Linoleum bude díky účinným prostředkům opět svítit

Olejovaný hadřík, který je vzdáleným předkem linolea, je lidem známý již od roku 1627. Zpočátku byl používán pro výrobu plachet na lodích a lodích. Teprve o sto let později byl patentován jako podlahová krytina. Jedná se o nejběžnější materiál pro podlahy v obytných a nebytových prostorách. V závislosti na požadavcích spotřebitelů bylo vyvinuto mnoho možností, ale všechny jsou spojeny jednou věcí - pravidly péče.

Jak se starat o linoleum

Čištění zahrnuje tři hlavní kroky:

  • zpracování za sucha;
  • zpracování za mokra;
  • přidejte lesk.

Suché čištění se provádí koštětem, kartáčem nebo vysavačem, mokrým hadříkem nebo mopem s použitím detergentu. Třetí etapa je nepovinná.

Důležité!

Nové linoleum nelze prát po dobu 30-35 dnů. Čištění se provádí pouze suchou metodou, jinak hrozí nebezpečí poškození povrchu.

Pro čištění je nutné použít měkké kartáče a speciální hadry. Tvrdý povrch může poškodit linoleum. Mikro škrábance mohou být přehlédnuty poprvé, ale při každém čištění se stanou stále více a více.

Před praním musí být tkanina velmi dobře stlačena. Měl by být mokrý, ne mokrý.

Věnujte pozornost!

Někdy, k vyčištění starých nečistot, je skvrna naplněna horkou vodou. To nelze v žádném případě provést. V důsledku absorpce vlhkosti se může tvořit bublina, která nakonec nabobtná a praskne. Objeví se trhlina. Bude muset zcela změnit podlahu.

Jak prát prach a nečistoty?

Většina hospodyň čistí podlahu obyčejnou vodou, a to je správné, zejména pokud je voda kvalitní, pokud neobsahuje soli a částice těžkých kovů, které by mohly být ucpány v mikrotrhlinách na povrchu. Ale to je s každodenním úklidem. Nejméně jednou týdně nebo 10 dní je nutné provést důkladnější vytírání chemikáliemi v domácnosti nebo použití tajemství lidí.

Berte na vědomí!

Levné linoleum je určeno pro 3-5 let provozu, drahé - pro 25 a více let.

Chemikálie pro domácnost

Řekněme hned, že se nedoporučuje používat univerzální prostředky pro mytí povrchů různých typů. Výběr domácí chemie, věnujte pozornost:

  • Mellerud. Vhodné pro každodenní použití. Po umytí vytváří na povrchu film, který dodává lesk a poskytuje dodatečnou ochranu povrchu;
  • Wa-Lin. Vhodné pro denní čištění. Výhodou je, že může být použit pro mycí vysavač. Ale je tu mínus. Ne všechny typy nátěrů na něj normálně reagují. K odstranění možných vedlejších účinků je žádoucí nejprve ošetřit malou plochu podlahy na nenápadném místě a teprve potompoužití k umytí celého povrchu;

Důležité!

Zkoušení by mělo být prováděno na linoleu v každém pokoji, i když je ve stínu nevýznamně odlišné nebo bylo zakoupeno v různých šaržích.

  • San Wedge. Účinně myje skvrny různého druhu. Vhodné i pro vlnité podlahy;
  • HG. Navrženo pro péči o vinyl linoleum. Pouze to nemůže být použito pro mytí, jak si mnoho lidí myslí. Výrobek musí být aplikován na čistou a suchou podlahu. Nezanechává žádné pruhy, dodává povrchu lesk a vytváří ochranný film. Vynikající záchrana, když potřebujete aktualizovat starý nátěr.

Poradenství!

Mastic je považován za jeden z „osvědčených v průběhu let“. Ale jeho použití může způsobit trhliny a "vybledlé" skvrny na povrchu. A také je potřeba se přizpůsobit, aby podlaha nebyla příliš kluzká.

Lidové léky

Každý může dnes nakupovat domácí chemikálie. Ale většina žen v domácnosti stále preferuje recepty „od lidí“.

Nejoblíbenějšími prostředky jsou brambory. 3-4 středně velké hlízy by měly být důkladně umyty, dány do hrnce, nalijeme studenou vodou a vaříme do vaření. Chcete-li vychladnout. Vypusťte kapalinu gázou. Podlahy umyjte vlhkým hadříkem a poté bramborový vývar otřete.

Věnujte pozornost!

Účinek bramborového vývaru je založen na obsahu škrobu, proto může být používán pouze tento. Stačí přidat do sklenice vodu 2Čl. Já a důkladně promíchejte.

Úžasný "omlazující" efekt poskytuje linoleum kravské mléko. K odstranění všech nečistot a prachu potřebujete metlu nebo kartáč, poté důkladně otřete vlhkým hadříkem, odstraňte všechny nečistoty a trvalé skvrny a pak roztok nebo mléko a vodu aplikujte ve stejném poměru. Vyčkejte 2-3 minuty a otřete do sucha hadrem.

Důležité!

Poměry pro přípravu roztoku jsou založeny na použití domácího mléka. Pokud si vezmete obchod, musíte přidat dvě části vody do obou částí.

Jak neumývat linoleum

Kromě horké vody, povlak také číhá řadu dalších nebezpečí.

Především je to:

  • prací prášky;
  • tvrdé kartáče a škrabky;
  • znamená bělicí nebo barvící účinek.

Linoleum je nátěr, který se nejlépe myje každý den nebo každý druhý den. Zařídit mu pravidelné „obecné“ čištění je nebezpečné.

Věnujte pozornost!

Pro mytí linolea se nedoporučuje používat jiné výrobky. I v případě, že zvolený nebyl vhodný, doporučuje se počkat alespoň 10–14 dní a nejlépe měsíc před experimentováním s novým. V této době můžete podlahy čistit čistou teplou vodou.

Je nemožné ani v minimálním množství přidat činidlo obsahující alkálie do vody pro mytí podlah. Neměli byste experimentovat s bělostí, pracím práškem, uhličitanem sodným a ani s jedlou sodu.

Recepty by měly být vyloučeny z lidových prostředkůobsahující amoniak nebo ocet.

Jak lze po opravě opravit linoleum

I když je podlaha linolea v době opravy pokryta fólií nebo jinou ochrannou látkou, nezaručuje úplnou ochranu před nečistotami.

Po dokončení práce by měly být provedeny tyto akce:

  • několikrát zamést podlahu, aby se odstranily všechny nečistoty;
  • vlhkým hadříkem, případně používajícím domácí chemikálie nebo tradiční čistící recepty, k omývání povrchu;
  • vytvořte slabý roztok manganistanu draselného a podlahu několikrát otřete, navlhčete v ní hadřík;
  • otřete suchým hadříkem, případně pomocí speciálních leštících prostředků.

Je-li polyuretanová pěna přilepená k linoleu, aby se obnovil původní vzhled povlaku, je nutné výsledný skluz řezat stavebním nožem co nejblíže povrchu podlahy. Navlhčete kus látky v teplé vodě nebo v jakémkoli z výše uvedených linoleových čisticích prostředků, naneste na skvrnu, nechte několik hodin. Po několikrát omyjte vlhkou houbou.

Podlahy z linolea vydrží mnohem déle, než je zaručený čas, pokud jsou kromě řádné a pravidelné péče chráněny před přímým slunečním zářením, prudkým poklesem teploty a vysokou vlhkostí.