Plíseň a houba ve sklepě, suterén: jak se zbavit co zpracovat

Plíseň se snadno startuje v každém suterénu nebo sklepě. Důvodem je příznivé prostředí: vysoká vlhkost, špatný výkon ventilačního systému nebo špatná hydroizolace.

Aby se tomu zamezilo, je nutné neustále provádět údržbářské práce. Pokud se plesňové houbě již podařilo proniknout do sklepního prostoru a rychle se tam šíří, tradiční metody nebo účinné moderní přípravky to pomohou zbavit se.

Co je to forma

Tato látka je plísňová kolonie. Její spory se neustále vznášejí ve vzdušném prostoru a při příznivém prostředí jsou upevněny na vhodnépovrch a postupovat k rychlému zachycení prostoru a reprodukce. K tomu potřebuje houba vysokou teplotu vzduchu a vysokou vlhkost.

Povrchy, na kterých může žít plesňová houba, jsou velmi rozmanité. Kolonie se bude úspěšně vyvíjet na dřevo, beton, cihly a další materiály. Postupně popadne stěny a podlahy, přesune se na strop a další stavební konstrukce. Postupem času houba proniká do tloušťky stěn a podlah a ničí materiál. Proto, pokud čas neučiní kroky k zničení kolonie, bude brzy nutné opravit nebo dokonce přestavět dům.

Důležité!

Oddělte černou, hnědou a bílou formu. Stín houby indikuje třídní příslušnost a jak stará je kolonie. Často je barva formy ovlivněna povahou povrchu, kde se vyvíjí.

Plesnivé houby se nevyvíjejí samy. Obvykle k tomu existují objektivní předpoklady. Příčiny plísní ve sklepě jsou:

 • nedostatečný přívod čerstvého vzduchu, špatný provoz ventilačního systému nebo zanesený vzduch;
 • hromadění kondenzátu v důsledku zvýšené vlhkosti nebo nedostatečného větrání;
 • špatný oběh a stagnace vzduchu ve sklepním prostoru;
 • nalezení shnilých potravin při skladování, což je pro kolonii vynikající živina;
 • použití jako stavební materiál ze dřeva napadeného plesnivou houbou.

Na kterémokolnosti ve sklepní houbě

Plesňová houba se ne vždy objeví v suterénu. K tomu musí být současně splněny následující podmínky:

 1. Výskyt spór plesňové formy ve vzdušném prostoru technické místnosti. Mohou být obsaženy v produktech, na lidské kůži nebo na zvířecí srsti.
 2. Přítomnost organického živného média. Může se jednat o papír, dřevěná vlákna, rašelinové hrnce, úrodnou půdu.
 3. Mikroklima s vysokou vlhkostí a teplotou +20 ° C. Zvyšuje pravděpodobnost stagnujícího vzduchu ve formě.

Ne pro všechny druhy forem je ohřev vzduchu vyšší než +20 stupňů. Tam jsou houby, které úspěšně reprodukovat na 0 stupňů.

Je rovněž nutné zaznamenat kvalitu ventilačního systému. Volně cirkulující proud vzduchu neumožňuje konsolidovat plesnivé spory na povrchu. Proto tam, kde vzduch stagnoval, se formy formují častěji. Obzvláště obtížný pohyb vzdušných hmot v rozích místnosti. Plíseň se proto vyvíjí častěji.

Vysoce kvalitní ventilace neumožňuje přebytečnou vlhkost nahromaděnou v zadní místnosti v důsledku výrazného rozdílu teplot vně i uvnitř nebo v důsledku zvýšené vlhkosti. Spory nejsou schopny konsolidovat a klíčit, i když jsou přítomny na strukturách, ale neexistují vhodné podmínky pro rozvoj. Proto je zvažována hlavní příčina plísní ve sklepěnekvalitní ventilační práce.

Škoda na zdraví plísně

Ne všichni lidé vědí, že bílá forma v suterénu je nebezpečná pro stavební konstrukce a zdraví. Kromě rizika zranění způsobeného podlahou nebo stropem zničeným plísní způsobuje plísně mnoho onemocnění. Kontakt se spóry plísňové kolonie je možný přímo s kůží, po vdechnutí částic vzduchem nebo konzumací kontaminovaných houbových produktů.

Většina odrůd plísní se množí s velkou rychlostí. Konec konců, jen 1 metr čtvereční kolonie vrhá do prostoru více než miliardy sporů. Protože toto, po proniknutí do těla, houba provokuje různé nemoci:

 • dermatologické nemoci, vyvíjející se v důsledku alergické reakce;
 • onemocnění horních cest dýchacích, včetně sinusitidy, krvácení z nosu, dušnosti, chronické rýmy;
 • bolesti hlavy a závratě;
 • onemocnění trávicího systému;
 • anémie a vyčerpání.

Když je člověk po celou dobu v kontaktu s plísní, rozvinou se vážné nemoci, které vedou k postižení. Tato čtvrť je zvláště akutní pro starší osoby a děti oslabené touto nemocí.

Důležité!

Je možné zjistit přítomnost alergické reakce na plísně provedením příslušných testů. Pokud je diagnóza potvrzena, měla by být přijata opatření, která by zničila kolonii hub.

Způsoby boje

Plněje nutné vynaložit velké úsilí a strávit spoustu času zničením kolonie plíseň. Před ošetřením místnosti speciálními přípravky je nutné odstranit závady ventilačního systému. Uveďte ukazatele teploty a vlhkosti. V opačném případě, navzdory veškerému úsilí, forma opět poroste. Pouze integrovaný přístup pomůže zničit nepřítele. Boj proti plísni v suterénu probíhá v několika etapách.

Příprava místnosti

Než se zbavíme houby ve sklepě nebo v suterénu, je místnost zcela bez předmětů. Vyjměte všechny výrobky, nářadí a příslušenství. Tím se uvolní přední část práce a otevřený přístup k možným místům hromadění houby. Tavený nábytek je také ošetřen speciálními přípravky, aby se zabránilo opakované infekci.

Ve sklepních prostorách je prováděno obecné čištění, které čistí celou formu. Pokud jsou stavební struktury houbou hluboce zasaženy, jsou díly nahrazeny novými. Zemitá podlaha ve sklepě je pravděpodobně již infikována spórami plísní. Proto odstraňte 20 cm půdy a nahraďte ji novou.

Čistý sklepní prostor je důkladně vysušen. Teprve poté je ošetřena speciálními přípravky pro konečné odstranění houby.

Zničení plesnivé kolonie

Nestačí jen odstranit viditelnou formu a odstranit plísně ve sklepě pro úplné zničení. Spory houby již pronikly dovnitř stavebních konstrukcí a povrchů. Proto bojovat proti plísni ve sklepěléčeny speciálními antifungálními a dezinfekčními prostředky. Takové prostředky si můžete koupit v prodejnách staveb a hardwaru. Současně lze dosáhnout dobrého výsledku lidovými recepty proti plísním. Jsou účinné a nepoškozují lidské zdraví.

Kontrola síry

Toto zařízení zabíjí plesnivou houbu parou oxidu siřičitého. Zařízení je velmi jednoduché a efektivní, takže je doporučeno jej používat jako první. Před úpravou jsou všechny větrací otvory uzavřeny ve sklepě, aby blokovaly přívod vzduchu. Pak se kus umístí do kovové nádoby a zapálí. Ihned po tom odejdou prostory a vchod je pevně uzavřen. Po 5-6 hodinách je sklep odvětráván, aby se odstranily zbývající výpary. Následně naplňte podlahu hašeným vápnem, abyste odstranili přebytečnou vlhkost.

Je to důležité!

Oxid siřičitý není škodlivý pouze pro plísně. Lidské a domácí zdraví trpí. Proto v době zpracování musí opustit dům.

Ocet

Tento výrobek má dobrou čisticí schopnost a ničí spóry plesnivé houby. Bílý neředěný ocet se nalije do vhodné nádoby. Poté se kartáč ponoří do kapaliny a upraví se všechny povrchy v suterénu. Voda se nemusí vyplavovat. 12 hodin po ošetření je otevřen vstup do suterénu a větrání, aby se zbavil zápachu.

Chlor

Metoda , jak se zbavit plísní s pomocí přípravků s obsahem chloru je ve své účinnosti srovnatelný s účinkem sirných látek. Pro tuto metodu je vhodný jakýkoliv nástroj, který obsahuje chlor ve vysoké koncentraci. Běžně se používá levné chlorové bělidlo, například „bělost“. Zředí se vodou, přidá se 10 dílů vody na 1 díl účinné látky. Tekutina pak pokrývá všechny stěny, strop a povrch regálu ve sklepě.

Vápno

Před použitím vápna k odstranění plísně je sklep zpracován Dezactinem. Zředí se vodou podle návodu a aplikuje se na stěny, strop a jiné povrchy. Poté použijte vápno jedním z následujících způsobů:

 1. V 10 litrech vody se rozpustí 0,5 kg bělidla a 0,2 kg formalinu. Všechny povrchy jsou opatřeny touto tekutinou ve sklepě. Po tom, sušit místnost a vzduch.
 2. V 10 litrech vody se zředí 0,5 kg hydratovaného vápna a 50 g síranu měďnatého. Pro distribuci tohoto roztoku pomocí spreje.

Kyselina citrónová

S pomocí kyseliny citrónové můžete úspěšně bojovat s plísní v suterénu soukromého domu. K tomu se rozpustí 100 g krystalů v 10 litrech vody. Výsledný roztok se nastříká do sklepní místnosti. Po této úpravě se místnost jednoduše vysuší.

Síran měďnatý

Někdy odstraňování houby v suterénu dřevěného domu pomáhá při ošetřování všech povrchů síranem měďnatým. Za tímto účelem připravte roztok 30 litrů vody, 250 g síranu měďnatého a 2 kg páleného vápna.Na stěny, podlahu a strop ve sklepě nebo suterénu se nanáší tekutina pomocí válečků nebo štětcem.

Bura

Chcete-li se zbavit plísní ve sklepě, pokud se tam objeví, můžete použít boraxový prášek. K tomu připravte roztok 3 litry vody a 200 g boraxu. Připravená kapalina je potažena všemi povrchy ve sklepě. Je vhodný pro zpracování podkroví, kůlny, garáže nebo suterénu. Aby byl výsledek efektivnější, roztok se nevymyje.

Důležité!

Ošetření místnosti roztokem bóraxu se provádí v gumových rukavicích, protože přípravek se zbavuje kůže.

Výtažek ze semen grapefruitu

Léčba touto látkou je spíše preventivním opatřením a pomáhá vyhnout se infekci plísní. Pro přípravu roztoku vezměte 0,5 litru vody a nalijte do něj 20 kapek extraktu grapefruitových jadérek. Kapalina se nalije do stříkací pistole a nastříká všechny povrchy v ošetřované místnosti. Proplachovací kompozice není nutná.

Olej z tea tree

Čajovník má antibakteriální vlastnosti. Proto je jeho olejový ester schopen odstranit plísně. Produkt se smísí s vodou a nastříká se postřikem na sklepní místnost. Po několika hodinách bude lék fungovat a spory plísní uhynou. Vypláchnutí tohoto nástroje není nutné.

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku má dobrý antifungální a antibakteriální účinek. Proto se doporučuje použít k čištění místnosti od formy. PoužitíTento nástroj lze provést dvěma způsoby:

 • připojte na polovinu vodou a stříkejte všechny povrchy v suterénu;
 • potřete stěny, podlahu a strop neředěným peroxidem a regály.

Bělicí prášek s haseným vápnem

Další účinné řešení pro odstranění plesňové houby se připravuje z 1 litru vody, 3 lžíce. Já bělidlo a stejné množství hydratovaného vápna. Kapalina je důkladně promíchána a nanesena na všechny plochy ve sklepě.

Kyselina boritá

Dalším dobrým způsobem, jak tento problém vyřešit, je ošetřit sklep z plísně roztokem obsahujícím kyselinu boritou. K tomu se rozpustí 1 kg soli v 5 litrech teplé vody a přidá se 100 g kyseliny borité. Složky se míchají až do úplného rozpuštění a rozprášení po celé místnosti.

Použití ultrafialové lampy

Další způsob, jak odstranit plíseň ve sklepě, je vystavení ultrafialovým paprskům. Pro tento způsob zpracování bude vyžadovat silnou křemennou lampu nebo baktericidní. Nachází se ve středu sklepa. Pokud se infekce soustředí na kteroukoli oblast, lampa směřuje k tomuto místu. Poté zapněte přístroj v síti a ponechte jej až 12 hodin.

Důležité!

Ultrafialové paprsky jsou škodlivé pro oči. Proto jsou při práci s křemennou lampou chráněny speciálními brýlemi. Ihned po zapnutí přístroje v síti mimo místnost.

Čištění sklepa vysavačem

Snížení plísní aJako preventivní opatření pro alergická onemocnění v důsledku dopadu jejího sporu lze sklepní místnost, stejně jako zbytek pokojů v domě, vyčistit HEPA filtrem. Póry takového filtru jsou tak malé, že jsou schopny zadržet nejen obyčejný prach, ale také mikroskopické spóry hub. Proto profylaktické ošetření HEPA filtrem pomáhá zbavit se alergenů a udržet zdraví.

Bezpečnostní opatření

Vzhledem k tomu, že většina prostředků proti tvorbě plísní je dostatečně bezpečná na to, aby se s nimi mohlo zacházet neopatrně, je suterén ošetřen osobními ochrannými prostředky. K tomu, před zahájením práce, noste gumové rukavice, respirátor nebo masku a brýle. Exponované části těla jsou chráněny speciálním oblekem.

Nedotýkejte se roztoků připravených ke zpracování, ani je nevdechujte. Po aplikaci antifungálního roztoku na stěny a jiné povrchy musí místnost opustit a zavřít vstup na několik hodin.

Důležité!

Jídlo by nemělo být konzumováno s plesnivou houbou. Jsou rozhodně vyhozeni.

Prevence

Po vyjmutí formy ze sklepa je důležité vytvořit podmínky, za kterých nebude možné místnost znovu infikovat. K tomu je třeba udržet určité mikroklima:

 1. Zkontrolujte kvalitu ventilace. Pokud nefunguje, odstraňte potíže. Pokud není ventilace vůbec, musí být provedena.
 2. Suterén izoluje a vytváří vysoce kvalitní hydroizolaci venku. To se nejlépe provádí ve fázi výstavby, ale pokud je to žádoucí, práce mohou být prováděny po jejím dokončení.
 3. Udělejte okno, které se pravidelně otevírá a nechává v místnosti sluneční světlo.

Ve ​​sklepě by měla být dobrá cirkulace vzduchu, aby nedocházelo ke stagnaci. Chcete-li to provést, nainstalujte otevřené regály s mřížovými policemi. Všechny výrobky a věci jsou na těchto konstrukcích rozloženy tak, aby se nedostaly do styku se stěnami.

Je důležité sledovat úroveň vlhkosti. Pokud dojde ke kondenzaci, místnost se vysuší a odstraní příčinu jejího vzniku. Doporučuje se sledovat teplotu a vlhkost pomocí teploměru pro domácnost a vlhkoměru.

Viz také

Černá forma pod tapetou, na zeď nebo po opravě: co dělat, jak se zbavit a co zacházet

Forma pokrývající stěny nejen kazí vzhled tapety, ale také způsobuje škody na zdraví lidí žijících v bytě.

Recenze

Pavel, 45 let

Nedávno objevena černá forma v rozích suterénu. Ukázalo se, že se na stěnách hromadí kondenzace. Musel jsem naléhavě vysušit místnost a zbavit se formy kontrolou síry. Velmi účinný prostředek nápravy.

Igor, 37 let

Plíseň na bramborách ve sklepě, protože byla příliš teplá. Odvětral sklep, ladil ventilaci. Část brambor samozřejmě musela vyhodit.Pro profylaxi byly všechny stěny vynechány s bělicím prostředkem.

Závěrem

Poté, co se včas postaráte o preventivní opatření proti plísni, můžete se chránit před zkázou potravin ve sklepě a další prací na zničení plísní. Proto je důležité vždy udržovat správné mikroklima v suterénu a zničit plesnivou houbu při prvním náznaku jejího vzhledu.