Pravidla pro praní a čištění kožených bund: ručně a v pračce

Kožené bundy nikdy nevyjdou z módy, vypadají krásné, prestižní, jsou teplé a pohodlné v chladném a větrném počasí. Kůže je poměrně rozmarný materiál, všechny její vlastnosti mohou být zachovány po dlouhou dobu, pouze s čistou opotřebovanou a pečlivou péčí. Samozřejmě, nemůžete dělat bez znečištění, snadné čištění ne vždy pomůže, naučit se umýt koženou bundu doma.

Jak se starat o koženou bundu

Všechny manipulace (mokré čištění, ruční nebo strojní praní) nevyhnutelně zanechávají na povrchu kůže znatelné známky. Nežádoucím postupům lze zabránit nebo je minimalizovat podle několika důležitých pravidel. Co musíte udělat, aby bunda z jemného materiálu byla krásná co nejdéle:

 • kůže mění svou strukturu při zvýšených teplotách;
 • Snažte se nosit koženou bundu ve sněhu nebo v dešti. Po kontaktu s vlhkostí,pověsit věc na trempel, odstranit vše z kapes, odstranit pás, trochu otřete měkkým hadříkem. Po vysušení ošetřete kůži glycerinem;
 • Pokud se objeví i drobné skvrny, ihned je odstraňte. Použijte měkkou houbu, čistou nebo mírně mýdlovou vodu;
 • po každém čištění nebo mytí se ujistěte, že používáte výrobky lidové nebo profesionální péče;
 • vždy zavěste bundu na závěs, aby se zabránilo tvorbě záhybů;
 • na konci sezóny ponožky provádějí jemné čištění;
 • Získejte speciální prodyšný vak (ne vakuum) pro skladování věcí. Je důležité, aby skříň měla normální úroveň vlhkosti;
 • Při praní nebo čištění nemačkejte ani nepoškozujte pokožku, používejte pouze měkká zařízení.

Pozor!

Dobrá ochrana kůže před vlivem vnějších faktorů bude periodické zpracování materiálu botkou na boty (s oleji). Nástroj vytvoří ochranný film, který odpuzuje prach a vlhkost, zachovává si měkkost, pružnost, lesk pokožky.

Je možné prát saka z pravé kůže

Není možné umývat kožené oděvy, ale stále existují výjimky, věci, které jsou vyrobeny z vysoce kvalitního přírodního materiálu a impregnované ochranným prostředkem, nebudou dobře omyty. Pokud nebudou dodržována určitá pravidla, hrozí nebezpečí, že věc zkazí natolik, že ji nebude možné obnovit. Poznámka:

 • Doporučená metoda a režim, teplota vody je popsána na vložce od výrobce.
 • mytí je přípustné pouze v případě silného znečištění;
 • navlhčete malou plochu kůže (na vnitřní straně pláště), počkejte 15 minut. Pokud není povrch deformován, můžete začít prát;
 • zvolit jemné mýdlové výrobky bez agresivních látek v kompozici, jako je chlor.
Viz také

Jak vyžehlit plášť z umělé kůže

Určitě máte oblíbený kus kvalitní koženky - pohodlné, trvanlivé a praktické, ale někdy ...

Pokud existují i ​​minimální pochybnosti o tom, že všechno půjde dobře a budete schopni řádně umýt svou koženou bundu, vezměte ji do čistírny. Nechť je práce profesionálů drahá, ale je zde záruka zachování integrity vašich oblíbených věcí.

Jak prát sako v pračce

Nejdříve odstraňte vše z kapes, upevněte věc a nezapomeňte ji otočit ven. K umytí kožené bundy v psacím stroji bez nepříjemných následků postupujte podle těchto pokynů:

 • nalijte tekuté mýdlo do prostoru pro prášek;
 • vypnout režimy odstřeďování nebo ponechat maximálně 300 otáček;
 • nastavte režim - jemný, ruční praní nebo vlna (při teplotě vody nejvýše 30 stupňů).

Pozor!

Mytí kožené bundy v psacím stroji není snadný úkol a splnění všech položek nezaručuje bezpečnost věci, zůstává zde riziko, že se materiál může protáhnout neboposadit se Lze prát v pračce - extrémní opatření.

Jemně otřete kůži světlou látkou, pokud je zbarvená, je nežádoucí prát takový plášť, ztrácí barvu. Když tam jsou škrábance nebo praskliny na věcech, vzdát se praní, s největší pravděpodobností bunda bude trhat. Ve stroji dávají jen jednu koženou věc, ale spolu s ní je žádoucí, aby oblečení z měkkých tkanin stejné barvy.

Kůže na ruční mytí

Pro mytí kožených oděvů používejte pouze teplou vodu, samotný proces závisí na stupni znečištění pláště. Pokud jsou přítomny čerstvé a drobné skvrny, postup se provádí následujícím způsobem:

 • v litrové nádobě s vodou rozpusťte lžíci mýdla;
 • měkkým hadříkem hadříkem naneste směs na povrch materiálu, postupně odstraňte skvrny (kruhovým pohybem);
 • pomocí vlhkého hadříku odstraňte zbývající roztok, otřete plášť suchým hadříkem.

Vážné nebo staré skvrny vyžadují důkladnější praní. Nalijte vodu do široké nádoby, přidejte 40 g 9% octa a detergentu (lžíce na litr směsi). Jak prát:

 • zcela spusťte plášť do vody;
 • Naneste 2-3 kapky mýdla na žínku, jemně otřete celý povrch pláště;
 • vezměte velké množství čisté vody do jiné nádoby, ponořte do ní plášť, lehce drcte, umyjte zbytky mýdla;
 • zabalte předmět po dobu 3-5 minut ve velkém suchém materiálu tak, aby přebytečná vlhkost byla pryč;
 • pověsit bundu na trempel, vyhladit, nechat uschnout.
Viz také

Jak a jak čistit límec kožené bundy

Podívejte se na svou oblíbenou koženou bundu a pochopíte, že ji nemůžete nasadit: límec je již velmi mastný a ...

Materiál může po umytí vyblednout, koupit barvu, aby odpovídal plášti (nejlépe ve formě spreje), natřít celý povrch nebo pouze problémové oblasti. Při práci s barvivy používejte osobní ochranné pomůcky, používejte rukavice a pověste věci na trempele nebo na noviny.

Pozor!

Aby se předešlo problémům, postup barvení se nejlépe provádí na ulici.

Vlastnosti odstraňování skvrn z kůže

V případě každodenních věcí, pokud dojde ke kontaminaci, okamžitě je pošleme do myčky. Kožené oblečení to neudělá, ale všechny skvrny by měly být odstraněny co nejdříve. Nejdříve musíte určit zdroj kontaminace a teprve pak zvolit možnost jeho odstranění.

Spotový zdroj Metoda čištění
Tuk Otřete skvrnu lehce navlhčeným hadříkem, otřete problémovou oblast vatovým tamponem namočeným v glycerinu, osušte vlhkým ručníkem a osušte. Další možností je připevnit složený list papíru na mastnou skvrnu, vyžehlit ho (při střední teplotě), tuk zůstane na papíru.
Nečistoty Čerstvé skvrny omyjte vlhkým hadříkem (bez alkoholu). Pro čištění absorbovaných nečistotpřipraví se roztok mýdla ve vodě (2: 1). Navlhčete houbu ve směsi, otřete problémovou oblast, odstraňte zbytky mýdla vlhkým hadříkem.
Barva Barva se vstřebává do kůže okamžitě, s tímto typem znečištění nemůže být pomalý! Navlhčete houbu acetonem nebo benzínem, otřete skvrnu, ošetřete problémovou oblast plátkem citronu. Stejná metoda pomáhá vyrovnat se s formovými značkami.
Slané skvrny Acetická esence smíchaná s vodou v poměru 1: 4 se dostane na záchranu. Navlhčete hadřík směsí, vyčistěte problémovou oblast kůže, odstraňte zbytek směsi vlhkým ručníkem.
Inkoust Je snadné odstranit tahy z pera lékařským alkoholem, ponořit do nástroje bavlněný tampon nebo houbu, vymazat inkoust. Buďte opatrní, alkohol může zničit barvu saka.

Při čištění nečistot rozložte plášť na rovný povrch. Proveďte postup v jasném světle, abyste včas zjistili nežádoucí změny na povrchu materiálu (pomačkání nebo rozjasnění) a nenechte si ujít drobná místa.

Jak prát podšívku

Doporučuje se provádět postup každoročně před odesláním věcí na dlouhé skladování. Někteří výrobci upevňují obložení zipem nebo knoflíky. Pokud je tkanina šitá, opatrně ji odšroubujte, šijte znovu po umytí. S trochou znečištění můžete jít jednodušším způsobem:

 • pověste věc na trempel;
 • Odšroubujte obložení co nejdále.zabalte ji mýdlovou vodou;
 • místo, pak namočené namočené v nízko koncentrovaných vodných roztocích octa nebo amoniaku;
 • důkladně osušte podšívku suchým hadrem, pověste bundu na trempell a usušte.

Pozor!

Podšívku můžete otřít rukama a na stroji psacího stroje, vyberte režim založený na typu látky nebo výplně. Použijte jakýkoliv prostředek, včetně prášku, ale pouze bez bělení.

Jak odstranit zápach potu z kožené bundy

V přítomnosti lehké „vůně“ omývejte obložení. Po zaschnutí se upevní prvek zpět do bundy, je žádoucí žehlit. Pokud problém přetrvává, znamená to, že pot se vstřebal do kůže samotné. Popisujeme 2 možnosti, jak se zbavit pachu potu:

 • 50 ml citronové šťávy smíchané se 100 ml vody se nalije do rozprašovací láhve. Nastříkejte celou bundu (vně i uvnitř), zavěste na trempel a vysušte;
 • 9% octa smíchejte s vodou (ve stejných dílech) a zpracujte stejným způsobem jako s citronem.

Další možností je dát na podlahu misku vroucí vody, přidat 50 ml esence, zavěsit bundu nad nádobu (na trempele), nechat půl hodiny. Po každém ošetření s octem sušit bunda by měla být na ulici.

Jak čistit bílou koženou bundu

Vrchní oděvy vyrobené z lehké nebo bílé kůže jsou snem každé módy. Takové věci však vyžadují obzvláště pečlivou péči. Materiál má zvýšenou citlivost na vlhkost, lze prát v pračcenevyhnutelně povede ke ztmavnutí a v nejhorším případě k praskání, kůže se může odlupovat. Čištění by mělo být prováděno pouze ručně, bez ponoření:

 • K odstranění lehkých skvrn nebo prachu smíchejte vodu s mýdlem a vodou (aby se vytvořila pěna), přidejte 2 lžíce peroxidu vodíku na každý litr vody. Navlhčete houbu ve směsi, opláchněte sako a otřete vlhkým ručníkem;
 • navlhčete měkký ubrousek v chlazeném vařeném mléku, otřete problémové oblasti;
 • šťáva z jednoho citronu, vlhké houby, kontaminace procesu;
 • porazit 2 proteiny na hustou pěnu, aplikovat na kůži, nechat 2-3 minuty. Otřete sako čistým ubrouskem. Povrch ošetřete glycerinem.

Pozor!

K odstranění olejových skvrn promíchejte mastek s terpentýnem, aplikujte na problémové oblasti, po vysušení směsi jej odstraňte vlhkým hadříkem.

Jak obnovit dřívější krásu věci

Účinky praní nebo čištění by měly být okamžitě odstraněny. Je-li to povoleno výrobcem, žehlte předmět, ale pouze papírem nebo silným hadříkem. Režim na železo, nastavte "vlnu" nebo zapněte výkon pod průměrem. Bezprostředně po žehlení nelze bundu zavěsit na trempel, může ztratit tvar. Jak vrátit lesk:

 • navlhčete malý hadr v citronové šťávě, otřete kůži;
 • oddělené, malé tupé plochy ošetřené čerstvou pomerančovou kůrou;
 • použijte bezbarvý polštář na boty.

Suchá kůže je první příčinou praskání. Na houbu naneste trochu glycerinu, ricinového oleje nebo šlehacího proteinu (hustou pěnu), pečlivě ošetřete všechny oblasti saka. Slunečnicový olej nelze použít, kůže bude příliš mastná, v průběhu času, bude klesat, dostat nepříjemný zápach.

Pokud je pokožka po kontaktu s vodou silně ztvrdlá, roztok 250 ml vody, 50 gramů soli, 25 gramů glycerinu pomůže obnovit měkkost. Všechny složky důkladně promíchejte, přidejte žloutek, znovu promíchejte, roztok položte na hadr a otřete sako.

Profesionální péče o pleť

V železářstvích nebo odděleních s koženým oblečením najdete mnoho různých produktů péče. Spreje, krémy, ubrousky mohou být navrženy pro úplné uzdravení pokožky a pro čištění materiálu, návrat měkkosti, lesku a barvy. Při nákupu kožené bundy se zásobujte standardní sadou produktů péče:

 • vodoodpudivý sprej;
 • houba namočená v ochranných látkách;
 • vosk (zachrání pokožku, když se objeví praskliny, záhyby nebo odření, obnoví měkkost);
 • čistící pěna.

Pozor!

Při výběru výrobku pro péči o pleť se ujistěte, že se jedná o typ a kvalitu pokožky, obraťte se na prodejce.

Pravidla sušení

Plášť se suší po sebemenším kontaktu s vlhkostí. Věci můžete nosit až po úplném vyschnutí, jinak materiálje deformován, zejména v místech ohybů. Jak sušit koženou bundu po umytí:

 • Nasaďte plášť na gril tak, aby přebytečná vlhkost byla pryč;
 • vložte suché ručníky do rukávů, upevněte všechny zipy a položte je na tlustý hadřík, vyměňte podestýlku, jak jste mokrý;
 • když je materiál téměř suchý, pověste bundu na trempel, vyrovnejte ji;
 • po vysušení ošetřete tkaninu glycerinem.
Čtěte také

Jak vyžehlit pravou koženou bundu

Většina z nás léto je dobrá, ale kožené výrobky se nechtějí dlouho schoulit do skříně: z tohoto ...

V místnosti, kde plášť schne, musí být zajištěno dobré větrání, aby materiál nepřijal vůni vlhka. Nesušte věc s vysoušečem vlasů, ventilátor topení nebo v blízkosti ústředního topení, urychlení procesu sušení riskujete zkazit věc.

Recenze

Tatyana

Stále mám dostatek snadného čištění kabátu vlhkým hadříkem, ale obložení bylo umyté a více než jednou bylo obtížné, aby bylo velmi obtížné jej odtrhnout, zejména na rukávech. Zjistil jsem, že takový způsob, jak ven - jsem točit, to měkké oblečení kartáč, dát ji do vody, použít nějaké tekuté mýdlo, setřást přebytečnou vlhkost a třít obložení v určité oblasti s kruhovými pohyby. Než se přestěhuji do jiné oblasti, otřete si mýdlový mokrý ručník a tak po celém povrchu. Sako suším na ramínka, obvykle za 3 hodiny, všechno schne a kůžepři zachování měkkosti.

Catherine

Na etiketě kabátu je ikona praní v pračce, ale ještě jsem se neodvážila dlouho ji umýt a bylo drahé provádět chemické čištění. Jakékoli skvrny očištěné žínkou namočenou v mýdlové vodě. V minulé sezóně byly všechny mé pochybnosti rozptýleny, program jsem nastavil na půl hodiny, teplota byla 15 stupňů a minimální točení, prášek byl rozpuštěn ve vodě. Po umytí byla bunda položena na ručníky, když byla přebytečná vlhkost absorbována, zavěšena na ramínka, po dni byla věc už suchá. Nasaďte na pokožku zvláčňující krém, dejte mu namočit, všechno, bunda je čistá, měkká a krásná! Nemůžu najít speciální případ k prodeji, zatímco já používám obvyklý velký balíček.

Je možné prát v pračce koženou bundu? Ano, ale pouze v extrémních případech a kdy je postup povolen výrobcem. Pokud má vložka odznak o zákazu mytí, použijte doporučení k odstranění různých skvrn pomocí lidových prostředků. Je lepší aplikovat na suché čištění, když je kožená bunda silně zašpiněná nebo kůže je velmi jemná, malovaná v „jemné“ barvě.