Který laminát je lepší, jak si vybrat: odborné poradenství, recenze

Výběr laminátových podlah jako podlahové krytiny, můžete vytvořit nejen stylový pokoj, ale také podlahové krytiny z kvalitního materiálu. Pokud dáváte přednost laminovaným panelům, ukážeme vám, který laminát je pro Váš byt nejlepší.

Co je to laminát

Laminátová podlaha je typem podlahy původem ze Švédska. Popularita exteriérového materiálu získaného díky reprezentativnímu vzhledu, snadné instalaci. Laminát je vyroben z dřevovláknité desky pokryté papírem s texturou, která je na něm reprodukována. Nepřítomnost masivního dřeva ve složení podlahy nesnižuje kvalitu.

Laminátový materiál sestává z vícevrstvé struktury. Hlavní vrstvou materiálu je HDF nebo dřevovláknitá deska. Spodní vrstva povlaku představuje papír s vysokou hustotou impregnovaný parafinovou nebo pryskyřičnou kompozicí.Vrchní vrstva je film nebo papír s vytištěným vzorem. Role filmu, který může být melamin nebo akryl, chrání desky před vnějším vlivem, zdůrazňují hloubku textury pryskyřičným filmem.

Důležité!

Celková tloušťka povlaku závisí na tloušťce vrstvy HDF. Čím tlustší je laminát, tím vyšší je jeho pevnost.

Tloušťka panelu a jejich klasifikace

Tloušťka panelů musí být zvolena podle typu místnosti, ve které budou desky pracovat. Navrhovaná tloušťka od 4 do 12 mm. Znalost tloušťky si vybere třídu panelů.

Metoda klasifikace

Třída Úroveň zatížení Použití Tloušťka panelů, mm Životnost, roky
21 easy ložnice 4 10
22 Střední obývací pokoj 5 10
23 vysoká kuchyně, předsíň, děti 5 10-12
31 easy sklad, lodžie 6 10-15
32 médium kancelář, montážní hala, kancelář 6-10 15–20
33 vysoká posilovna, kavárna, taneční parket, obchod 12 20-30

Který laminát zvolit? Volba podlahy závisí na způsobu výroby (HPL, DPL), trvanlivosti, odolnosti vůči kolům židlí, odolnosti proti nárazu.

Třída výmazu pomáhá určit umístění nátěru. Desky musí vydržet chůze naboso, ve venkovních botách, prachu, odpadcích, zvířecích drápech, protože pod vlivem všechfaktory desky se stávají tenšími a stávají se neužitečnými.

Výběr panelu podle tloušťky

Maximální tloušťka panelů ve třídě 33 - 12 mm. Tyto parametry poskytují odolné vlastnosti proti otřesům, trvanlivosti a opotřebení. Pokud používáte panely s takovou tloušťkou v domácnosti, můžete je používat po dobu 30 let. Pokud však laminované desky pokládají do komerčního prostoru, mohou být provozovány po dobu 10 let.

Skutečnost!

Panely o tloušťce 12 mm se zakoupí, pokud se podlaha pokládá v místnosti s vysokou vlhkostí.

Tloušťka panelu ovlivňuje:

 • pevnost;
 • zvuková izolace;
 • vedení tepla;
 • vytvoření plochého povrchu.

Při výběru panelů byste měli vědět, že desky o tloušťce 6 mm jsou určeny pro dočasné kosmetické opravy nebo jsou zakoupeny na základě doporučení projektantů pro speciální interiér.

Panely o tloušťce 7 mm úspěšně přepravují domácí spotřebu, jsou v poptávce na trhu díky dostupné ceně. Pokud je podlaha položena topným systémem, měla by být tloušťka podlahových desek 10 mm.

Výběr panelu podle třídy a umístění

V případě bytu je nejlepším druhem dřevěných desek stupeň 2. Tato třída je určena pro místnosti s nízkým provozem. 21, 22 třída se nejlépe používá pro ložnici, pokoj pro hosty. Třída 23 je vhodná do kuchyně, dětského pokoje. Druhá třída je levná, je v provozu asi 10 let.

Pro stylingLaminované desky v koupelně jsou upevněny vodotěsným laminátem. Vyberte si nejlepší třídu 33. Tyto desky jsou zevnitř, protože mají antibakteriální povlak.

Při nákupu si dávejte pozor

Nízký rozpočet třídy 21-22, třída 23 je kvalitnější, odolný vůči vlhkosti.

Třída 3 je vyráběna pro komerční prostory. Třída 32 nebo 33 bude sloužit v přeplněné kanceláři do 10 let. Používáme-li takovou třídu doma, výrobci jí dávají 50-letou záruku. Pokud hovoříme o tanečních parketách, restauracích, kavárnách, pak je třeba použít laminované panely o 34 třídách.

Při nákupu laminovaných desek s nízkou třídou byste se neměli obávat špatné kvality. Nízká třída je zodpovědná pouze za schopnost odolat zátěži.

Vlastnosti laminátu odolného proti vlhkosti

Pokud jsou laminátové desky zvoleny jako podlahová krytina pro koupelnu, WC nebo kuchyň, pak je vhodné znát vlastnosti panelů odolných proti vlhkosti. Panely odolné vůči vlhkosti snadno nepřenášejí vlhkost, vlhkost, mohou přijít do přímého styku s vodou. Plastové základní panely zaručují jejich bezpečnost, i když zůstávají ve vodě několik týdnů.

Panely odolné proti vlhkosti jsou potažené parafinem, impregnované speciálními látkami odpuzujícími vodu, nečistoty, prach. Neměli byste však testovat pevnost všech vodovzdorných, vodotěsných vlastností, je nejlepší okamžitě odstranit veškerou vodu z povrchu. Pokud se voda dostane dovnitř, je panel nasycen vlhkostí, bobtná, stoupá.

Výhody a nevýhody laminátu

Každé patro má své výhody a nevýhody.

Pokud je volba na laminátu zastavena, jsou za plusy považována následující kritéria:

 • přiměřená cena. Dřevěná prkna a parkety jsou dražší než laminát;
 • konstrukční řešení. Moderní nátěr může být kopií tohoto plemene jako dřevo, žula, mramor, jasper. Novinkou je obal s obrázkem novin, květin, ovoce, zvířat;
 • pevnost. Desky jsou schopny odolat velkému zatížení, které závisí na třídě materiálu;
 • snadná instalace. Podlahu může instalovat i odborník;
 • ochranný povlak. Kvalitní materiál dlouho nevybledne, neztrácí barvu. Proto může barva zvolit jakýkoliv povlak;
 • minimální množství dodatečných materiálů. Pro pokládku nepotřebujete další materiály než podklad. Podle svého uvážení můžete instalovat tepelnou a zvukovou izolaci;
 • odpuzování nečistot. Pásy se snadno čistí a inovativní modely jsou ošetřeny antiseptiky, které zabraňují usazování prachu a nečistot na povrchu.

Poradenství!

Pokud se pokládka provádí v malé místnosti, vybraný laminát se smontuje v blocích a pak se navzájem spojí.

Stejně jako jakýkoli stavební materiál má laminát nevýhody v tom, že při výběru bytu je důležité vědět:

 • levné lamely nejsou vodotěsné, takže je lepší odmítnout koupit neznámou značku;
 • opravy v případě poruchy. Pokud je páspoškození, pak musíte změnit nebo celou jednotku, nebo jednu desku. V tomto ohledu se při nákupu doporučuje zakoupit více desek, aby v případě poškození mohly být vyměněny.

Nesmíme zapomínat, že před pokládkou je nutné se ujistit, že povrch je ideálně plochý. V opačném případě, když budou chodníčky vrzat.

Jak si vybrat laminát pro dům, vizuálně ho hodnotit

Hmotnost, vůně, vzhled dokonale pomáhají při posuzování kvality lamel. Kvalitní materiál necítí, takže byste měli cítit svůj nákup. Důležitá je také hmotnost lamelové desky. Stojí za to si vybrat desku s největší hmotností, což zaručuje výrobu desky s maximální tloušťkou a hustotou. Věnujte pozornost lamelám o hmotnosti od 867 kg /mz.

Konec profilu by měl být dokonale rovný. Pokud je povrch křivky, pak by panely mohly být nesprávně uloženy ve skladu a nasávat vodu.

Volba země výrobce a značky

Na trhu stavebních materiálů představuje laminát několik zemí v Evropě, Rusku a Číně.

Nákup německých podlah, neměli byste se starat o vlastnosti odolné proti vlhkosti, stejně jako o sortiment. Němci nabízejí různé dekory, a to i pro nejodvážnější interiér.

Populární německé značky:

 • Kronotex;
 • GmbH & Co;
 • EGGER;
 • KronoFloring;
 • Classen.

Výhody pokrytí z Německa je velký výběr sbírek, formátů. Výrobci nabízejí možnosti ražby, obrovskou barvugama. Zkoušky zaznamenaly vynikající odolnost vůči mechanickým otřesům, otěru, vyblednutí.

Classen je hrdý na speciálně vyvinutý antibakteriální povrch Microdan, který je vhodný pro dětské a zdravotnické instituce. Výrobce vyvinul a patentoval speciální závěs Easyconnect, který se vyznačuje mikromobilitou.

Nevýhodami jsou vady zámků, třísek, zlomených ploch. Takové manželství je uznáno jako továrna, pokud je zboží zabaleno a nedošlo k poškození obalu.

Mějte na paměti při výběru

Ruské lamelové značky soutěží s Německem a jsou poptávány na trhu.

Ruské továrny jsou vybaveny veškerým potřebným vybavením pro výrobu vysoce kvalitních interiérových materiálů.

Populární ruské značky:

 • Boudorf;
 • Kronospan;
 • Kronostar.

Výhody ruského materiálu jsou: rozumná cena, všestrannost dekorace. Kronospan odolává vlhkosti, nečistotám, špatně abrazi, splňuje ekologické požadavky. Při výrobě se nepoužívají žádné škodlivé materiály. Sortiment desek je široký a vhodný do všech prostor.

Nevýhodou je nedostatek hladkého povlaku napodobujícího dřevo, úzký výběr dekoru.

Základ pro laminát

Po zakoupení vybrané desky je nezbytné připravit podklad pro podlahu. Základem je plochý povrch bez nerovností a nepravidelností, to znamená, že to může být jakýkoliv materiál kromě koberce. Jakékolivodchylky povedou k prasklinám, zlomům, vrzání při chůzi. Pokud bude práce prováděna na betonové nebo keramické podlaze, je nutné provést hydroizolaci.

Existuje několik způsobů, jak vyrovnat betonové a dřevěné podlahy. Překližka úroveň dřevěné podlahy s významnými nesrovnalostmi. OSB desky mohou být vyrovnány a sklon podlahy pomocí lamel různé tloušťky. Vyrovnání podlahy může být zpoždění. Použijte protokoly k odstranění významného svahu. Lags eliminuje pískání a spotřeba materiálů v jejich výrobě je minimální.

Aby byla betonová podlaha hladká, používají se samonivelační podlahy. Samonivelační podlaha je snadnější než potěr, základ je trvanlivý a povrch schne rychleji než u cementové směsi. Pokud jsou kapky významné, proveďte časově náročný potěr, který dlouho schne.

Druhy substrátů

Z výběru substrátu závisí životnost dokončovacího materiálu, vzhled laminovaných desek.

Korkové substráty

Korkové substráty jsou vyrobeny z dubové kůry, která se lisuje. Takový přírodní substrát, má hydroizolaci, skrývá drsnost předchozího nátěru, trvanlivý. Cena takového substrátu je vysoká, ale není odolná proti vlhkosti, není upevněna na teplé podlaze. Tento materiál byste neměli používat pro kuchyně, koupelny. Nejlepší je použít korek v místnosti dětí, v pokojích s vysokým provozem.

Poradenství!

Ekonomicky nevýhodnépoužijte korek v kombinaci s nekvalitním trvanlivým laminátem.

Polyethylen

Polyethylenová pěna má nízkou cenu, nízkou hmotnost, je vhodné s ní pracovat. Materiál je odolný vůči vlhkosti, nebojí se bakterií. Netoleruje polyethylenové pěnové ultrafialové záření, není trvanlivé a může ztratit tvar. Doporučuje se použít takový podklad ve vlhkých místnostech s dřevěnou základnou.

Polystyren

Polystyrén poskytuje dobrou zvukovou izolaci, skládá se z expandovaného polystyrenu a fólie. Vhodné pro instalaci podlahového vytápění, má rozumnou cenu, snadné použití. Expandovaný polystyren nemá téměř žádné vady, je to běžný stavební substrát.

Metody připojení

Životnost desek závisí na kvalitě a způsobu připojení. K dispozici jsou následující typy zámků: pero a drážka, systém LOCK, systém CLICK, systém 5 G. Všechny typy připojení se nazývají lepidla a nevyžadují fixaci s podlahou. Všechny lamely jsou propojeny lepidlem.

Spojení pera a drážky zahrnuje ukotvení kolíku jedné desky s drážkou druhé desky. Během spojení jsou desky navzájem upevněny pomocí gumové kladičky. Tak, aby mezi deskami nebyly žádné mezery, jsou předem ošetřeny lepidlem. Ovce-jazyk, v nedávné době, je používán extrémně zřídka.

Systém CLICK je nejoblíbenější systém připojení. Při pokládání panel je nakloněn o 45 stupňů, aby se zamkl druhý panel asnap. Navíc skutečnost, že na instalaci nepotřebujete dlouhou dobu, a desky je možné několikrát rozebrat a smontovat.

Systém LOCK znamená ucpání předchozí desky panelu pod úhlem 90 stupňů k dalšímu. Práce se provádějí dřevěným kladivem nebo pogumovaným kladivem. Nevýhodou tohoto systému je neschopnost rozebrat a smontovat laminované desky, přičemž se mezi lamelami objevují časové mezery.

Systém 5 G má samostatný typ zámku, ve kterém je lamela namontována jedním kliknutím. To se děje díky speciálnímu jazyku, který spojuje lamelu navzájem. Tato metoda je upřednostňována moderními staviteli díky rychlé montáži.

Lepený laminát je nový typ obkladu budovy. Materiál má vysokou elasticitu, kterou zajišťuje polyvinylchlorid.

Zajímavé!

Pružné panely obsahují dvě tenké vrstvy, které urychlují proces instalace.

První vrstva pružných panelů je vinylová kompozitní vrstva. Zadní strana obsahuje adhezivní nátěr, uzavírací hmotu, speciální pásku, pogumovaný podklad. Druhá vrstva je považována za ochrannou a je vyrobena z polyuretanu a dalších tajných složek, které výrobce neuvádí. Po druhé vrstvě se nanese speciální papír, který je vyražen a imituje dřevo nebo jiný přírodní materiál.

Pružné lamely třídy odolnosti proti opotřebení 43, které tento materiál odkazují na nejodolnější obkladový materiál.

Nejlepší základpod flexibilní panely slouží samonivelační podlaha. Pokládací lišty mohou být lepidlo, způsob uzamčení.

Závěr

Ve stavebních supermarketech je k dispozici velké množství laminovaných panelů. Můžete si koupit lamely různých provedení, cenovou kategorii. Výrobky s nízkou cenou jsou vyráběny v Číně. Nejkvalitnější a exkluzivní laminát vyráběný v Rusku, v Německu. Výběrem lamel pro byt si můžete bezpečně koupit obkladový materiál druhé třídy doma, s ohledem na vlastnosti místnosti, ve které bude instalován. Pokud budou lamely namontovány ve všech místnostech, pak je nákup nejlépe proveden u stejného výrobce.

Recenze

Olga, 31 let

V kuchyni byla modrá laminátová postel, která odpovídala barvě nábytku. Vypadá to v pohodě, nákladné, ale má obrovský mínus, pokud něco vyhodíte, zůstanou zachráněné.

Anton, 24 let

Koupil jsem laminát ruské značky Kronospan za nízkou cenu. Spoje na některých lamelách nesouhlasí a je tu nepříjemný zápach. Chtěl jsem koupit levnější, ale plýtval jsem penězi.

Christina, 39 let

Koupil laminát pro dlaždice FLOORWOOD. Nákup potěšil více než jeden rok. Jako všechno. Velmi krásná barva, kvalitní obleky, a co je nejdůležitější, s podlahou nejsou žádné problémy.