Suché čištění oblečení doma

Chcete-li prodloužit život svých oblíbených věcí, musíte se o ně náležitě starat. Jedná se především o praní. Na některých etiketách výrobků jsou informace, že je povoleno pouze suché čištění oděvů doma.

Jak je správné se zbavit znečištění bez deformace věcí?

Suché čištění - co to je?

Odstranění skvrn pomocí speciálních ve vodě nerozpustných látek se nazývá suché praní nebo čištění. Postup je výhodný, protože nevyžaduje oddělení dalších prvků od oděvu: ramenní vycpávky, knoflíky, kožešinové límce atd.

Některé věci nelze prát vůbec. Například, výrobky vyšívané s korálky nebo kamínky, protože voda může trvale poškodit šperky. Zde a suché čištění je užitečné.

Jaký druh materiálu lze čistit bez vody?

Suchou metodou se odstraní kontaminace z následujících tkání:

  • hedvábí, přírodní a syntetické;
  • úplet;
  • skutečná vlna, především angora a kašmír;
  • len a bavlna;
  • semiš a kůže;
  • samet

Jak odstranit věc?

Chcete-li provést suché praní, potřebujete:

  1. Pračka, která má režim sušení. Výrobky v něm jsou ošetřeny vzduchem.
  2. Sáček, vlhké ubrousky, odstraňovač skvrn. V takové speciální soupravě může být přítomen a rychle schnoucí gel. Pomocí ní musíte rychle otřást oblečení, aby skvrna zmizela.

Položka šatníku je tříděna stejně jako před jednoduchým praním. Bílé věci by neměly být v blízkosti barev a pleteny hedvábím. V opačném případě se může světle zbarvená tkanina obarvit a částice vlny mohou dopadnout na hladký materiál a bude se muset dále čistit. Do mycího sáčku mohou být vloženy pouze výrobky stejné hmotnosti a velikosti.

Pokud je věc velmi špinavá, před jejím umístěním do pračky by měly být jednotlivé části utřeny čistícím prostředkem. Tekuté odstraňovače skvrn se testují na nesprávné straně kusu látky. Můžete provést kontrolu v oblasti copu, švu a jakéhokoli jiného drobného místa, aby nedošlo k poškození výrobku. Roztok se aplikuje na tkaninu malým tamponem. Pokud se po 5-10 minutách nic nestane, můžete bezpečně odstranit skvrnu.

Základní pravidla pro chemické čištění:

  1. Je nutné ponechat prostor v mycím sáčku tak, aby byl oděv řádně ošetřen vzduchem.
  2. Dejte spolu s oblečením vlhké ubrousky. Při jejich čištění se kapalina vypařuje, takže věci nevyschnou, záhyby a záhyby se na nich rozšíří.
  3. Autem vybratfunkce sušení. Teplota vzduchu a doba čištění by měla být nejnižší.
  4. Po zákroku jsou věci pečlivě zavěšeny na závěs tak, aby neztratily svůj tvar.

Lidové čisticí prostředky

Ne každý má režim sušení ve stroji, takže je vhodné, aby se ženy v domácnosti seznámily s alternativními způsoby odstraňování nečistot. Jsou také relevantní pro lidi, kteří jsou alergičtí na chemické sloučeniny. Pro suché praní platí:

  1. Lepicí páska. Odstraňuje nečistoty z kůže.
  2. Jedlá soda je přírodní sorbent, který absorbuje všechny látky. Nejvýhodnější možnost čištění.
  3. Škrob. Copes s většinou typů znečištění.
  4. Štětec. Odstraňuje nečistoty ze semiše a podobných materiálů.
  5. Jemný písek. Čistí srst. Nástroj se zahřívá v troubě a pokropí je hromádkou. Po třepání věci skvrny zmizí.
  6. Benzín. Je to hořlavá látka s nepříjemným zápachem, používaná pouze v nouzových případech. Dobré rozpouštědlo, které zvládne odolné skvrny.
  7. Terpentýn. V porovnání s benzínem není tak snadné hořet, proto je populárnější. Účinně odstraňuje stopy laku a olejové barvy. Čištění se provádí pouze čištěným terpentýnem, ve kterém nejsou žádné pryskyřice, které by mohly znečistit oděv.
  8. Peroxid vodíku. Dostupné přírodní rozpouštědlo. Velmi účinný pro křišťálově bílé a světlé šatní skříně.
  9. Vápník. Univerzální odstraňovač skvrn. Před použitím musí být zředěn vodou nebo použitým čpavkemřešení.
  10. Kyselina octová. V arzenálu každé hostesky. Ona může kvalitně osvěžit oblečení.

Chemické čisticí prostředky

V železářstvích dnes najdete mnoho speciálních přípravků pro suché prádlo. Nejsilnější a nejoblíbenější z nich:

  1. Odstraňovač skvrn. Bojuje se stopami tuku a sladkých tekutin, takže se často používá v restauracích a kavárnách.
  2. Odstraňovač skvrn po minutách. Chcete-li vyčistit věc, musíte dát trochu peněz na skvrnu a počkejte, až uschne. Poté odstraňte zbytek měkkým hadříkem.
  3. Vlněný gel dobře čistí úplet, vlnu a další podobné materiály. Neobsahuje agresivní látky, proto se používá i pro čištění natřených věcí, které se mohou prolévat.
  4. Soubor “Hagerty. Sada suchého čističe. Jeho aktivní složky nejenže bojují se skvrnami, ale také obnovují materiál. Lze použít pro suché praní v pračce. Věci, které jsou tímto nástrojem dlouhodobě vyčištěny, si zachovávají atraktivní vzhled. Používá se na čištění hedvábí, syntetických, lněných, bavlněných a vlněných výrobků.
  5. Aerosol „K2r“ patří do vzácné skupiny čisticích prostředků na skvrny vyráběných ve spreji. Směs se nastříká na skvrnu, proniká vlákny materiálu a rozpouští nečistoty. Aplikuje se na různé typy tkanin.
  6. DRYEL - sada pro suché čištění, ve které je cena a kvalita optimálně korelovaná. Snadno se používá, kvalitativně odstraňuje skvrny. Má příjemnou vůni.

Suché mytí oděvů

Pláště, kabáty a kožichy nejsou zakoupeny po dobu 1 roku, takže je třeba je řádně udržovat.

Kůže je běžným materiálem díky své pevnosti a odolnosti. Jeho provozní vlastnosti přímo souvisejí se způsobem oblékání. Kožené věci se těžko čistí. Pokud použijete špatné prostředky, malá skvrna se může proměnit v objemové znečištění. Proto musí být každý čistič předem vyzkoušen. To platí i pro ostatní materiály.

Čistící semiš

Pokud je výrobek potřísněn mastnotou, neponořujte jej k odstranění. Mohou zmizet sami. Malé skvrny by se neměly dotýkat, ale na hromadě je nutné nalít drcenou křídu, pak ji protřepat a vyčistit standardním způsobem.

Skvrny z pera se odstraňují tvrdou gumou nebo páskou. Lepicí strana se přilepí na skvrnu, nanese se na semiš, poté se odstraní zbývající kontaminace gumou a otře se.

Je-li výrobek vystaven dešti, je nutné jej překonat kartáčem, aby kapky zmizely.

Kapsy a límce se čistí jemným smirkovým papírem. Semišové rukavice jsou ošetřeny roztokem amoniaku. Pokud tmavne, je třeba jej aktualizovat. Po vyčištění rukavic je otřete tamponem navlhčeným v roztoku octa.

Silné nečistoty je obtížné odstranit sami. Při zpracování může dojít k poškození výrobku. Takže musíte jednat velmi opatrně.

Čištění kabátů a klobouků

Tyto věci jsou často vyrobeny z přírodní kožešiny, která dokonale chrání před chladným počasím. Totomateriál vyžaduje pečlivou péči. Proto je lepší požádat o čištění odborníky. Ale můžete se zbavit znečištění sami.

Je-li srst zaprášená, měla by být srst rozložena na vlhkém hadříku a řádně vyražena.

Tukové skvrny z produktu se odstraní benzínem nebo roztokem amoniaku nebo solí.

Ztracený lesk věcí vrací glycerin a ocet.

Bílou srst lze čistit škrobem. Vyčistěte vydru a bobr pohodlně horký písek. Pro tuto věc položenou na rovném povrchu a posypeme nástrojem. Pak se setřásněte a přidejte novou porci písku. A tak, dokud nejsou šaty čisté.

Čištění krycí vrstvy

Drape je hustá, nemetající vlněná tkanina, která dokonale udržuje teplo. Je potěšena vrtošivostí a neodolává vysokým teplotám během praní.

Před suchým čištěním výrobku je nutné jej otřít, aby se odstranily nečistoty a prach. Potom můžete vybrat jednu z následujících metod:

  1. Použití čističe koberců. Praxe s těžkým znečištěním. Malé množství produktu se zředí vodou a míchá, dokud se nevytvoří pěna. Na nečistoty se nanášejí pouze nečistoty, bez kapaliny a jemně se kartáčkem čistí štětcem, dokud produkt nezaschne.
  2. Pokud pěna nepomůže, použijte roztok čisticího prostředku. Malý speciální gel na vlnu se zředí vodou, kus látky se navlhčí v roztoku a otře se skvrnou. Materiál by se měl namočit, ale nemůžete ho silně otřít. Po 20 minutách se produkt opláchne a místo čištění se osuší houbou nebo ubrouskem.
  3. Slabší nečistoty se odstraní kartáčkem. Za prvé, nástroj se pohybuje suchým nástrojem ve směru hromady, pak se kartáč navlhčí a skvrna se s ním také upraví. Můžete použít černý chléb. Dlaně drží tkaninu a rohlíky strhávají do kuliček. Jejich zbytky se čistí kartáčem.

Čištění kašmíru

Kašmír je příjemným materiálem na dotek, ze kterého je vyrobena horská kozí vlna. Výrobky z něj potřebují opatrný odchod. Lze jej prát strojem a rukama, ale musíte nejprve odstranit skvrny:

  1. V závislosti na barvě produktu se tuk odstraňuje zvláštním benzínem nebo mastkem. Skvrna se otírá zevnitř ven až do úplného vymizení. K tomu použijte tampon namočený v benzínu. Chcete-li se zbavit nepříjemného zápachu, věc se provádí na balkon. Pokud je tkanina lehká, mastnota se aplikuje na znečištění a její zbytky se odstraní po 2 hodinách.
  2. Neznámé nečistoty se odstraňují glycerinem nebo amoniakem. Tyto látky jsou v nádrži smíchány ve stejném množství. Skvrna je ošetřena vatovým tampónem nebo kusem materiálu namočeným v roztoku. Po 10 minutách se směs aplikuje podruhé. Po dalších 2 minutách se zbytek odstraní houbou.
  3. Zápach, zakrytý v oděvu, lze snadno odstranit jedlou sodu. Nalije se na povrch natřeného nátěru a nechá se 10 hodin. Látka sbírá veškerý nepříjemný zápach. Zbytky se čistí štětcem.

Výhody a nevýhody čistírny za sucha

Tento způsob odstraňování znečištění v domácnosti je poptáván,protože:

  • výrobky nejsou v kontaktu s vodou, a proto nejsou deformovány;
  • jsou skvrny, které jsou působením kapaliny silněji konzumovány do tkáně;
  • staré nečistoty lze odstranit pouze pomocí rozpouštědel

V některých případech je však chemické čištění neúčinné. Tak například nelze odstranit skvrny na bázi vody, i když tuk a olej jsou snadno rozpouštědla.

Obecně je postup neškodný, ale ne vždy to pomůže. Pokud je výrobek drahý, nebo existují pochybnosti o vlastních schopnostech, je lepší jít do čistírny.