Jak železné ložní prádlo

Pryč jsou neznámé časy, kdy byla každá hospodyňka hrdá na své vroucí bílé, škrobené a dokonce lehce modré prádlo. Dnes jsou tyto potřeby pro domácnost vyráběny z různých tkanin, přírodních i syntetických, barevných a monofonních. Proto, žehlení ložního prádla, mnoho ženy v domácnosti považují rutinu a dokonce i bezvýznamnou práci. Při pohledu na impozantní velikost stohu přikrývek a prostěradel je zde snaha najít odpověď na otázku, zda se jedná o železo nebo ne. Existuje mnoho způsobů, jak tento proces zjednodušit. Řekneme vám, jak rychle a efektivně vyžehlit ložní prádlo.

Příznivci a odpůrci

Názory hostesek na potřebu žehlení jsou zásadně rozděleny: někteří upřímně přemýšlejí, proč by se měly žehlit přikrývky a prostěradla, zatímco jiní si jsou jisti, že tomuto procesu nelze zabránit. Oba tábory mají v něčem pravdu, pokud dáte všechny klady a zápory:

Pros:

 • Další úprava tkanin - bakterie umírají při vysokých teplotách;
 • Trvanlivost lisované textilie se zvyšuje;
 • Ihned po umytí je materiál hrubý a tvrdý, který se snadno fixuje železem.
 • Žehlené prádlo je příjemné na pohled, je příjemné jít do postele na uklizené posteli.

Nevýhody:

 • Vytažení snižuje hygroskopičnost tkání, horší pocení;
 • Proces žehlení zvyšuje úroveň statické elektřiny, což snižuje kvalitu spánku;
 • Argument „stále je zmatený“ není příliš přesvědčivý, protože hladká tkanina vypadá estetičtěji a krásněji;
 • Velká ztráta osobního času.

Pro příznivce teorie marnosti žehlení je užitečné si uvědomit, že dětská povlečení je výjimkou. Jemná kůže novorozence může být zraněna kvůli ohybům a záhybům na přikrývce nebo prostěradlech. Ano, a další mikroorganismy dítě cokoliv.

Důležité! Postel a spodní prádlo novorozence by měly být po každém praní na obou stranách vyžehleny.

Rozhodnutí, zda se má železný oděv oblékat, nebo ne, provádí sama žena. A pokud je odpověď ano, měli byste to udělat správně.

Základní pokyny pro tkaniny

Především je třeba se seznámit se složením prádla, protože každá tkanina má svůj vlastní teplotní režim:

Materiál Teplota
Bavlna 200 ° C
Satin, Tenzel, bavlna-bambus 180-200 ° C
Hedvábí Ne vyšší než 50 ° С
Len 210-230 ° C
Žakár 120 ° C

Bez ohledu na tkaninu je třeba připravit žehličku pro proces žehlení:

 • očistěte podešev od sazí a skvrn;
 • vyměňte vodu ve speciální nádrži.

Důležité vlastnosti

Pro usnadnění práce \ tmusí být vzaty v úvahu vlastnosti materiálu:

 1. Bavlněná tkanina by se měla žehlit na obou stranách, jinak bude vypadat neuspořádaná.
 2. Doporučuje se ponechat hedvábnou podestýlku, dokud není zcela suchá, ale začít žehlit za mokra. Žehli jen z nesprávné strany, nestříkejte na něj vodu.
 3. Dodatečné zvlhčování při zpracování saténového prádla je škodlivé pro použití. Je nutné ji položit na žehlicí prkno a použít „suchou“ metodu, aby se zabránilo vzniku skvrn na vodě.
 4. Je lepší chodit po kaliko se železem z přední strany, aniž by se zapomnělo navlhčit povrch stříkací pistolí.
 5. K rychlému natažení syntetické tkaniny, gázy nebo tenké, čisté tkaniny. Před hlavním produktem by měl být zcela vysušen.
 6. Tmavě zbarvený materiál by měl být řádně vyžehlen z mořského okraje, jinak hrozí vysoké riziko lesklých skvrn na tkanině.
 7. Jsou-li na prádlo k dispozici dekorativní prvky ve formě nášivky nebo výšivky, je možné je ošetřit parníkem. Žehlit pouze z opačné strany, uspořádat dekor na měkké froté ručník.

Tipy pro zjednodušení práce

Existuje několik malých triků, které pomohou velmi usnadnit žehlení. Zde jsou:

 • pokud je lůžko řádně umyté a sušené, může buď nežehlit, nebo minimalizovat práci;
 • kromě prášku je nutné použít kondicionér tkaniny, který pomůže vyhnout se vzniku hrubých záhybů a záhybů;
 • po vypnutí prádla nechte prádlo v pračce delší dobu;
 • vytahování lůžka z bubnu, mělo by být důkladně protřepáno, vyrovnat rohy a úhledně zavěsit;
 • Není-li výrobek v plném rozsahu, můžete jej složit na polovinu.

Při zavěšování oděvů by tkanina neměla být zkreslena tak, aby se lůžko „nenatahovalo“. Pro ty, kteří nechápou, proč žehlit postel, nebo prostě neradi to udělat, můžete se uchýlit k trikům. Sušené prádlo opatrně uložte do hromady a zatlačte těžkým, velkým předmětem.

Tajemství správného žehlení

Zkušení ženy v domácnosti vědí, že prádlo nemůžete přesušit, jinak nebudete moci ani s parním generátorem zdvihnout vysokou kvalitu. Bavlněné povlečení je navlhčeno ve spreji nebo krátce zabaleno do vlhkého, čistého ručníku. Parník je vhodný pro syntetickou tkaninu, protože je nežádoucí stříkat vodu dokonce i na přehřátý materiál.

Hedvábné prádlo by mělo být pečlivě vyžehleno a nemělo by se protahovat, aby nešlo ve vlnách. Neexistuje žádná taková žehlící deska, která by se vešla na všechny listy, takže musí být válcovaná na polovinu. Vizuálně můžete lůžko rozdělit na části, aby se všechny prvky vyžehlily. Doporučuje se položit na podlahu čistou tkaninu tak, aby se drobné nečistoty nepřilepily k materiálu: hedvábné ložní prádlo se během žehlení elektrifikuje.

Len je žehleno pouze z přední strany, pečlivě dbejte na to, abyste výrobek nepalili náhodně.Je nutné složit lůžko této tkaniny pokaždé novým způsobem tak, aby se v místech skládání netvořily díry nebo odření.

Pokud se během procesu žehlení objeví skvrna, je správné prádlo vyčistit. Železo ještě více „těsní“ špínu, která se tak snadno nezbaví.

Trick: Chcete-li se zcela zbavit potíží, můžete si koupit postel z tkaniny, která nevyžaduje žehlení. Lidé tento materiál nazývají „sekačkou“ kvůli přirozené „modřině“, která nevypadá vůbec nedbale.

Jak vidíte, není nic složitého při žehlení ložního prádla, ale stále musíte vzít v úvahu nuance. Patříme k příznivcům žehlení, doporučujeme Vám vstoupit!