Proč jsou některá vejce bílá a jiná hnědá?

Každá hospodyně se potýká s nákupem slepičích vajec a zdá se, že tento známý proces by neměl klást žádné otázky. V poslední době je však cenový rozdíl mezi vejci nejen různých odrůd, ale také barevný, stále častější. Jaký je rozdíl mezi hnědými a bílými kuřecími vejci a z jakého důvodu se liší cenou - každá hostitelka chce vědět.

Jaký je rozdíl mezi hnědými a bílými vejci

Barva skořápky je dědičným rysem a přímo závisí na plemeni slepic, které je nosí. Tak bílá vejce mohou nést leggorny, zatímco vejce položená Viandot bude zbarvená hnědá. Můžete se dokonce setkat s modrými vejci. Oni jsou neseni Araucana. Vejce, malovaná v jiné barvě, uvnitř jednoho plemene jsou vzácná.

Poznámka!

Protoporfyrin dává hnědou skořápkovou barvu. Tento pigment ovlivňuje vajíčko i při jeho tvorbě v děloze ptáka.

Ptačí krmivo může také ovlivnit barvu skořápky. Pokud je v denním menu slepice obsaženo nedostatečné množství aminokyselin, barva vajec se zbledne a jejich kvalita se nezhorší.

Která vejce jsou lepší: hnědá nebo bílá

Podle odborníků není možné posuzovat kvalitu vejce pouze barvou jeho skořápky. Kromě toho odborníci tvrdí, že bílá i hnědá vejce obsahujístejného množství mikroživin a mají vynikající chuťové vlastnosti.

U nosnic je charakteristická přítomnost lehkého opeření, zatímco plemena masa a vajec jsou pokryta tmavým peřím. To naznačuje, že první z nich nesou bílá vajíčka a skořápka vajec, která se získává z druhé, bude natřena v hnědém odstínu.

Poznámka!

Pochopení toho, co bude kuřecí vejce dostávat, je velmi jednoduché. Stojí za to věnovat pozornost barvě ušních lalůčků. Pokud je jejich barva bílá, pak skořápka bude bílá. Červený nádech laloků naznačuje, že vajíčka získaná z této vrstvy budou hnědá.

Hnědá i bílá vejce obsahují stejné množství živin, vitamínů a stopových prvků. Neovlivňuje nutriční hodnotu výrobku ani jeho chuť. Nákup vajec, měli byste věnovat pozornost jejich čistotě a přítomnosti lesku. Na povrchu skořápky by neměly být kuřecí trus, peří nebo lesklý lesk. Tyto údaje ukazují kvalitu vejce.

Velikost a hodnota vajec. Neměly by být příliš velké, ale jejich váha by měla být patrná. Tato vejce jsou mladí ptáci. Mohou vidět označení "1", což ukazuje na vysokou kvalitu výrobku a jeho vyvážené složení.