Prořezávání prořezávání: kdy a jak to udělat správně, krok za krokem

Švestka je ovocný strom, který potřebuje pravidelné prořezávání. Kdy a jak to udělat, je zajímavé pro mnoho letních lidí. Pokud se postup neprovádí včas, plodina může trpět. Plody budou malé a větve začnou růst chaotickým způsobem.

Kdy trimovat: odborné poradenství

Každoročně je nezbytné prořezávání. Zkušení zahradníci vyvinuli krok za krokem program pro jaro, léto a podzim. Pro sklizeň je vhodné poslouchat doporučení zahradníků.

Každé období hraje důležitou roli pro rozvoj kultury, prořezávání udržuje vitalitu stromu.

  1. Jaro. Sezóna je jedním z nejpříznivějších. Je třeba začít pracovat ve druhé polovině března. V této době bude vytvořeno teplé počasí a vegetační období ještě nezačne.
  2. Léto. Prořezávání prořezávání pomáhá zbavit se svěží zeleň a dát koruně elegantní, vzhled.
  3. Podzim. Postup se provádí jako profylaktická míra. Dostat se do práce by mělo být po pádu listí na stromech.

Věnujte pozornost! Někteří letní obyvatelé v zimní sezóně řezali stromy. Tento typ práce se týká spíše specifického nežpožadováno.

Prořezávání pružin

Hlavní typy práce na jaře spadají, s nástupem března můžete provádět postupy. V jarní sezóně je nutné odstranit nemocné, zmrazené větve. Kromě toho musíte snížit zisky ve třetí části.

Léto obyvatelé se po dobu 5 let podílí na tvorbě korun. V prvním roce by měla být měřena zóna shtamba, to není více než 50 cm od země. Dále musíte počítat 6 pupenů a ořezávat špičku. Za rok se objeví první vrstva, za pár let bude zaznamenána druhá vrstva.

Je-li touha vytvořit korunu ve formě mísy, bude to snadné. Stačí ponechat 3 větve rostoucí z kmene pod úhlem 90 stupňů a vyříznout středový vodič.

Pozor! Práce by měla být prováděna s ostrým nůžkem. Po zákroku by měly být řezy ošetřeny zahradním hřištěm.

Letní prořezávání

Důležitou roli hraje také postup v letní sezóně, protože mladí zahradníci mají zájem na tom, aby to dělali správně. V létě by měl být hlavní kmen rozřezán na 1/3 a boční větve zkráceny na 2/3 části.

Pro dospělé rostliny jsou v červnu prořezány. Procedura je hygienická. Během tohoto období byly odstraněny nemocné větve, které nebyly identifikovány jako zmrazené na jaře.

Tip! Vzhledem k tomu, že mladé výhonky jsou rychle obnoveny, není třeba řezy dále zpracovávat.

Podzimní prořezávání

Pokud by bylo rozhodnuto o pádu švestek na podzim, je možné začít pracovat ve druhé polovině září.Dlouhé větve musí být v tomto případě zkráceny o 1/3. To umožní, aby větve v zimním období zůstaly nedotčeny pod tíhou sněhu. Pokud chcete, můžete zkrátit horní část sazenic. Kromě toho by měly být poškozené výhonky vyříznuty, jsou zranitelné a náchylné k nachlazení. Ze suchých a nemocných poboček se také musí zbavit.

V podzimním období je možné provádět jak sanitární prořezávání, tak tváření. Jak to udělat správně, můžete vidět na videu. To se však týká pouze regionů s teplými zimami. Pokud je podnebí drsné, je nejlepší odložit práci na jaře. To přinese kulturám mnohem větší užitek.

Prořezávání v prvním roce

Mladí sazenice vyžadují zvláštní péči. Všechny postupy jsou nutné k provedení vysoké kvality a včas. Když švestky švestky - otázka je poměrně populární. Zkušení zahradníci nedoporučují prořezávání stromu po výsadbě. Na jaře je žádoucí zasadit stromek, připevnit jej k podpěře. Další postupy budou muset být převedeny do března.

Prořezávání v březnu:

  1. Vyčistíme kmen bočních větví, asi 50 cm od země.
  2. Zbývající větve jsou rozřezány na 1/2 dílu.
  3. Ořízněte kufr a ponechte 1,5 m od země. Na fotografii vidíte, jak dělat práci.

Prořezávání v červenci:

  1. Boční výhonky zkracujeme na 20 cm.
  2. Výhonky, které se objevily z předčasných větví, jsou rozřezány na 15 cm.
  3. Nedotýkáme se hlavního kufru. Chcete-li zjistit, jak provádětpráce, stojí za to se seznámit se systémem.

Prořezávání sazenic na druhý rok

Pro vývoj stromů je velmi důležitý druhý rok života. V této době, sazenice získat sílu, může odolat chorobám a škůdcům.

Začínáme v březnu. Hlavní kmen by měl být zkrácen o 2/3 části. Nemyslete si, že strom bude příliš malý. S nízkou sazenic snadnější sbírat ovoce, navíc postup přinese pozitivní výsledek.

Během druhého roku bychom neměli zapomínat na postup v červenci. V této době je třeba řezat na 20 cm a postranní výhonky na 15 cm.

Pozor! Pomocí motouzu byste měli pohybovat silnými větvemi a upevnit je k trupu.

Prořezávání pro třetí rok

Pro rozvoj sazenic jsou první roky velmi důležité. Během tohoto období je třeba pečlivě sledovat zahradu. Pokud jde o prořezávání ve třetím roce, je to mnohem jednodušší. Centrální vodič by měl být stříhán do klikatých kliků, dokud nebude trup vysoký 2,5 m. Pro zastavení růstu sazenic je nutné každoročně odstraňovat boční větve a mladé výrůstky.

Postup v červenci zajišťuje řezání výhonků do 20 cm a odstraňování protínajících se větví. S pomocí video procesu se stane srozumitelnějším.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat v horní části. To musí být radikálně řezané nebo odstranit všechny výhonky, které mají špatný růst. Strom by měl mít tvar pyramidy a atraktivní vzhled.

Švestka se nachází v zemi u mnoha zahradníků. Chcete-li získat dobrou sklizeň, musíte řádně pečovat o sazenice. Kultura nenáročná, ale dozvědět se o základních pravidlech péče stále stojí za to. Zejména pro začínající začátečníky vyvinuli své zkušenosti.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat vytváření koruny. Postup je důležitý a nezbytný strom. Pokud se provádí správně a včas, bude možné sklízet velkou úrodu a zlepšit kvalitu ovoce.