Tajemství mytí záclon a záclon

Vzhled závěsů hraje obrovskou roli při vytváření celého obrazu místnosti. Záclony plní nejen estetickou funkci v interiéru, ale také chrání před slunečním světlem nebo zvědavýma očima.

Během provozu záclony a závěsy sbírají hodně prachu, nečistot a ztrácejí vzhled. Proto je velmi důležité umývat a čistit (nebo měnit) záclony alespoň několikrát za rok. Dnes existuje obrovské množství různých modelů záclon, které jsou někdy problematické umýt. Jedná se o záclony s očky a pelety, a různé modely s záhyby a záhyby. Pro každý typ záclon je důležité zvolit způsob mytí a čištění.

Ruční nebo praní v pračce?

Nejspolehlivější metodou mytí záclon je nepochybně ruční mytí. To však není vždy možné vzhledem k velkým rozměrům a konstrukčním modelům.

Poznámka!

Z tohoto důvodu se nejčastěji závěsy a záclony umývají v pračkách pro domácnost používajících různé režimy praní. Nejlepších výsledků s metodou stroje však lze dosáhnout pouze předběžným namočením výrobků.

Režim stroje

Při použití záclon a záclon pro praní v pračce dodržujte následující:

  • Příliš mnoho přetížení bubnu pračky výrazně snížíkvalitu praní. Přečtěte si pokyny pro stroj, zobrazí se maximální možné stažení.
  • Neumývejte záclony různých barev. Zvláštní pozornost je třeba věnovat bílé barvě. To je důležité, aby se předešlo možným změnám barev, záclony mohou jen prolévat.
  • Pro různé materiály používejte různé režimy praní. Na režimy mytí rukou umyjte více jemných a tenkých tkanin.

    Pokud jsou záclony velmi velké, nejlepší volbou pro mytí by byl tekutý prášek. Tyto prostředky jsou lépe opláchnuty, nezůstávají barevné skvrny.
  • Při použití suchého pracího prostředku by měly být přidány další oplachovací režimy. Pokud záclony zůstanou práškovými částicemi, pak při interakci se slunečním světlem mohou významně zkazit nejen vzhled záclon a záclon, ale také kvalitu samotného materiálu.
  • Je-li to možné, používejte jemné jemné mycí režimy.

Manuální režim

Záclony na ruční mytí mají také některé vlastnosti:

  • Je lepší použít vanu jako nádrž, protože do ní můžete přidat velké množství vody.
  • Pro usnadnění procesu mytí rukou nejprve použijte vysavač k odstranění přebytečného prachu a nečistot. Manuální klepání je také možné. Věnujte pozornost jemným detailům, jako jsou například očka. Prach může být při odstraňování prachu snadno poškozen.

  • Prášky a jiné prací prostředky by neměly být aplikovány přímo na tkaninu. Předběžně je rozpusťte ve vodě a teprve potom ponořte do závěsů nebo záclon.
  • Při praní předmětů z jemných tkanin (krajky, hedvábí, pletivo atd.) Nepoužívejte příliš tvrdé a hrubé možnosti praní.
  • Výrobky s oky nebo nýty se ponořují tak, aby tyto části zůstaly nahoře. To je ochrání před oxidací.

  • Při bělení záclon, zkontrolujte účinek prostředku na kus látky a teprve pak přejděte na bělení záclon.
  • Pokud je to možné, upustit od zasouvání výrobků, je lepší nechat je na okraji lázně, aby se přebytečná vlhkost vypustila. Zvláště nemají rádi ručně lisované křehké tkaniny.
  • Velmi účinný způsob sušení záclon a záclon přímo na okapu.

Vlastnosti některých tkanin a modelů záclon

Některé druhy tkanin vyžadují zvláštní pozornost při jejich praní a sušení. Mezi tyto látky patří tyl, samet, organza. Z těch nejobtížněji umývatelných modelů je možné zaznamenat záclony s očky, záclonami, nitěmi, pelety s komplexními závěsy.

Poznámka!

Jemné tkaniny vyžadují povinné předběžné namáčení, protože lehké metody praní, a to ani v pračce, nemusí vést k požadovanému výsledku. Oddělené skvrny na takových záclonách je lepší omýt ručně nebo použít speciální nástroje k odstranění skvrn (odstraňovač skvrn).

Komplexní modely lambrequinů s tvrdýmivložky lépe čistí párou. Jiné druhy praní pro ně nejsou vhodné. Při mytí modelů s očkem dbejte na doporučení výrobce.