Proč voní jako splašky v soukromém domě: co dělat, jak se zbavit zápachu, jak tento problém vyřešit

Nepříjemný zápach v domě nebo bytě je velký problém. Pokud dům neustále voní odpadními vodami, má nepříznivý vliv na zdraví člověka a jeho psychického stavu. Můžete se zbavit zápachu z odpadních vod v bytě tím, že zjistíte jeho příčinu a odstraníte ji. Najít zdroj zápachu není snadné. Někteří „útočníci“ mohou být objeveni sami, ale někdy je zapotřebí pomoc instalatéra.

Špatný zápach a jeho příčiny

Vůně kanalizace v bytě v přízemí je častým výskytem. Pokud smrdí, a to nejen doma, ale také u vchodu, hledání důvodů bude třeba rozšířit, jít dolů do sklepa. Mohlo by dojít k poškození potrubí, které je v suterénu. V důsledku mechanického defektu odpady vyplňují podlahu a vytvářejí nepříjemný zápach.

Běžná domácí blokáda může takézpůsobit „vůně“. Stává se tak, že nájemci nesprávně používají kanalizaci. Vylévají potravinový odpad do toaletních misek a dřezů, které uvíznou v potrubí a ucpávají ho. Ve vlhkém prostředí se odpad rychle rozkládá a začíná hořet. Současně může jakákoliv část kanalizace „trpět“.

Varování!

Pokud jste šli dolů do suterénu a našli tam únik, okamžitě zavolejte do bytového úřadu a zavolejte nouzovou brigádu.

Po odstranění nehody je třeba suterén větrat a sušit. Pokud budou nájemci pomalé odstraňovat příčiny, může to mít následující následky:

 • rozmnožování nebezpečných mikroorganismů;
 • výskyt patogenních hub a plísní;
 • zhroucení nadace domu;
 • zdravotní problémy způsobené neustálou intoxikací.
Viz také

Proč toaleta voní jako odpadní voda: co dělat, jak odstranit nepříjemný zápach

Trvalý zápach odpadních vod na toaletě, navzdory častému úklidu, naznačuje problémy s ...

Pokud se vůně objevila v horním patře, můžete ji upevnit tak, že na ni umístíte zařízení ve formě kapuce. Tento kryt má zpětný ventil o velikosti 150 mm a nachází se v každé instalatérské dílně.

Existuje řada dalších příčin zápachu z kanalizačních potrubí:

 • závady vedení na různých místech;
 • nesprávná instalace komunikačního systému;
 • poškozenísifon;
 • skryté a zjevné úniky;
 • celkové opotřebení kanalizace (vyžaduje úplnou nebo částečnou výměnu potrubí).

Závady kabeláže a detekce

Při hledání zdroje problému v domě nebo bytě byste měli pečlivě zkontrolovat všechny trubky a potrubí. Trubky z litiny mohou unikat. Tyto netěsnosti se vyznačují výskytem trhlin a píštělí. Litinové trubky jsou řezány do zdi nebo pod podlahou, takže nalezení závady není snadné. Na plastových trubkách se mohou objevit také trhliny a píštěle.

Pokud se vůně objevila v kuchyni nebo v koupelně, je nutné zkontrolovat těsnost spár na spojích s trubkami umyvadla, koupelny, WC mísy. Často se příčinou zjevení plodného ducha stává mezera, skrze kterou „aroma“ proniká z trubek do koupelny. Dále byste měli zkontrolovat stav sifonu. Koleno by mělo být vždy naplněno malým množstvím vody. Když sifon po dlouhou dobu nefunguje, prostor v koleně vysychá, což vede ke stagnaci odpadu a vzniku pachů.

Trubka ventilátoru může být náhodně zablokována, v důsledku čehož dojde k poškození hydraulického těsnění. Při vypouštění vody do toalety a dalších velkých výpustí vody v systému dochází k vypouštění. Voda ze sifonu úplně zmizí a vůně snadno proniká do domu. Když je kolenní sifon ucpaný odpadem, postupně se rozkládají a vydávají nepříjemné pachy.

Nesprávná instalace komunikačního systému

Po vybudování nového domu a vstupu obyvatel mohou okamžitě cítitkanalizace v bytě, nevěděl, odkud přišel a jak to opravit. Příčinou problému může být chyba při pokládání trubek. Častá chyba stavitelů je špatný úhel. Jeho počet je uveden ve stavebních předpisech. Při nedodržování těchto pravidel dochází ke stagnaci odpadních vod. V extrémních případech se provádí kompletní výměna systému, přičemž se dodržuje přísné dodržování norem pro instalaci. Problém lze vyřešit následujícími způsoby:

 • nastavte spoje mezi trubkami (pokud jsou plastové);
 • vyměnit těsnění;
 • těsnící manžety těsní spoje.

V případě takových problémů by se obyvatelé měli snažit vykonávat tyto práce odborníky prostřednictvím bytového úřadu nebo požadovat opravu chyb od developera.

Poškození sifonu a jeho odstranění

Sifon je častým zdrojem nepříjemných pachů. Nachází se pod umyvadlem, umyvadlem nebo vanou. Sifon má tvar kolenní trubice. Tato forma zajišťuje konstantní plnění spodní části (hydraulické těsnění) vodou. Právě tato voda brání vnikání plynů z odpadních vod do domu. Pokud sifon není řádně smontován a tryska je hluboce pohřbena, může být vodní bariéra v koleně zlomena silným proudem vody. Trubka by měla být nižší než hladina vody v koleně. Tato hodnota není větší než 2-3 cm.

Existují různé sifony, včetně pružných, ve formě zvlnění trubek. Snadno se instaluje sami, ale pokud během instalace nebylo možné vytvořit kolenní tvarto může způsobit, že se objeví kanalizační „duch“, protože v takovém sifonu nebude voda. Z pružné hadice je třeba okamžitě vytvořit koleno a upevnit ho pomocí pružných kravat - tak, aby dům už nepadl.

V průběhu času se pružná vlnitost opotřebovává. Jeho opotřebení vede k tvorbě trhlin a pronikání zápachu do místnosti. Nalezení trhliny na zvlnění je snadné. Když je detekována, stará trubka je odstraněna a nahrazena novou.

Když voda v koleně vysychá, voda se vypařuje. Existuje několik způsobů, jak odstranit nepříjemný zápach :

 • naplňte koleno sifonu vodou a slunečnicovým olejem. Olej tvoří tenký film a vlhkost přestane odpařovat se do místnosti;
 • zavřete výpustní otvor hadříkem navlhčeným ve vodě, pak vypusťte vodu, která zůstala, a doplňte koleno.

Pravidelné preventivní čištění sifonu zbavuje člověka nepříjemných pachů. Pravidelné vylévání vroucí vody do dřezu pomůže odstranit zbytky jídla a tuku ze stěn kolen. Můžete použít domácí chemikálie, ale rychle poškozuje plast.

Odstranění skrytých a zjevných úniků

Skryté úniky jsou mazané, protože není možné je okamžitě zjistit. Když jsou zjištěny, musí být závada utěsněna nebo musí být kanalizační potrubí zcela vyměněno. Pokud je závada menší, může dočasné těsnění trvat dlouho - až do okamžiku, kdy bude možná kompletní výměna staré trubky.

Způsoby dočasného utěsnění netěsností:

 • jemně vsuňte dřevěný otvor do otvoru. Je řezán ve tvaru kužele;
 • pevnou bandáž nebo gázovou tkaninu namočenou v epoxidu a obalenou kolem otvoru;
 • místo úniku je obaleno širokým gumovým páskem, který se popadl. Páska je napnuta tak, aby těsně přiléhala k potrubí. Po zabalení pryží je oblast pevně navinuta pružným drátem;
 • vada je potřena cementem smíseným s vodou. Písek není nutné přidávat.

Povrchové trhliny mohou být utěsněny tmelem. K dispozici je těsnicí hmota, která je určena k odstranění závad v kanalizaci. Nejdříve je otvor opatrně rozšířen, vyčištěn a odmastěn. Na odmašťování naneste aceton, benzín nebo alkohol. Po vysušení roztoku se otvor naplní lepidlem a nechá se uschnout.

Tip!

Nepoužívejte tmely s kyselinou, která může korozi trubky.

Pokud voda na spojích prosakuje, pomůže vám zvládnout těsnicí páska z odolného polyethylenu. Před použitím pásky je nutné odstranit nečistoty z potrubí v místě spoje, pak odmastit a počkat, až bude zcela suché. Po vysušení je nutné pásku navinout na kloub, zachytit sousední plochu. Při napínání materiálu dbejte na to, aby nedošlo k žádným vráskám. Zabalte pásku tak, aby při cívce byla polovina překrytá přilehlým přilehlým úsekem. Položte materiál ve dvou vrstvách - bude spolehlivější. Je-li poškozená trubka na volném prostranství,chrání pásku před sluncem speciální kryt.

Doporučení pro výměnu kanalizačních trubek

Úplná výměna jedné nebo více trubek vyžaduje pomoc profesionálních manipulátorů. Neukládejte na kvalitě. Materiál pro výrobu trubek a tvarovek musí být trvanlivý, aby nedošlo k dalším únikům nebo jiným závadám. Při montáži se ujistěte, že spoje na trubkách byly menší. Nejčastěji se vyskytují tato místa - nejzranitelnější. Při instalaci systému v koupelnách by měly být jejich spoje ponechány přístupné, takže v případě odtlakování nebo úniku bude snadné je dosáhnout. Samotné potrubí musí být také přístupné majiteli a řemeslníkům a vysoce kvalitní hydroizolace sklepů pomůže zabránit předčasnému opotřebení systému.

Jak odstranit různé typy blokád

Pokud se jedná o problém zablokování, můžete jej odstranit sami. K tomu použijte:

 • píst;
 • různé typy vodovodních kabelů;
 • vařící vodu;
 • chemická činidla;
 • hydrodynamika.

K odstranění pohyblivých zátek se používá píst. Do umyvadla se nasává trochu vody, takže stoupá několik centimetrů nad vypouštěcím otvorem. Z výše uvedeného švestky položte pryžový „klobouk“ pístu a několikrát jej zatlačte. Výlisky by neměly být příliš rychlé. Je lepší "tlačit" pomalu. Podtlak a tlak vytvořený uvnitř potrubí vyřazují korek z „obsazeného“ místa a jde do nějodpadních vod spolu s průtokem vody. Některé modely dřezu mají na straně otvory. Před použitím pístu musí být tento "rošt" zasunut vlhkým hadříkem nebo můžete požádat jinou osobu, aby ho zavřela rukou.

Metoda mechanického čištění může být kombinována s chemickou látkou. Nejlepší produkt je jedlá soda. Obsahuje alkálie, která rozkládá tukové molekuly a zbytky potravin. Po vyčištění pístem se do odtoku vlévá vroucí voda, ve které se předem rozpustí rozpuštěná soda.

V případě silného zablokování se používá vodovod. Je nutné vodu zablokovat, odstranit sifon a otočit lano uvnitř trubky s rotačními pohyby rukojeti. Na přední straně tohoto přístroje je malý výron. Dokáže proniknout a zničit dopravní zácpu, po které se částečně dostane do společného kanalizačního odtoku. Po odstranění takového ucpání se trubka promyje vroucí vodou. Doba praní je v rozmezí od 10 do 15 minut.

Trvalé blokády jsou eliminovány známými prostředky - například „Tiret“ nebo „Mole“. Často se nedají použít, protože korodují trubky, ale v extrémních případech se používají v souladu s pokyny a důkladně se promyjí vodou.

Jestliže blokáda nepůsobila sama, budete muset zavolat instalatéry. Odborníci používají hydrodynamické instalace. V kanalizační odtokové vodě je voda přiváděna pod vysokým tlakem. Umožňuje okamžitou likvidaci dopravních zácp a rychlou obnovu funkcí.potrubí

Stanovení ucpávání

Nejdříve musíte zapnout vodu a sledovat ji. Při pravidelném hromadění a pomalém odběru je nutné vyčistit sifon nebo potrubí, které je k němu připojeno a umyvadlo. Sifon je rozebrán, umyt a namontován na místě. Pokud byl sifon čistý, budete muset použít píst nebo vodovodní kabel.

Pokud Cork napadne koupelnu

Ucpání v koupelně se vyskytuje v důsledku vlasů, chlupů a vláken tkanin, které se při mytí dostanou do odtoku. Nejčastěji odpadky zůstávají v odtokové mřížce a vytvářejí hrudku nevzhledného vzhledu. Po vyjmutí sifonové mřížky lze hrudku zvednout pomocí rybářského háku. Pokud je trubka ucpaná, je třeba ji vyčistit kabelem a opláchnout vroucí vodou.

Apokalypsa nebo ucpání toalety

Ucpání toalety vzniká v důsledku nedbalosti majitelů bytů. Nejmodernější formou ucpávání od nepaměti je cesta podlahové látky k vzpěře a její rušení na úzkém místě. Zároveň jsou všechny výkaly na podlaze v záchodě a vůně je nesnesitelná. Takovou ucpání nelze vyloučit samo o sobě: pomůže zde pouze instalatérství s profesionálním vybavením.

Vůně v pračce a boj proti nim

Pračka může být příčinou nepříjemného zápachu v koupelně nebo kuchyni. Často se vyskytuje plíseň na misce s práškem a těsnící guma. K tomu dochází při častém mytí při nízkých teplotách. Aby se tomu zabránilo,Po každém praní musí být stroj omyt a osušen. Vzhledem k tomu, že houbové spory netolerují horkou vodu, je nutné jednou za měsíc použít maximální teplotu.

Čas od času je nutné zkontrolovat odtokovou hadici a filtr, který je umístěn na vypouštěcím čerpadle. Na těchto místech se hromadí odpadky a nečistoty. Odstraňte je pomocí pracího prostředku nebo speciálního prostředku. K tomu potřebujete:

 • nalije prášek;
 • spusťte praní při teplotě 90 ° C (nelze naložit auto!);
 • vyčistěte vnitřek stroje a pečlivě vyčistěte nečistoty pod všemi pryžovými díly.

Větrání a problémy s ním

Při špatném větrání trvá „duch“ odpadní vody dlouho v místnosti. Práce ventilačního poklopu se kontroluje následujícím způsobem: na něj se aplikuje papírový list a sleduje se balík. Pokud je tah dobrý, list se lepí k mřížce, udržované intenzivním prouděním vzduchu. Pokud nedodržíte podmínky ventilačního systému, může to vést ke vzniku plísní na stěnách a stropu.

Nejprve se budou snažit vyčistit kanál pomocí nucené ventilace. Do díry posílají domácnost „spinner“, chvíli ji drží, a pak znovu zkontrolují návrh papíru kusem papíru. Pokud to nepomůže, obraťte se na bytový úřad a pozvěte odborníka, který odstraní ucpání ve ventilačním kanálu. Pro prevenci je nutné pravidelně čistit všechny rošty od prachu, nečistot a mastnoty, aby jejich částice nespadly do otvoru a nebránily volnému oběhu.vzduchu.

Viz také

Jak prorazit ucpání v koupelně a vyčistit potrubí

Ráno začalo s nepříjemným překvapením: v koupelně byl ucpaný kanálek ​​a v místnosti se objevil neznesitelný zápach ...

Odstranění zápachu z rukou a preventivní opatření

Po práci s kanalizačními trubkami a ucpávkami na rukou zůstává po dlouhou dobu nepříjemný zápach. Někdy neukládají gumové rukavice ani mýdlo. Pokuste se léčit ruce lékařským alkoholem. Odstraní „těžkého ducha“ a dezinfikuje pokožku. Můžete použít toaletní vodu nebo tekutý deodorant.

Čerstvá petržel obsahuje esenciální olej s koláčem a příjemnou vůní. Pro tento efekt je třeba se otřít do dlaně dvou nebo tří větviček této trávy. Pokud na ruce není petržel, v lednici je vždy kus citronu. V extrémních případech pomůže použití běžného potravinářského octa. Po ošetření všemi prostředky si umyjte ruce teplou vodou a namažte krémem.

Poznámka!

Použijte krém s vůní citrusů: pomůže trvale vyrovnat se s nepříjemným zápachem.

Jakýkoliv sifon nebo trubka se může ucpat - i při správném použití. Pro prevenci by měly být švestky v domě každých 14 dní umyty vroucí vodou. Ve vodě můžete přidat jakýkoliv nástroj s příjemnou vůní. Protože všechny nové sifony jsou skládací, měly by být rozebrány a vyčištěny každých 30 dní. Každých šest měsíců nebolí čištění všech trubek žíravými nebo jinými chemickými prostředky, aleNeměla by být zneužívána, aby nedošlo k poškození kanalizace.

Nejlepší prevencí blokování potrubí je zabránit jim. Nemůžete odtékat do dřezu nebo dřezu velkého potravinářského odpadu, i když jsou měkké a procházejí odtokem. Všechny talíře a šálky by měly být důkladně vyčištěny a zkontrolovány před umístěním do dřezu nebo myčky. Včasné čištění instalatérských prací s domácími chemikáliemi také pomůže zničit jakýkoli nepříjemný zápach: chemikálie účinně rozpouští zbytky tuku a minerálních ložisek obsažených ve vodě.

Správná instalace kanalizačního systému a včasná výměna starých komunikací rovněž pomůže zabránit zablokování a nepříjemným pachům. Pokud je kanalizační lišta pevně v bytě bez zavinění majitele, musíte se snažit o jeho odstranění kontaktováním místního bytového úřadu.