Kompresní punčochy a punčochové kalhotky: jak správně prát a ošetřovat spodní prádlo

Spodní prádlo s kompresním efektem se nosí ke zlepšení stavu nohou při onemocněních žil. Má terapeutický účinek a zlepšuje pohodu. Účinnost přípravků proti křečím trvá obvykle 4 měsíce a pak se postupně začíná oslabovat v důsledku natahování vláken. Pokud se nedodržují doporučení pro praní a skladování, stává se kompresní oděv nepoužitelným mnohem dříve.

Je možné prát kompresní oděv

Onemocnění žil se vyskytuje u mnoha lidí. Provokativními faktory jsou dlouhodobý pobyt ve vzpřímené poloze, velká fyzická námaha a průvodní onemocnění. Kvůli tomu se vyvíjejí křečové žíly, které způsobují bolest v žilách, pocit těžkosti v nohách a únavu. Kompresní punčochy nebo punčochové kalhotky stlačují nohu a rozdělují tlak. Zlepšuje krevní oběh a zmírňuje napětí.

Ve vzhledu se kompresní punčochy neliší od normálních. Jejich působení je srovnatelné s efektem navíjení elastické bandáže. Nejčastěji používají ženy různých věkových kategorií takové punčochy a punčochové kalhoty.

Prach, nadržené částice se ucpávají neustálým nošením textilních vláken.epitel, zbytky krémů, mastí a dalších znečišťujících látek. Snižují účinek anti-křečových žil. Proto by měly být kompresní punčochy správné a včasné v souladu se všemi doporučeními.

Při křečových žilách se nosí kompresní prádlo, téměř bez odstranění. Proto by mělo být mytí pravidelné. To se obvykle provádí 2-3 krát týdně. To je dost na to, aby se punčochy a punčochy svěžely a zachovaly léčebné účinky. Některé modely doporučují denní mytí.

Důležité!

Pokud flebolog doporučil nepřetržité používání spodního prádla proti křečím, je lepší koupit dva páry najednou. To snižuje frekvenci praní a udržuje účinnost výrobků déle.

Obecná pravidla pro praní kompresního prádla

Správná péče o přípravky proti křečím vám umožňuje udržet účinek stlačení co nejdéle. Proto je mokré zpracování těchto oděvů prováděno v souladu s následujícími pravidly:

 • aby se zabránilo chemickému poškození vláken, nepoužívejte bělidlo, mýdlo na prádlo, odstraňovače skvrn a alkalické detergenty;
 • aby se zabránilo deformaci tkaniny během praní nebo sušení lisovaných výrobků, nepoužívejte horkou vodu, ohřívací zařízení nebo ohřátý vzduch z vysoušeče vlasů;
 • tak, aby se závity rámu nedeformovaly, výrobek není zkroucený a při praní výrobku v pračce nepoužívá režim odstředění;
 • odstranit všechny šperky z rukou před mytím rukou,schopny zavěsit vlákna a poškodit tkaninu.

Pletené výrobky s křečovým účinkem nejsou žehleny. Veškeré skvrny a trvalé nečistoty se odstraňují pouze saponáty. Použití tohoto čištění je zakázáno.

Výběr detergentu

Výrobky s kompresním účinkem se promyjí následujícími domácími chemikáliemi:

 • prášky a kapaliny bez chloru označené „pro jemné tkaniny“;
 • vysoce kvalitní šampon;
 • tekuté mýdlo;
 • detergenty určené k praní dětského prádla a oděvů.

Ze všech možných prostředků pro praní vyberte kapalné a gelové formy. Při čištění pečlivě pečují o jemnou tkaninu. Mokré zpracování s takovými pracími prostředky může být prováděno každý den, aniž by byla ohrožena kvalita kompresního úpletu. Čisticí prostředek na bázi gelu účinně zvládá znečištění v chladné a teplé vodě.

Prací prostředky by měly být důkladně rozpuštěny ve vodě. Ale ani v tomto případě neexistuje úplná jistota, že některé granule se nerozpustily. Pak se dostanou do tkaniny a uvíznou mezi vlákny a poškodí je.

Nepoužívejte také mýdlo. Skládá se z agresivních mastných kyselin. Zničí vlákna z pleteniny. Po takovém praní ztrácí produkt pružnost a účinnost.

Ofa Clean bude dobrou volbou pro péči o kompresní punčochy a punčochové kalhoty. InSložení tohoto gelu zahrnuje aniontové povrchově aktivní látky, diol a brom, které ničí škodlivé bakterie.

Ruční mytí

Tento způsob praní je nejvhodnější pro kompresní úplet. Poškozuje výrobek méně, takže jej doporučuje většina výrobců. Chcete-li mýt kompresní punčochy rukama, postupujte takto:

 1. Teplá voda s teplotou nižší než +40 ° C se shromažďuje v pánvi Přidejte vybraný prací prostředek a rozšlehejte ho do pěny.
 2. V mýdlovém roztoku jsou kalhotky nebo punčochy nasáklé čtvrt hodiny.
 3. Jemným mačkáním pohybujte tkaninu v mýdlové vodě a vyhněte se intenzivnímu tření.
 4. Produkt opláchněte v čisté studené vodě s hladkými a lehkými pohyby bez silného stlačení. Voda několikrát vyměňte, dokud se nestane průhlednou.
 5. Výrobek je zabalen do hustého ručníku a jemně mačkán, aby se zbavil přebytečné vody. Pletený úplet není možné zkroutit a zmáčknout.

Punčochy, které mají silikonovou gumu, která drží výrobek na jedné noze v jedné poloze, nemusí být namočeny. Takové výrobky táhnou lanem o něco nižší než elastický pásek a omyjí ho tak, aby nezmáčely silikon. Tyto punčochy nelze prát v pračce.

Důležité!

Aby se zachovala podpůrná činnost, silikonová guma se otírá 1-2krát týdně lékařským alkoholem pro odmašťování.

Praní v pračce

Pro některé modely kompresního spodního prádlaprovádět praní v automatické pračce. O možnosti takové péče se můžete dozvědět pomocí informací uvedených na etiketě výrobku nebo v návodu k použití. Pokud by takové informace nemohly být nalezeny, kompresní úplet se omyje na rukou. Jinak mohou být punčochy nenávratně poškozeny.

Je-li povoleno praní přípravku proti křečím ve stroji, je třeba provést následující kroky:

 • teplota praní je nastavena na +30 ° C;
 • zvolte režim „ruční praní“ nebo „jemné tkaniny“;
 • deaktivuje funkci odstřeďování.

Je nemožné lisovat do stroje kompresní úplet. I při nejnižších otáčkách jsou závity rámu poškozeny. To vede ke ztrátě terapeutického účinku.

Jak správně vyschnout

Po odstranění přebytečné vody z umytých punčoch s ručníkem se položí na rovnou vodorovnou plochu, aby zaschly. Položili suchý ručník, aby absorbovali vlhkost. Pro urychlení procesu pravidelně vyměňujte vlhký hadřík za jiný.

Zdravotnické prostředky je nutné sušit ve větraném prostoru, mimo dosah topných zařízení a slunečního světla. Na lano neveďte kompresní punčochy. To způsobuje deformaci nití a ztrátu terapeutického působení. Také nemusíte foukat anti-varicose dres s teplou sušičkou.

Návod na údržbu

Aby pletenina s kompresním účinkem neztratila svůj terapeutický účinek tak dlouho, jak je to možné, je přímo za výrobkemstarat se. Pokud je výrobek umyt v pračce, použijte síťovou tašku. Upozorní na možné prasknutí a deformaci nití.

Tyto punčochy silně stlačují nohy, takže je nosí jako běžné punčochové kalhoty nebudou fungovat. Kompresní úplet nelze natáhnout v různých směrech. Punčocháče se sbírají akordeonem, napnutým na špičce a jemně narovnané na noze. Pokud je obtížné výrobek vytáhnout na nohu, použijte zařízení pro nasazení.

Když se nosí na punčochách, někdy se vytvářejí šluky. Tomu se lze vyhnout nošením rukavic pro domácnost. Aby se předešlo deformaci tkaniny při nošení, doporučuje se sledovat postavení kůže na nohou a včas odstranit mozoly, kuří oka a další vady.

Kompresní úplet potřebuje jemné praní s použitím detergentů s jemným složením a správným sušením. Pak bude sloužit dlouho a bude mít terapeutický účinek.