Rychle a snadno vyčistěte pánev od spáleného džemu

Malá vrstva sazí může se tvořit kvůli skutečnosti, že oni zapomněli na džem džem v čase, ale někdy stav pánví vypadá kritický a jediná cesta ven je vyhodit to pryč. Neměli byste s tím ale spěchat, protože i ty nejvíce opomíjené případy lze napravit účinnými radami lidí, stejně jako speciálními chemickými prostředky. Jak si vybrat správnou cestu tak, aby nebylo snadné čistit nádobí, ale také nepoškozovat jeho kryt?

Jak vyčistit nádobu od spáleného džemu

Než začnete čistit nádrž, musíte ji namočit. Nejjednodušší způsob, vhodný pro jakýkoliv materiál - s pomocí vody. K tomu nechte pánev vychladnout a nalijte ho horkou vodou. Aby byl efekt lepší, můžete přidat sodu nebo saponát. Malé saze by měly namočit do 20 minut, pokud je vrstva silná, je žádoucí ponechat přes noc.Po umytí mycím prostředkem.

Pokud by tato technika nepomohla, měli byste se uchýlit k účinnějším. Při volbě metody odstraňování uhlíku je nutné vzít v úvahu, jaký materiál je pánev vyroben tak, aby nepokazil povrch.

Nátěr z nerezové oceli

Pokrmy z takového materiálu se nejčastěji nacházejí v kuchyních. Nerezová ocel nevyžaduje zvláštní péči. Lze jej otřít kovovou houbou, solí, abrazivními produkty. Musíte se však řídit několika doporučeními: používejte speciální rukavice, aby nedošlo k poškození pokožky a čištění v teplém stavu, naplnění vodou a solí. Při silném znečištění je lepší používat speciální profesionální nástroje pro nerezovou ocel.

Hliníkový povlak

K čištění znečištění z hliníku je vhodnější používat sodovku, sůl, syrovátku, kyselinu citrónovou, silikátové lepidlo, mýdlo na prádlo, kávové sedlo, aktivní uhlí.

 1. Silikátový krém a soda - pro přípravu směsi je třeba vzít lžíci sody a lepidla, stejně jako 1 litr vody. Mělo by se vařit v zkažené nádobě asi 30 minut. Pokud byly stopy zvenčí, mohou být odstraněny umístěním pánve do větší a vaří se. Po všech těchto činnostech omyjte saponátem.
 2. Kyselina citrónová - nejprve je žádoucí seškrabat zbytky marmelády dřevěnou špachtlí. Poté připravte roztok, který se skládá z 1 litru vody a 1 lžičky kyseliny, po varu po dobu 20 minut aomyjte pod tekoucí vodou.
 3. Mýdlo na praní prádla - pokud je spalováno venku, mělo by být otíráno mýdlem s přídavkem silikátového lepidla. Nakonec opláchněte pod vodou.

Smaltovaný povlak

Nádoby s takovým povlakem nejsou schopny zvládnout náhlé změny teploty. To je důvod, proč před nalitím spáleného džemu vodou, musíte se ujistit, že to nebude zima. Doma, čištění znečištění bude moci: soda, aktivní uhlí, prací mýdlo, hrubá sůl, jablečná slupka. Ocet nebo kyselina citrónová se nejlépe nepoužívají, protože mohou poškodit povlak.

Aby se rychle odstranila kůrka, která se objevuje na smaltované desce, pomůže následující metoda:

 • nalijeme půl šálku běžné jedlé sody s 1 litrem vody;
 • Výsledný roztok se nalije do misky a nechá se nějakou dobu stát. Je vhodnější vařit;
 • po tom, umyjte to velmi důkladně, aby nedošlo k otrávení během příštího vaření.

Důležité!

Pokud je sklovina poškozena na pánvi, je lepší ji už nepoužívat, protože cukr bude neustále hořet.

Enamelware nelze vždy uložit. Někdy kvůli náhlým změnám teploty, materiál je zničen, který dělá to nepoužitelný.

Keramický povlak

Květináče s takovým povlakem hoří velmi zřídka kvůli ekologicky čistému povrchu, ale pokud se taková věc stala, pak přístup k tomuto materiálubude delikátní. Proto byste měli znát techniky bezpečného čištění.

 1. Sůl - musí se posypat solí spáleným dnem, vyrovnat a nechat asi 3-4 hodiny, pak vše nalít a opláchnout.
 2. Soda a kyselina citrónová - tato metoda pomůže, pokud se předchozí neúčinná. Je nutné doplnit roztokem, který se skládá ze 2 lžic sodovky, 1 balení kyseliny a vody. Po několika hodinách důkladně omyjte.

Teflonový povlak

Možnost vypálení zápachu na takovém povlaku je ještě menší než na keramickém, protože jsou vyrobeny ze speciálních prvků, které zabraňují hoření. Nicméně, situace jsou odlišné a pokud se ukázalo, že cukr ztuhl, taková pánev by měla být čištěna velmi pečlivě. Nepoužívejte tvrdé kartáče, hrubé houby, brusné prášky. Nadměrné profesionální nástroje budou schopny vyčistit výpary. Pokud je nemůžete dostat, můžete použít čištění jablek. Je třeba je přidávat do vody a pak na půl hodiny zapálit, aby se vařila.

Metody čištění

Existuje mnoho možností a způsobů čištění spáleného cukru. Od profesionálních pracích prostředků až po lidové techniky, které nejsou tak drahé.

Apple Peel

Jablka - velmi cenné ovoce, které obsahuje velké množství nezbytných prvků. Vzhledem k přítomnosti kyseliny v nich, dělají vynikající práci s sazí na pánvi. Při jejich použití netrpí leštění, skvrny se neobjevía ztmavnutí. Aplikujte je následujícím způsobem: zakryjte všechna kontaminovaná místa plátky jablek nebo kůry, přidejte vodu a vařte asi 15 minut.

Ocet

Doporučuje se vzít 9% stolního octa, aby se odstranily spálené části. Pokud jsou malé, pak to bude stačit jen na naplnění 4 hodiny. Při výraznější kontaminaci můžete použít jinou metodu: nalijte vodu do hrnce, vhoďte do hrnce malý kus mýdla na prádlo a vařte ho na ohni. Poté přidejte půl šálku octa a nechte vychladnout.

Soda

Tato volba je vhodná pouze pro smalt a nerezovou ocel. Neměli byste ho používat pro hliník, protože tento materiál z tohoto důvodu pouze ztmavne. Pravidelná jedlá soda zvládá skvrny, tuk, květ. K tomu, zalijeme kontaminované nádobí s vodou s přídavkem 4 lžíce sody. Zapálit asi 25 minut. Po minulém čase se spálené produkty promyjí vodou.

Pokud byla tato metoda neúčinná, pak můžete použít sodu nebo smíchat s kyselinou citrónovou, octem, mýdlem na prádlo.

Kyselina citrónová

Tato složka je poměrně multifunkční. Jednou z jeho schopností je bez jakýchkoliv snah odstranit vypálený džem. Je třeba mít na paměti, že koncentrace při jeho použití by měla být vysoká.Aby bylo možné správně vyčistit, je třeba přidat asi 2 lžíce kyseliny na malý objem vody. Výsledná směs se umístí do pánve a vaří se asi 25 minut, přikryje se víčkem. Když se hořák ochladí, bude bez problémů oddělen od povrchu. Je schopen stejně jako soda vyčistit starý tuk, špínu.

Sůl

Liší se tím, že se může použít na enamelware. Může být nalit na špinavý povrch bez obav z poškození. Chcete-li odstranit mražený cukr, musíte udělat koncentrovaný roztok, který se skládá z malého množství vody a několika lžíce soli. Položte ji na sporák a nechte vařit asi 1 hodinu. Pravidelně stojí za to sledovat, že v pánvi je stále tekutina.

Lepidlo PVA a prací mýdlo

Kombinace těchto dvou složek vytváří úžasný účinek. Jsou vhodné pro všechny typy nádob a jsou schopny vyčistit téměř všechny nečistoty. K přípravě roztoku je třeba připojit 3-4 litry vroucí vody, lžíce PVA lepidla, stejně jako 1/3 části mýdla, což je vhodnější na třísky. Tato směs hoří asi půl hodiny. Všechny nečistoty zmizí, včetně těch nejstarších.

Sérum

Dříve, když nebyla kyselina citrónová dostupná všem, byla použita syrovátka, která obsahuje stejnou kyselinu. K tomu nalijte tekutinu do kontaminované nádoby a nechte ji přes noc. Potřebuje více času kvůli menší agresivitě ve srovnání sjiné produkty, ale na rozdíl od nich je sérum naprosto bezpečné jak pro tělo, tak pro nádobí.

Důležité!

Všechny výrobky, které se přidávají do studené vody v pánvi, jsou až do zahřátí zcela neškodné.

Varování

K čištění kovového povrchu nalijte na pánvi horkou vodu se sody a nechte ji vařit po dobu 45 minut. Po tom varu. Když nádoba vychladne, opláchněte obvyklým způsobem. K odstranění kontaminace ze smaltovaných nádob je nepravděpodobné, že by tato možnost pomohla, proto je vhodné přidat vroucí vodu spolu s fyziologickým roztokem.

Aktivní uhlí

Tato volba je vhodná pro všechny pokrmy. Chcete-li vyčistit všechny nečistoty, musíte brousit několik tablet na prášek a zakrýt je dnem. V této formě je lepší ponechat asi 50 minut. Poté se do pánve nalije studená voda a znovu se odstaví na 30 minut, čímž můžete také dokonale odstranit účinky spáleného mléka.

Soda

S pomocí sodovky můžete nejen odstranit všechny nečistoty z hrnců, ale také je otřít, aby se leskly. Nápoj si můžete vychutnat absolutně. Měl by být nalit do nádoby, kterou chcete vyčistit a nechat 40 minut. Po houbičce, aby pomohl sazí z povrchu. Pokud po uplynulém čase stále zaostává, pak můžete nalít více sodovky a vařit ji nad ohněm.

Profesionální nářadí

Pokud existuje možnost nebožádný čas navíc pro tradiční recepty, můžete si koupit speciální čisticí prostředky, které jsou navrženy tak, aby se zbavily tvrdohlavého, spáleného tuku. Před použitím si přečtěte návod a používejte pouze kryt, pro který je určen.

Tipy

Aby bylo možné lépe porozumět charakteristikám každého typu hrnce, je třeba vzít v úvahu některá doporučení:

 1. Při použití velkého množství octa k čištění nádobí se doporučuje otevřít okna, aby nedošlo k vdechnutí pronikavého zápachu.
 2. Pokud potřebujete vyčistit teflonový povlak a nejsou k dispozici žádné čištění jablek, můžete je nahradit polovinou citronu a cibulkou.
 3. Pomoci s tmavými skvrnami na bílém povrchu pomůže bělidlo, které je třeba vařit.
 4. Po vyčištění nádrže je lepší opláchnout studenou vodou, aby se zabránilo tmavnutí a skvrnám.
 5. Je třeba mít na paměti, že čím silnější je uhlíková vrstva, tím více času potřebuje roztok na vaření.
 6. Lepidlo PVA lze použít se sodou. Účinek nebude horší než mýdlo.
 7. Čím rychleji začnete mýt spálenou část, tím méně úsilí bude vynaloženo.
 8. Když vaříte džem v pomalém sporáku, nepoškrábejte ho z nádoby. U většiny modelů je nátěr nelepivý a nalije se vodou a nechá se vařit.
 9. Pokud během odpařování uhlíkových ložisek přidejte polovinu žárovky do vody - to pomůže lépeVyčistěte nádrž.

Nyní existuje velké množství způsobů, jak vyčistit nádobí ze spáleného cukru. Chcete-li zjistit nejúčinnější možnost, měli byste zkusit každý z nich. Pokud nelze odstranit znečištění, použijte jinou metodu.