Suede: co dělá materiál, jeho odrůdy a vlastnosti

Krásný a kvalitní materiál zvaný semiš získal popularitu již ve středověku. Byl použit pro výrobu různých předmětů. Obyčejný a populární, to zůstane k tomuto dni. Co prostě nedělejte ze semiše - a oblečení a bot a různých doplňků. To jsou hlavní oblasti použití. Kromě nich, materiál použitý pro výzdobu - čalouněný nábytek, atd.

Trochu o názvu

Ruské slovo "semiš" pochází z polského "zamsh", který je odvozen z německé "zamish". Ten, podle pořadí, přišel z francouzského slova pro "kamzíka". Toto zvíře poskytlo název materiálu v mnoha evropských jazycích.

Po odklonu od hlavního tématu stojí za zmínku často se vyskytující otázka upadajícího názvu materiálu - semiše nebo semiše. Správně - poslední možnost. Název „semiš“ nelze za žádných okolností přeměnit na „semiš“ - v ruském jazyce takové slovo neexistuje.

Příběh vzniku a stvoření

První semiš (samozřejmě přirozený) vznikl ve středověku. To bylo vytvořeno obyvateli severu tím, že dělá losy a jelení kůže, od kterého to je dělánosemiš a teď. Během zpracování materiálu koželužiny nasákly kůže různými tuky. Tato metoda se dnes používá pouze ve zlepšené formě.

Ve skutečnosti je semiš kůže vyrobená z vyčiněných kůží různých rohatých zvířat střední velikosti. Liší se od kůže tím, že postrádá charakteristiku poslední vrstvy obličeje. Vzhledem k této věci není hladký, ale sametový na dotek. Dnes, tyto suroviny,co je přírodní semiš je vyroben z, jsou:

 • jehněčí kůže;
 • koza;
 • moose;
 • jelen a další.

Jsou ošetřeny speciálními činidly.Jsou to všechny druhy tuků:

 • těsnění;
 • kost;
 • ryby;
 • rostlinné oleje atd.

V závislosti na složkách je způsob činění dvou typů - mastných nebo formaldehydových mastných kyselin.

Výrobní kroky

Výroba přírodního semiše je poměrně komplikovaný a pracný proces.Provádí se ve fázích:

 1. Přírodní kůže zvířete je připravena k výrobě - ​​očištěna od vlny atd.
 2. Připravený pás je potřen tukem živočišného nebo rostlinného původu.
 3. Plátno ošetřené tukem je umístěno podnárazové bubny na několik hodin. To umožňuje, aby kůže byla nasáklá tukem zevnitř.
 4. V důsledku impregnace sloučenina tvoří tuk s proteinem - začíná oxidační proces.
 5. Zpracované kůže se přehnou, zahřejí, znovu naolejují a znovu umístí pod drtiče - tato fáze hmoty prochází několikrát v kruhu.
 6. Po opakovaném ošetření se hmota již nezahřívá, stává se měkkou a získává žlutohnědý odstín.
 7. Výsledný materiál je odmaštěn speciálním roztokem, díky čemuž se tkanina po určité době stává vodotěsnou.
 8. Připravená hmota je zbarvená. Toto je poslední fáze.

Materiál je připraven - nyní můžete z něj vyšívat různé výrobky.

Hlavní charakteristiky

\ t

Ačkoliv semiš není látkou, je široce používán v textilním průmyslu. To přispělo k mnoha výhodám materiálu. Není to však bez vad. Jedním z nich jsou náklady na semišové výrobky - stejně jako každá kvalitní kůže, vyznačuje se poměrně vysokou cenou.

Klíčové vlastnosti

Nespornou podstatou věci je její atraktivní vzhled a příjemná struktura. Se všemi jeho hustotou a silouMateriál je velmi měkký, lehký a elastický. Navíc je dokonale prodyšný, ale neztrácí teplo. Tato kombinace se stala populární ve výrobě svrchních oděvů. Semišové bundy vám umožní, aby se nepotili ani nemrzli.

Z této věci se však vyrábí nejen vrchní oděv, ale i večerní šaty. Být kožený, v jeho vzhledu je stále blíže sametu, který dělá semišové oblečení vhodné v každé situaci. Pokud kožené oblečení vypadá agresivně, pak tato tkanina vypadá jemně a ušlechtile, jako samet. Proto se v semišových šatech mohou objevit na světské a na kulturní události.

Další výhodou materiálu jejeho hypoalergenicita . Pro zdraví, to není také děsivé se dostat do semišové oblečení za deště nebo sněhu - materiál dostane mokrý až do určité vrstvy, takže dostat mokré v to nebude fungovat. Pro samotnou bundu jsou však takové procházky nebezpečné. Vlhkost má negativní vliv na materiál, takže produkt ztrácí atraktivní vzhled.

Charakteristiky péče

Mezi pozitivní vlastnosti věci patří také trvanlivost, ale tato vlastnost vyžaduje rezervaci. Vskutku, semišové výrobky jsou trvanlivé, neroztrhávají se a dlouho neprasknou. Zároveň je materiál velmi rozmarný a náročný na péči. Na rozdíl od tradiční kůže, není schopna odolat všemožné znečištění - prach a nečistoty na svém povrchu okamžitě usazují a tuhnou. Čím déle se zdržujeteČím menší je pravděpodobnost návratu do výrobku stejně atraktivního vzhledu.

Mimo jiné záleží na tom, že záležitost je velmi špinavá. Okamžitě pohlcuje mastné a olejové látky, které se pak objevují obarvené. Výrobek musí být z těchto nečistot očištěn okamžitě, jinak bude beznadějně chybný.

Při nákupu semišového výrobku se musíte připravit na to, že nezbytnou součástí procesu jeho provozu bude potřeba pravidelného čištění. Pro péči se používají pouze speciálně vyrobené výrobky pro tento materiál. I když v některých případech je při čištění možné použít jednoduché mýdlo.

Péče musí být opatrná a opatrná a vzhledem k tomu, že ji potřebuje po celou dobu, bude mít čas na udržení krásy výrobku spoustu času. Aby se zajistilo, že se čištění nestane nekonečným procesem, neměli byste denně nosit semišový výrobek. A ještě více nežádoucí nosit při cestování ve veřejné dopravě nebo při návštěvě jiných míst s rozdrcením a rozdrcením.

Druhy a jejich rozdíly

Kromě přírodního semiše, který se od středověku do novověku dostal dlouhou cestu, existuje jiný druh tohoto materiálu - umělého. Také onaznámý jako náhražka semiše. Název tohoto syntetického materiálu je Alcantara. Jako přírodní semiš se používá v různých oblastech textilního průmyslu. Alcantara oděvy a boty jsou rozšířené. Kromě toho se aktivně používá jako dokončovací materiál (pro čalounění automobilů a další věci).

Při nákupu výrobku ze semiše je důležité vědět, z které odrůdy se vyrábí. Tento materiál lze odlišit od umělého materiáluřadou charakteristických znaků:

 • povrch přírodního semiše je měkký a sametový na dotek a syntetický materiál může být hrubý nebo příliš hustý, tvrdý;
 • když drží ruku na tomto materiálu, změní stín na světlejší nebo tmavší, umělý nemá takový prvek - jeho barva se nezmění;
 • při bližším zkoumání, semiš přírodního původu není dokonalý - vykazuje drobné vady, póry, škrábance a syntetický materiál se jeví jako dokonalý;
 • jestliže je materiál ohýbán, na přirozeně vytvořeném záhybu se rychle vyhladí a na syntetické hale zůstane;
 • řez vždy ukazuje původ materiálu, takže hrany výrobku vyrobené z pravého semiše nejsou zastrčené (bez ohledu na to, zda se jedná o oděv nebo obuv), umělý materiál je vždy otočen nahoru;
 • Pokud na materiál padá voda, okamžitě se vstřebá do přirozené kapky, bude na povrchu syntetického materiálu přetrvávat několikrát.okamžiky;
 • vůně přírodního semiše je totožná s příchutí přírodní kůže, náhrada dává chemii (lepidlo, barva atd.).

A samozřejmě stojí za povšimnutí, že cena přírodního druhu je mnohem vyšší než umělá. Všechny tyto znaky, uvažované jak v kombinaci, tak odděleně, pomohou snadno (a co je nejdůležitější - přesně) určit, z jakého materiálu je výrobek vyroben - skutečný nebo syntetický.