Bez stopy vymažte pero z papíru

Často se stává, že se člověk při psaní důležitých dokumentů dopustil chyby, nebo dítě provedlo nesprávný zápis do deníku nebo poznámkového bloku. Není třeba zoufat a spěchat na slzy nebo vyplnit nové dokumenty.

Ukazuje se, že odstraňování inkoustu není zvlášť obtížné. Je nutné použít pouze jednu z níže popsaných metod a nebude existovat žádná stopa po nesprávném záznamu.

Zvláštní pozornost by měla být věnována vzhledu inkoustu. Pokud byl blot proveden kuličkovým perem, inkoust je tekutá pasta s charakteristickým leskem, snadno se odstraní a nevyžaduje použití speciálních nástrojů. Trvá trochu déle, než se odstraní stopy po gelových a kapilárních perech, jejich inkoust se vyrábí na základě směsi obsahující alkohol.

Poté, co byla chyba zaznamenána, je třeba provést první akci, aby se inkoust vysušil až do konce. Pokud budeme pokračovat v odstraňování tyčinky okamžitě, bude barva potřena na celý list papíru a bude muset být vyhozena. Před použitím čisticích tekutin je třeba otestovat jejich účinek na ponor: dejte inkoust na zbytečný kus papíru a podržte vatový tampon namočený ve speciální tekutině. Pokud se inkoust odstraní bez rozprostření, může být směs bezpečně použita na požadovaném vzorku bez jakéhokoliv strachu.

Typ papíru hraje důležitou roli při odstraňování blotů. Takže s lesklým a tlustým papírem pro odstranění nátěru je mnohem snazší než s tenkou nebo vlnitou strukturou. Na tenkém papíru často skvrny od inkoustu, to je snadno deformovat a roztrhané.

Mechanické metody čištění rukojeti

Metody mechanického čištění zahrnují odstraňování inkoustu žiletkou. Tato metoda byla používána po celá desetiletí a je stále rozšířená. Princip činnosti je následující: horní vrstva papíru se jemně otírá ostřím a inkoust zmizí. Oprava je téměř nepostřehnutelná na silném papíru. Metoda není vhodná pro korekci chyb na tenkých fóliích, protože je vysoká pravděpodobnost poškození papírové vrstvy.

Pevné gumové gumy slouží k vymazání rukojeti stejným způsobem. Vyleští místo opravy a v důsledku toho zmizí. Když mechanické čištění dokonale odstraňuje stopy kuličkového pera.

Použití korektorů

Jsou-li povoleny opravné tmely a tahy, problém s opravami je snadno vyřešen. V kancelářských odděleních byl prezentován široký výběr tmelů, pásek. Jsou speciálně navrženy tak, aby eliminovaly chyby a neviditelné na listu. Korektor se aplikuje na požadovanou oblast, kde jsou skvrny, a ponechá se minutu, dokud není zcela suchý. Opravy, jak se nikdy nestalo, barva tmelu se slučuje s bělostí papíru.

Odstraňování inkoustu speciálními kapalinami

Existuje několik prostředků pro účinné odstraňování inkoustu:

  • aceton;
  • manganistan draselný;
  • ocet;
  • peroxid vodíku;
  • ethylalkohol;
  • Odstraňovač laku na nehty;
  • Hydroperit;
  • Škrob.

Výše ​​uvedené nástroje vykazují dobrý výsledek bez velkého poškození povrchu papíru. Činnost je založena na chemické reakci látek s barvivem obsaženým v inkoustu. Aceton ničí strukturu nátěru a účinně odstraňuje stopy kuličkového pera. Pro použití této metody budete potřebovat bavlněný tampon a samotné rozpouštědlo. Pokud tomu tak není, vhodný odstraňovač laku na nehty. Princip činnosti je stejný jako princip acetonu. Vatový tampon je ponořen do rozpouštědla a pečlivě proveden na místě, kde je nutná korekce. Inkoust zmizí, na místě zůstane skvrna, která rychle schne.

Podobným principem je odstranění kapiláry nebo gelového pera z povrchu papíru pomocí ethanolu. Alkohol snadno odstraňuje pigment z papíru. S pomocí bavlněného tampónu namočeného v alkoholovém roztoku se provádí na místě chyby. Pokud je hůlka obarvená inkoustem, musíte si vzít novou. Postup se provádí opatrně, čeká se na sušení a opakuje se, dokud se povrch listu zcela nevyčistí. Někdy, pro účinnější odstranění inkoustu, na alkohol přidat pár kapek glycerinu nebo jedlé sody.

Peroxid vodíku je osvědčeným prostředkem pro odstraňování skvrn. Vhodné řešení pro lékárnyperoxid. Nanáší se na vatový tampón nebo čistou utěrku a provádí se mokrým diskem na požadované části papíru. Čištění se provádí opatrně, netlačte na papír, aby nedošlo k jeho poškození. Vlhký list může být velmi snadno rozbit a všechny opravy budou zbytečné. Po zmizení značek pera musí být list papíru vysušen.

Místo peroxidu se použije hydroperit. Je dostupný v tabletách, pro jeho ředění budete potřebovat 3 tablety látky a 50 ml vody. Přípravek se rozpustí a míchá, dokud není roztok homogenní, načež se v něm ponoří okraj vložky a nanese se na místo korekce.

Existuje další způsob, jak odstranit stopy z rukojeti: pomocí roztoku na bázi manganistanu draselného a kyseliny octové. V malé nádobě (obyčejné střelné sklo se vejde) přidat několik krystalů manganistanu draselného a ½ lžičky kyseliny octové. Výsledná směs má bohatý granátový odstín. Nebojte se jasné barvy, je snadno neutralizován peroxidem vodíku. Ponořte bavlněný tampon do granátového jablka a vezměte ho na správné místo na papíře. Pak vezmou peroxid vodíku a nový vatový tampon, navlhčí peroxidem a odstraní znečištění. Z inkoustu nezůstane nic a struktura papíru se touto metodou nezhorší.

Škrob má schopnost bělení a odstraňuje veškerou kontaminaci, která zůstala na papíře. Zředí se ve stejném poměru škrobového prášku s teplou vodou a vloží se na něj malé množství. Mix potřebujínechte zcela vyschnout. Pak se zbytky škrobového prášku odstraní měkkou houbou. Spolu se škrobem se také odstraňují nečistoty z inkoustu.

Všechny tyto metody vykazují dobrou účinnost čištění. Hlavní věc - nepřehánějte to s použitím prostředků na papíře, jinak to povede k jeho nevratným škodám.