Prořezávání třešní: kdy a jak správně: krok za krokem diagramy, fotografie

Cherry je ovocná plodina rostoucí v zahradách ve všech ruských regionech. Zahradníci ocení tento ovocný strom pro jednoduchost. Vhodné pro všechny půdní a klimatické podmínky. Pro udržení produktivity je však nutné pravidelně vyrábět prořezávání. Je důležité vědět, kdy a jak postupovat. Nejlepší čas pro postup, jaro nebo podzim, kdy je strom v klidu. Nicméně, v některých případech, ne dělat bez sanitárního čištění v létě.

Co je prořezávání

Péče o třešně znamená povinnou úpravu stavu stromu. Nechat věci jít a dělat nic není dobrý nápad. Začne růst v různých směrech. Co následně ovlivňuje plodnice. Pokud se dostane do kmene infekce, může vadnout. Prořezávání třešní, slib zachování zdraví rostliny.

Přínosy postupu však nekončí:

 • odstranění sušených a zlomených větví pomáhá obnovit a omladit strom;
 • intenzita růstu a aktivní plodnice;
 • díky vytvoření správné koruny jsou sluneční paprsky rovnoměrně rozloženy po celém povrchu větví;
 • rostlina je odolnější vůči mrazu;
 • odstranění nemocných výhonků bráníinfekce celého stromu.

Nezkušení zahradníci se raději nedotýkají mladých sazenic, dokud nejsou rodící, což je špatné. Včasné ředění je nezbytné a prospěšné. Pro zvládnutí úkolu vám pomůže foto a video materiál.

Pokud potřebujete snížit třešeň

Termíny závisí na klimatických podmínkách a liší se od 10. září pro severní regiony, až po poslední listopadová čísla jižních klimatických pásem. Hlavní věc je udělat to správně a mít čas na podzim před nástupem mrazu, takže řezy jsou zpožděny. V opačném případě může pobočka uschnout.

Pozor! V prvním podzimním období není možné řezat mladé sazenice. Existuje vysoké riziko zamrznutí nezralé rostliny.

Toto pravidlo se nevztahuje na dospělý strom. Potřebuje se zbavit velkých výhonků, zastínění keře.

Podzim

V této době se provádí hygienické prořezávání třešní. Řezané místo je ošetřeno zahradním hřištěm. Suché a nemocné větve musí být spáleny. To by mělo být provedeno, aby se zabránilo množení zahradních škůdců.

Na konci léta je také nutné odstranit všechny křižovatky. Zvláštní pozornost si zaslouží dospělé třešně. Velké výhonky začnou růst v křoví, zastínění. Nedostatek světla má špatný vliv na zrání bobulí a vede k oslabení stromu.

Příliš přerostlé větve nelze v jedné sezóně odstranit. To je plná vyčerpání rostliny, která bude trvat dlouho, než se zotaví. Podzimní prořezávání začínáodstranění velkých procesů, malé odchody na později.

Důležité! Ředění třešní se provádí v závislosti na typu. U dřevin se ročně střídají roční výhonky. Tím stimuluje rozvoj laterálních následků. Růsty v huňatých odrůdách nejsou odstraněny, jinak může větvička zemřít.

Než vyrábět prořezávání třešní

Vše závisí na tloušťce. Chcete-li odstranit tenké větve, budete potřebovat nůžky, pro masivní zahradní pilu nebo nůž. Rovnoměrný řez bez štěpkování může být proveden pouze s ostrými nástroji, které byly předtím a po práci dezinfikovány.

Zima

Třešně, na rozdíl od jiných ovocných plodin, jsou nenáročné. Ukazuje se, že pěstování v chladném období má své výhody. Jedním z nich je nedostatek šťávy v pobočkách v zimě. Strom je již v klidu a snáze snášen stresem. Ano, a dokonce i řez na výhonky, mírně uvízl v mrazu, je mnohem snazší.

Hlavní věcí je, že při manipulaci se zahradou je vhodná teplota. Odstraňování se nedoporučuje ve větrném a mrazivém počasí. Existuje vysoká pravděpodobnost, že se rány neuzdraví, což povede ke smrti kultury.

Pružina

Zahradníci nejčastěji používají jarní prořezávání větví. Ale musíte to udělat až do konce bud. Zatímco pohyb šťáv neaktivní. Jaro je klíčovým obdobím ve vzniku stromu pro každoroční odstraňování větví.

Ořezávání by mělo být zahájeno pouze tehdy, kdyžkonečně předchází riziku mrazu. Pro střední Rusko je nejvhodnějším obdobím druhá polovina března. Systém zastřihování pomůže neudělat chybu a udělat vše správně.

V procesu není nic složitého, existují základní požadavky, které by neměly být ignorovány:

 • nejprve odstranit staré a nemocné větve, zabraňující infekci celého stromu;
 • stimulovat růst bočních větví, vyrůstající korunku švestek;
 • pokud v průběhu roku růst výhonků klesl na 15 cm - je nutná omlazující úprava;
 • na jaře odstraňujeme pouze výhonky, které brání rozvoji zbývajících větví.

Léto

Jako dodatečná péče o korunu stromů v procesu vývoje se provádí letní prořezávání. Hlavní část práce na tvorbě kosterních větví v tomto ročním období je však nerozumná. Vzhledem k tomu, že od začátku jara, dostali živiny. Nyní je čas poslat všechny nahromaděné síly mladým výhonkům a pupenům.

Vymazání větví v létě se provádí pouze ze dvou důvodů:

 1. Je nutná malá korekce korunky.
 2. Je-li nutné urgentně vyčistit nemocné větve, aby se lokalizovalo šíření infekce.

Naslouchání radám odborníků s mnoha zkušenostmi může kdokoliv na svém pozemku pěstovat několik stromů, ne-li ovocný sad.

Není snadné se o zařízení starat, jak se zdá na první pohled. Hlavní touha a odpovědný přístup k podnikání.Nejlepší odměnou za toto úsilí bude bohatá sklizeň vonných, chutných a zralých bobulí.