Normální vlhkost v bytě pro dítě: jak měřit, sledovat

Mnoho matek s příchodem dítěte přemýšlí o tom, jak udržet optimální mikroklima ve svém domě. Koneckonců, to je velmi důležité pro zdraví a rozvoj dítěte. Pokud je vzduch příliš suchý, v nose dítěte se tvoří kůrky, což ztěžuje dýchání. A to může být příčinou sípání a neklidného spánku.

Jaká vlhkost by měla být v dětském pokoji

Kožní vyrážky, opakující se kašel, čichání - všechny tyto příznaky nemusí být katarálními příznaky, ale výsledkem vysoké nebo nízké vlhkosti v místnosti. Když vydechnete, vzduch vdechnutý dítětem se stane 100% vlhkým. Pokud jsou indikátory vlhkosti v místnosti nižší než 50%, pak tělo dítěte vydá vlhkost, což vede ke ztrátě tekutin. Pokud dítě konzumuje malé množství tekutiny, může dojít k dehydrataci.

Na podzim a na jaře je vlhkost v bytě většinou normální. A v létě a v zimě by měl být mírně zvýšen, protože v těchto obdobích roku je vzduch sušší. Normalizované ukazatele pomohou:

 • mokré čištěníjednou denně;
 • instalace nádob naplněných kapalinou v blízkosti topných těles a v blízkosti místa, kde se dítě nejčastěji nachází;
 • ultrazvukové nebo parní zvlhčovače;

Řízení teploty a vlhkosti vzduchu v místnosti může snížit výskyt SARS. Správná mikroklima má pozitivní vliv na růst, vývoj a pohodu dítěte. Avšak před zvlhčováním vzduchu je nutné měřit vlhkost, protože vysoké rychlosti také nejsou žádoucí.

Tělo dětí je uspořádáno trochu jinak, u dětí jsou všechny procesy v těle mnohem rychlejší než u dospělých. Tepelná kontrola u dětí se provádí přes kůži a dýchací orgány a není dokonalá. Doporučená vnitřní teplota pro děti je 18-20 stupňů Celsia. Během dne, když je vzhůru, může dosáhnout 21-22 stupňů, ale během spánku je lepší ji snížit na 18 stupňů. Nezapomeňte na větrání, to se provádí 2-3 krát denně. Je lepší větrat byt během procházek, stejně jako před spaním. Správná mikroklima se zlepšuje:
 • chuť k jídlu;
 • nálada;
 • všeobecná pohoda;

Poznámka!

U novorozenců se špatně vyvíjejí potní žlázy.

Doporučená vlhkost vzduchu v bytě nebo domě pro dítě by měla být od 50 do 70%. Můžete ji určit pomocí zařízení zvaného vlhkoměr. Prodává v železářství. Můžete také použít Magik Air - to je chytrý systém.mikroklima, můžete ji dokonce spravovat pomocí miniaplikací.

Jak a jak měřit vlhkost vzduchu

Pro měření vlhkosti se používá hlavně vlhkoměr, který vykazuje procentuální vlhkost. Také na těchto zařízeních můžete vidět teplotu. Pokud ne, pak můžete použít jiné metody. Jsou jistě méně přesné, ale pro pochopení zvýšené nebo snížené vlhkosti v domě je možné.

Viz také
Jak čistit zvlhčovač z váhy v domácnosti: efektivní jednoduché způsoby

Zvlhčovač vzduchu napomáhá příznivějšímu vnitřnímu klimatu. S optimální úrovní vlhkosti ...

Tabulka Assmana

Pro měření vlhkosti budete potřebovat běžný pokojový teploměr. Nejprve se podívejte na záznam a zapište si ho. Po konci teploměru naneste vlhký hadřík a sledujte výsledek po 5-7 minutách a také jej opravte. Pak v tabulce musíte najít bod, kde se hodnoty protínají, bude to procento vlhkosti.

Sklo s vodou

Voda se vloží do průhledné skleněné nádobky a vloží do chladničky tak, aby se ochladila a stala se mezi 3 a 5 stupni. Pak ji vytáhnou a uloží do místnosti, takže stěny nádoby se zamlží. Pokud po 3-5 minutách vyschnou, je vzduch suchý a pokud zůstanou vlhký, vlhkost v místnosti je normální.

Kužel smrk

Budeme mít malýzkušenosti, bude potřebovat neotevřený kužel jedle, je vložen do školky a sledován. Pokud se brzy otevře, je nezbytné navlhčit vzduch. Pokud zůstane po delší dobu v neotevřeném stavu, pak je vlhkost normální a nejsou nutné žádné další postupy.

Jak navlhčit vzduch

Existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Nejúčinnější je nákup zvlhčovače, jsou několika typů, jeden z nejlepších je ultrazvuk, je téměř tichý a dělá práci rychleji. Ne vždy je však možné si ho koupit a na záchranu přijdou populární metody:

 1. Vlhký prostěradlo - zavěšeno na baterii, a když je suché, vyměňte jej za jiné.
 2. V blízkosti baterie je umístěna nádoba s vodou.
 3. Plastová láhev s otvorem vyříznutým uprostřed je zavěšena na baterii a naplněna vodou. Po, vezměte několik kusů látky, gázy nebo obvazu, jeden konec je ponořen do vody, a druhý je vázán na baterii.
 4. Plavidla s vodou mohou být umístěna na nábytek, což bude méně patrné, ale bude.

Jak snížit vlhkost vzduchu

Vysoká vlhkost také nepříznivě ovlivňuje vývoj a zdraví dítěte. Opravdu, protože vlhkost snižuje teplotu v bytě. Nepříjemný zápach se také objevuje ve vlhké místnosti a na stěnách nebo nábytku se může tvořit plísňová deska. A přes dýchací systém, toxické látky vstupují do plic. Dítě obvykle začíná být nemocnější častěji při nachlazení.onemocnění. Proto, s vysokou vlhkostí, také je třeba bojovat.

K normalizaci počátečních ukazatelů je nutné určit důvod jejich zvýšení. Často je zdrojem vlhkosti vnější stěna. Můžete udělat malý experiment, dát kus skla na zeď, a pokud se kondenzát tvoří mezi ním a stěnou, pak je nalezen zdroj. V tomto případě musí být vnější stěna izolována pomocí paropropustných materiálů. Je také nutné lépe vytápět byt nebo dům, a proto budete potřebovat další zdroje tepla (topení nebo konvektor). Pokud se vlhkost periodicky zvyšuje, doporučuje se dodržovat tato doporučení:

 • provzdušněte místnost třikrát denně;
 • pro zahřátí okenních otvorů;
 • eliminovat zdroje průvanů (podlaha, stěny)
 • instalovat absorbéry vlhkosti nebo sušičky vzduchu;

Jak udržet hladinu vlhkosti pro novorozence

Předpokládá se, že teplota v místnosti v blízkosti kojence by se měla pohybovat od 18 do 20 stupňů. Je třeba mít na paměti, že každé dítě je individuální a teplota v místnosti by měla být regulována v závislosti na chování a pohodě dítěte. Mnoho matek a babiček, pocházejících z porodnice, mufle děti, včetně všech druhů topných nástrojů. To není správné, protože suší vzduch, a v důsledku toho může dítě zažít:

 • horečka (časté přehřívání);
 • abdominální distenze;
 • potíže s dýchánímv důsledku vysychání sliznic;

Poznámka!

Předčasně narozené děti potřebují pro ně teplo, 18-20 stupňů, to je nízká teplota.

K monitorování ukazatelů teploměru je nutné zavěsit teploměr do blízkosti postýlky. V zimě, aby se snížil výkon místnosti je větrání, je lepší to udělat během chůze. V létě může být teplota v místnosti regulována pomocí klimatizace, ale je to lepší i v nepřítomnosti dítěte v místnosti. V teple, které potřebujete často vody a koupat dítě, to pomůže zabránit dehydrataci.

Stanovisko Komarovského

Co si tento slavný lékař myslí, že se o něj zajímá mnoho rodičů, protože jeho rada je nejen rozumná, ale také užitečná. Komarovsky spojuje nárůst výskytu v chladném období se suchým vzduchem. Konec konců, často ho ohřívače opravdu suší. Villi se nacházejí v nose, což zpožďuje viry a patogeny a zabraňuje dalšímu pronikání. A protože vzduch je příliš suchý, vysychá sliznice nosu a klky v tomto případě nejsou schopny splnit svůj účel. Pak viry a infekce volně vstupují do těla a v důsledku toho dítě onemocní.

S ohledem na normy vlhkosti vzduchu v bytě pro dítě se Komarovsky řídí názorem většiny lékařů. Pro nemocné dítě je to obzvláště důležité, protože přenášení suchého kašle na produktivní je mnohem snazší s vysokou vlhkostí. Pokudnení však možné ji zvýšit, doporučuje se dávat dítě častěji k pití a opláchnout nos solným roztokem.

Recenze

Alevtina, 23 let

Nejprve jsem pracoval téměř až do narození a volný čas ke studiu literatury o dětech prostě neexistoval. Po porodu jsem se, stejně jako všechny nezkušené matky, snažila co nejvíc zabalit svou dceru, aby nezmrzla a zapnulo se topení. Ale o týden později jsem se cítil nějak nepříjemně, mé zdraví se zhoršilo a ten malý začal špatně spát. Zavolal jsem pediatra, rozhodl jsem se, že svou dceru nechráním, a onemocněla. Jaké bylo mé překvapení, když jsem byl nadšen za teplo, protože podle mého názoru by dítě mělo být teplé. Další lékař doporučil měřit vlhkost a pokud je nízká koupit zvlhčovač. Snížil jsem teplotu, i když zpočátku byla teplá. Vlhkost, to se ukázalo, bylo 30%, tak koupil zvlhčovač. O týden později se dítě stalo mnohem klidnějším, dýchání se vrátilo do normálu a já jsem se začal cítit lépe.

Marina

Konečně jsme si koupili byt, na podzim se celá rodina začala dost nemocit. Byt byl hrozně vlhký, ukázalo se, že na vině byla podlaha a rohová zeď. Celá zima prošla chladem a kašlem. S příchodem léta se zdálo, že vlhkost je pryč, zahřali jsme roh, podlahy, ukázalo se, že při instalaci oken jsme nevyplnili mezeru, všechno jsme napravili. Na podzim se vlhkost neobjevila a ukazatele na vlhkoměru nepřesahují 50% a my jsme také onemocněli méně.

Mikroklima v bytě je silnéovlivňuje zdraví a pohodu dětí. Zvýšené i snížené teploty a vlhkost mají negativní vliv, musí být regulovány. Je obzvláště důležité kontrolovat vlhkost, pokud jsou v domě novorozenci. Koneckonců se přizpůsobují tomuto světu a všechny orgány a systémy stále pracují nedokonale.