Jak odstranit skvrny z pera z kožené pohovky: všechny způsoby

Stává se, že nepříjemné maličkosti se dějí doma, například kožená pohovka se zašpinila inkoustem z pera. To se může stát každému, nebuďte naštvaný. Hlavní věc je, že existuje možnost ji opravit. Je nutné znát malé triky a po kuličkovém peru nebyly stopy.

Existuje několik způsobů, jak odstranit inkoust, jsou rozděleny na přírodní a umělé. První kategorie zahrnuje běžnou jedlou sodu, sůl a kyselinu citrónovou. Ve druhé skupině se používají agresivnější látky s komplexním chemickým složením: odstraňovače skvrn, lak na vlasy, čisticí prostředek na nádobí nebo pro automobily. Obě kategorie mají kladné body a každý prostředek je účinný svým vlastním způsobem.

Použití látek s přírodním složením

Přírodní látky jsou vždy po ruce. Jsou téměř vždy schopni vyrovnat se s čerstvým perem bez poškození nábytku. Jsou vhodné pro použití v praxi.

  • Jedlá soda. Soda je vynikající čisticí prostředek. Má alkalické prostředí, které dokonale odstraňuje nečistoty, včetně inkoustu. Soda má mírný bělící účinek. Je bezpečné používání, nezpůsobuje alergické reakce. Pro přípravu čistící pasty smíchejte 1 ch.l. soda v šálku teplé vody. Dále navlhčetekus látky nebo houby v roztoku a zpracovat místo se znečištěním. Pro dosažení nejlepšího účinku nechte roztok 5 minut. Po čase je místo ošetřeno mýdlovou vodou a poté otřete do sucha čistým hadrem. Stopy pera by neměly zůstat. V případě nízké účinnosti lze postup opakovat.
  • Sůl na vaření s mýdlem. Sůl jemně odstraňuje nečistoty bez poškození barvy na pohovce. Nemá žádný toxický účinek a toxický zápach. Prostředky pro čištění je poměrně jednoduché, stačí smíchat 1 lžičku. sůl s vodou, pro větší efekt můžete do směsi přidat mýdlový roztok nebo šarlatový kus mýdla. Naneste a naneste směs na znečištění, počkejte 5 minut, opláchněte malým množstvím vody a osušte.
  • Kyselina citronová. Díky kyselým vlastnostem nástroj snadno reaguje s inkoustem a přispívá k jejich vymizení. Nástroj je směs lžičky. voda a lžička kyselina citrónová. Výrobek se aplikuje na kontaminovaný povrch měkkými třecími pohyby a nechá se působit po dobu 5 minut, poté se produkt vyjme z pohovky.

Použití umělých čisticích prostředků

Pokud použití výše popsaných metod nepomohlo, můžete se pokusit odstranit inkoust silnějšími látkami. Oni jsou také k dispozici doma, nepotřebují konkrétně jít do obchodu.

  • Hairspray. Zahrnuty v jeho složenísložky mohou odstranit skvrny a odstranit znečištění. Postačí postříkat malým množstvím laku správné místo na pohovce, nechat několik minut a otřít vlhkým hadříkem. Znečištění by nemělo zůstat.
  • Prostředek na mytí nádobí. Jako součást prostředků existují látky, které rozkládají tuk a nečistoty. Je nutné přidat několik kapek kapaliny do šálku vody, napěnit a aplikovat tamponem na problémovou oblast. Místo znečištění můžete otřít kusem houby, ale nedoporučuje se používat štětec, který může měkký materiál snadno poškrábat.
  • Odstraňovač skvrn. Tento nástroj je speciálně používán k odstraňování skvrn z oděvů. Pomůže odstranit stopy rukojeti. Pokud je odstraňovač skvrn tekutý, je třeba je navlhčit vatovým tamponem a aplikovat na pohovku. Je-li odstraňovač skvrn v práškové formě, pak je potřeba ½ tsp. Zřeďte na ¼ šálek vody a místo znečištění otřete směsí. Nechte se působit několik minut, více čekejte n stojí, protože můžete poškodit povrch pohovky.
  • Nástroj pro čištění nástrojů. Zpravidla se ve složení těchto prostředků jedná o silné látky, takže je třeba je používat opatrně. Vložte malé množství produktu na ubrousek a pak na stopy rukojeti, počkejte 2-3 minuty, opláchněte vodou a poté otřete suchým ubrouskem. Znečištění by mělo zmizet.

Účinek jakéhokoli čisticího prostředku lze zvýšit přidánímněkolik kapek peroxidu vodíku, citronové šťávy nebo amoniaku. Při odstraňování znečišťujících látek by měly být produkty aplikovány v rukavicích, aby se zabránilo chemickému vystavení pokožky rukou. Pokud je kontaminace čerstvá, můžete zkusit použití odstraňovače laků na nehty, ale neobsahujících aceton. Vatový tampon musí být ponořen do kapaliny a nesen podél kolejí z pera. Pravděpodobnost odstranění tímto způsobem je vysoká. Další možností je krém na obličej. Glycerin ve složení krému interaguje se znečištěním a vede k jeho zániku z povrchu pohovky. Položte na pohovku malé množství krému a počkejte 5 minut, pak zbytek otřete ubrouskem.

Pokud žádná z výše uvedených možností nepomohla, nebo známky pera již jedly dobře do kůže, existuje několik možností. Existuje mnoho druhů chemických korozivních kapalin, určených speciálně pro odstranění ramene z pohovky a dalších takových nečistot. Alkalické roztoky převažují v jejich složení, mohou snadno odstranit jakoukoliv kontaminaci z povrchu. Jejich použití však může poškodit nábytek: otřete barvu nebo vytáhněte kůži. Taková řešení je nutné aplikovat s maximální opatrností. Je lepší nejprve provést test citlivosti - zkuste aplikovat přípravek na nenápadném místě (na zadní nebo na dně pohovky), vyhodnotit, jak bude kůže reagovat a teprve potom ji použít na znečištění.

Další účinnou možností je uvedení pohovky do profesionálního čističe. Pracovníci tam pracujíčelí tomuto druhu znečištění každý den a ví, jak se jich zbavit. U nástrojů pro suché čištění se používají výkonné prostředky, stopy rukojeti zmizí přesně. Ale tato metoda je jednou z nejdražších ze všech.

Pokud se stopy inkoustu objevily relativně nedávno, pak s vysokou pravděpodobností zmizí z jakékoli popsané metody. Není třeba paniky, stačí rozpustit jakýkoliv praktický nástroj a špatné znečištění bude odstraněno.