Polyester - popis, vlastnosti a vlastnosti tkaniny

Syntetické tkaniny již nejsou považovány za nestandardní a často se používají v každodenním životě. Takové textilie nejsou horší než přírodní vlákna a v některých případech je dokonce překonávají. Polyester je nejoblíbenější umělý materiál. Koneckonců, při nízkých nákladech nevyžaduje pečlivou údržbu, nekrčí a vyznačuje se vysokou odolností proti opotřebení.

Historie a technologie stvoření

Polyesterová vlákna jsou syntetická tkanina získaná rafinací ropy. K rozvoji projektu na vytvoření takového materiálu začalo ve 30. letech a uspělo kolem roku 1945, kdy se v každodenním životě aktivně využívaly nové umělé tkaniny.

Polyester byl vytvořen britskými technology, kteří jej získali chemickými reakcemi s vícestupňovou sloučeninou monomerů přítomných v oleji. Vyrábí se tak dnes.

Proces tvorby chemikálií zahrnuje zahřátí diglykoletheru na teplotu +270 ° C a průchod polykondenzačním stupněm. Výsledná vlákna se zpracují s ethylenoxidem. Tímto způsobem se vyrábí polystyren, z něhož vznikají polyesterová vlákna tavením téměř do kapalného stavu a chlazení. Tyto syntetické nitě jsou nataženy na požadovanou tloušťku a pakpropletené v umělém plátně. Čistý polyester je zřídka používán, často přirozený, například bavlna se přidává do umělých nití, což dodává materiálu určité jedinečné vlastnosti.

Nápis "100% polyester" na tkanině se téměř nikdy nesetkává - je to materiál pro výrobu obalů a obalových sáčků. Nejčastěji jsou spotřebitelé obeznámeni s možnostmi polyesterových tkanin jako Dacron, Tesil, Dacron, Diolene, Sintepon, Hollofan a mnoho dalších. Samozřejmě existují nejoblíbenější a nejoblíbenější odrůdy:

  • mikrovlákno- tenký, lehký a velmi trvanlivý hadřík;
  • mini mesh- síťový materiál, který se používá pro šití podložky ve sportovním oblečení;
  • rouno- nestrukturované plátno, které je známé svou zvýšenou pevností a hladkostí;
  • PVC polyesterje tkanina s dodatečným ošetřením PVC, která ji činí vodotěsnou a odolnou.

Tyto typy polyesterů se nejčastěji nacházejí na etiketách oděvů. Zaručují, že věc bude nošena po dlouhou dobu a zachová si původní vzhled a barvu i po opakovaném praní.

Vlastnosti polyesteru

Polyester se okamžitě nestal favoritem krejčovských továren. Po dlouhou dobu byl použit jakobalicí fólie nebo tašky, a opravdu populární, že se americká společnost DuPont. Na základě popisu, polyesterové tkaniny nejsou přirozené, ale jsou odolné vůči UV záření, zachovávají si barvu i po opakovaném praní, jsou trvanlivé a nebojí se škůdců, hub a můr. Je odolný vůči nečistotám a skvrny jsou snadno odstranitelné, když se omyjí.

Umělý materiál se používá v textilním průmyslu a jsou z něj šity různé oděvy. A dotekem může být podobná vlně, bavlně a dalším přírodním látkám.Tajemství je jednoduché- určitý způsob výroby a přítomnost speciálních vláken ve výrobku.

Polyesterové deriváty se používají téměř ve všech oblastech života, například při výrobě měkkých hraček, krejčovství a ložního prádla a při výrobě oděvů.

Samozřejmě, že materiál vyžaduje zvláštní péči: praní při nízkých teplotách s použitím výrobků bez bělidla. Není však vůbec obtížné, vzhledem k tomu, že vlastnosti polyesteru způsobují, že výrobky jsou odolnější vůči opotřebení a hlavně významně snižují náklady na výrobek.

Výhody syntetického

Podobně jako jakýkoli materiál mají syntetické materiály s polyesterovou bází nevýhody a výhody. Výhody jsou samozřejmě mnohem většíale také nevýhody umělé tkáně. To značně usnadní péči o výrobky a ušetří se od nepříjemných překvapení.Takže oděvy a bytové textilní výrobky ze syntetických materiálů:

  • pevné a trvanlivé;
  • odolné proti působení světla a tepla;
  • odolné vůči znečištění, vlhkosti a deformacím;
  • hypoalergenní a snadno se čistí;
  • kvalita a levné.

Umělé bundy chrání před deštěm a větrem dobře, halenky se nezvrásňují a kombinézy odolávají účinkům kyselin a rozpouštědel.

Materiál je poměrně hustý, udržuje teplo dobře, napíná a nevalí se, obecně není nižší než u přírodních tkanin v kvalitě: je dobře praný a neztrácí svůj původní vzhled ani po dlouhém období.

Směs polyesterových a přírodních tkanin se používá nejen pro šití košile, kalhoty, šaty a svetry, ale také pro jiné domácí potřeby, jako je ložní prádlo, přehozy, přikrývky s teplými a hypoalergenními náplněmi, polštáři a matracemi.

Podšívka obložení, skládající se z polyesteru, je již dlouho považována za nejpohodlnější a nejoblíbenější a většina dětských textilních hraček se skládá ze syntetických materiálů, jak uvnitř, tak vně. Překvapivě, každodenní drobnosti - deštníky, rukavice, záclony a kravaty jsou také vytvořeny z tkanin, které zahrnují slavný polyester.

Umělé, trvanlivé tkaniny se používají k výrobě turistických zařízení, například vodotěsných stanů, teplých spacích pytlů,silné kabely a lana obecně, vše potřebné pro pohodlnou a bezpečnou cestu.

Nevýhody umělých tkanin

Pokud jde o vady, existují, i když je tkanina polyester s bavlnou a vypadá přirozeně. Za prvé, v létě oblečení s vysokým procentem syntetických látek může být nepříjemné, protože prakticky nedovoluje vzduch. Aby nedošlo k přehřátí, je lepší zvolit si halenky a šaty z volného střihu, nebo odmítnout vůbec z umělých tkanin v horkých dnech. Ale neměli byste jít příliš daleko - polyester není škodlivý a není toxický pro člověka.

Za druhé, syntetické materiály mají schopnost akumulovat statickou elektřinu, ale tento problém lze úspěšně vyřešit pomocí antistatického prostředku nebo speciálního detergentu. Ale takový menší obtěžování může docela zkazit vzhled, protože tkanina se bude držet na těle.

Za třetí, mikrovlákno, viskóza, rouno a akrylové oděvy je obtížné žehlit a barvit, takže nemohou být použity k realizaci některých vlastních návrhových řešení, a pokud by během praní vytvořily halu, je nepravděpodobné, že by byla odstraněna. zamaskovat. Pokud jsou však záhyby, záhyby a záhyby továrním nápadem, oblečení bude mít tvar velmi dlouhou dobu.

Vzhledem ke své univerzálnosti přestaly být syntetické materiály a polyester již dlouho tabu v šatníku a každodenním životě každé rodiny. Jedná se o nejoblíbenější materiál ve světelném průmyslu, který svými vlastnostmi nemá obdoby a konkurenty.

Nepochybně, syntetika může být velmi odlišná a nápis "100% polyester", i když se vyskytne, je nepravděpodobné, že by vyhovoval náročným zákazníkům. Ale nebojí se ani umělosti, zejména proto, že existuje mnoho pláten, které obsahují polyester a jsou používány módními návrháři a výrobci oděvů. Jedná se o různé krajky, úsek, oxford, kepr, fleece, mikrovlákna a nylon.

Jediným doporučením prodávajícího při nákupu věcí z polyesteru a jeho derivátů je dodržovat pravidla péče doporučená výrobcem. Je to snadné, stačí použít jemný režim praní, neodšroubujte v odstředivce při vysokých rychlostech, zapněte svetry a bundy tak, aby nedošlo k poškození přední strany.

Obtížné skvrny by se neměly odstraňovat sami, je lepší jít na suché čištění, zejména pokud se jedná o svrchní oděvy nebo textilní syntetické boty. Žehlení je možné pouze tehdy, je-li to naprosto nezbytné, jemným režimem a mokrou gázou. Dobrá péče plus podle pokynů prodávajícího zajistí dlouhou životnost vašich oblíbených věcí a zachová jejich původní vlastnosti.