Zvýšená suchost vzduchu: jak nebezpečný a jak bojovat

Suchý vzduch je pro obyvatele Primorye a přístavních měst neznámý pojem. Ale když město není umístěno vedle velkých rybníků, je přítomen problém suchého vzduchu v místnosti. Normální vlhkost v místnosti je asi 40-60%, nižší značka vlhkoměru je považována za bezvýznamnou odchylku, ale přílišný vzduch je vážnou hrozbou pro zdraví.

Známky nízké vlhkosti

Nejlepším způsobem měření vlhkosti v místnosti je vlhkoměr. Většina zařízení měří nejen procento vlhkosti ve vzduchu, ale také teplotu v místnosti. Lze však předpokládat, že vzduch je nadměrně vysušen bez použití vlhkoměru nebo barometru. Běžné příznaky, které indikují nedostatečnou vlhkost v místnosti:

 • včelařské rostliny;
 • zhoršení stavu nábytku;
 • vytváření statických nábojů, když se osoba nebo předmět dotýkají;
 • suchost kůže, její odlupování a vzhled svědění;
 • běžný nachlazení a suchý kašel;
 • stálý stav ospalosti a nedostatečné koordinace;
 • recidivující krvácení z nosu;
 • ve snu osoba „píská“ kvůli suchosti sliznic;
Varování!

Výše ​​uvedené příznaky jsou základní, kromě nich může dojít ke zhoršení zraku, bolesti očí v důsledku nedostatečné vlhkosti sliznic. To jsou důsledky skutečnosti, že organismus nejen nedostává vodu z atmosféry, ale dává jí i sebe. Zpočátku dochází k mírnému zhoršení kvality života, což vede k vážným zdravotním poruchám.

Vztah mezi suchým vzduchem v místnosti a zdravím

Suchý vzduch v bytě nebo domě je zdraví škodlivý, protože je příčinou zpomalení procesu transportu kyslíku v krevním řečišti. Pokud je mikroklima nadměrně suché, je obtížné vdechnout dostatek vzduchu, aby byla zajištěna normální funkce oběhového systému.

To způsobuje inhibici kyslíku v krevním řečišti a výsledkem je:

 • zvýšená únava;
 • ospalost;
 • neschopnost soustředit se;
 • obecná deprese;
 • snížený výkon.

Když je vlhkost v interiéru nízká, sliznice začnou vysychat. Nejprve vysychají nosní sliznice. To vede ke snížení lokální imunity a menší odolnosti vůči účinkům virů a infekcí. Lidé žijící v bytech a domech s nízkou vlhkostí vzduchu často onemocní a zotavují se těžce po nemoci. Suchost je zvláště nebezpečná pro malé děti, které majíimunita ještě není plně vytvořena. Kromě toho, značka hustoměru pod 40% vede k následujícím důsledkům:

 1. Předčasné stárnutí kůže, které se projevuje výskytem časných vrásek v důsledku snížení elasticity kůže.
 2. Cirkulace v prostoru prachu vede k jeho vstupu do dýchacího ústrojí, což vede k častým alergiím a potenciálně přispívá k rozvoji bronchiálního astmatu.
 3. Mukózní oči vysychají, což je velký problém pro osoby se zrakovým postižením. Při nošení čoček je nutné často zvlhčovat oči speciálními roztoky, protože existuje riziko patologických změn na sliznicích zrakového orgánu.

Suchý vzduch nese zvýšené zdravotní riziko, nejen zdroj nepohodlí. Narušení blahobytu, které jsou v budoucnu považovány za drobné nepříjemnosti, vede k vážným zdravotním problémům. Snížená značka vlhkoměru, která se nemění měsíce, vede ke zhoršení zraku, rozvoji závažných patologických stavů oběhového a respiračního systému.

Nedostatek vlhkosti a vnitřního prostoru

Suchý vzduch v místnosti také nepříznivě ovlivňuje životní prostředí. V domě je spousta prachu, který se hromadí na všech površích a jí do čalounění nábytku. Kromě toho jsou prachové částice neustále ukládány na podlahu a majitelé musí provádět mokré čištění častěji. Současný dopad vody na podlahové krytiny zároveň vede k rychlému zhoršení jejich „bezpečného prostoru“.

Pro informaci!

Hudebnínástroje s dřevěnými vložkami jsou zbytečné. Dřevo praskne a zvuk nástroje se zhorší.

Dřevěné kusy nábytku začnou praskat a deformovat se, což zhoršuje vzhled místnosti a nutí vás utrácet více peněz na aktualizaci vybavení. Kromě toho, laminát a parkety začnou vysychat v důsledku sucha, deformované a pokryté trhlinami. Vnitřní rostliny začnou vysychat, protože většina okrasných plodin, jako je normální vlhkost nebo nadprůměrná. Výsledek - jejich zažloutnutí a postupné vyblednutí.

Důvody

Nejlepší indikátor se považuje za značku vlhkoměru v rozmezí 40–60%. Nejnegativnější dopad na tělo má ukazatel menší než 30%. Současně je běžným problémem suchý vzduch v bytě nebo domě. A situace se v zimním období zhoršuje. Existuje společný seznam příčin, které vedou k nadměrnému suchému vzduchu v místnosti:

 1. Klimatizátory - udržují požadovanou teplotu v místnosti, ale velmi suchý vzduch. V letní sezóně jsou hlavní příčinou nedostatečné vlhkosti. Pokud má klimatizační zařízení režim vytápění, zbavuje se vzduchu v místnosti a v zimě.
 2. Slabá ventilace - neúplný systém odtoku a přítoku vzdušných hmot vede k absenci jejich přirozené cirkulace v krytu.
 3. Centralizované vytápění - v zimě vede k výraznému poklesu vlhkosti v bytě, protože není možné regulovat teplotu v místnosti.
 4. Velképočet osob v malém prostoru bytu, domu, kanceláře. Vydychovaný oxid uhličitý, bez větrání, klesá v místnosti. Situaci dále zhoršuje skutečnost, že kůže absorbuje vlhkost ze vzduchu.
 5. Nedostatečné větrání - pravidelné otevírání oken a větracích otvorů zaručuje zdravé mikroklima v místnosti. Pokud místnost pravidelně větříte, snižuje se objem bakterií a virů v krytu.
Varování!

Dlouhodobé větrání obydlí v chladném počasí má za následek ještě větší snížení vlhkosti v místnosti. To je hlavní důvod, proč se nedoporučuje vzduchovat v zimě déle než 5-10 minut.

Stanovení vlhkosti doma

Vlhkoměr - zařízení, které měří rychlost vlhkosti. Zobrazuje objem vodní páry v místnosti. Pro zvýšení spolehlivosti měření by měl být přístroj umístěn mimo ohřívací zařízení a zdroje vlhkosti. Existují určitá kritéria, která odrážejí indexy normální vlhkosti pro prostory různých účelů - jsou uvedeny v tabulce.

Pokoj Ukazatel
Děti 60-70%
Obývací pokoj 40-60%
Ložnice pro dospělé 50–70%

Vlhkoměr není vždy k dispozici, takže existují způsoby, jak zjistit přibližné hodnoty vlhkosti bez použití přístroje. To vyžaduje nádobu naplněnou vodou. V chladničce se nanáší 5-8 hodin. Kvůli rozdílu vteploty na stěnách kondenzátu nádoby. Když vnější povrch nádoby rychle schne, znamená to, že dochází k nadměrnému sušení (je nutné zvýšit rychlost), když kapičky vody proudí pomalu - normální vlhkost. Pokud se pod nádobou objevila louže, místnost má vysokou vlhkost. V posledně uvedeném případě je nutné snížit rychlost, protože se zvyšuje riziko vzniku hub.

Jak rychle navlhčit vzduch v obydlí

Je-li vlhkost nízká, jediným řešením je zvýšit tento ukazatel. V jiném případě se zdraví všech obyvatel bytu nebo domu postupně zhorší. Existují specializovaná zařízení, která zvyšují rychlost vlhkosti, ale existují i ​​další možnosti pro nápravu situace. Co dělat, aby se zvýšila vlhkost v krytu:

 1. Mokré čištění - doporučuje se denně čistit prach a podlahy. To zvyšuje vlhkost a odstraňuje prach usazený během dne, což snižuje pravděpodobnost vzniku respiračních onemocnění.
 2. Vzduch - musíte otevřít větrací otvory nebo okna dvakrát nebo třikrát denně a nechat 10 minut.
 3. Vlhký hadřík - vysoušení prádla a oděvů je dobrým způsobem, jak zlepšit mikroklima bydlení. Jako náhradu můžete umístit vlhký hadřík do blízkosti zdrojů tepla.
 4. Květiny v domácnosti - současně emitují ionty kyslíku, čistí a zvlhčují vzduch. Tuto schopnost mají Shefflera, dracaena, kapradina, fatsia, ficus a monstera. A je doporučeno zařídit bydlenízlepšit mikroklima.
 5. Vnitřní předměty - akvárium nejenže dodá „obyčejný“ vzhled obydlí, ale také udržuje normální ukazatel vlhkosti v místnosti. Doporučuje se umístit akvária do dětských a obývacích pokojů.
Pro informaci!

Existují i ​​další způsoby, jak zvýšit vlhkost. Chcete-li toto číslo zvýšit, můžete umístit velké nádoby s vodou v blízkosti zdrojů ohřevu, pravidelně používejte stříkací láhev nebo vlhký materiál na ventilátor. V jeslích je lepší uspořádat netoxické vnitřní květiny, zavěsit vlhký ručník a provádět denní větrání a mokré čištění.

Zvlhčovače pro domácí použití

Když je problém přesušení vzduchu v obytných prostorách akutní, například - někdo má tendenci k alergiím, je třeba si koupit speciální přístroj - zvlhčovač. K dispozici jsou 3 hlavní typy - parní, tradiční a ultrazvukové. Každý typ má výhody a nevýhody, které musí být plně zohledněny před nákupem. Tabulka obsahuje srovnávací charakteristiky běžných zvlhčovačů.

\ t .
Zobrazit Struktura Výhody Nevýhody
Tradiční Nádoba s vodou, filtrem a ventilátorem Nízká spotřeba elektřiny, dokončení odpařování při dosažení optimální teploty se při plné spotřebě vody nerozbije Nejčastější výměna filtračních komponentů, kterou potřebujetePoužívejte pouze destilovanou nebo čištěnou vodu, není možné regulovat vlhkost (když značka dosáhne 60%, zvlhčovač se automaticky vypne)
Pára Nádrž na vodu, ventilátor, topné těleso, odpařovací komora, parní sprej rychlé zvýšení vlhkosti, schopnost používat vodu z vodovodu, není třeba měnit filtry, když se kapalina vypařuje, zařízení se automaticky vypne Pravděpodobnost náhodného popálení v důsledku nedbalosti, velký přívod energie
Ultrazvuk Stříkací pistole, odpařovací komora, ultrazvuková membrána, ventilátor, nádrž na vodu a komora na změkčování kapalin kompaktnost, ekonomika, bezpečnost, schopnost přizpůsobit úroveň vlhkosti, rychlé zvýšení výkonu, nízká cenaPři vylévání vody z vodovodu jsou na povrchu stopy

Všechny typy zvlhčovačů jsou dostatečně kompaktní, ale existují také vestavěné systémy, které jsou vyrobeny z několika zařízení, která čistí a zvlhčují vzduch na danou úroveň vlastníkem. Některé klimatizační jednotky jsou také vybaveny zvlhčovači. Ale musíte dodržovat opatření a ne zvýšit vlhkost v obývacím pokoji nad 70%. Tento ukazatel může také vést k chorobám způsobeným vytvořením příznivého prostředí pro patologickou mikroflóru.

Závěr

Nadměrně suchý vzduch v obydlí je škodlivý pro zdraví a životní prostředí. Vlhkost pod 40%vede nejen k mírnému zhoršení zdravotního stavu, ale vytváří také úrodnou půdu pro rozvoj závažných onemocnění. Praskliny ze dřeva, parkety a laminát se deformují a prach se snědí do textilního čalounění. Můžete zvýšit vlhkost jednoduchými metodami nebo koupit zvlhčovač. Je však důležité zajistit, aby značka vlhkoměru nepřekročila 70%.