Pravidla pro skladování brambor

Lidé říkají, že vše je s bramborami jednoduché, pokud ho v zimě nejíte, můžete ho zasadit na jaře. Ale aby bylo možné jíst a jíst brambory po celou zimu, a pak je zasadit na jaře, musíte vědět, jak je správně skladovat.

Základní pravidla pro skladování brambor

Pro skladování hlíz brambor je pro to velmi důležité vytvořit vhodné podmínky.

  1. Teplota při skladování nesmí klesnout pod -3 ° C nebo nad + 5 ° C. Při zvýšených teplotách mohou být brambory skladovány déle než 3 měsíce, pak hlízy začnou ztrácet vlhkost, smršťovat se a růst. Při nižší teplotě však hlízy ztratí veškerou chuť, stanou se sladké a začnou se hnit zevnitř.
  2. Hladina vlhkosti pro skladování je 80%, při vyšším je riziko vzniku plísní, při nízkých hodnotách se hlízy stanou ochablou.
  3. Skladovací místnost by měla být tmavá, stejně jako při dlouhodobém osvětlení hlízy nejen klíčí, ale také uvolňují nebezpečnou látku - solanin, která může způsobit těžkou otravu.
  4. Dřevěné bedny jsou nejvhodnější pro skladování, lze použít plastové nádoby, ale s větracími otvory. A také vhodné lepenkové krabice, pytlovina a síťovina.
  5. Před uskladněním hlíz musí být sbírány a sušeny na slunci.

Pozor!

Není malýÚlohu skladování hraje odrůda brambor. Takové odrůdy jako „Dolphin“, „Kolobok“ a „Asterix“ se vyznačují dobrou kvalitou.

Brambory skladujeme na balkóně

Balkon se nepovažuje za nejvhodnější místo pro skladování brambor, ale pokud není na výběr, postupujte následovně:

  1. Ve velké dřevěné krabici položte další, menší.
  2. Nádobu položíme tak, aby vzdálenost od stěny byla 10-12 cm, výsledný prostor vyplníme izolací ve formě pilin nebo dřevní štěpky, je možné pěnu rozpadat.
  3. Víko a dno nádoby by měly být izolovány a pečlivě přezkoušeny na přítomnost děr, které by neměly být.
  4. Usadíme brambory, zabalíme krabici s teplou přikrývkou, nahoře můžeme posypeme slámou.
Tip!

Pokud není žádoucí postavit takovou konstrukci, je možné zakoupit tepelné nádoby. Jsou kompaktní a pomocí termostatu můžete nastavit požadovanou teplotu.

Ve spíži

Sklad je nejlepším místem pro skladování brambor. Zpravidla nejsou vytápěny, ale nejsou tak chladné jako na balkóně. Hlízy lze skladovat v pytlích z přírodního materiálu. Obal a kryt není nutné, pouze hlízy chráňte před světlem.

Tip!

Aby hlízy ve spíži nezaschly, stačí pověsit vlhký hadřík a vyměnit ho, jakmile schne. Můžete to udělat jednodušší a koupit elektrický zvlhčovač.

V kuchyni

Pokud není tolik brambor, pak to může být uloženo v kuchyni. K tomu si musíte vybratvětrání nebo zakoupení speciální skříně pro skladování zeleniny. Kontejner se vejde do proutěných košů, krabice z březové kůry nebo dřeva.

Poznámka!

Malé množství brambor lze skladovat v chladničce v papírovém sáčku nebo síťovině.

Pokud budete dodržovat všechna pravidla pro skladování brambor, ale mráz není hrozné. Během dlouhé zimy pak bude možné připravit pokrmy ze zimních zásob.