Proč voní jako odpadní voda v koupelně: důvody, účinné metody eliminace

Nepříjemný zápach v koupelně se pravidelně objevuje v mnoha apartmánech. Obvykle to znamená problém s kanalizací, ucpanými trubkami nebo špatným výkonem ventilačního systému. Proto není třeba čekat, až zmizí na vlastní pěst. Chcete-li se zbavit zápachu z odpadních vod v koupelně, jednat v komplexu. Nejdříve zjistěte příčinu, poté proveďte opatření , abyste odstranili tento nepříjemný zápach.

Příčiny zápachu z odpadních vod v koupelně

Není vždy důvodem pro vznik nepříjemného zápachu v koupelně se stává navinutý mokrý hadřík. Někteří majitelé mají tendenci zamaskovat zápach vůní osvěžovače vzduchu. Tato metoda však poskytuje pouze krátkodobý výsledek. Pokud nenajdete zdroj nepříjemného zápachu a neodstraníte jej, problém se ještě zesílí. Když zápach přijde z kanalizačních trubek, stane se toněkolik vysvětlení.

Špatné větrání

Při vysoké vlhkosti a vysoké teplotě, která je často v koupelně, dochází k narušení oběhu vzdušných hmot. V tomto případě pomáhá výfuku. Přes něj se uvolňuje nepříjemný zápach, vzduch se po odstranění vlhkosti a kondenzátu vysouší. Pokud standardní výfukový systém v bytě nefunguje dostatečně dobře, je doplněn nuceným větráním.

Pokud vzduch neběží, usazuje se na stěnách houba v podmínkách vysoké vlhkosti. Vzduch v místnosti se stává těžkým. Nepříjemné aroma v takových podmínkách je téměř nemožné zamaskovat osvěžovačem.

Ucpávání odpadních vod


Kvůli zablokování nebo poškození kanalizačního potrubí se do sousedních bytů šíří nepříjemný zápach. Nečistoty nahromaděné v odpadních vodách se usazují na vnitřních stěnách a rozkládají se. Během odpařování kondenzátu se uvolňuje nepříjemný zápach.

Důležité!

Pokud nejsou trubky včas vyčištěny, vytvoří se razie a uvnitř se vytvoří prostředí šetrné k plíseň pro šíření patogenů.

Úniky a kondenzát

Malé koupelny mají spoustu trubek, instalatérských zařízení a domácích spotřebičů. V tak těsném prostoru je obtížné včas detekovat únik nebo akumulaci kondenzátu. Postupně se akumulační voda začíná ničit stavební materiály, dochází k hnilobám. Vůně tohoto procesu proniká do jinýchpokoje a apartmány sousedů.

Nesprávná instalace

V důsledku nesprávného provozu sifonu dochází často k zápachu z odpadních vod. Často pochází z drenáže dřezu a vyskytuje se z následujících důvodů:

 1. Pokud je sifon namontován nesprávně, vlnitá trubka spojující dřez s kanalizační soustavou nemá ohyb a je nad hladinou kapaliny. Z tohoto důvodu vzduch z potrubí proniká do bytu.
 2. Vlnitá část trubky je silně napnutá.
 3. Není-li dřez delší dobu používán, kapalina nahromaděná v sifonu vysychá. Z této podivné chuti získáte přístup do místnosti.
 4. Sifon je ucpaný cizími předměty.
 5. Potrubí není zcela ponořeno. Mezi vnitřním povrchem sifonu a vodou je pak prostor, skrze který pronikají cizí pachy.
 6. Kvůli krátké sifonové přepážce se vodní uzávěr neustále rozpadá a vypouští odpad do bytu.
 7. Rovnací vlnitá trubka.
 8. Instalace sifonu do nesprávné polohy.

Z těchto důvodů se obvykle nejčastěji vytváří zápach. Kromě toho se znečištění někdy vyskytuje i po krátkodobém používání odpadních vod. V tomto případě se může problém skrývat v malém průměru stoupačky. Pokud je průměr menší než 11 cm, průchod kanalizace se stává obtížným, vzniká blokáda, která je příčinou zápachu.

Špatné utěsnění spár

Narušení těsnění kanalizačních přípojeksystém vede k úniku a pronikání vzduchu z potrubí do bytu. Jsou-li díly opatřeny závitem, jsou zkrouceny, aby se zajistilo těsné vzájemné spojení. Jinak jsou spoje zpevněny tmelem nebo tmelem. Takový nástroj si můžete koupit v železářství. Tyto metody pomohou zbavit se nepříjemné vůně. Pro spolehlivost je však lepší vyměnit potrubí.

Co dělat, když je nepříjemný zápach z trubek

Kanalizace v bytě vyžaduje pravidelnou kontrolu. To platí zejména pro staré domy, kde jsou odtoky dlouho morálně zastaralé. Pokud koupelna voní jako odpadní voda, můžete problém odstranit dlouhou dobu pomocí tradičních metod čištění. V případě nemožnosti použití nebo absence výsledku se uchýlí k pomoci týmu instalatérů.

Domácí metody, jak se zbavit vůně

Pokud voní odpadními vodami v koupelně v důsledku ucpaných trubek, netěsností, kondenzátu nebo selhání sifonu, pomohou populární metody a prostředky. Začněte určovat místo výskytu dopravních zácp. Chcete-li to provést, zkontrolujte stoupačku, věnujte pozornost práci WC a dřezu při vypouštění vody. Pak pokračujte v čištění domácích léčiv.

Menší překážky pomohou odstranit běžnou stolní sůl. Nalila do kanalizace ve velkém množství a nechala 3 hodiny. Poté se promyje tekoucí vodou.

Aby se předešlo vážným překážkám, doporučuje se pravidelně čistitjedlá soda. Prášek v množství 2-3 lžíce. Já usnout ve vypouštěcím otvoru. Potom se v malých dávkách přidá 200 ml stolního octa. Okamžitě zavřete vypouštěcí zátku a vyčkejte 4 hodiny. Pak umyjte kanalizaci vodou.

Důležité!

V případě silného ucpání se množství sody zdvojnásobí. Postup se provádí v noci.

Alka-Seltzer má podobný účinek. Lék v množství 2 tablet ležel v odtoku a nalijte 200 ml octa, ponechte 2 minuty. Zatlačte korek dále do kanalizace a pak nalijte 2 šálky vařící vody.

Zlepšení ventilace

Pokud je v koupelně zápach odpadních vod, pomůže to zlepšení ventilačního systému. Díky cirkulaci vzduchu je možné odstranit zvýšenou vlhkost, zápach, zabránit tvorbě černé formy na stěnách.

Zlepšení kvality větrání napomůže instalaci:

 • ventilátor v odvzdušňovací trubce;
 • ventilátor ve výfukovém hřídeli na střeše tak, aby odtahoval vzduch z ventilace;
 • ventil s hydro senzorem v horní části okna v koupelně.

Pro zlepšení mikroklima a vytvoření komfortních podmínek je v koupelně instalována konvektorová baterie nebo deskové otopné těleso. Místo je vybráno vedle okna nebo dveří.

Těsnění spojů odbornými prostředky

Někdy smrdí v koupelně kvůli netěsnostem potrubí, ke kterým dochází, když se tvoří mezeryspojovací švy. Pak se zbavíme zápachu zlepšením těsnosti spojů. K tomu použijte různé typy tmelů.

Nejjednodušší způsob je utěsnění spojů samolepicí páskou. Poskytuje spolehlivé spojení, snižuje riziko koroze díky dobré odolnosti. Nevýhoda takového těsnicího materiálu je, že je zničena slunečním zářením. Proto se nepoužívá v otevřeném prostoru.

Těsnící hmoty se silikonem v kompozici bezpečně upevňují díly dohromady. Ukazují se dobře ve stavu vysoké teploty, neprocházejí vlhkostí a poskytují mechanickou pevnost. Jejich výhoda v dlouhé životnosti. Silikonové těsnicí hmoty obsahující kyselinu v kompozici nelze použít všude. Pak jsou nahrazeny neutrálními, které stojí o něco více.

Epoxidová pryskyřice poskytuje velmi silný kloub. Téměř nezmršťuje a nepadá pod vlivem vlhkosti.

Nebojí se těsnění slunečního světla z dechtového konopného lana. Není ničena biologickými látkami a vodou. Nedostatek přírodních vláken ve sklonu k hnilobě a snížení zatížení na mezeru v důsledku smáčení.

Profesionální pomoc při odstraňování nepříjemného zápachu

Není vždy možné se zbavit zápachu z vypouštěcího otvoru kanalizace. Není možné tento problém vyřešit sám, pokud je zdroj zatuchlého zápachu mimo byt.Někdy se odpadní voda ucpává se sousedy nebo mrtvými ptáky a zvířata vstupují do větrací šachty.

Vyskytnou-li se problémy s větráním ihned po přestěhování do nového domu nebo po opravách, problém obvykle spočívá v nesprávné instalaci. Pak budou služby týmu potřebné k přepracování ventilačního systému. Zvláště často se to děje po výměně starých vzduchovodů za nové. Snadno se zkontroluje, stačí k papírové mřížce připojit papírový list.

Zabránit nepříjemným pachům z odpadních vod

Je mnohem snazší zabránit výskytu zápachu z kanalizačních trubek, než je odstranit. Proto je lepší včas se postarat o prevenci. Za tímto účelem se pravidelně kontrolují kanalizační potrubí při hledání trhlin a jiných závad, které mohou způsobit netěsnosti. Také se ujistěte, že se kondenzát neusadí.

Pravidelné větrání pomáhá eliminovat přebytečnou vlhkost. Velmi často se po koupeli nebo sprše hromadí vlhký vzduch a způsobuje nepříjemný zápach. Proto se dveře do koupelny pravidelně otevírají, aby se snížila vlhkost.

Při stálém používání se vlasy hromadí v trubkách, zbytcích detergentů a mazu. V důsledku toho se vytvoří zablokování. Pro jejich varování se pravidelně provádí profylaktické čištění. Měsíčně pro tento účel použijte stolní sůl nebo jedlou sodu v kombinaci se stolním octem. Tyto recepty dávají dobrý efekt, kdyžmírné znečištění. Ke odstranění silného zablokování používejte domácí chemikálie.

Důležité!

Je často nemožné používat chemikálie k čištění kanalizačních trubek. Pokazí plast.

Aby se snížilo ucpání vypouštěcího otvoru ve dřezu nebo vany, je zakryto speciální sítí. Zadržuje velké nečistoty ve formě kusů mýdla, vlasů, které jsou hlavními složkami kanalizační zátky. Je vhodné použít takové zařízení k ochraně dřezu v dřezu. Mřížka zabrání pronikání kusů potravin do odpadních vod, které při hnilobách vydávají pach zápachu.

Závěrem

Prvním krokem při odhalování nepříjemného zápachu v koupelně je prohlídka kanalizačního potrubí při hledání jeho zdroje. Náprava zápachů závisí na zjištěné poruše. Je lepší zabránit vzniku zápachu v koupelně. K tomu, každý měsíc švestky jsou čištěny s lidovými prostředky, a aby se zabránilo ucpání používají síť.