Polyester: jaký druh tkaniny, vlastnosti, výhody a nevýhody

Při nákupu oblečení, kromě krásy modelu a jeho pohodlí, je zohledněna kvalita tkaniny. Často je to problém, který řeší otázku nákupu věcí. Podle tradice, přírodní vlákno bylo vždy drženo ve vysoké úctě, a syntetické materiály byly odmítnuty. V dnešní době dobře vyrobený syntetický polyester překonává přírodní vzhled bavlny a viskózy. Oblečení z této hmoty po mnoho měsíců se nenosí, nevracají, jsou praktické a levné.

Jaký druh tkaniny je polyester

Často se v odvětví lehkého průmyslu pro šití různých oděvů používá tato zvláštní záležitost. Není okamžitě jasné, že se jedná o polyester, protože takový výrobek může externě připomínat bavlněné prádlo, vlnu nebo jiná vlákna. Je to vše o kvalitě zpracování nití a použití přísad. S jejich pomocí dostávají polyesterová vlákna jinou strukturu.

Kromě tkaniny pro oděvy, polyesterové šití dětské hračky, izolace, ložní prádlo. Chcete-li udržet tvar věcí z polyesterového vlákna, omyjte v teplé vodě, jejíž teplota není vyšší než +40 ° C.

Nitě z tohoto syntetického vlákna jsou obzvláště trvanlivé. Proto se přidávají do výroby přírodních tkanin pro zlepšení výkonu. Udržují barvu,zabránit rychlému opotřebení, snížit náklady. Je lepší tyto látky nebělit, ale aby se zabránilo přilnutí k tělu, mělo by být ošetřeno antistatickým prostředkem.

Co tkanina sestává z

Pro získání polyesteru se použijí produkty získané po rafinaci oleje. Nazývají se polyestery. Během výroby prochází surovina následujícími fázemi:

  1. Z ní jsou izolovány složky nezbytné pro polystyren.
  2. Polystyren se získává v kapalné formě.
  3. Vytvořený materiál podrobit chemickému a mechanickému čištění.
  4. Sifon z tenkého vlákna.
  5. Vytvořte nit a dejte jí nezbytné vlastnosti.
  6. Vytvořte plátno nití.
Navzdory zcela umělému původu se materiál získaný svými vlastnostmi podobá přírodní bavlně. Navenek je takový výrobek velmi podobný vlně. Kvalitativně vyrobený vzorek nevydává nepříjemný zápach, nemění odstín a po kontaktu nezanechává stopy na kůži.
Důležité!

Polyester se často používá pro šití oděvů pro sport. Tato látka je prodyšná a umožňuje pokožce dýchat při intenzivní námaze. Také z ní často šijí oblečení pro odpočinek.

Výhody a nevýhody textilie

Polyester se liší od přírodních materiálů trvanlivostí a odolností proti mechanickému namáhání. Není vytažen. Proto jsou do elasticity zaváděna elastanová vlákna. Hmota se jednoduše vypere a rychle schnemokrý Výrobky z polyesteru nejsou téměř zmačkané. Pro návrat do atraktivní podoby je tedy dostačující snadné žehlení.

Vzhledem k tomu, že polyester nezvlhčuje a nezachovává teplo dobře, často šijí svrchní oděvy z této tkaniny. V kabátě nebo syntetické bundě, chladné počasí s větrem, sněhem nebo deštěm nezpůsobuje nepohodlí. Polyester je vhodný i pro šití lehčích oděvů. Dokonale zakrývá a umožňuje vytvářet zajímavé, neobvyklé věci. Letní oblečení z této tkaniny je příjemné pro tělo a chladné v horkém počasí.

Syntetické tkaniny nemusí být chráněny před můrami nebo jinými hmyzími škůdci. Ne absorbují pachy a neabsorbují tuk. Všechny skvrny z polyesteru se proto snadno čistí. Díky nízkým nákladům vytváří polyesterové oblečení zdravou konkurenci pro výrobky z přírodních vláken.

Ačkoli existuje mnoho výhod pro syntetickou tkaninu, existují i ​​nevýhody. Mezi ně patří:

  1. Schopnost akumulovat statickou elektřinu, díky níž se oděv drží na těle a shromažďuje prach. Pro odstranění této vlastnosti jsou výrobky ošetřeny antistatickým sprejem nebo přidávány speciální mycí prostředky.
  2. Ve své čisté formě je tkanina tuhá a tře tělo. Proto se pro zlepšení opotřebení přidávají bavlněné nitě nebo elastan.
  3. Je velmi obtížné odstranit trvalé nečistoty z polyesteru z důvodu neschopnosti používat bělidlo. Proto se musíte vypořádat s problémem lidových prostředků nebo intenzivně otírat skvrny.
  4. Levné polyester vyvolává kožní alergie. Proto, pro citlivé lidi, takové oblečení nebude fungovat.
  5. Syntetika je velmi hořlavá.

Ne všechny kvality této syntetické tkaniny jsou interpretovány jako rozhodně dobré nebo špatné. Například díky nízké elasticitě si oděv udržuje svůj tvar dobře, ale není vhodný pro nošení. Schopnost snadno měnit tvar díky vysoké teplotě je užitečná pro vytváření záhybů. Ale bezohledné žehlení okamžitě vytváří vrásky na tkanině, které je pak těžké se zbavit.

Druhy a použití tkaniny

Polyester bez přísad vypadá jako hladká hedvábná tkanina. Krejčovství se však používá jen zřídka. Obvykle se používá kombinace polyesteru a bavlny. Méně často spojují syntetickou nit s vlnou nebo hedvábím. Pro získání trvanlivé a elastické hmoty se jako přísada používá viskóza.

Důležité!

Polyesterová vlákna často hrají roli dalších vláken. V kombinaci s elastanem se přidávají do přírodních vláken, aby se získala trvanlivá, ale prodyšná tkanina s odolností proti deformaci.

Na základě polyesterových přízí se tyto běžné tkaniny vyrábějí:

  • olej - hustá, dobře udržovaná, teplá pletenina;
  • mikrooil sestávající z 30% viskózy a připomínající vzhled hedvábí;
  • polyester-stretch, který se přidává od 5 do 15% elastanu a používá se k šití plavek a sportovního oblečení.

Obvykle se používají polyesterová vláknavýroba čalounění nebo podšívkové tkaniny. Je odolný vůči vlhkosti, neumožňuje teplo, po dlouhou dobu si zachovává původní vzhled. Tato podšívka se používá na svrchní oděvy, obleky a bundy.

Syntetická vlákna jsou povinná ve většině druhů bytového textilu. Jsou přítomny v sukně, ložní prádlo, ubrusy, deky a koberce.

Polyesterové vlákno se používá k tomu, aby se vytvořilo plstěné pláště zvané „holofiber“. Je lehký a dobře udržuje teplo.

Jak řádně pečovat

Pro dlouhodobější udržení oděvů ze syntetických vláken je nutné se o ně starat podle všech pravidel. Hlavní doporučení pro péči o tyto produkty jsou následující:

  1. Teplota vody pro mytí by neměla překročit +40 stupňů.
  2. Syntetické předměty se v citlivém režimu umyjí co nejvíce. Pokud je hmota velmi tenká, použijte ruční mytí.
  3. K odstranění přetrvávajících skvrn nepoužívejte bělidlo. Takové oblečení je bezpečnější při čištění v čistírně.
  4. Pokud není možné využít služeb profesionálního čištění, odstraní se kontaminace mýdlovým roztokem nebo bezpečným, šetrným odstraňovačem skvrn.
  5. Pletené výrobky na bázi polyesterových vláken nelze intenzivně odšroubovat. Pro odstranění přebytečné vody se produkt lisuje a suší na tlustém ručníku.
  6. Aby se předešlo komplikovaným vráskám, jsou věci před narovnáním vysušeny.
  7. Žehlení se provádí s minimálním zahřátým žehličkou pouze smořská strana. Pro bezpečnost používejte žehlení z gázy. Pokud žehličku na přední straně, lesklá místa zůstanou na podešvi železa.

Před praním a žehlením si vždy prostudujte informace uvedené na štítku věci. Některé produkty nelze žehlit nebo prát vůbec, jiné je třeba s nimi zacházet opatrně. Doporučení výrobce oděvu vám to nezkazí.

Recenze

Alain, 25 let:

Polyester je vhodný pouze pro svrchní oděvy. Šaty z takové hmoty se drží na nohách, nemohou být pohladěny z přední strany, aby nevytvářely lesk. Ale pro bundu to dobře sedí.

Inna, 40 let:

Polyesterové ubrusy jsou skutečným nalezením. Jsou krásné, světlé, snadno omyvatelné ve studené vodě a rychle schnou.

Díky své univerzálnosti a mnoha pozitivním vlastnostem se polyesterové výrobky používají ve všech oblastech života. Úspěšně soutěží s přírodními vlákny, a pokud se o ně dobře postará, bude trvat velmi dlouho. Nákup takového oblečení proto nebude špatnou volbou.