Rychle a efektivně vyčistěte koberec pomocí jednoduchých lidových prostředků.

Všechny koberce mají tendenci se časem opotřebovávat. Barva zbledne, objeví se nepříjemná tma. Pokud znáte vlastnosti čištění koberců a vezměte v úvahu jejich vlastnosti, pak se můžete snadno vyrovnat s jakýmkoliv znečištěním, aniž byste museli opustit svůj domov. Podlahové koberce se dodávají v různých velikostech. Mají odlišnou strukturu, liší se ve složení vláken, struktuře výrobku. Tyto vlastnosti ovlivňují volbu způsobu čištění. Velké množství chemikálií vám umožní zbavit se všech skvrn, znečištění. Nicméně, nemusí být možnost, pokud jsou alergické reakce v bytě nebo doma. V tomto případě stojí za zvážení alternativní metody čištění.

Osvědčené metody

Připravené detergentní směsi mají několik nevýhod: mohou způsobit závažné alergické reakce, jsou drahé, nejsou vždy snadno dostupné na trhu. Neméně efektivnídostupnějších lidových prostředků. Mechanické, tepelné manipulace zvládnou staré skvrny.

Poznámka!

Čím rychlejší je první ošetření znečištění, tím méně úsilí, času a peněz bude třeba vynaložit na čištění koberce v budoucnu.

Obrazovka bez vody

Některé typy vláken neumožňují použití významného množství vody, takové metody nejsou příliš vhodné, pokud není možné produkt v budoucnu řádně sušit. Podlahy pokryté kobercem, laminátem nebo parketami, silně navlhčí a mokré nemohou. Takové jednoduché nástroje jako vysavač, tvrdý kartáč nebo speciální kartáč jsou v tomto případě nepostradatelné. Pro zvýšení účinku pomůže účinné chemické sloučeniny, které budou nalezeny v každé domácnosti:

  • škrob;
  • sůl;
  • ocet;
  • benzín.

Vysavač je vhodný pro první přípravný stupeň: odstraňte malé a velké cizí částice, zbavte koberec prachu. V případě významného znečištění nestačí pouze vakuum. Prachové částice pronikají do výrobku, jsou ukládány nejen na hromadu, ale také na bázi.

Koberec lze vrátit do původního vzhledu jednoduchými prostředky. Sodná voda je přírodní antiseptikum. Má antimikrobiální účinek, bojuje proti usazeným pachům, dobře sbírá prach. Účinné jsou také látky obsahující škrob, směsi se solí. Jednoduchá možnost čištění: nalijte jeden z nástrojů na koberec, měl by vytvořit silnou vrstvu, nechte působit 20 minut. Po nasávánímaximální sílu, zvednout hromadu s koštětem a vyčistit zbytky. Chcete-li vrátit původní barvu, čerstvost, navlhčete hadr octem, otřete povrch. Acetická esence, benzín může být aplikován, když se potřebujete vyrovnat s mastnými skvrnami. Namočte malý kus látky s octem nebo benzínem a otřete stopy nečistot, posypeme vrstvou sody, lehce štětcem s jemným vlasem ve směru. Vakuum zbývající soda.

Směs sody a octa

Řešení octa, sody - nejdostupnější látky, které se zbaví mnoha kontaminantů. Z předchozí metody se tyto recepty liší v tom, že používají vodu. Tyto metody lze snadno aplikovat, pokud je podlaha, na které je koberec položen, pokryta linoleem nebo jiným materiálem, který se nebojí vlhkosti. Chcete-li koberec efektivně vyčistit, než začnete používat vodní roztoky, vysajte produkt. Potom použijte jednu z následujících metod.

Připraví se slabý roztok kyseliny octové: 15 ml octu na litr vody. Pak hadřík v tomto roztoku navlhčete a koberec zpracujte. Po půl hodině produkt osušte suchou houbou nebo čistým hadříkem, abyste zachytili přebytečnou vlhkost a vysajte koberec.

Koberec můžete pokrýt pečením nebo sody, nechat ho půl hodiny a povrch vyčistit hrubým syntetickým kartáčkem. Vakuum, houba poté roztokem litru studené vody a lžíce octa.

Poznámka!

Pro tuto metodu je vhodné použít.stříkací láhev. Připravený produkt se nalije z litru vody a 20 g sody. Povrch lehce navlhčete, nechte půl hodiny, aby rozpuštěné granule sody absorbovaly nečistoty. Potom nechte koberec vyschnout a vysát.

Pro staré skvrny lze použít následující metodu. Připravte roztok na bázi octa: 4 díly vody ve 4 dílech octa. Navlhčete je skvrnami a ihned vysušte jednorázovým ručníkem, osušte vlhkým hadříkem. Když vlhkost zaschne, ošetřené oblasti zakryjte sódou půl hodiny a vakuem. Po ošetření roztokem kyseliny octové místnost větrejte.

Domů Vanish

Kombinace obyčejného prášku a petroleje snadno nahradí „Vanish“. Tento nástroj se nejlépe používá v dobře větraném prostoru. Vůně petroleje zmizí několik dní. Receptura je jednoduchá: zřeďte dezertní lžičku saponátu ve 2 litrech čisté vody, pak nalijte trochu petroleje, množství se může rovnat objemu prášku. Ošetřete oblast měkkou houbou, množství roztoku by nemělo být nadměrné.

Poměrně čerstvé znečištění může být odstraněno následující směsí: zřeďte sklenici pracího prostředku v jedné nádobě ohřáté vody. Výsledný koncentrát nastříkejte na povrch, je vhodnější použít stříkací láhev, počkat půl hodiny a poté jej vysát.

Není-li k dispozici vysavač

Ne každý má v domě vysavač, zejména pokud se jedná o nový byt, někdy je nemožné používat zařízení, například když spí dítě. Ale každýK dispozici je sada spotřebičů pro čištění domu: kartáč, hadr, houba a koště. Tito pomocníci v domácnosti jsou univerzální. Syntetické štětiny jsou vhodné pro odstraňování starých skvrn a otírání prostředků na povrch. Hrubý kartáč bude sloužit jako prostředek primárního čištění. Přebytek vlhkosti sám o sobě dokonale absorbuje hadřík z mikrovlákna. Při čištění těmito metodami je nutné zamezit nadměrnému nanášení výrobků na koberec.

Citrusová šťáva

Vápno nebo citrónová šťáva zvládá i ty „tvrdohlavé“ bláto, například inkoust, červené víno. K tomu je jeden jednoduchý způsob: vzít napjaté šťávy nebo připravený roztok kyseliny citrónové, nalijte malé množství na znečištěné oblasti koberců, nechte dvě hodiny. Aby se zabránilo lepkavosti, odstraňte přebytečnou šťávu vlhkým hadříkem. Potom nechte koberec vyschnout.

Poznámka!

Aby se šťáva pracovala rychleji. Může být předem předehřátý, pokud tak učiníte ještě před řezáním ovoce, můžete snadno získat mnohem více tekutiny.

Mýdlo

Mýdlo z takzvané odrůdy pro domácnost je vynikající antiseptikum, proniká hluboko do struktury koberce a je z ní odstraněno bez zbytků. Na základě toho si můžete udělat spoustu výrobků na čištění koberců. Pro co nejjednodušší a nejvýhodnější rozpočet budete potřebovat:

  • 1 lžíce. Já terpentýn;
  • 1 lžíce. Já rozetřené mýdlo;
  • 1 litr teplé vody.

Roztok se dobře promíchá, roztok se nechá stát čtvrt hodiny. Pak naneste na koberec měkkým kartáčkem. Bezstiskem otřete vlhkým hadříkem, nechte zaschnout. Po větrání místnosti.

Formulace alkoholu

Nejběžnější mast se vyrovná se starými skvrnami. Při použití je však nutné místnost větrat, protože tento alkohol má štiplavý zápach. Směs si můžete připravit sami. Nalijte do pánve půl litru vody, lžíce alkoholu, nalijte lžičku prášku pro ruční mytí. Hotový výrobek naneste na vybrané plochy koberce, otřete vlhkým hadříkem. Chcete-li zachovat strukturu koberce, ne pokazit tloušťku hromady, musíte ji sušit. Další směs je vhodná pro čištění celého výrobku. Nalijte plný kbelík vody, zřeďte 6 lžíce prášku a 2 lžíce alkoholu. Kartáč pravidelně navlhčujte v nástroji, je dobré otřít koberec ve směru hromady. Poté ošetřete vlhkým hadříkem. K vysušení koberce jej osušte suchým hadříkem.

Soda a sůl

Aby se koberec leskl, použijte k jeho čištění běžnou sůl. Tato metoda je vhodná pro rychlé a pravidelné čištění koberců. Posypte sůl po celém povrchu výrobku, navlhčete košťátko nebo kartáč v mýdlovém roztoku. Můžete to udělat takto: na kbelík vody 2 lžíce. Já běžného saponátu. Sůl se vmíchá do hromady. Nechte ho asi 2 hodiny vyschnout a sůl smíchejte s koštětem, čas od času opláchněte v mýdlovém roztoku. Koberec Villi bude opět svítit.

Poznámka!

Je vhodné použít krystaly střední velikosti. Velký špatný výběrPříliš malé nečistoty se z koberce obtížně čistí.

Směs smíchejte se sódou a vařte kaše: vezměte jednu porci soli a sody a zřeďte je v teplé vodě. Množství hotového výrobku závisí na velikosti koberce. Výsledná pěna hojně aplikovaná na povrch koberce. Ale netřete si je tvrdě. Nechte působit 15-20 minut a čistěte měkkým hadříkem nebo kartáčkem ve směru hromady.

Jak vyčistit koberec s různým vlasem

Všechny koberce se liší délkou vlasu, materiálem a barvou. Například syntetické koberce se nestříhají, mohou být dokonce zpracovány chemickými prostředky. Výrobky vyrobené z přírodních materiálů jsou zmenšeny, pokud jsou vystaveny horké vodě. Pravidla péče o ně se proto mírně liší. Pokud víte o některých vlastnostech péče o různé koberce, můžete koberce v jejich původní podobě ušetřit již mnoho let.

Dlouhý vlas

Je lepší čistit koberce dlouhým vlasem měkkým kartáčkem. Vysavač shromažďuje pouze povrchový prach a drobné nečistoty. K základně se používá mýdlová pěna. Ve vyhřáté vodě, mýdlo, můžete použít pravidelné struhadlo, dobře protřepat. Na povrchu vody se tvoří pěna, která musí být na kontaminovaný koberec nanesena látkou a měkkou houbou. Nechte působit 15-20 minut, čistěte měkkým kartáčkem nebo použijte domácí parní čistič.

Krátkosrstý

K čištění koberce s krátkým napínákem můžete použít buď mokrou metodu nebosuché. I ty nejjednodušší prostředky:

  • amoniak;
  • terpentýn;
  • ocet.

Je snadné odstranit případné nečistoty z takové hromady. Je však třeba poznamenat, že povlak je hustý, je lepší ho zpracovávat pouze hustými štětinami.

Přírodní vlákna

Výrobky z přírodních vláken vyžadují zvláštní zacházení. Pile znečišťuje rychleji než synteticky. Například výrobky z vlny lze čistit sódou, směsí se škrobem a vysavačem. Chcete-li obnovit čistotu vlny koberec, musíte nalít jednu z těchto suchých látek na to. Poté jemně zatlačte, otřete produkt měkkým mokrým kartáčkem. Krystaly látek absorbují veškerý prach za 15 minut, pak jen vakuum.

Výrobky z hedvábného koberce však netolerují vlhkost a mohou se zmenšit. Vodné roztoky proto nebudou fungovat. Pro jejich lepší čištění použijte suché výrobky. Vysávání by mělo být opatrné, aby nedošlo k poškození hedvábných vláken vlasu.

Poznámka!

Zvláštní pozornost je třeba věnovat skutečným rohožím, bambusovým rohožím a výrobkům z juty. Nejméně náladový při čištění koberce bavlněného postroje.

Syntetický povlak

Koberce ze syntetických materiálů jsou odolné vůči nečistotám, ale ne vodě. Je-li na takovém koberci něco rozlité, je nutné vlhký prostor okamžitě navlhčit suchým ručníkem, něco papíru. Poté je povoleno použít kterýkoliv z uvedených fondů. Pro zachování původního lesku syntetického kobercepravidelně ho osvěžujte octem.

Tmavý nebo světelný

Výrobky s bílým vlasem mají řadu omezení v používání chemických a dokonce přírodních produktů. Například citronová šťáva zanechává žluté skvrny. Pro čištění lehkých výrobků jsou vhodné následující směsi: soda, sůl, bramborový škrob. Dokonale se vyrovnávají s kontaminačními roztoky na bázi mýdla. Pro návrat původního světlého stínu, bývalého svěžesti, stojí za to připravit řešení: na půl kilogramu jakéhokoliv škrobu vezměte tři lžíce strouhaného mýdla pro domácnost. Po promíchání pokropte povlak a snažte se to rovnoměrně udělat. Stojte hodinu, po vysávání by směs neměla zůstat na podlaze. Účinná metoda: oloupejte 4 středně velké brambory, nakrájejte struhadlo, nalijte litr vody. Nechte stát dvě hodiny, namáhejte vícevrstvou gázou nebo kovovým sítem. Pro zpracování štětiny periodicky přidávejte připravený roztok. Jakmile produkt vyschne, vysajte jej.

U vozíků s tmavým vlasem jsou vhodné varianty receptů se všemi předem uvedenými složkami. Následující směs funguje dobře se skvrnami na tmavých kobercích: 1 lžičku tekutého amoniaku a peroxidu vodíku nalijte do 1 litru vody. Povrch koberce otřete a pravidelně navlhčujte hadřík v čistícím prostředku. Po vyčištění celého koberce proveďte závěrečný postup čištění. K tomu připravte několik kusů čisté, suché látky a kbelík čisté vody. Projdětekoberec, namočený v čisté vodě. Poté produkt osušte suchým hadrem a nahraďte vlhké hadry novými.

Poznámka!

Speciální tkaniny vyrobené ze semiše nebo mikrovlákna pomohou rychle vyčistit.

Když je čas vyčistit koberec

Koberce a koberce jsou dobrými „lapači prachu“, proto je nutné je pravidelně čistit. Pro udržení čerstvosti si domácí roztok dvakrát měsíčně čistěte. Pokud jsou v apartmánu děti nebo domácí zvířata, je třeba koberec čistit denně. Skvrny, které se objevují na kobercích, by měly být okamžitě odstraněny. 1-2 krát ročně je nutné koberce kompletně umýt, k tomu můžete využít služeb čistírny nebo lidových prostředků.

Tipy pro péči a prevenci tak, aby byly vždy čisté

Aby se koberce udržely v čistotě a aby se usnadnil proces čištění před znečištěním, stejně jako prodloužení životnosti, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel. V létě se doporučuje vakuum dvakrát týdně, v zimě stačí provést mokré čištění výrobků jednou měsíčně. Vakuové koberce denně a provádět mokré čištění 1-2 krát týdně, pokud jsou zvířata nebo malé děti v domě.

Poznámka!

Při obecném úklidu bytu vyklopte koberec na ulici a v zimě ho očistěte sněhem.

Pro zachování integrity vláken a vzhledu koberce použijte měkké kartáče. Koberec by měl být čištěn ve směru hromady.Nemůžete umýt koberce v horké vodě, protože ničí strukturu. Aby se zabránilo tření na koberci, někdy změnit jeho umístění.

Nebude obtížné vyčistit koberec, pokud znáte několik receptů a pochopíte vlastnosti čištění koberců. Zkušení hosteska má vždy v koších několik jednoduchých způsobů, jak udržet koberce a paláce čisté. Můžete tak snadno čistit samotné výrobky, aniž byste museli používat drahé nástroje nebo suché čištění. Vyberte si lidové prostředky založené na typu kontaminace a vlastnostech samotného produktu.