Metody odstraňování tukových skvrn pomocí dostupných nástrojů

Oblečení je často znečištěno potravinami, mastnými látkami, jejichž odstranění vyžaduje značné úsilí. Nečistoty, hluboce zakořeněné do vláken, pocházejí ze speciálních formulací. Ale bez nich můžete dělat pomocí dostupných improvizovaných prostředků dostupných v každém domě. Pomohou odstranit mastné skvrny, ze kterých nebude žádná stopa.

Nakládání s čerstvými kontaminanty

V domácím prostředí čelí téměř každá hospodyně čerstvým nečistotám z tuků. Je snadnější se s nimi vyrovnat ve srovnání se starými a jedenými skvrnami. Kromě toho se to provádí za použití levných lidových metod, které již v krátkém čase prokázaly pozitivní výsledek.

Kromě tohozachovávají původní vzhled výrobku, nezničují tkaninová vlákna :

  1. Běžné mýdlo na prádlo účinně zvládá kontaminanty různých úrovní složitosti. Metoda je velmi jednoduchá. Znečištěné místo je navlhčeno teplou vodou, opatrně otřené čtvercovým prostředkem a pak několik hodin ponecháno. Další je ruční nebo strojní praní jako obvykle. V případě potřeby se postup opakuje až do úplného odstranění nečistot. Praxe ukazuje, že je lepší zvolit tmavě hnědé mýdlo na prádlo.stínu.
  2. Předchozí nápravný prostředek s cukrem. Pro dosažení očekávaného efektu je ošetřené místo na oděvu navlhčeno teplou vodou a je důkladně mýdlo. Pak je sypán cukrem, ponechán po dobu 20-30 minut. Dalším krokem je otření skvrny měkkým kartáčkem na oblečení, aby se odstranily zbytky, a znovu se uloží na půl hodiny, poté se dobře promyje a opláchne.
  3. Při práci s silně mastnými plochami stojí za to se pokusit je očistit solí. Skvrna na předmětu šatníku je navlhčena a posypána touto látkou, lehce otřená. Poté se sůl odtrhne a samotný produkt se smaže ve standardním vzoru. Tato metoda je velmi účinná a na oděvu nebo košili nejsou žádné skvrny.
  4. Při práci s jemnými tkaninami, jako je hedvábí, se doporučuje používat křídový prášek. Předem pevný kus látky se třel na jemném struhadle, pak se rozdrcil v třecí misce. Výsledná hmota pokropí tukem místo na tkanině, navlhčené. Prášek by měl několik hodin nasávat nečistoty. Zbytky se odstraňují čistou vodou.
  5. Dětský prášek, soda, mastek, zubní prášek působí jako dobré absorbenty. Budou vždy po ruce u hostesky. Odstraňte mastné skvrny z oblečení je snadné. Mělo by být ošetřeno některou z uvedených suchých látek, pak potažených bavlnou nebo savým hadříkem, ošetřeno několikrát horkou párou vyrobenou ze železa.

Metody s použitím potravin

Bv některých případech obvyklá strouhanka pomáhá odstranit tukovou skvrnu z barevného oblečení doma, zejména pokud je čerstvá. Čerstvou kapku tuku okamžitě navlhčí produkt, který je přitlačován na horní část jakéhokoliv nákladu. Produkt se ponechá v této poloze po dobu jedné hodiny, poté se dále zpracuje výše uvedenými improvizovanými prostředky, důkladně se promyje.

Při zpracování tmavých šatních skříníje nejlepší použít hořčici , jejíž nespornou výhodou je její široká dostupnost. Budete potřebovat suchý prášek, který se připravuje z husté a homogenní pasty na bázi vody. Výsledná látka se aplikuje na tukovou oblast oděvu a uchovává se až do úplného vyschnutí.

Následně by měla být výsledná kůrka otřena speciálním měkkým kartáčkem. Závěrečný úklid se provádí praním pomocí standardních nástrojů.

Hořčice se nedoporučuje používat při práci s bílými světlými plátny, na kterých zůstávají nevzhledné žluté stopy.

Efektivní a jednoduché tipy

Alkohol spolu s jedlou solí, která působí šetrně na téměř jakýkoli materiál, pomůže odstranit mastné skvrny z oděvů, čalouněného nábytku. Ale jen v případě, že se doporučuje provést test účinku ethanolu na tkaninu, která může vykazovat negativní reakci, před provedením postupu. Znečištěná oblast je bohatě nasáklá uvedenou kapalinou a vrch je pokryt tlustou vrstvou jemné soli.

Dále by ošetřená tkanina měla být zcela suchá, po níž lze sušinu snadno snížit kartáčkem nebo jinými improvizovanými prostředky. Posledním krokem je umýt věci. Alkohol v samostatné formě se používá při zpracování čalounění, které nelze odstranit a opláchnout velkým množstvím vody s detergentem.

Skutečným asistentem v domácnosti je myčka nádobí. Jeho hlavní funkcí je štěpení tuků, které je obtížné zvládnout skvrnami na oděvu. Na rozdíl od měkkého složení jsou tyto látky vhodné pro praní vlny a jemných tkanin. Pomohou účinně umýt tvrdohlavou špínu. Prací prostředek se aplikuje na plochu se skvrnou, je důkladně mýdlový, v tomto stavu by měl být předmět ponechán po dobu 30 minut. Poté se ošetřená oblast opláchne pod horkou tekoucí vodou, která se podrobí normálnímu praní. Při práci s hrubým hadříkem se doporučuje čistit skvrnu extra štětcem

Časově ověřená metoda -použití pijavého materiálu , který se vyrovná s čerstvými nečistotami oleje a tuku. Papír je obložen na vodorovném povrchu, nahoře je položen plátno, které potřebuje zpracování. Nahoře je umístěna další vrstva pachu. Výsledný produkt se pečlivě vyhladí horkým železem. V důsledku toho by měl tuk přecházet do obou vrstev papíru a zároveň zachovat celistvost struktury tkaniny a odstranit existující skvrnu.

Je-li silná mastná kontaminace , doporučuje se použít amoniak . Inalkoholický roztok takové látky se navlhčí bavlněným talířem, který se otírá skvrnou na oděvu.

Pro zvýšení expozice musí být věc odložena o 1 hodinu. Dále je standardní postup pro kartáčování a mytí jako obvykle. Kvůli silnému a žíravému zápachu čpavku může být nutné dodatečné oplachování.

Boj proti chronickým skvrnám

Tvrdé a dlouhotrvající skvrny tuku nezmizí v důsledku běžného praní psacím strojem nebo rukama, čímž se oděvu vytvoří neuspořádaný vzhled.

S takovými problémy stojí za to bojovat s agresivními prostředky :

  1. Vhodný benzín, ve kterém je malý čistý hadřík navlhčen a nanesen na špinavý výrobek. Po úplném vysušení se promývání provádí, často se opakuje, v důsledku čehož se odstraní nepříjemný a trvalý zápach benzínu. Alternativou je aceton, odlakovač na nehty. Tímto způsobem můžete zpracovávat tmavé nebo barevné šatní skříně.
  2. Směs terpentinu a amoniaku (poměr 1: 1) navlhčená čistým ubrouskem, který se používá k ošetření špinavé skvrny od mastnoty nebo oleje. V tomto stavu by měl být textilní výrobek ponechán 2 až 3 hodiny. Po vyjmutí směsi se předmět důkladně opláchne. Tato metoda je vhodná pro zpracování čalouněného nábytku starými skvrnami.
  3. Konvenční lékárenský glycerin se často používá k potírání tuků na jemných tkáních. Jeho působení nepoškozuje integritu hedvábí, jiných typůmateriálu. Na konci zpracování neztrácí věc svou přitažlivost. Nástroj se nanáší v malém množství, ponechá se půl hodiny. Pokud byste se nemohli zbavit vrozené kontaminace glycerolem, měli byste přípravek použít s přídavkem vody a čpavku (všechny složky se užívají ve stejném poměru). Tkanina je impregnována směsí a po 10 minutách je opláchnuta tekoucí teplou vodou.
  4. Stolní ocet je na farmě univerzálním výrobkem. Je vhodný pro impregnaci staré mastnoty a její odstranění. Po namočení v této látce je třeba oděv dobře opláchnout a zbavit se štiplavého zápachu. Tento postup lze opakovat, dokud bod zcela nezmizí.
  5. Prací prostředky na mytí nádobí se zajímají. Soda jen posiluje její činnost a zajišťuje účinné čištění tuku, oleje. Nejprve se skvrna promyje saponátem, poté se suchá složka naplní shora. Pokud je pasta zcela suchá a bude kůrka, měla by být tkanina několikrát omyta a opláchnuta, aby se zabránilo vzniku skvrn.

Nebylo-li možné dobře otřít tukové místo, stojí za to použít dostupné, ale účinné prostředky.

Je důležité zvolit správné složení, aby se vyloučilo znečištění, aniž by se narušil vzhled výrobku, struktura tkaniny. Předtím, než začnete odstraňovat skvrny, se doporučuje testovat vybranou látku na nenápadné části pásu.

Také stojí za to použítznamená s nejmenší chemickou aktivitou, postupně přecházející k agresivnějším variantám. Kartáčování by mělo být prováděno od okrajů do středu, aby se mastné skvrny nerozšířily do čistých prostorů tkaniny.