Nejlepší způsob, jak vyčistit pánve z tlusté vrstvy sazí

Odstranění starých a spálených zbytků potravin je nejen estetické povahy. Při zahřátí uvolňují toxiny, které poškozují lidské tělo. Naučíme se rychle a snadno čistit pánve z tlusté vrstvy sazí doma.

Univerzální metoda

Tímto způsobem je možné pánev čistit z jakéhokoli kovu, s výjimkou těch, které mají teflonový povlak. Je to dobré, protože se nepoužívá agresivní chemie, proto není nutné používat ochranné prostředky.

Sled akcí:

 1. Nalijeme 200 ml vody a stejného 9% octa do pánve a zapálíme.
 2. Roztok se převede do varu a vyjme se ze sporáku.
 3. Přidá se ke směsi 2 lžíce. jedlá soda.
 4. Pak budeme pánev běžet obvyklým způsobem.

Když kombinujete sodu s octem, může dojít k prudké reakci, takže je nejlepší provést tento postup v dřezu.

Sovětský recept

Naše babičky věděly, jak čistit pánve z tlusté vrstvy sazí doma bez použití chemikálií. Tato metoda pomáhá v beznadějných situacích, kdy se tuk v průběhu let nahromadil, ale lze ho použít pouze na hliníkové, litinové a duralové pánve.

Krok za krokem:

 1. Vezměte 10 litrovou nádobu, naplňte ji vodou a položte na sporák.
 2. Kus pracího mýdla 72% se otře na hrubém struhadle, nalije se do vroucí vody a sníží se oheň.
 3. Přidejte 100 ml kancelářského lepidla a stejné množství jedlé sody.
 4. V hotovém roztoku spustíme pánev a vaříme jednu až čtyři hodiny v závislosti na tom, jak je nádoba špinavá.
 5. Poté vyjměte pánev a zbývající nečistoty očistěte kovovým kartáčkem.

Při čištění musíte být opatrní, abyste neodstraňovali sklovinu z vnějšku, jinak se při dalším použití rychleji objeví nová uhlíková nános.

Rada !

Nádoby lze vařit pouze půl hodiny, ale postup opakujte několikrát s novým roztokem. Současně před každým přehráním odstraňte uhlík škrabkou.

Čištění požárem

K čištění pánve touto metodou je lepší vzít hořák, jít ven a začít pečení nádoby. Plamen začne rozpouštět tuk a usušit uhlík a bude prostě vypadávat v kusech.

Tato metoda umožňuje vrátit druhý život starým, ale velmi kvalitním pánvím na smažení babičky. Tato metoda je samozřejmě vhodná pouze pro litinové a kovové nádoby.

Čištění moderních pánví

Na rozdíl od železných a kovových nádobí mají moderní pánve speciální povlak, takže zde nejsou vhodné agresivní metody čištění. Pokud je znečištění malé, můžete nádobí vyčistitněkolik způsobů:

 1. Nalijte vodu do nádoby a nalijte 10 g kyseliny citrónové, zapálte a přiveďte k varu. Díky kyselině se snadno odstraní uhlíkové usazeniny ze stěn, zůstane jen opláchnout nádobí.
 2. Teflonová pánev se snadno čistí, pokud v ní vaříte vodu se dvěma lžičkami sody. Namísto sody můžete použít jakýkoliv prací prostředek.
 3. Dobře odstraňuje zbytky hoření vařením s práškem do pečiva. Po ochlazení roztoku nádobu propláchněte pod tekoucí vodou.
 4. Čerstvý uhlík může být odstraněn kyselým jablkem, aby se to provedlo, pánev se rozetře s ovocnou dužinou a nechá se na chvíli. Poté opláchněte teplou vodou.

Pokud je spousta špíny, pak je velmi obtížné vyčistit takovou pánev. Koneckonců, nemůže být tření práškem, může poškodit nelepící povrch.

Nabízíme několik způsobů, jak jemně vyčistit pánve z tlusté vrstvy sazí doma:

 1. Nalijte do nádrže Coca-Cola, dejte ji na oheň a několik minut vařte. Nápoj okamžitě nalijte, ale nechte vychladnout, poté otřete pánev houbou s detergentem. Po tomto postupu se odstraní i nejsilnější znečištění.
 2. Ve sklenici vody přidejte 1 lžičku. bórax a stejné množství amoniaku, s tímto roztokem otřete kapacitu uvnitř a nechte nějaký čas. Po tom tuk ochlupí a snadno ho omyje houbou.
 3. Umyjte starý uhlík z teflonové pánve otřením vnitřního povrchu.zubní pastu a dát čas stát.

Nagar se snadno odstraní, pokud se rozetře ethanolem a potom se opláchne tekoucí vodou.

Odkaz !

Pokud se pánev neustále myje v myčce, pak se na něm uhlík netvoří.

Chemikálie pro domácnost

V moderním světě, velké množství čisticích prostředků, které vám umožní rychle se zbavit nejstarších nečistot. Hlavní je nezanedbávat preventivní opatření, tj. Nosit gumové rukavice, otevírat okno během provozu. Zvažte, jak čistit pánve z tlusté vrstvy sazí doma pomocí domácích chemikálií:

 1. Společnost Amway - tento nástroj je poměrně drahý, kromě toho není v prodeji a lze jej objednat pouze prostřednictvím internetu. Ale okamžitě odstraní nejstarší tuk, téměř bez zápachu. Jeho spotřeba je poměrně hospodárná, takže jedna láhev je na dlouhou dobu dostačující.
 2. Shumanit Chyby - ne tak drahé, můžete si ho koupit v každém supermarketu a je to velmi efektivní. Bohužel má silný, jedovatý zápach, takže všechny práce musí být prováděny s otevřeným oknem.
 3. Domestos - dobře odstraňuje starý tuk, stačí použít produkt po dobu několika minut a poté otřete pánev houbou.
 4. Pan Muscle je vynikající nástroj pro štěpení tuku a odstraňování uhlíku. Stačí postříkat na vnitřní povrch a pak špínu odstranit houbou.

Pokudagent má silný zápach, pak ho musíte dát na nádobí a zabalit do plastového sáčku. Poté několikrát opláchněte, aby se produkt zcela odstranil z nádoby otřením octem.

Je to důležité!

Při čištění teflonových a hliníkových pánví by se neměly používat agresivní chemikálie.

Vaření s pracím prostředkem

Tato metoda umožňuje čištění pánve, a to nejen venku, ale také uvnitř. K tomu vezměte velký kbelík, přidejte 3 lžíce rostlinného oleje, 100 g pracího prášku a dejte ho na sporák. Když se obsah vaří, vložte do něj pánev a nechte půl hodiny vařit. Podle zpětné vazby od uživatelů se tato metoda nejlépe vyrovná se starými, vícevrstvými sazemi.

Vzhledem k tomu, že pánve jsou nyní vyrobeny z různých kovů, které mohou reagovat odlišně na účinky kyselin a zásad, před zahájením čištění je nutné se seznámit s pokyny, abyste věděli, jaké jsou kontraindikace.