Laminát omyjte bez rozvodu - postupujte podle těchto tipů

Laminátové podlahy se stále více používají jako podlahy v domácnostech a bytech. Je odolný, vypadá skvěle a má mnoho dalších výhod. Existuje jen jeden "ale". Péče o něj má některé vlastnosti, a pokud nejsou dodržovány, počáteční vzhled bude velmi rychle ztracen a životnost se několikrát sníží.

Pravidla péče o laminát pro prodloužení životnosti

Péče o laminát je mnohem snazší, i když se skládá z části dřeva, než z nejbližšího „příbuzného“ parket. Aby se však zachoval původní vzhled a prodloužila životnost, je nutné dodržovat tato pravidla:

 • pečlivě vybírejte prací prostředek;
 • nepoužívejte mýdlové roztoky, protože zanechávají skvrny;
 • čištění by mělo být prováděno pravidelně;
 • nadměrná vlhkost je nepřijatelná, pokud se voda nalije, musí se okamžitě setřít;
 • Nepoužívejte vosk na laminát. Přidá lesk na nátěr na chvíli, ale zároveň zkazí jeho strukturu;
 • Nejdříve důkladně zamést podlahu;
 • pak se doporučuje vysávatodstranit nejmenší prachové částice;

Důležité!

Vysávání laminátu je možné pouze se speciální tryskou, která zabraňuje poškrábání.

 • Laminát se musí umýt dobře vyždímaným hadříkem nebo mopem.

Pro vysoce kvalitní a bezpečné mytí laminátu je tedy nutné mít metlu s měkkým zdřímnutím nebo metlu, vysavač se speciální tryskou a prací prostředek.

Jak čistit laminát před prachem a nečistotami

Pro mytí laminátu můžete použít speciální domácí chemikálie nebo lidové prostředky. Mnoho hostesek stojí a jen voda. Ale často po takovém úklidu jsou rozvody. Aby se tomu zabránilo, je nutné použít pouze předem usazenou vodu a je žádoucí ji mírně zahřát před navlhčením hadru nebo mopu.

Chemikálie pro domácnost

V obchodech můžete dokonce zmást návrhy moderních výrobců domácích chemikálií. Ale ne všechny z nich jsou bezpečné, a co je důležitější, lidé. Ale výrobky, které splňují všechny požadavky spotřebitelů a SES, jsou velmi drahé.

Všechny nabídky výrobců lze rozdělit na:

 • prášky;
 • gely;
 • koncentráty;
 • suspenze.

Důležité!

Prací prostředek pro laminát by měl nejen čistit povrch, ale také chránit spoje před vlhkostí.

Lidové prostředky

Levným a naprosto bezpečným způsobem je roztok bílého octa 3-9%. Musí být přidán minimálněmnožství v kbelíku s teplou vodou a laminát omyjte.

Dokonale zvládá mytí kyselinou citronovou nebo citronovou šťávou. Dost na štětce nebo lžičku čerstvé šťávy.

Pro laminát lze použít běžnou vodku. Při 5 litrech vody přidejte lžíci. Vhodné a mycí prostředky. Pouze to nemůže být přidáno více než pár kapek.

Důležité!

Než začnete laminát laminovat, musíte z něj odstranit nejen nečistoty a prach, ale také jiné nečistoty a skvrny.

Jak odstranit skvrny

Laminátový nátěr lze použít v každé místnosti v domě. Pouze v koupelně se nedoporučuje položit jej kvůli vysoké vlhkosti v této místnosti. Často se tedy objevuje na různých místech. Chcete-li je odstranit, musíte použít speciální nástroje:

 • Barvu inkoustu můžete odstranit melaminovou houbou nebo speciálním laminátovým čističem;
 • krev je z takové podlahy dobře vyčištěna běžným čističem oken;
 • pásy z podpatků nebo podešví boty se odtrhávají běžnou gumou;
 • mastné skvrny jsou vynikající, pokud je mydlo mýdlem. Teprve pak by mělo být toto místo několikrát otřeno vlhkým hadříkem, aby na podlaze nebyly žádné skvrny;
 • Většinu skvrn lze čistit sódou. Je nutné, aby se z ní vytvořila voda, na chvíli ji naneste na místo znečištění a pak ji otřete vlhkou houbou.

Důležité!

Neodstraňujte nečistoty z laminátu škrabkami, kartáči nebo tvrdými houbami.

Jak nepromývat laminát

Laminátová podlaha je považována za jednu z nejodolnějších a nejodolnějších. Ale několikrát, aby se snížila jeho životnost, a dokonce i od prvního použití, může být její vzhled zkažen mycím prostředkem, který obsahuje:

 • amoniak. Tato látka je schopna korodovat horní ochrannou vrstvu laminátu. Pečlivě si přečtěte informace na obalu. Pokud je amoniak dokonce obsažen v minimálním množství, odmítněte nákup;
 • brusné částice, které mohou poškrábat povlak. Zpočátku budou téměř neviditelné, ale časem se budou stále více a více stát. Nejčastěji jsou obsaženy v pracích prostředcích;
 • chlor. Tato látka zničí vrchní vrstvu a odbarví podlahovou krytinu, nejprve částečně, vytvoří skvrny, a pak zcela zakryje celý povrch;
 • kyselina a alkálie. Obsahují v detergentu i v minimálním množství, korodují horní vrstvu;
 • vosk a tmel. Doporučuje se použít pro tření parket. Pro lamináty jsou však přísně zakázány.

Poradenství!

Nepoužívejte leštidla a prostředky, které jsou určeny pro čištění jiných typů povrchů.

Nepoužívejte také mycí vysavače a parní čističe pro laminát, pokud nejsou vybaveny speciální funkcí pro tento druhúklid

Jak umýt laminát tak, aby byl lesk?

Než začnete podnikat jakékoli kroky, aby se laminátový lesk, musíte se ujistit, že může svítit vůbec. Mnohé druhy jsou speciálně vytvořeny s matným povrchem, a pokud jsou zasaženy zvenčí, povrch bude poškozen.

Je-li laminát lesklý, po odstranění nečistot a prachu, jsou všechny možné skvrny a celá podlaha zcela vyčištěny, musíte se vyzbrojit houbou z mikrovlákna a pečlivě otřít celý povrch. Dobrý lesk dává olivový olej. Dostatečné množství kapek uložených na tkanině z přírodního materiálu, aby se laminát rozetřel, alespoň v jedné místnosti.

Důležité!

Laminát, který byl právě vysušen, by se měl otřít do lesku. Nemá smysl ztrácet čas na mokré podlaze, a pokud po čištění uplynulo mnoho času, bude trvat několikrát více úsilí.

Jak mohu obnovit laminát po opravě?

Laminátová podlaha je trvanlivá, takže při běžné péči „přežije“ několik oprav. Pro ochranu před nečistotami, barvou atd. je pokryta filmem, hadry. Ale ne vždy se s tímto úkolem vyrovnávají. Chcete-li laminát po opravě vyčistit, postupujte takto:

 • smést všechny velké nečistoty;
 • vakuum sbírat nejmenší pohyby a věnovat zvláštní pozornost švům;
 • jsou-li skvrny od barvy, měly by být odstraněny vatovým tamponem navlhčeným vodkou;

Důležité!

K odstranění skvrn z laminátu nelze použít aceton!

 • hadříkem navlhčeným teplou vodou k čištění podlahy;
 • laminát se suchým ubrouskem. Pokud je to nutné, rozetřete ho.

Tipy

Bez ohledu na to, zda si najímáte pracovníky, nebo se zabýváte pokládkou podlahy sami, hlavní je studovat všechny vlastnosti péče o ni. Navzdory odolnosti, laminát vyžaduje speciální a pečlivý přístup.

K dispozici je standardní materiál, lze ho denně čistit, můžete ho pouze sušit a můžete ho provádět každé 2-3 dny, ne častěji.

U vodotěsných laminátových podlah je povoleno každodenní mokré čištění, ale hadřík nebo houba na mopu by měla být dobře vyražena.

Pokud se na laminátu objeví skvrny, musí být okamžitě odstraněny. Přepracované je mnohem obtížnější čistit.

Použití laminátu jako podlahy je tím správným řešením. Pokud poskytnete potřebnou péči o materiál, bude sloužit věrně ještě více, než slibují výrobci.