Jak skladovat třešně

Milovníci sladkých třešní si mohou vychutnat sluníčko naplněné sluncem a připravit ho na zimu ve výšce sezóny, a to trvá jen několik týdnů. Sladká třešeň, stejně jako většina čerstvého ovoce, je rychle se kazící bobule, ale je stále možné ji udržet v čerstvém stavu doma.

Pečlivě si vyberte

Nejlepší je vybrat lesklé a elastické ovoce pro dlouhodobé skladování a na nich by neměly být žádné praskliny ani praskliny. Pokud si na trhu vyberete třešeň, dávejte pozor na její ocasy - čerstvě sbírané bobule budou zelené a žluté řízky signalizují, že ovoce bylo dlouho odtrženo a není vhodné pro zimní skladování.

Správně skladujte

Bez chladničky doma, bobule může být udržován čerstvé až 5 dnů - záleží na kvalitě třešně a teplotě místnosti, kde leží. Pokud se vám nepodaří zpracovat shromážděné nebo zakoupené dávky třešní za jeden den, zkuste to uložit správně - vezměte si to nejtmavší, nejchladnější, nejsušší místo doma (skříň, sklep), neustále odstranit poškozené kopie.

Gurmáni zajišťují, že třešeň zachovává svou přirozenou chuť a vůni pouze jeden den poté, co byla sbírána, pak se stává vodnatou a ne tak voňavou. Zajímavé je, že největší vitamín C v bobulích se vyrábí pouze třetí denskladování, dále jeho množství prudce klesá.

Doporučuje se udržet třešně v ledničce, která není umyta v zeleninové liště - optimální teplota v chladničce by měla být přibližně + 1 ° C. Bude správné, pokud dáte bobule do misky, podnos se širokým dnem, prostě nezakrývejte, aby se neshromažďovaly kondenzát - vlhkost uvnitř chladničky a tak bohatá, že je lepší obal obalit papírovou ubrouskem. Nebo nalijte ovoce do papírových sáčků, dbejte na to, aby třešeň zůstala s ocasy: je skladována déle a nezhoršuje se.

Příprava pro skladování v mrazničce

Skladování třešní by mělo být pečlivě vedeno na zimu. Během tohoto postupu, plody nejsou tak zmačkaný, nalijte je na čistý deku s tenkou vrstvou, navíc bude snazší odstranit odpadky, oddělit zmačkané a se zkažené strany bobulí z celku. Z nestandardních plodů doma lze připravit na zimní kompoty a džem.

Je vhodnější ukládat bobule na zimu čisté, takže je můžete okamžitě použít v různých pokrmech. Třešně důkladně omyjte a řádně osušte, protože nadměrná vlhkost ovlivňuje chuť a zkracuje životnost. Chcete-li dostat všechny vody ven, rozprostřete umyté ovoce v tenké vrstvě na kuchyňský ručník a nechte trochu času, aby se jejich povrch přirozeně vyschnul.

Správné zmrazení

Třešně určené pro skladování v mrazničce na zimu, neopouštějí dům po dlouhou dobu venku.

Vyberte správný kontejner pro bobule -Plastové nádoby s pevnými víčky, plastové sáčky se sponami nebo sponami. Třešně mohou být uloženy na zimu v malých porcích a ve velkém množství - jak uznáte za vhodné. Hlavní věc - opět zmrazit ovoce! Většina hospodyňek radí doma ukládat bobule v porcích po 500-700 g.

Obal musí být zcela utěsněn, aby třešně neabsorbovaly cizí pachy. Snažte se udržet bobule v oddělené krabici daleko od masa, ryb.

Pokud nemáte mnoho kontejnerů, můžete podvádět: vyprázdněte suroviny do sáčku, vložte je do kontejneru, vložte jej do mrazáku alespoň na jeden den. Když je hmota úplně zmrzlá, opatrně vytáhněte sáček ven ze zásobníku a skladujte kostku bobule dále bez nádoby.

  1. Nalijte připravenou třešničku na speciální pánev a odložte ji do mrazničky. Ovoce nemůže být dlouhodobě skladováno v otevřené formě: rychle ztrácí vlhkost, takže asi po 5 hodinách vytáhněte plody a uložte je do připravených nádob, uchovávejte při teplotě -18 ° C až -23 ° C. teplota v mrazničce bude mírně vyšší, pak se doba sníží o několik měsíců.
  2. Druhou možností je uložení vybraných druhů ovoce do mrazničky - použijte režim rychlého zmrazení. Pro tuto metodu jsou vhodné zcela suché třešně, jinak se plody slepí a zmrazují v jednom kuse. Nalijte čerstvé bobule do plastových nádob nebo speciálních sáčků a dejte je do mrazničky - to je vše.
  3. Zmrazit třešně v sirupu: ponořte připravené bobule na několik minut do vroucího sirupu (300 g cukru na litr vody), nalijte do forem, přikryjte chlazeným sirupem, posuňte ho do mrazničky. Obáváte se, že ne všechny vitamíny budou během tepelného ošetření zachovány - přidržujte třešeň několik hodin před zmrazením v chlazeném sirupu tak, aby absorbovala co nejvíce cukru. Vyndejte zmrazené brikety z forem, zabalte je do sáčků nebo je zabalte do fólie, uložte je na šest měsíců.
  4. Máte-li hodně šťouchané bobule, nebojte se - vařte bramborovou kaší. Ovoce ze semen se uvolní, dužina se rozmělní přes síto nebo se rozmělní mixérem, výsledná pasta se disperguje do sáčků nebo misek, uloží se v mrazáku. Můžete udělat nanuky: na kilogram hmoty, přidat sklenici cukru a lžičku kyseliny citrónové, důkladně promíchat, zabalit a zmrazit.

Můžete zachovat plody ve formě kompotů, džemů, džemů, ale to je další příběh.

Pro rozmrazení třešně, stejně jako všech bobulí, je velmi jednoduché - dejte požadovanou dávku do mikrovlnné trouby, zapněte režim odmrazování na 2 minuty. Pokud plánujete připravit kompot nebo želé s třešněmi, přidejte zmrazené bobule do vroucí vody - tak budou v misce šťavnaté a voňavé.

Užijte si celou zimu s šťavnatými třešňovými plody pro vaše potěšení!