Vaření oblečení pro bělení doma

Vroucí je nejstarší a nejjednodušší možnost bělení oblečení. Pro jeho použití, není třeba mnoho času, ani složité a drahé vybavení, ani speciální přísady, a výsledkem je čistě bílé prádlo.

Pravidla pro vaření prádla v pánvi

K vaření prádla není zapotřebí dostatek speciálního vybavení. Nejprve potřebujete velkou kapacitu pro praní prádla. Jako taková nádoba může být použita smaltovaná pánev, kbelík nebo pozinkovaná nádrž. Hlavní požadavek na nádobí - vrstva ochranného nátěru (smalt nebo pozinkovaný) musí být neporušená. I malá skvrna rzi při varu může trvale zanechat červené skvrny na prádle. Je lepší vzít větší nádrž, tolik řešení při varu vypouštět pěnu, která může uniknout. Výpočet množství naloženého prádla je poměrně jednoduchý - 10 kilogramů prádla na 10 litrů vody. To znamená, že vaříme soupravuložní prádlo: přikrývka (800g.), prostěradlo (600g.), povlak na polštář (200g). Kromě velké pánve, bude nutné dřevěné kleště nebo špachtle. Před vložením prádla do varu a nádrže a špachtle důkladně omyjte z mastnoty a nečistot.

Tkaniny pro vaření berou bavlnu nebo prádlo. Maximální teplota mycího prostředku je uvedena na etiketě, textilie s příměsí syntetických látek může poskytnout prádlo nažloutlý odstín. Výrobky z lněného varu pouze nelakované, pro lněné položky s výkresy a výšivkou, maximální teplota praní je 40-60 stupňů.

Postup varu

  • V nádrži naplňte polovinu množství vody, která je nasazena na plyn. Aby se zabránilo lepení prádla, je na dně umístěn čistý bílý hadr.
  • Přidá se bělidlo.
  • Pokládání spodního prádla, přidání vody. Pro lepší odstranění nečistot se prádlo ukládá volně, bez pěchování. Bílé a barevné věci se vaří odděleně.
  • Přiveďte vodu do varu, snižte teplotu pod nádrží.
  • V závislosti na stupni znečištění vaří 40 minut až jednu a půl až dvě hodiny občasného míchání. Aby se proces urychlil, prádlo se před vařením namočilo půl hodiny.
  • Po varu se prádlo ponechá na sporáku, dokud není roztok zcela vychladlý.
  • Po ochlazení se věci několikrát opláchnou, do poslední oplachové vody se přidá několik kapek modré.

Recepty na čisticí prostředky k varu

V průběhu letPomocí této metody se nahromadilo mnoho populárních receptů na čisticí prostředky.

Mýdlo na praní a soda

Pro vaření silně znečištěných věcí se do kbelíku s vodou odebere 500 gramů mýdla, 250 gramů uhličitanu sodného a 250 gramů běžného silikátového lepidla. Mýdlo lze rychle rozpustit, než se rozetře na jemném struhadle. Po varu se prádlo několikrát opláchne.

Soda

Za 1 kilogram prádla vezměte 7 lžic sody. Soda může být používána obyčejná jídla, ale pro nejlepší účinek vzít soda popel. Vařte půl hodiny.

Kyslíkové bělidlo

Pro 1 kilogram prádla vezměte čtyři lžíce kyslíkového bělidla.

Bělidlo neobsahuje látky obsahující chlor, proto nezpůsobuje alergickou reakci a s látkovou strukturou zachází opatrně.

Sůl

Šest sklenic soli se odebírá do kbelíku s vodou. V tomto roztoku je prádelna namočená hodinu před vařením, poté je nádrž zapálena, vařena půl hodiny, vyčkejte, až se ochladí, vyždímá a opláchne. Prádlo uvařené tímto způsobem se stává sněhově bílé a zbavuje se otupělosti.

Peroxid vodíku

Hodinu před vařením v 10 litrech vody se přidá šest polévkových lžic 3% peroxidu vodíku. O hodinu později je nádrž na prádlo zapálena a vařena půl hodiny. Pro dokončení bělicího procesu jsou věci zavěšeny, aby vyschly na přímém slunečním světle. Peroxid vodíku v tomto receptu může být nahrazen deseti tablety hydroperitu.Proces namáčení, varu a sušení je naprosto podobný.

Prací prášek

Na kilogram prádla se odebírá 200 gramů pracího prostředku a některých krystalů manganistanu draselného. Prádlo se vaří 40 minut, jemně opláchne a suší na čerstvém vzduchu. Sluneční paprsky dokončí proces výroby bílého plátna.

Rostlinný olej

Zajímavá možnost použití pro vaření rostlinného oleje. Tato metoda se používá hlavně pro kuchyňské utěrky. Na 1 kilogram prádla vezměte čtyři polévkové lžíce rostlinného oleje a bělidla a 160 g pracího prostředku. Roztok se vyvolá, zahřeje se k varu a do něj se vloží pouze špinavé prádlo. Vařte jen pět minut, vypněte teplo a nechte vychladnout. Po opláchnutí se odstraní i ty nejtrvalejší skvrny.

Dezinfekcepři varu

U 1 kilogramu prádla vezměte sedm polévkových lžic roztoku kyseliny borité. V tomto roztoku se prádlo namočilo na půl hodiny a pak se vařilo hodinu. Kyselina boritá během varu ničí všechny patogeny.

Další možnost dezinfekce - 150 gramů mýdla se nastříká a nalije vodou. Do mýdlového roztoku se přidá 10 kapek roztoku manganu. Směs se zahřeje do varu, důkladně promíchá, prádlo se do ní ponoří a dále se nezahřívá. Prádlo se ponechá v tomto roztoku po dobu 8 hodin a potom se promyje. Roztok manganu má silný dezinfekční účinek, je obzvláště dobré použít tuto metodudezinfekce kuchyňských a froté ručníků.

Nejtrvalejší skvrny na bílém prádle jsou odstraněny „bělostí“

Pro 1 kilogram prádla vezměte tři lžíce bělidla "bělost". Při delším varu může roztok poškodit strukturu tkaniny, takže doba zpracování je omezena na 15 minut.

Další variantou odstraňovače skvrn jsou 4 lžíce suchého chlorového bělidla a 60 gramů pracího prostředku na kbelík vody.

Roztoky obsahující chlor mají vynikající práci s nečistotami, ale ničí strukturu tkaniny, takže by měly být používány opatrně.

Dětské varné věci

Delikátní vaření se používá k odstranění nečistot z jemného dětského oblečení a plenek. K tomu namísto domácí mřížky třel obvyklé dětské mýdlo. Věci se vaří 15-25 minut.

Vařené zbarvené věci

U vařených barev vezměte čtyři polévkové lžíce amoniaku, 60 g uhličitanu sodného a strouhaného mýdla. Barevné oblečení se vaří 30-60 minut, nádrž se nechá vychladnout, pak se prádlo několikrát opláchne. Dlouhé vroucí látky. Aby se odstranily skvrny, jsou věci v tomto roztoku předem namočené na hodinu.

Pomocí těchto jednoduchých receptů a pravidel můžete rychle a snadno zbavit prádlo nečistot pomocí varu.