Jak umýt bílé a barevné ložní prádlo

I vysoce kvalitní věci kvůli nesprávné péči ztrácejí svou přitažlivost, rychle se opotřebovávají. Ložní prádlo není výjimkou. Mnohé ženy v domácnosti, zejména mladé, o tom opravdu nepřemýšlejí - jednou týdně posílají na pračku soupravu - automat, bez ohledu na hmotnost naloženého prádla, stiskněte tlačítko, které se jim líbí, a spěchají na malé děti nebo kamna. Výsledek: rychlé ztenčení vláken, ztráta tvaru a barvy. Pokud jste filosofický, ložní prádlo není viděno cizími lidmi a Bůh mu žehnej, můžete použít sadu, která ztratila barvy. Náš život je však krásnými věcmi, které nás obklopují, takže je důležité, aby i každodenní prostěradla vypadala elegantně.

Rozhodujeme o frekvenci praní

Umyvatelná podestýlka není nutná pouze při znečištění. Podle hygienických norem se prádlo umyje nejméně jednou týdně, povlečení na polštáře - dvakrát za 7 dní.

V létě by mytí mělo být častější - koneckonců, v horkých letních nocích se člověk aktivněji potí a proto se prádlo rychle zašpiní.

Výhody týdenního mytí jsou následující: materiál nemá čas se důkladně znečistit, můžete použít jemný režim (pak vlákno není tenké), mazání na 30-40stupňů

Pokud měníte ložní prádlo méně často, zvolte program s vyšší teplotou a pro přírodní soupravy přidejte var.

Pokud je souprava nová

Co s novým setem dělat, potřebujete ho umýt? Jistě! Nezáleží na tom, jak se to může zdát čerstvé, nezapomeňte jej vložit do pračky. Aby materiál neváhal, je třeba jej během cyklu odstřeďování jemně umýt při 600 ot /min. Teplota vody je okolo 40 ° C, protože stačí odstranit prach z úložiště. Po umytí je materiál měkčí, záhyby na něm se sníží.

Poprvé ručně opláchněte saténový a hedvábný výrobek, pak můžete použít pračku. Umyjte satén při 40 stupních. Po navlhčení se jeho hmotnost třikrát zvýší! Pamatujte si to při vkládání bubnu.

Vymazat správně

Vaše volba závisí na stupni znečištění a typu tkaniny, barvách.

 1. U velmi špinavého prádla nastavte předehřátí.
 2. Pro barevnou bavlněnou ložní soupravu (hrubý kaliko, perkal, poplín) je ideální teplota vody 40-50 ° C.
 3. Bílé soupravy bavlny, lnu se při 60 ° C skvěle snášejí, v případě potřeby vydrží vařit. Strojní sušení je minimální: bude snazší žehlit.
 4. Hedvábí je velmi citlivé na vysokou teplotu, mechanické namáhání. Mělo by se prát pouze v jemném režimu bez odstřeďování. Přidejte antistatický kondicionér do oplachovacího zásobníku. Sušení vpračka se nezapne.

Určete hmotnost

Uvádíme přibližné údaje o hmotnosti souprav různých kvalit:

 • Hmotnost sady bavlněného lýka je 1,6 kg,
 • Hmotnost povlečení na polštář je 0,2 kg.
 • Hmotnost plechu - 0,6 kg,
 • Hmotnost plošky je asi 0,8 kg.

Jak žehlit

Ložní prádlo by mělo být žehleno mírně vlhké.

 • Bavlna odolává teplu parou.
 • Za účelem zničení mikrobů na tkanině, odborníci doporučují hladit ho zepředu.
 • Jemné hedvábí se pokouší železo pouze zevnitř z sotva teplého železa.

Tipy a triky

Při vybalování podestýlky uložte vložku, kde jsou doporučení péče zakódována v symbolech. Využijte získané informace v praxi. Pamatujte si, že hmotnost soupravy: bude vhodná po.

Elegantní výšivka zůstane jasná, pokud produkt vložíte do speciálního síťového sáčku před praním. Je nutné žehlit výšivku pouze z mořského okraje.

Nebuďte líní, aby se zbarvené věci zvrátily ven: sníží se tak tření vzoru na bubnu. A jak udržet barvu listů? Některé podnikavé hospodyně ji daly do přikrývky.

Vytřepejte drobné nečistoty shromážděné v rozích polštáře, přikrývky. Tímto způsobem ochráníte filtr a čerpadlo v automatickém stroji před zablokováním.

Nejen teplota vody, ale i správně zvolený prací prášek udržuje sytost barev, pevnost vláken. Pro bílou postelnákup čisticího prostředku s optickým bělícím prostředkem, je lepší barvu omýt práškem označeným „Barva“. Hedvábné výrobky - gel pro vlnu, hedvábí.

Nenechte se odradit, když se nové prádlo trochu po mytí trochu zmenší, protože u přírodního materiálu je to normální.

Nepoužívejte často různé výplachy, kondicionéry, které materiál ředí a snižují jeho pevnost.

Nemíchejte různé druhy tkanin. Polyester, přilnavý k přírodním vláknům, dělá vaše spodní prádlo (obzvláště satén) pevnější a ne tak měkké.

Pro udržení jemného praní je opláchnutí účinné a otáčení válce, polovina válce, i když je hmotnost vložených předmětů lehká.

Před použitím nového hedvábného výrobku jej opláchněte v chladné vodě s antistatickým kondicionérem. Spolu s vodou uschne prach a klimatizace odstraní statickou elektřinu.

Vysušte ložní prádlo na slunci: podstoupí další dezinfekci ultrafialovým světlem. A tak, aby barevné přikrývky, obaly na polštáře nevyhořely, otočte je ven.

Někteří lékaři kategoricky nedoporučují žehlení oblečení: poté se tkanina stává méně hygroskopickou. Co dělat, rozhodnete pouze!

Hlavní věc - není experiment, a postupujte podle osvědčených tipů.