Vzorec, složení a použití amoniaku

Vodný roztok čpavku nebo čpavku je univerzálním lékem používaným v lékařství, domácnosti a zahradnictví. Bezbarvá kapalina s výrazným zápachem má dezinfekční vlastnosti, může být použita v zemědělství jako hnojivo, nepostradatelné při výrobě plastů a je součástí různých syntetických materiálů.

Historie původu

Prototyp kapalného amoniaku byl vynalezen ve starověkém Egyptě, kde byl amoniak izolován z exkrementů velbloudů. Po nejjednodušším zpracování se proměnil v látku, ve svém chemickém vzorci a vlastnostech, téměř stejně jako moderní čpavek. Následně se mnohokrát měnila výrobní metoda, vlastnosti a složení amoniaku, což umožnilo získat koncentrovaný nasycený roztok, který se vyznačuje univerzálností použití.

Ve starověku byl pro léčebné účely používán vodný roztok amoniaku. S pomocí takového nástroje přivedli lidi k pocitu omdlení, dezinfikovaných nástrojů při nejjednodušších operacích a léčených nervových poruch. Smeller dostal své jméno díky komponentám v něm obsaženým.

Dokonce iv VIII. Století našeho letopočtuvědec George Prisley našel způsob, jak dělat čpavek ve formě plynu. Po 150 letech byl sestaven přesný vzorec tohoto řešení, podle kterého se vyrábí dodnes. Byla vyvinuta technologie tvorby amoniaku v pevné formě a prášku. V této době začal být vodný roztok amoniaku nazýván amoniakem.

Chemický vzorec

Čpavek, jehož chemický vzorec je NH4OH, je čirá, bezbarvá kapalina. Získejte řešení pro speciální technologii při vysokých teplotách katalyzováním vodíku a dusíku ve vzduchu. Základem amoniaku je amoniak, který je podroben vícenásobnému zpracování.

V závislosti na použitém způsobu výroby se mohou vlastnosti a složení kapalného amoniaku značně lišit, což určuje rozsah použití tohoto nástroje. V lékařství a průmyslu jsou nepostradatelné koncentrované vzorce, které lze před použitím dále ředit čistou destilovanou vodou.

Rozdíl mezi amoniakem a amoniakem a nitridem vodíku je stavem agregace těchto dvou sloučenin. Jejich rozsah použití a chemický vzorec se tedy liší.Amoniak je bezbarvý plyn , který zkapalňuje při teplotě -33 ° C.Kapalný amoniak - kapalina získaná katalýzou dusíku a vodíku.

Monohydrát amoniaku, který má chemický vzorec a vlastnosti podobné čpavku, se používá především jako lékařské antiseptikum. Také, toto řešení je dobře známo, že ženy v domácnosti, které používají k odstranění skvrn a květin krmení místnosti.

Základní vlastnosti

Použití a vlastnosti amoniaku se budou významně lišit v závislosti na konkrétním typu léčiva. Vzorec amoniaku v chemii se nemění, ale ve skutečnosti existuje mnoho druhů tohoto léčiva, které se může skládat z různých koncentrací amoniaku.Řešení má následující vlastnosti:

 • při externím použití dokonale regeneruje tkáně a zlepšuje odtok metabolitů;
 • má výrazné antiseptické vlastnosti;
 • blokuje nervové signály, což umožňuje považovat je za nejjednodušší anestetikum;
 • při použití lokálně uvolňuje kininy a prostaglandiny;
 • zlepšuje cévní tonus, stimuluje činnost srdce;
 • snižuje svalové spazmy;
 • zlepšuje průtok krve a zvyšuje krevní tlak;
 • má mírný sedativní účinek;
 • přispívá k odstranění sputa;
 • stimuluje vylučování žláz, pokud se používá interně.

Alkohol amoniaku se používá v tradiční medicíně k léčbě různých onemocnění. Lotiony a obklady na lehkém řešení tohoto výrobku pomáhají při zánětlivých kožních onemocněních, snižují alergické reakce při bodnutí hmyzem.

Použití alkoholu

Hlavní oblastí použití amoniaku je lékařství a průmysl. Na bázi NH4OH se vyrábějí různé čisticí prostředky a bělidla. Dnes, když jsou syntetické a technické materiály široce používány v každodenním životě, je potřeba použití amoniaku jen zvýšena.

V zemědělství se používají různá hnojivavyráběná za použití čpavku. Pravidelná hnojiva na bázi NH40H umožňují rostlinám poskytovat dusík a další stopové prvky, které potřebují. Také s pomocí těchto sloučenin jsou vyráběny insekticidy a prostředky pro ničení zahradního a domácího hmyzu.

Pleťové vody na bázi slané vody výborně zmírňují bolesti kloubů, snižují zánět a pomáhají při chronických onemocněních kostí. Nedávné studie prokázaly účinnost tohoto nástroje u plísňových onemocnění nehtových destiček. Externí aplikace léků na bázi léku pomáhá s myalgií, různými nervovými poruchami, bolestmi hlavy a dalšími patologiemi.

Monohydrát amoniakuPoužívá se v kosmetologii, kde se na jejím základě vyrábějí masti a pleťové vody pro suchou pokožku, jakož i oplachování vlasů.

Návod k použití

Vápník nepředstavuje léčivo, proto by měl být používán opatrně a pouze jako součást komplexní léčby.Řešení se používá následujícími způsoby:

 • inhalace stimuluje dýchání a odstraňuje osobu z omdlení;
 • vnější použití pro dezinfekci lékařských přístrojů a rukou při chirurgických operacích;
 • požití k vyvolání reflexu roubů.

Aby se vrátil k vědomí člověka, který omdlel, je třeba vatku namočit roztokem amoniaku a přivést ji do nosu ne více než 5 cm, přičemž je třeba mít na paměti, že je zakázáno těsné vdechování roztoku amoniaku, protože vysoká koncentrace par může způsobit popáleniny. nosní sliznice.

Pro bodnutí hmyzem a těžké alergické reakce je nutné vyrábět kapaliny amoniaku. Proveďte je jako nezředěný roztok a zředěte převařenou vodou. To snižuje zánět, dezinfikuje ránu, snižuje alergickou reakci a zabraňuje vzniku anafylaktického šoku.

Pomocí kapalného roztoku amoniaku je možné navodit zvracení, odstranit žaludek, což je nezbytné v případě otravy organismu.To bude vyžadovat 10 kapek amoniakuzředěných ve 100 ml teplé vody. K navození zvracení a odstranění žaludku musí pacient pít vařenéřešení.

V případě vlhkého přetrvávajícího kašle jsou účinné inhalace s roztokem amoniaku. Tyto postupy se provádějí za použití speciálního nebulizačního zařízení a jsou předepisovány výhradně ošetřujícím lékařem. Je dostačující několik vdechnutí, aby se zmírnil kašel nebo aby se úplně odstranil a zároveň se zlepšil celkový stav pacienta.

Používání čpavku v každodenním životě nebo pro lékařské účely je třeba mít na paměti, že jde o toxickou látku, která při nesprávném použití může způsobit popáleniny, vést k reflexnímu zástavě dýchání a dalším zdravotním problémům. Při dlouhodobém působení amoniaku na těle se objevují zánětlivé a nekrotické změny v tkáních.

Před použitím roztoku čpavku se poraďte s odborníkem a seznamte se s pokyny. V případě poškození nádoby obsahující lék je nutné místnost větrat a v případě kontaktu s čpavkem na kůži nebo sliznicích opláchnout zasažené oblasti tekoucí vodou.

Opatření

Při používání výrobku dbejte zvýšené opatrnosti a neignorujte osobní ochranné prostředky. Bezpečnost používání čpavku bude do značné míry záviset na nejjednodušších pravidlech:

  105) zředěný hydroxid amonný by měl být na vzduchu nebo v dobře větraném prostoru;
 • Zabraňte styku s čpavkem na kůži obličeje;
 • lék skladujte v uzavřeném a mimo dosah dětí;
 • inhalace par čpavku je zakázána pro osoby trpící cévní dystonií;
 • Je zakázáno míchat alkohol s jinými látkami.

Při použití čpavku jako hnojiva a rostlinného hnojiva by se měly používat gumové rukavice a speciální ochranná maska. Pokud se z nějakého důvodu dostane nerozpuštěný hydroxid amonný dovnitř, musíte vypít velké množství vody, vyvolat zvracení a poté vyhledat lékařskou pomoc.

Náklady na hydroxid amonný

Náklady na amoniak v lékárnách budou záviset na koncentraci, objemu ampule nebo lahvičky a na typu této látky. V současné době se cena hydroxidu amoniaku pohybuje v rozmezí od 15 do 60 rublů za láhev 40 ml.

Nejoblíbenější je levný 10% amoniak, který je k dispozici v ampulích, lahvičkách a bufech. Neexistuje žádný rozdíl v kvalitě domácích a dovážených drog, takže většina kupujících preferuje levné výrobky ruských farmakologických firem.