Způsoby čištění zlata doma

Od starověku, zlaté šperky byly považovány za hlavní ukazatel luxusu, takže jen nejvlivnější a bohatí lidé nosili. Podobný trend pokračuje dodnes, pouze cena drahého kovu několikrát vzrostla. V žádném případě není možné umožnit vzhled útoku na tyto výrobky, proto je pro každého majitele užitečné mít informace o tom, jak a jak čistit zlato doma.

Příčiny znečištění

Znalost základních vlastností zlata, jakož i příčiny vzniku plaku a jiných nečistot na jeho povrchu vám pomohou vybrat si účinný čisticí prostředek nebo zabránit tomu, aby se plak vůbec objevoval.

Je známo, že všechny prsteny, náušnice, řetízky, náramky a další šperky nejsou vyrobeny z čistého zlata, protože v čisté formě se kov stává extrémně měkkou a náchylnou k deformaci. Složení drahého kovu obsahuje další složky, které zvyšují fyzikálně-chemické vlastnosti předmětu.

Proces tvorby plaku je způsoben přítomností těchto prvků:

  1. Zinek (v malých množstvích).
  2. Stříbro.
  3. Měď.
  4. Kadmium.

Interakce se vzduchem nebo kapalinou, zejména fyziologickým roztokem, začíná zlatooxidují, což způsobuje jeho čištění. Takový postup je nutné provést, jinak plak a znečištění zhorší atraktivitu produktu, ale také poškodí zdraví (plaky jsou závažným původcem zánětů a alergických reakcí).

Aby se zabránilo vzniku znečištění a zachoval předchozí aurum luster,je třeba dodržovat následující pravidla:

  1. Zlato by nemělo být v kontaktu s alkalickými nebo jinými kyselinami. Při práci s domácími chemikáliemi musíte nosit gumové rukavice.
  2. Kov se obává vystavení rozpouštědlům a jiným agresivním médiím, včetně odstraňovačů laků na nehty.
  3. Výrobky vyrobené z tohoto drahého kovu nesmí přijít do styku ani s barvivy a abrazivními látkami.
  4. Vysoké teploty a ultrafialové záření nejsou povoleny.

Jako přípravek pro prevenci a péči by mělo být čištění prováděno co nejčastěji, a to i bez přítomnosti plaku. V tomto případě bude výrobek po dlouhou dobu udržovat svou brilanci a přitom zůstane atraktivní.

Podrobnosti o čištění

V současné době se používají různé metody čištění, které umožňují, aby zlaté šperky měly zvláštní lesk a přitažlivost doma. Mezi nejoblíbenější, které lze snadno implementovat doma, je namáčení, leštění a mechanické čištění.

První možnost spočívá v umístění šperku do nádoby se speciálním roztokem, který je vyroben na základě léčivých přípravkůnebo mycích prostředků. Dlouhodobé uchovávání produktu v připravené kompozici zajišťuje účinné odstranění plaku, černoty a dalších nečistot. Po zpracování se dekorace otře suchým hadříkem, který nepouští vlákna.

Druhou technikou je vyleštění šperků improvizovanými prostředky. S jeho pomocí se můžete vrátit ke své oblíbené věci nepřekonatelnou brilanci a vrátit ji do nového stavu.

Mechanické varianty se používají v extrémních případech, kdy všechny předchozí metody nepřinesly očekávané výsledky. Pomocí tohoto čištění musíte být velmi opatrní, jinak můžete poškodit drahý výrobek.

Když jsme se rozhodli vyčistit zlaté šperky doma, musíte dodržovat základní pravidla a dodržovat doporučení odborníků.Pokud by samočinné odstraňování znečištění mělo věnovat pozornost těmto nuancím:

  1. Většina výrobků ze zlata se vyrábí ve složité formě, kvůli které jsou některá místa velmi špatně vyčištěna. Zpravidla se jedná o vložky drahých kamenů, kloubů a ohybů.
  2. Kontejner s roztokem, kde bude umístěn náramek, prsten nebo jiné šperky, by měl být dostatečně velký, aby byl drahý předmět zcela pokryt čistícím prostředkem. V opačném případě zůstanou těžko přístupná místa znečištěná.

Dodržováním těchto doporučení můžete šperk rychle a správně umýt a vrátit jeho původní lesk a krásu.

Příprava roztoku

\ t

Málokdo ví, co se zbavitod nečistot na šperky lze provést čištěním zlata čpavkem a peroxidem. Taková řešení rychle odstraňují černé usazeniny, uvolňují zákal na kovovém povrchu a také zabraňují vzniku podobných vad v budoucnu.

Řešení s čpavkem a pracím práškem je také účinné v boji proti rozkvětu, zejména proto, že je snadné jej připravit vlastníma rukama během několika minut. Nástroj se ředí v objemném obalu ze skla nebo plastu, protože v takových materiálech je vyloučena pravděpodobnost oxidačních procesů.Pro získání čisticího roztoku je nutné připravit následující složky:

  1. Sklenka vařené vody.
  2. 4 ml amoniaku.
  3. Prací prášek neobsahující barviva, - 1 polévková lžíce. lžíce.

V nepřítomnosti prášku můžete použít myčku. Hlavní je, že není příliš agresivní.

Připravené složky se míchají až do úplného rozpuštění ve vodě. Dekorace se udržuje v roztoku po dobu 2-2,5 hodiny, poté se opláchne čistou vodou a osuší měkkým ručníkem. Je důležité, aby takový materiál neměl vlasové nebo sypké částice.

Pokud v domě není žádný kapalný čpavek nebo není čas jej koupit v lékárně, je možné se zbavit jiných receptů, které rychle odstraní žluté nebo červené zlato. V tomto případě bude klíčovou složkou tohoto roztoku detergent na mytí nádobí. Je akceptováno, že se řídí takovými proporcemi:

  1. 1 sklenici vody.
  2. Mycí prostředek se změkčujícím účinkem.

Použitá nádoba musí být tepelně odolná, protože roztok v ní musí být zahřát na určitou teplotu. Před zahřátím směsi se na dno umístí měkký hadřík a pak se může vyčistit produkt. Poté, co byly přidány připravené složky a nádoba byla přemístěna do pomalého ohně po dobu asi 10 minut. Na konci dekorace dostane a umýt pod tekoucí vodou. Tato technika je účinná při čištění šperků a šperků ze dvou druhů zlata - žluté a červené.

Další možnosti

Nelze ignorovat používání tekutého mýdla ve spojení s peroxidem vodíku. Toto složení je účinné při čištění drahých kovů před nečistotami a plakem, a aby bylo nutné dodržovat tento recept:

  • Ve sklenici vařené vody se zředí 40 ml peroxidu vodíku.
  • Přidejte 1 lžičku tekutého mýdla, které není tvořeno tvrdými přísadami.
  • Tam taky - 1 lžička amoniaku.

Voda se ohřeje na teplotu 37 stupňů - je důležité, aby zůstala teplá, ne horká. Po vložení zbytků složek a důkladném promíchání. V připraveném roztoku se produkty udržují po dobu 20 minut a nakonec se promyjí čistou vodou a otřou měkkým hadříkem, který nepouští vlákna.

Dobrou alternativou drahých čisticích prostředků je běžná kuchyňská sůl. Takovéprodukt v účinném řešení z plaku na zlaté šperky, stačí vzít 160 ml vody a zředit 3 tbsp v nich. lžíce soli.

Složky se míchají, dokud se sůl zcela nerozpustí. Doba zdržení produktu v roztoku je 12 hodin. Pak se promyje pod tekoucí vodou a otře suchým ručníkem.

Zlato lze také očistit fólií. V tomto případě se projeví bezkonkurenční lesk a jiskra s jasnými odrazy. Nástroj je připraven ze sklenice vody, 2 lžíce. Já soda a fólie. Na dně kontejneru, kde bude prováděno čištění, je fólie umístěna tak, aby zcela zakrývala nádobu. Dále se mísí voda a sůl a ozdoba se nachází v roztoku. Doba čištění, stejně jako v předchozím případě, se rovná 12 hodinám. Závěrem, zbývá získat zlato z nádrže a otřít.

Výrobky s matným povrchem

Pokud potřebujete vyčistit zlatý prsten z kovu s matným povrchem doma, budete muset převzít zvláštní odpovědnost za nadcházející postup. V poslední době se tento materiál stal velmi populárním, protože má značné výhody.

Není divu, proč se mnoho majitelů šperků s matným povrchem zajímá o složitost čištění svého oblíbeného předmětu z plaku. Hlavními pravidly nadcházejícího čištění jsou přesnost, neuspěchavost a jemnost. Je lepší odmítnout použití práškových struktur a kartáčů, protože mohou způsobit poškození.

Pro zpracování tohoto materiálu se používá 25% roztok amoniaku, ve kterém se ozdoba umístí na 2 hodiny. Potom se promyje vodou a otře suchým hadříkem.

Pokud mícháte vápno a vodu v nádrži, bude to také dobrý způsob, jak bojovat proti plaku na matném zlatě. Směs se připraví ze 3 až 4 g vápna a malého množství sody a pak se míchá a infuzí po dobu tří dnů. Doba expozice výrobku je 4 hodiny. Stejně jako v předchozích případech se na konci zlata umyje a osuší ručníkem.

Postupy leštění

Pokud si přejete, můžete zlaté šperky vyleštit a vrátit do nádherného lesku, můžete použít různé nástroje a materiály. Především byste měli použít sametovou nebo plstěnou tkaninu.

Tato technika je klasifikována jako „dědové“, protože je testována časem a zkušenostmi. Stačí, když si vezmete kus takové věci, pohodlně sedí na svém oblíbeném gauči nebo židli a pak pokračujete v leštění. Samotný proces trvá hodně času, ale je odůvodněn dokonalou čistotou šperků.

K čištění zlata můžete použít běžnou bílou gumu s měkkým povrchem. Kovu dodává nejen speciální lesk, ale také účinně bojuje s květem a špínou.

Rtěnka má podobné vlastnosti. Mělo by být aplikováno na tkaninu a poté produkt otřete.

Pivo a vaječný bílek jsou také dobré pro plak a špínu. Pro přípravu leštícího roztokuVaječný bílek je nutné rozpustit v pivu a pak aplikovat kompozici na hadr. Pečlivé stírání rychle čistí výrobek z plaku, vrací mu zvláštní lesk a přitažlivost.

Jako leštící prostředek lze použít také ocet. Tkanina je nasáklá tkáňovým ubrouskem, který je pak ošetřen zlatým prstenem, náramkem, náušnicemi a dalšími šperky.

Drahý kov můžete oloupat cibulovou šťávou. V tomto případě je sledován podobný princip: tkanina je navlhčena ve šťávě a produkt je s ní vyleštěn. Nakonec zbývá opláchnout šperky pod tekoucí vodou a osušit.

Mechanické metody

Existují situace, kdy lze zlato umýt výhradně mechanickými prostředky. Například, pokud uvedená řešení a činidla neodstraňují problém plaku, pak je jedinou cestou jen takové čištění. Je důležité si uvědomit, že pro takové události je přísně zakázáno používat pasty s brusnými částicemi, protože šperky a drahé kameny jsou vystaveny různým škodám a poškrábání.

Pokud je to možné, vytvořte čisticí pastu vlastníma rukama.Za tímto účelem použijte tento recept:

  1. Zubní pasta bez přísad.
  2. vazelína.
  3. Broušená křída.
  4. Mýdlo na prádlo.
  5. Voda.

Všechny složky se důkladně promísí a mýdlo se rozdrtí pomocí struhadla. Pokud jde o proporce, měly by být stejné. Pro nanášení pastydekorace se používá tenkou látkou, po které se promyje tekoucí vodou a suší ručníkem.

Obecně existuje mnoho způsobů, jak čistit zlaté předměty doma. Stačí připravit potřebné komponenty, rozmíchat je v souladu s poměrem a pak přikročit ke zpracování dekorace.