Optimální vlhkost v bytě: co by mělo být, jak měřit a regulovat

Pro zdraví živého organismu jsou nezbytné následující parametry: okolní teplota a vlhkost. Pokud je vše s teplotou relativně jasné, pak mnoho lidí podceňuje vlhkost. Když se odchyluje od normy, následky jsou ještě horší než s podchlazením nebo přehřátím. Teplota prostředí, v níž se tělo cítí rychleji: studené - oblékněte se, horké - svlékané. S vlhkostí je obtížnější, pouze nepřímé indikátory signalizují porušení vitální aktivity.

Co je vlhkost

Vdechovaný vzduch je vždy přítomen ve vodní páře, avšak v různých koncentracích. Abychom pochopili, co by mělo být optimální vlhkostí v bytě, jsou uvedeny absolutní a relativní hodnoty.

Absolutní vlhkost vzduchu ukazuje maximální obsah molekul vody v jednom kubickém metru vzduchu.

Relativní vlhkost je dána dvěma veličinami: maximálníobjem vody v metrech krychlových (čím vyšší je teplota, tím větší je indikátor) a skutečná úroveň nasycení vlhkostí. Pokud je maximální povolený počet molekul vody v jednom kubickém metru vzduchu 24 gramů, v bytě je teplota 20 stupňů. A našel 12 g páry, pak relativní vlhkost bude 50%.

Obecně přijímaná optimální vlhkost pro člověka je 45%. Tento ukazatel je zprůměrován pro všechny kraje a obytné prostory. U kancelářských a domácích spotřebičů, nábytku, knih by úroveň dřevěné podlahy neměla překročit 65%.

Je chybou předpokládat, že množství vody ve vzduchu, který dýcháme, by mělo být pozorováno pouze v létě. Během zimního období v podmínkách bytu je mnohem obtížnější udržet normální vlhkost. To je způsobeno topným systémem a nízkými teplotami okolí. V předpovědi počasí jsou teploty na ulici vyjádřeny na úrovni -15 a vlhkosti 90%, když tento vzduch vstupuje do místnosti zahřáté na 20 stupňů, vlhkost klesne na 5-7%.

Důležité!
Během období topné sezóny je monitorování vlhkosti vdechovaného vzduchu v podmínkách extrémně nízkých teplot na ulici mimořádně důležité. I v poušti Sahara je průměrná roční relativní vlhkost vzduchu 30-50%. A v bytech s ústředním topením, toto číslo klesne na 10-20%!

Důsledky vlhkosti v bytě

Když se vlhkost hromadí uvnitř , je obtížné dýchat. Je zde neustálý pocit nedostatku kyslíku. Formy se začnou množit apatogenních mikroorganismů, který je plný následujících problémů:

 1. Nemoci horních cest dýchacích se stávají běžnější. Získávají chronický průběh: rýmu, bronchitidu, laryngotracheitidu, astma, alergie.
 2. Přítomnost cizí pachové vůně.
 3. Věci ve skříních jsou neustále zatuchlé.
 4. Na stropě a stěnách se objevují plesnivé oblasti.

Abnormální úrovně vlhkosti rovněž ovlivňují:

 • domácí zvířata;
 • dekorativní barvy;
 • nábytek;
 • parkety, laminátové;
 • výrobky ze dřeva a papíru: knihy, obrazy, okenní rámy.

Problémy s nedostatkem vlhkosti

Nedostatečná vlhkost v bytě vede k únavě, špatnému zdraví, neustálé ospalosti. Pokračování v neustálé touze lízat rty nebo popíjet sklenici vody, takže tělo signalizuje porušení fyziologické normy.

S nedostatkem vlhkosti dochází k následujícím důsledkům:

 1. Sliznice očí vysychají: pocit „písku“, přítomnost přetrvávajícího svědění, zarudnutí rohovek a otoky očních víček.
 2. Horny integuments ztrácí elasticitu: vlasy vyblednou, rozdělí se, nehty se ztenčí a zlomí.
 3. Suchý epitel. Otevřené plochy těla, které jsou nejvíce náchylné k odpařování vlastní vlhkosti, se vysychají, pokryté mikrotrhlinami. Vrstva epitelu je šupinatá a náchylná k výskytu dermatitidy. Předčasné stárnutí kůže obličeje, rukou, rtů
 4. Vnitřní sekrece zesilujetekutiny: krev, žluč, žaludeční šťáva. To zhoršuje trávení a vede k bolesti v epigastrické zóně. Může způsobit zácpu. Zahušťování krve zvyšuje riziko srdečního infarktu, dává silnou zátěž na práci cév a srdečního svalu.
 5. Horní dýchací cesty vysychají, což vede k oslabení místní imunity, zvyšuje se riziko ARVI. Objevují se přetrvávající respirační alergické reakce: svědění, kýchání, trhání.

Poznámka!

Výslovně o úrovni vlhkosti v listech domu domu bude signál. S nedostatkem vlhkosti se stanou suché, uschlé, skok a zamračení a stonek ztrácí svou pružnost a kroucení.

Faktory ovlivňující vlhkost

Hlavním ukazatelem ovlivňujícím úroveň vlhkosti v místnosti je teplota. Při měření absolutní vlhkosti v horkém vzduchu se sleduje maximální koncentrace vodní páry. Ale když odhalíme relativní úroveň, závislost je nepřímo úměrná: teplejší, tím nižší procento. V zimě bude větrání bytu vést k sušení vzduchu. V kombinaci s centrálním vytápěním to vede k katastrofálním následkům. Pro zvýšení vlhkosti v místnosti v zimě budou mít jiné způsoby, větrání pomůže pouze osvěžit a vysušit bydlení.

Hlavní "potoky" vlhkosti ze vzduchu v bytě:

 • radiátory topného systému;
 • Textil: koberce, čalouněný nábytek, plyšové hračky;
 • olejové a elektrické ohřívače,klimatizace.

Zdroje vlhkosti:

 • čerstvé květiny v květináčích;
 • sušení prádla v místnosti;
 • akvária;
 • umělé fontány;
 • „smyčkové“ vodopády s neustále cirkulující vodou;
 • nádrže s vařícími kapalinami: pánev, konvice, odpařování;
 • úniková střecha;
 • vadné odkapávací potrubí.

Jaká by měla být vlhkost podle GOST a SNIP

Úroveň vlhkosti v obytných i průmyslových prostorách je regulována GOST # 30494-96. Ale pokud ve výrobě zkontrolovat ukazatele musí sanpin, pak v bytě tento proces pod osobní zodpovědností majitelů domů.

V závislosti na účelu použití mají pokoje v domě vlastní klasifikaci podle státních norem:

 • Místnosti pro spaní a odpočinek,
 • místa ke studiu,
 • bytové a nebytové prostory.

Podle doporučení GOST se nedoporučuje dodržovat požadovanou úroveň vlhkosti pouze v obytných místnostech a zároveň není nutné brát v úvahu to, co je v koupelně.

V létě normy GOST:

Název místnosti % vlhkosti, optimální % vlhkosti, přípustná (maximální)
Obývací pokoj /ložnice /obývací pokoj 60-30 65
Kuchyň /jídelní kout - -
Koupelna /WC /WC - -
Studovna (studovna) 60–30 65
Komora 60-30 65
Společná schodišťová chodba /vestibul 60-30 65

Normy, jaká by měla být vlhkost v zimě:

Název pokoje % vlhkosti, optimální přípustná vlhkost (maximální)
Obývací pokoj /ložnice /obývací pokoj 45–30 60
Kuchyně /Stravování - -
Koupelna /WC /WC - -
Studovna (studovna) 45–30 60
Komora 45-30 60
Společný koridor na schodišti /vestibulu 45–30 60

Pokryty v tabulkách ukazují, že tento ukazatel není regulován státními normami.

Ale s pečlivým čtením tabulek je vidět: dolní hranice vlhkosti podle GOST je 30%. Fyziologové a lékaři tvrdí, že pracovní schopnost, zdravý zdravotní stav s takovým ukazatelem jsou nemožné. Proto je dobré znát hygienicko-epidemiologické normy a požadavky, ale je lepší spoléhat se na průměrné hodnoty 45-55%, vyhnout se horním a dolním limitům.

SNIP předpisy se liší ve více fyziologických parametrech. Celoroční přijatelná úroveň podle tohoto nařízení je 40-60%, ale ne vyšší než 65%. Samostatné přidělení extrémně vlhkých pobřežních oblastí je maximální přijatelná míra 75%.

Význam vlhkosti v dětském pokoji

Mikroklima v dětském pokoji je pro zdraví stejně důležité.dítě, jako ekologicky šetrné potraviny, které jí nebo bezpečné hračky, se kterými hraje. A čím menší je dítě, tím důležitější jsou parametry okolního vzduchu.

Kojenci do jednoho roku mají slabý imunitní systém, úzké a krátké nosní průchody. Je pro ně těžké přivést inhalovaný vzduch do biologicky přijatelného stavu. A pokud jsou maminka nebo táta schopni sledovat teplotu v místnosti, na základě svých vlastních pocitů, pak je vlhkost vzduchu spolehlivější, aby mohla vlhkoměr svěřit.

Optimální úroveň vlhkosti v dětském pokoji je 45-65%. Když je indikátor pod 45%, vysychají sliznice nosu, tvoří se husté krusty. Dech dítěte je obtížný, začíná dýchat ústy a schovává si hrdlo. To vše vede k rozvoji onemocnění nosohltanu a horních cest dýchacích. Dítě je rozmarné, kolika, plyn a zácpa začínají od zahušťování vnitřních sekrečních tekutin. Pokud místnost nezvlhčíte, získáte „začarovaný kruh“.

V období podzimu a jara, kdy se epidemiologické zastavení zhoršuje, je nutné zvýšit úroveň vlhkosti v celém domě. A v dětském pokoji na prvním místě.

Na počátku jakékoli akutní respirační virové infekce je nutné zajistit, aby sliznice nevyschly, tekutiny byly volně odděleny. Tělesná teplota stoupá, krev se zhušťuje, protože toto pravidlo platí pro všechny: děti i dospělé.

Pokuste se snížit teplotu vzduchu v bytě na 18-20 stupňů. Vlhký chladný vzduch je rychlejší a snadnější než horký vzduch. Hlavní věcí není jít do extrémů a šatůteplejší, pít více tekutin. Udržujte vlhkost na úrovni 55-70%, pak proces hojení začne mnohem rychleji.

Úroveň vlhkosti v domácí kanceláři nebo na pracovišti

Efektivita závisí přímo na pocitu veselí. Když je vlhkost nižší než 30%, je zde nepohodlí, ospalost, letargie, bolest v očích. Počítačová technologie navíc vysouší vzduch ještě více a nasycuje ho statickou elektřinou. Instalace malého zvlhčovače vzduchu řeší tento problém. Pokud je do něj zabudována funkce aromatické lampy, bude pár kapek pomerančového oleje ještě lepší.

Nadměrná vlhkost v kanceláři je vzácnější, ale má mnoho nepříjemných následků: vlhkou dokumentaci, neustálý nedostatek vzduchu a zatuchlý zápach. Větrejte místnost, zapněte klimatizaci nebo přenosnou elektrickou sušičku.

Určete relativní vlhkost

V obytných budovách nevykazují absolutní ukazatel vlhkosti, jsou upevněny v lázních a saunách. Hygrometry pro byty v domácnostech pomohou měřit relativní vlhkost v procentech. Jsou to:

 • elektrické;
 • vlasy;
 • chemická látka;
 • kondenzace.

Stačí zakoupit jednoduché elektronické zařízení, které výrobci často kombinují s budíkem nebo teplotním čidlem. Tyto elektroměry mají přijatelnou chybu v rozsahu 3-7%, což je dostačující pro potřeby domácnosti.

Změřte relativní vlhkost bezSpeciální vlhkoměr nebo psychrometr v domácnosti je obtížný, ale je známo několik „populárních“ a polo-vědeckých metod.

Skleněná nádoba s vodou

Relativní vlhkost můžete kontrolovat pomocí průhledné nádoby nebo skla:

 1. V chladničce o teplotě nižší než +5 ° C vložte skleněnou nádobu o obsahu 0,5 l s čistou vodou.
 2. Po třech nebo čtyřech hodinách jej vyjměte a položte na noční stolek proti stěně proti radiátoru topného systému.
 3. Zatímco se nádoba s vodou zahřívá na pokojovou teplotu, na jejích stěnách se vytvoří kondenzát:
 • není dostatečná vlhkost v místnosti, když se kondenzát odpařuje za 5 minut;
 • při normální vlhkosti trvá asi 7-10 minut;
 • s přebytkem - kapky kondenzátu stékají ze skla v proudech téměř okamžitě.

Indikátor kužele

Tato metoda je založena výhradně na fyzickém pozorování suchého zralého kužele v podmínkách ustájení. Ve skutečnosti může být použit každý: jedle, borovice, cedr. Podstata metody:

 1. V noci odložte od ústředního topení a okna kus.
 2. V dopoledních hodinách analyzujte stav jeho váhy: byly ještě více zhutněny - v místnosti bylo vlhké, semena se otevřely a semena byla viditelná - v domě bylo příliš suché.

Tabulka Assmana

Metoda používající srpnový psychrometr je postavena na využití údajů dvou teploměrů. V podmínkách bytu, vezměte dva pokojový teploměr.Ujistěte se, že jsou zpočátku stejné hodnoty. Zabalte dno jedné mokré ručník. Po 5 minutách zaznamenejte hodnoty na obou zařízeních. Určete a zaznamenejte přesný rozdíl.

V Assmanově tabulce svislé hodnoty ukazatelů odrážejí hodnoty „suchého“ teploměru, vodorovné hodnoty odrážejí teplotní rozdíl. Na křižovatce je hodnota relativní vlhkosti.

Všechny tyto metody jsou příliš přibližné a pro stanovení přesných čísel je nepravděpodobné. Proto pro udržení vlastního zdraví a normálního života, si elektronický vlhkoměr, zejména pokud dítě žije v domě.

Dostupné metody změny vlhkosti v bytě

Po celý rok je přijatelná úroveň vlhkosti v domě 40-60%. Pokud ukazatel ve velkém rozsahu překračuje tento rámec, je cítit vlhkost, optimalizujte ji následujícími způsoby:

 1. Pravidelně otevírejte okna a balkonové dveře, aby se do domu mohl dostat čerstvý vzduch.
 2. V místnostech s nadměrnou vlhkostí: kuchyň, vana, WC, instalovat elektrické digestoře.
 3. Zahrnuje sušičky pro domácnost, klimatizační zařízení.
 4. Všechny elektrické spotřebiče mírně suší vzduch: vysušte podlahy, vysušte rohy vysoušečem vlasů.
 5. Sledujte stav vodovodních a topných systémů.
 6. Neodkládejte prádlo do prostor.

Důležité!

Kdyby se plíseň a houba již usadila v domě, pak by se jí ultrafialové lampy zbavily. Zpočátku ovlivněnMísta ošetřete roztokem obsahujícím chlor a poté dezinfekčním základním nátěrem. Až po sušení svítí lampa.

Když je byt příliš suchý, proveďte následující kroky:

 1. Umístěte do místnosti otevřené akvárium nebo dekorativní „nekonečný“ vodopád.
 2. Odmítnout elektrické spotřebiče, které suší vzduch: klimatizace, topení, vysoušeč vlasů, vysavač.
 3. Nastříkejte vodu jemnou stříkací pistolí.
 4. Pravidelné čištění za mokra pomocí stíracích parapetů a mytí podlah.
 5. Získejte domácí zelenou oázu: je lepší, když to jsou tropické rostliny, které vyžadují pravidelné zavlažování a postřik.
 6. Umístěte kolem domu na nepřístupných místech široké nádoby s vodou: umyvadla, mísy.
 7. Zavěste vlhké, tlusté ručníky na otopná tělesa - to sníží přístup horkého vzduchu v zimě a odpaří extra vodu.
 8. Nastavte regulátory na baterie, aby se snížila teplota během topné sezóny.
 9. Prodám zvlhčovač.

Hlavními ukazateli normální vlhkosti v bydlení jsou lidé s chronickými respiračními chorobami, alergiemi a dětmi. Pro tuto kategorii domácností by vlhkost neměla být nižší než 50-70%. V případě exacerbace respiračních onemocnění umístěte zvlhčovač v těsné blízkosti pacienta. Dodržování tohoto pravidla zmírní příznaky nemoci a urychlí zotavení.

Zvlhčovače pro domácnost se dodávají v několika modifikacích:

 • pára -práce na principu konvice, výroba horké páry;
 • tradiční - filtr je absorbován vlhkostí a ventilátor jej pohání k povrchu;
 • ultrazvuk - nejbezpečnější pro domácí použití, výsledná pára je studená a jemná.

Některé modely poskytují možnost „praní“ vzduchu z prachových částic a alergenů. Ostatní zvlhčovače doplňují funkci aromaterapie.

Poznámka!

Fanoušci tropických rostlin by měli uvážit, že úroveň vlhkosti 75-85%, vhodná pro květiny a vinnou révu, bude mít škodlivý vliv na dřevěné předměty v domě. Proto při uspořádání bytového plánu nebo samostatných oddělených skleníků nebo v interiéru používejte materiály odolné proti vlhkosti: dlaždice, plasty, sklo.

Pořízení domácího zvlhčovače a vlhkoměru vyřeší problém s kontrolou úrovně vlhkosti. Bude mnohem snazší regulovat mikroklima a provádět úpravy pro nadměrnou suchost nebo vlhkost. Nepoužívejte údaje snímače vlhkosti zabudovaného ve zvlhčovači. Kupte si samostatný vlhkoměr a umístěte jej na opačný okraj místnosti, pak průměrná hodnota dat bude odrážet skutečný obraz.