Vlastnosti a metody použití hydroxidu sodného v každodenním životě

Hydroxid sodný nebo hydroxid sodný (hydroxid sodný) je celosvětově nejoblíbenějším alkalickým činidlem. Ročně se vyrobí přibližně 57 milionů tun. V každodenním životě se tato látka také nazývá hydroxid sodný. To je způsobeno tím, že je schopno korodovat kůži, papír a další organické sloučeniny. Sodík je považován za nepostradatelný čisticí prostředek na pracovišti i v každodenním životě.

Vlastnosti látky

\ t

hydroxid sodný je velmi silná chemická látka, která má schopnost zcela se disociovat ve vodě. To je způsobeno tím, že elektronová vazba v kovu je velmi slabá, takže je snadno odnáší. Slitina hydroxidu sodného je NaOH a je to bílá látka, která nemá téměř žádný zápach.Vlastnosti hydroxidu sodného:

  1. Má schopnost rozpustit se ve vodě a v kapalinách obsahujících alkohol, s výjimkou etheru a acetonu.
  2. Nespalitelná látka s vysokým bodem tání (asi 1390 ° C).
  3. Má schopnostaktivní interakce s hliníkem, olovem, zinkem, cínem, kyselinami a solemi.
  4. Reaguje s amoniakem a vydává výbušný plyn.
  5. V roztavené formě má schopnost zničit sklo.
  6. Neutralizuje organické sloučeniny a tukové látky.

Při dlouhodobé interakci s oxidem uhličitým ve vzduchu vzniká sody. Žíravina neinteraguje s pryžovými výrobky, ocelí a litinou.

V kapalné formě je to dobře mýdlový roztok. Pokud se skladuje v otevřené nádobě, hydroxid se stává plynným. Díky těmto vlastnostem je kaustika úspěšně používána jak v průmyslu, tak doma.

Historie výroby

Metoda čpavku byla zachována až do 20. století. Elektrochemická metoda, která je dnes široce používána, se objevila na pokraji dvou století. Velký podíl výroby připadá na ČLR, Spojené státy a některé evropské země.

V Rusku zaostává výroba hydroxidu sodného za výkonem těchto zemí, ale plně splňuje požadavky domácího trhu.

Až do 17. století se doslova všechny tyto látky nazývaly soda a jejich výzkum nebyl prováděn. Když došlo k významnější potřebě tohoto chemického produktu, začala jeho rozšířená výroba.

Souběžně byly provedeny studie a pokusy na zlepšení produkce. Na začátku XVIII století chemik Henri Louis Duhamel de Monceau rozdělil Tři látky, které dříve měly společný název pro sodu:

  • uhličitan sodný;
  • uhličitan draselný;
  • hydroxid sodný.

O něco později byla objevena chemická metoda získávání látky. V průběhu příštího století, co se týče způsobů výroby žíraviny, byla zachována pouze jedna metoda - elektrochemická metoda.

Použití hydroxidu sodného

Tato látka má poměrně široký rozsah použití v textilním, chemickém, potravinářském, ropném a jiném průmyslu. Ve většině pracích prášků, čisticích prostředků a detergentů lze nalézt formulační kaustiku. Při výrobě zmrzliny, kakaa, čokolády a jiných potravin je hydroxid sodný známý jakopřísada E524 .

Látka se doma používá v boji proti mastným a organickým kontaminantům. Alkalické látky v běžném životě se často používají k čištění kanalizace, dezinfikování prostor, odmašťování povrchů a mytí oděvů.

Čištění kanalizačních trubek

Na vnitřním povrchu potrubí se ukládají tuky, zbytky potravin atd. Postupně se všechny prvky stlačují a snižují kapacitu průtoku.

Voda začíná pomalu odtékat, je zde zvláštní zápach, který se šířícelý pokoj.Hlavní důvody:

  • protisvaz celého kanalizačního systému;
  • porušení vnitřního povrchu potrubí;
  • přítomnost přebytečných ohybů a spojů;
  • nekvalitní ochrana nebo její nedostatek v odtokovém otvoru umyvadla nebo vany;
  • vypouštění zbytků mastných potravin bez oplachování horkou vodou;
  • nedostatek preventivních opatření na ucpání potrubí.

Při provádění čisticích prací se doporučuje provádět proplachování potrubí horkou vodou po dobu několika minut, aby se celý systém a nánosy dobře zahřály, po čemž budou dokonale schopny reagovat s hydroxidem.Existuje několik způsobů, jak řádně provádět úklidové činnosti:

  1. Pravidelně nejméně jednou za tři měsíce provádějte preventivní opatření pro úpravu potrubí hydroxidem sodným.
  2. Pro použití hydroxidu sodného v každodenním životě použijte 2-3 lžíce. Zaspávám je v odtoku. Potom nalijte malé množství vařené vody a nechte stát 2 hodiny. Látka by měla být nalévána přesně do díry, aby nedošlo k rozlití na povrch vany nebo dřezu. Po uplynutí 2 hodin propláchněte potrubí silnou horkou vodou. Metoda je účinná při ucpánínachází se v blízkosti vypouštěcího otvoru.
  3. Pokud se kontaminace protáhne na delší vzdálenost, naneste velké množství žíravého roztoku, který obsahuje 3 kg látky na 7 litrů vody. Roztok musí být promíchán a nalit do otvoru s dobou udržování 2 - 3 hodiny a poté opláchnut horkou vodou.

V obtížných případech se do hydroxidu sodného přidává jedlý ocet nebo esence.

Nejprve se do otvoru nalije 150 ml octa a přidá se 150 g hydroxidu sodného. Vzhledem k aktivní reakci je žádoucí uzavřít otvor speciální zátkou. Po 2 hodinách se potrubí musí propláchnout teplou vodou.

Čisticí žumpy a myčky

Pravidelně se čistí jámy v venkovském domě nebo v zemi, kde se shromažďují všechny nečistoty. Rozdíl je v tom, že kapalná frakce je absorbována stěnami a ten tlustší se sbírá na dně a v případě potřeby se odstraňuje. Existují případy, kdy jsou stěny pokryty organickým filmem a kapalina přestane odcházet.

Pak se jáma zaplní velmi rychle a odpad začne přetékat. Abychom se tohoto problému zbavili, je třeba vzít leptavost v množství 4 kg na 1 m³ objemu jámy. Potřebné množství hydroxidu sodného se rozpustí ve vodě a opatrně se nalije do jámy. Po 2–3 dnech v důsledku reakce film zmizí, hladina špinavé kapaliny klesá, ale sediment zůstává na dně.

Slabý roztok hydroxidu sodného se často používá k namáčení prádla během ruční nebo strojové praní bavlny a lnu. Při přidávánílátky se stávají měkčí a skvrny se dobře umyjí, dokonce i s nejšpinavějšími věcmi. K přípravě roztoku by měly být 3 lžičky. lžíce rozpouští látku v 5 litrech vody a 1-2 hodiny, aby jí spodní prádlo.

Pak by se věci měly umýt běžným práškem. Je-li umyt v psacím stroji, pak 2–3 tbsp přidány do kartáčku na prášek. lžíce žíraviny. Dokonce i staré a příliš mastné skvrny dobře vymývají, zejména tato metoda se používá při mytí pracovních oděvů. Je nežádoucí umývat výrobky z hedvábí nebo vlny žíravinou, protože to může poškodit věci.

Povrchová úprava a mýdlo

Kaustická soda se používá k čištění smaltovaných dřezů kontaminovaných kamny, nádobí ze sazí a sazí. Pre-louh je smíchán s kapalným detergentem nebo práškem a zředěn na pastu.

Poté se výsledná hmota nanese na kontaminovaný povrch a po určitou dobu se uchová. Po 20-30 minutách se aplikovaná pasta promyje teplou vodou.Nádoby jsou dokonale čisté při varu v roztoku:

  • voda - 5 l;
  • hydroxid sodný - 100 g;
  • nasekané prací mýdlo - 50 g;
  • lepidlo na papír - 75 g.

Dobře míchaný roztok se nalije do smaltované nebo ocelové nádoby a přivede se do varu. Střídavě snižujte špinavé kovové nádobí na 2 hodiny a sklo nebo porcelán na 10 minut.

Potom nádobí opláchněte čistou vodou. Žíravina není vhodná pro galvanizované,hliníkové a teflonové nádobí. V domácnosti je snadné vařit mýdlo.K tomu, vezměte:

  • rostlinný olej - 1 l;
  • hydroxid sodný - 140 g;
  • destilovaná voda - 300 ml;
  • aromatický olej;
  • bylinné infuze.

V předem připravené nádobě se žíravina smíchá s vodou až do úplného rozpuštění. Rostlinný olej se mírně zahřívá a opatrně se nalije do roztoku hydroxidu sodného. Všechno se míchalo až do hladka.

Přidejte esenciální olej, bylinnou infuzi a znovu promíchejte. Směs se nalije do forem a čistí na suchém chladném místě. Po 4-5 dnech se hotové mýdlo vyjme z forem a nechá se nějakou dobu vyschnout. Když se na něm objeví bílý květ, mýdlo je připraveno.