Prořezávání hroznů na podzim pro začátečníky: instrukce krok za krokem, fotky, video

Lidé pěstují hrozny více než 7 tisíc let. Během této doby se podařilo přinést spoustu různých odrůd. Hlavní pravidlo, které poskytne plný, vysoký výnos - rostlina potřebuje prořezávání, které se koná každoročně. Odstraněno z 50 až 90% celkové hmotnosti výhonků, které rostly.

Ovocné kartáče jsou tvořeny pouze na loňských pobočkách a potřebují prostor k plnému růstu. Zvažte krok za krokem a na obrázcích, jak se na podzim drží prořezané hrozny. Pro začínající vinaře je to první věc, kterou si musíte být jisti.

Vlastnosti struktury a názvu částí révy

Dospělá réva vinná se skládá ze dvou částí - nadzemní a podzemní. Každá z nich se skládá z několika komponent. Znalost struktury kultury pomůže vytvořit správné prořezávání.

Zvýšenou část představují:

 1. Barel . Vnější část je pokryta kůrou, je pokračováním podzemního díla. Na trupu jsou takovéčásti keře jako rukávy, ramena nebo trvalé větve. Stejně jako rohy a uzly související s malými částmi keře. Jsou prořezány, což vytváří podmínky pro tvorbu ovocných vinic.
 2. Výhonky . Jedná se o pobočky, které pokračují ve svém růstu nebo ukončily svůj roční životní cyklus. Jak je vidět z fotografie, výhonky mají uzly nebo malá zahuštění, liší se v bohatším odstínu ve srovnání se zbytkem výhonků. Výhonky jsou umístěny v krátké vzdálenosti od sebe. Tyto stránky se nazývají intersticiální. Čím blíže k základně výhonku, tím kratší jsou a naopak.
 3. List . Nejdůležitější zdroj živin pro révu. V důsledku fotosyntézy vznikají v nich látky, které hrají důležitou roli při budování sklizně.
 4. Antény . Nechte rostlinu růst nahoru, aby listy a shluky měly maximální přístup ke slunečnímu záření. Umístění a počet antén závisí na druhu.

Poradenství! Stará kůra může sloužit jako místo zimování škodlivého hmyzu. Aby se zabránilo smrti kultury, doporučuje se ji čistit každé tři nebo čtyři roky.

Proč potřebuji prořezávání hroznů

Pro začínající pěstitele je důležité pochopit cíle a cíle prořezávání plodin. Taková agrotechnická metoda umožňuje dosáhnout zvýšeného toku látek do plodnic, které jsou nezbytné pro normální růst a dobrou sklizeň.

Systém kořenů hroznů je schopen poskytnout všechny potřebnépouze určitý počet stonků. Odstranění slabých výhonků, ztenčení šípů, které přinášejí ovoce, umožňuje přerozdělit tok živin. To přispěje ke vzniku větších květenství a klastrů.

Řádné prořezávání hroznů na podzim umožňuje dosáhnout těchto cílů:

 • vytvoření kompaktního pouzdra;
 • snadná péče;
 • zlepšení podmínek růstu a rozvoje;
 • zvýšení velikosti a počtu shluků, což činí bobule sladšími.

Kdy snížit hrozny

Řezání hroznů se provádí po celý rok, s výjimkou zimy. Pro každé období má své vlastní doporučení, s přihlédnutím k mnoha důležitým rysům. Při výběru je třeba vzít v úvahu následující faktory:

  74) oblast, ve které se pěstuje plodina;
 • odrůda hroznů;
 • stáří rostliny.

Pružina

Doporučeno pro regiony s dlouhými a studenými zimami. Například na Sibiři. Procedura prováděná na jaře je zvláště účinná v péči o mladé rostliny - tak se vám podaří odstranit všechny výhonky, které nepřežily zimu.

Důležité! Nedostatek šťávy je důležitým momentem pro jarní prořezávání. To pomůže vyhnout se smrti rostliny.

Léto

V tomto ročním období neexistuje pro řízení žádná striktní lhůta. Letní prořezávání má charakter sanitární péče. Také toto období je ideální pro vylomení dalších větví a svírání.

Podzim

Prořezávání hroznůpodzim je přípustný pouze na zakořeněné a zralé rostliny. Postup se také provádí v tomto období v případě, že pokládka je plánována v zákopech.

Jak na podzim odstřihnout hrozny

Podzimní prořezávání hroznů na zimu by mělo být prováděno podle určitých pravidel. Lze je shrnout takto:

 1. Řez by měl spadat do střední části internodu. V tomto případě musí horní ledvina nutně vypadat.
 2. Zahradnické nůžky by měly být dobře naostřeny, extrémně oválné. Pouze tímto způsobem bude možné se vyhnout porušování řezů.
 3. Zastavení nástroje by mělo být umístěno na straně táhla, která má být odstraněna. Špička tvoří přísnou kolmou čáru.
 4. Držte nůžku jednou rukou, druhý fixuje révu.
 5. Pokud tloušťka větve přesahuje 3 cm, je lepší použít soubor.
 6. Pro klimatické zóny s proměnlivými zimními podmínkami se doporučuje ponechat 2 pupeny. Po přezimování se analyzují a pokud je vše zachováno, jednoduše přebytečný přebytek vytáhnou.

Programy prořezávání hroznů

Zda je rostlina stará 1, 2 nebo 3 roky, hrozny prořezávání se vyrábějí podle několika režimů. Zvažte každou z nich.

Krátká

Všechny výhonky jsou v tomto případě značně zkráceny. Zůstat 2-4 peepholes. Na celé rostlině ne více než 40 očí, což přispívá k výraznému omlazení rostliny. Tato technologie má několik funkcí:

 • jestliže na fenu je první kukátkemsměřují dovnitř, další tři ledviny by měly být ponechány;
 • ohyby, které pocházejí z prvního oka, nejsou ponechány.

Obrázky ukazují krok za krokem, jak se provádí krátké prořezávání. To pomůže začátečníkům zvládnout všechny detaily této metody.

Průměr

Okolo 8 ocelli je zachováno. To vám umožní uložit všechny ohyby, které jsou odolné vůči nízkým teplotám. Počet otvorů, které zůstanou po oříznutí, je 50.

Dlouhé

Technologie se nejčastěji používá v případech, kdy je úkolem zvýšit plodnost rostliny. Na každém výstřelu zbývá asi 15 jamek. Je třeba mít na paměti, že tento režim je nejvhodnější pro asijské hroznové odrůdy.

Smíšené

Předpokládá střídání dlouhého a krátkého řezu. Umožňuje vyřešit dva problémy najednou - aktualizovat část poboček a zároveň zvýšit úroveň plodnosti.

Prořezávání hroznů 1 rok

Pokud byly podmínky příznivé, na podzim prvního roku vývoje se na keři vytvoří 1 nebo 2 výhonky. Jejich délka je asi 1 metr a průměr je 6 mm. S přísným dodržováním všech pravidel pěstování výhonků bude dobře vyvinuté a vyzrálé. Při prořezávání při pádu 1 letého hroznů se odstraní pouze ta část vinné révy, která z různých důvodů nevyzrala.

Udělej to co nejblíže kořenu. Všechny ostatní operace se doporučuje odložit do jara. Dodržování tohoto pravidla se zbaví pouze špiček výhonků v případě jejich výskytuvypevaniya

Důležité! Stává se, že během sezóny na rostlině zrají pouze tři a méně slabých výhonků, neměly by být vymazány. Stačí zkrátit a nechat od 8 do 9 pupenů.

Prořezávání hroznů 2 roky

Ve druhém roce, kdy se provádí jarní prořezávání 2-4 pupenů, se při každém výhonku tvoří zelené výhonky, které mají za příznivých podmínek čas na zrání a prodloužení v průběhu léta. Měly by být pečlivě udržovány symetrie, ředěny v různých směrech a fixovány na podložce. Později se z těchto výhonků vytvoří ovocné jednotky.

Prořezávání hroznů vyprodukovaných na podzim po dobu dvou let vegetačního období je zaměřeno na odstranění nezralých vrcholků a listů. S nástupem jara, kdy začne mízový tok, byste měli zkrátit révu, která se nachází co nejblíže základně keře, 2-3 očima. A na vinici, která se nachází na konci natáčení, řezané 5-10 očima.

Pokud by se podzimním prořezáváním dvouletých hroznů provádělo správně, bude keř pokračovat v plném rozvoji.

Prořezávání hroznů 3 roky

Když keř dosáhne tří let věku, začne se tvořit rukáv nebo větev. K tomu, na každé straně kmene jsou vybrány dva z nejlepších vinic. Všechny nenarušené vrcholy by měly být odstraněny.

Šipka ovoce, jak je vidět na videu, na tříletých křoví musí být odstraněna. Dělají to, i když to vypadá zdravě a velmi mocně. Jinak to nebude možnémaximální počet kartáčů.

S nástupem jara je nutné prořezávat 2 až 3 póry vinné révy, která se nachází co nejblíže základně. Tím se vytvoří nový náhradní uzel. Na ovocné šipce zůstává 5 až 10 pupenů.

Řezání hroznů není obtížné, a to ani pro začínající zahradníky, pokud přísně dodržujete všechna doporučení. Je dostačující, aby se první tři roky řádně utvořil keř, aby se vytvořil zdravý základ.