Kde a jak ukládat tulipány v zimě doma

Jarní záhony kvetly, je čas položit nové pro příští sezónu. Před tím se rozhoduje, kde budou cibuloviny před následnou výsadbou skladovány a jak kontrolovat jejich podmínky v zimě, doma, v tepelných komorách nebo ve sklepě.

Hlavní věcí je, aby nezmeškal pravý okamžik po odkvětu a včas vykopal cibuloviny. Přítomnost velkých květů pro příští rok závisí na tom. A správné oddělení páteře ovlivňuje počet pupenů.

Čas na vykopání žárovek tulipánů

Když již tulipány kvetly, kmeny se semennými lusky se odříznou a na pozemku zůstanou pouze listy. Po chvíli uschnou a úplněchřadne, přibližně měsíc po skončení kvetení. To je, když vykopou kořeny. Je však nemožné čekat na úplné zmizení listů, pak budou žárovky přezrálé a začnou se rozpadat.

Nikdo vám neřekne přesnější čas, protože existují rané, střední a pozdní odrůdy. Každý květ má své vlastní období, takže ať už můžete kopat, bude jasné, že každý druh bude pozorovat odděleně. Pokud začnete proceduru předtím, než list vädne, pak žárovka netvoří charakteristickou hnědou slupku, která ji chrání před nadměrným sušením a uschnutím. Nezralé hlízy nemohou být dlouhodobě skladovány, ani nemohou dát plnohodnotnou květinu.

K odstranění kořenů se používají vidličky, lopatka je více traumatizovaná a často řezá velké hlízy. Pokud jsou tulipány vysazeny ve speciálních koších na lilie, pak je vyjímání žárovek snazší a téměř nemožné je poškodit.

Vytáhněte hlízy tulipánu ze země nebo ne

Všechny odrůdy a hybridy tulipánů podle četnosti transplantací jsou rozděleny do tří skupin:

 1. Ročně. Papoušek, liliapodobnye, lemovaný, všechny pozdější a Rembrandtovy hybridy. Pokud tyto tulipány na konci každé sezóny nevykopáte, rychle ztratí své varietní znaky a degenerují.
 2. Jednou za dva roky. Odrůdy Triumph, Darwin hybridy, ne odrůda. Během jednoho vegetačního období jsou plemenné hlízy špatně utvořeny, proto se nedoporučuje je častěji rušit.
 3. Jednou za pět let. Varietální tulipány Foster, Greig, Kaufman. Jsou to zakrnělé rostliny, používejte je.v konstrukci kolejí. Během pětiletého období nedegeneruje a dává malý počet dětí.
Viz také

Jak správně skladovat brambory doma v bytě v zimě

Po sběru plodin brambor je důležité určit jejich skladování. Obvykle se brambory čistí v suterénu nebo ve sklepě, ale ...

Roční je nebo není postup, je však odůvodněn biologickými procesy:

 1. Kořen starého tulipánu umírá, ale je předběžně rozdělen do velké náhradní hlízy a několika dětí různých velikostí. K rozdělení dochází každoročně, s různými odrůdami a hybridy mají jiný počet dceřiných žárovek. Postupně se místo stává méně a rostlina degeneruje, ztrácí znaky odrůdy, stává se slabým.
 2. Ponechání oddenků v zemi zvyšuje riziko šíření nemocí, ničení půdními škůdci, jako je háďátko nebo brázda.
 3. Je obtížné kopat a hnojit půdu žárovkami v zemi, takže půda je vyhlazena a stane se neplodnou, počet pupenů se sníží.
 4. Nadměrně vypěstované dceřiné žárovky jsou rozptýleny a jsou neustále pohřbívány. A pak prostě nemůže prorazit hustou hustou vrstvu Země.
 5. V létě je obtížné vytvořit příjemné podmínky v půdě. A pro plný vývoj v budoucí sezóně musí hlízy udržovat konstantní teplotu a vlhkost. Na záhonu je půda často navlhčena, později jsou kropeny květy, cibulovými tulipánymůže hníst nebo onemocnět.

Příprava žárovek pro skladování

Fáze přípravy osiva ke skladování:

 1. Vykopat žárovky tulipánů za suchého počasí. Země by měla být relativně mokrá, ale ne mokrá. Proto, pokud existují další květiny na záhonu vedle které zavlažování pokračuje, měli byste zastavit na pár dní.
 2. Každoročně odstraňujte kořeny ze země, alespoň jednou za dva roky, závisí na tom velikost budoucího květu. Pokud tento postup zanedbáte, žárovky jdou hluboko do země a postupně se rozpadají. Navíc, když jsou hlízy extrahovány, je snazší důkladně vykopat místo, provést nezbytné hnojení a hnojivo pro zvýšení úrodnosti půdy.
 3. Cibule jsou vykopány a bez čištění povrchových vloček a lepící zeminy jsou položeny na jeden týden v perforovaných papírových krabicích nebo proutěných koších.
 4. Tára se semeny se odstraňuje na verandě, v kůlně nebo v jakékoli větrané místnosti. Hlavní pravidlo: nedostatek přímého slunečního světla! Když se dostane na jemné kořeny, popáleniny zůstanou, které pak vysychají nebo vedou k hnilobě. Chcete-li použít poškozené žárovky je bezvýznamné, nebudou dávat kvetení.
 5. Po týdnu se hlízy očistí od hrudek půdy, starých šupin, shnilých nebo suchých částí. Oddělené zralé kořeny od dětí. Mytí a třídění podle velikosti. Je ošetřena fungicidem, aby se zabránilo množení bakterií na povrchu.

Poznámka!

Pokud na posteli rostou pestrobarevnětulipány, pak uvázat nit na stonku v barvě bud. Při kopání a pokládce hlíz k uskladnění je pak snazší třídit. A když vystoupíte, bude to vypadat, že se dopředu vyrovnávají harmonické skladby.

Pravidla sušení

Suché cibuloviny v dobře větraných prostorách. Pro tento účel budou vhodné altány, přístřešky, suché sklepy, verandy, podkroví a balkony. Hlavní věcí je zajistit dodržování teplotního režimu, který není vyšší než 25 stupňů.

Destruktivní pro oddenky přímé sluneční světlo. Pro neškodné sušení jsou vhodné pouze podmínky rozptýleného světla, soumraku nebo stínu.

Co dělají s žárovkami po sušení

Po konečném sušení se osivo připravuje pro třídění a skladování:

 1. Každá hlíza je zkontrolována a suché, snadno odnímatelné váhy jsou odstraněny.
 2. Nadzemní část je pečlivě rozřezána nůžkami na řezání nebo malými zahradními nůžkami, ale není příliš hluboká, aby nedošlo k poškození kořene.
 3. Dezinfikujte 30 minut ve světle růžovém roztoku manganu a vysušte.

Pravidla řazení

Kalibrace kořenů tulipánů ve velikosti. Seřadit podle přítomnosti podezřelých oblastí. Pochybné žárovky se od sebe odtrhnou a později znovu zkontrolují.

Pokud se body a body nemění, mohou být označeny záložkou pro dlouhodobé skladování.

Podmínky skladování

Existují dvě možnosti skladování:

 • ti, kteří přistanou na podzim;
 • těch pozemkůna jaře.

Nejprve bude postup pro tyto a ostatní žárovky stejný. V létě skladování kořenů tulipánů vzít v úvahu teploty a vlhkosti. V prvním měsíci po extrakci z půdy potřebují hlízy teploty ne vyšší než 23-25 ​​stupňů. Úroveň přijatelné vlhkosti je 60-70%.

Poznámka !

Když sázíte tulipány na podzim v různých časech, můžete dosáhnout zajímavého výsledku. Tak, umístění cibule v zemi v intervalech jednoho a pak dva týdny, doba jasného kvetení rostlin stejné odrůdy je natažena. Pupeny kvetou ve stejném intervalu, který byl udržován mezi podzimní výsadbou.

Jak ukládat cibuloviny před výsadbou:

 • na podlaze v lepenkových krabicích, dřevěných košech, na dřevěných policích;
 • visící ze stropu - v pórovitých sítích, v nylonových punčochách.

Při jakémkoli způsobu jsou žárovky rozmístěny v jedné, maximálně dvou vrstvách, což zajišťuje přístup vzduchu a dobré větrání.

V letním úložišti cibulí tulipánů je položen budoucí orgán rostliny: stonek, list, stopka. Pokud je teplota nad 25 stupňů, pupeny se nevytvoří. Při nízké vlhkosti budou kořeny suché, při vysoké vlhkosti budou hniloby.

Pro dlouhodobé skladování jsou určeny tulipánové hlízy určené k výsadbě na jaře, větší než 3 cm, u některých zahradníků se doporučuje vyhodit děti do 1 cm, protože doba jejich prvního kvetení bude trvat jeden nebo dva roky. Ale pokud hodíš soucit, pak je odnespozemek, kde se půda neplánuje kopat dva roky. Tam budou skromnou sklizeň příští sezónu nebo příští rok.

Jaké by mělo být místo vhodné pro skladování žárovek

Během dlouhodobého skladování žárovek tulipánů se sledují tyto ukazatele:

 1. Stabilita teploty v zimě. Na rozdíl od letního skladování, kde jsou položeny orgány orgánů, je to doba odpočinku, kdy rostlina potřebuje +10 nebo +15 stupňů.
 2. Stabilita vlhkosti v rozmezí 60-70%.
 3. Přítok vzduchu a dobré větrání.
 4. Nedostatek přístupu hlodavců, pro které jsou cibule oblíbenou pochoutkou.

Poznámka!

Pokud se vyhnete návštěvě myší a krys v místě, kde jsou uloženy žárovky tulipánů, svázejte sítě ke stropu. Nebude fungovat hlodavci a budou splněny nezbytné podmínky.

Skladovací kontejnery

Pro zimní skladování používají proutěné koše, plastové nebo dřevěné bedny a dřevěné police.

Aby se absorbovala přebytečná vlhkost, jsou dřevěné štěpky nality do nádoby s hlízami tulipánů. Každá páteř je zabalena do novin nebo balicího papíru pro stejný účel. Tato metoda zmírní kontakt se sousedními žárovkami a zabrání rychlému šíření nemocí a hub.

Pro skladování sadby se nedoporučuje používat skleněné, polyethylenové a plastové nádoby. Vytvořené v takovém obalu prostředí je škodlivé pro budoucnost závodu.

Viz také

Jak správně skladovat cibuli doma na zimu

Téměř každý, kdo má letní chalupu, pěstuje cibuli - někoho málo, a někoho, kdo má dostatek potravy ...

Stávající metody skladování žárovek

Naučte se ukládat žárovky tulipánů v zimě doma a ve sklepích. Pro vytvoření správného mikroklima a odložení vhodného prostoru.

Apartmán

Kořeny je možné skladovat až do jara v bytě, s výhradou řady podmínek:

 1. Vana s hlízami musí být bez světla. V přírodě, v zimě jsou v zemi, porušování pravidel je škodlivé pro rostlinu.
 2. Teplota místnosti do +15 ° C. V bytě najít takové místo je problematické. Proto jsou vhodnější společné chodby, speciálně vybavené skladovací prostory nebo vytápěný balkon.
 3. Vlhkost na úrovni 60-70%, pokud není vlhkoměr, lze to určit podle vzhledu žárovky. Povrch je hladký, lesklý, hustota je dostatečná, ne vrásčitá, ne pomalá - to znamená, že podmínky jsou v pořádku.

Sklep

Při skladování kořenů tulipánů ve sklepě je věnována zvýšená pozornost vlhkosti. Neslyšící hliněné sklepy s nedostatečným větráním nebudou fungovat. Místnost by neměla být vlhká.

Před pokládkou do sklepa kontrolují přítomnost škůdců ve stěnách. Pokud jsou hlodavci častými hosty, pak zavěsí několik háčků do stropu a ušetřísadba v limbu.

Lednice

Je-li v chladničce jen málo z nich a žádné jiné možnosti, mohou být v chladničce uloženy žárovky tulipánů. Ale to není nejlepší způsob, jak zachránit vegetační období rostliny.

Kořeny jsou umístěny v "nejteplejším" místě chladničky, které je určeno pro skladování zeleniny a zeleniny. Aby se zabránilo plísni, je každá žárovka zabalena do ubrousků nebo papírových ručníků. Když se papír navlhne, změní se na sucho.

Tepelná komora

Ideálním místem pro skladování materiálu na výsadbu tulipánů jsou tepelné komory. Ale jejich cena není cenově dostupná pro každého amatérského letního rezidenta. Ti, kteří rostou květiny na prodej nebo se zabývají výběrem, se budou muset na takové zařízení vyklopit dříve nebo později.

V těchto komorách se teplota automaticky nastavuje automatikou, nastaví se úroveň vlhkosti. A po dlouhou dobu, v tomto případě téměř půl roku, se podmínky nezměnily.

Poznámka!

Tepelné komory se někdy nazývají domácími krabicemi, kde jsou stále dodržovány stejné podmínky skladování. Jsou zabudovanými nebo umístěnými teplotními čidly a vlhkostí. Uchovávejte je na zahřátém balkóně nebo ve sklepě.

Časné vynucení a klíčení za mokra jako metody skladování

Není-li možné vytvořit vhodné podmínky, například suterén je mokrý, a není možné jej opravit v krátkém čase, pak dojde k brzkému nebo mokrému klíčení. TytoZpůsoby

Časné vynucení

Tulipánové hlízy se umisťují do květináče nebo do speciálních podnosů s připraveným základním nátěrem a zahradní půda bude dělat. Kapacita vlevo na verandě nebo balkonu až do prvního mrazu. Když teploty klesnou pod nulu, podnosy se převezou do sklepa nebo do sklepa, kde zůstanou až do jara. Shora na tácech táhnou plastové sáčky. Jednou za dva týdny se půda zbaví vody. Polyethylen se pravidelně odvádí k ventilaci.

Na jaře, s příchodem prvních výhonků, jsou tulipány uloženy ve vzduchu a po chvíli jsou vysazeny v otevřeném terénu s hroudou země. S touto metodou, pěstované rostliny kvetou dříve.

Klíčivost za mokra

Plastové krabice nebo nádoby jsou vhodné pro klíčení za mokra. Na dně usínají piliny, rašelina, zvlhčují a hlízy dole dole. Posypeme stejnými pilinami nebo jiným lehkým substrátem. Kontejnery jsou uloženy v suterénu.

Tulipány vyklíčené tímto způsobem kvetou současně s těmi, které byly vysazeny na podzim.

Pravidelná kontrola osiva

Primární zpracování před skladováním je často nedostatečné. Všechny žárovky by měly být pravidelně obraceny a kontrolovány na výskyt nových skvrn a hniloby. Zkažené kořeny jsou okamžitě odstraněny a sousední kořeny jsou setřeny čistým hadříkem a vloženy do oddělené krabice, aby se zabránilo dalšímu šíření bakterií.

Možné problémyskladování a jejich řešení

V případě porušení nezbytných skladovacích podmínek to ukáže hlízy tulipánů.

Pokud se žárovky smršťují a měkké, rostliny signalizují nedostatečnou úroveň vlhkosti. V blízkosti nádoby, kde jsou uloženy kořeny, umístěte širokou nádobu s vodou. Jak je odpařování doplněno kapalinou.

Další možností „resuscitace“ je nákup zvlhčovače vzduchu pro domácnost s čidlem vlhkosti. Po dosažení nastavené hodnoty se přístroj vypne. Hlavní je nezapomenout naplnit nádobu vodou.

Poznámka!

Pokud jsou žárovky tulipánů pomačkané, nespěchejte je ihned vyhodit. Pokuste se zvýšit vlhkost v místnosti, kde je skladovaný materiál uložen. Pokud jsou snahy účinné, zadní strana vrátí dřívější pružnost.

Když je místnost příliš vlhká, na povrchu hlíz se začnou vyvíjet hniloby a vředy. Kapky vody se objeví na kůži - signál, že naléhavá potřeba vyschnout místnost. Elektrické ohřívače pro domácnost pomohou.

U nemocných žárovek postupujte takto:

 1. Zničte úplně nebo napůl shnilé.
 2. Je-li kořen poškozen na 1/3, je odříznutý díl odříznut. Řez je ošetřen brilantní zelení. Tato semena jsou následně skladována odděleně od zdravých cibulí.
 3. Podezřelé: měkké nebo kluzké kořeny se třely čistým suchým hadříkem a skládaly se do jiné nádoby.

Zpracování po skladování

Před vystoupením z povrchuočistěte sušené hnědé šupiny. Hlízovité rostliny se znovu ošetřují fungicidem a slabým roztokem manganistanu draselného. V manganistanu draselném jsou kořeny udržovány asi půl hodiny. I kdyby byly skladovací podmínky dobré, tento postup zachrání hlízy před expozicí mikroorganismům žijícím v zemi. Přátelské divoké kvetení v záhonu bude odměnou za investovanou práci.

Je účelné provádět přepracování během podzimní výsadby do země a během jara.

Při dodržení všech pravidel pro kopání a skladování cibulovin tulipánů, kompetentního zpracování a výsadby bude na jaře zajištěno dostatečné množství květů. Květinové záhony chaty a domácí pozemky potěší přátelské a velké pupeny.