobulí.
  3. Pro skladování sklizně v krabicích se nedoporučuje vybírat piliny z borovice nebo smrku, protože budou „dávat“ svou specifickou chuť. Používáme piliny z vápna nebo topolu.
  4. Pokud jsou dodrženy všechny nezbytné podmínky pro skladování hroznů, doporučuje se omezit kontakt s nimi a provádět pouze povrchové kontroly plodin.

Hrozny jsou poměrně rozmarnou plodinou, která vyžaduje pečlivé zacházení. Pokud splňujete základní pravidla pro skladování a sklizeň, můžete své rodině dlouhodobě poskytnout čerstvé jahody.