Kde a proč se prach v bytě a ve vzduchu

Každá hostitelka láskyplně vybaví svůj dům, vezme úklid vážně a zničí všechny nečistoty prachu, které se objevily z ničeho v domě. Každý den se na povrchu a za nábytkem vytvářejí nové zaprášené shluky, které se všem nelíbí tak moc, aby se čistily, a kdo ví, kolikrát se ptali - odkud prach pochází? Možná existuje způsob, jak se jí jednou provždy zbavit?

Co je to prach

Vědci sledují čistotu svých laboratoří a skříní ne méně než průměrná žena v domácnosti a tvrdí, že prach lze nazvat jakýmkoliv malým předmětem , jehož hodnota nepřesahuje 0,1 mm . Vše, co přesahuje tuto velikost, by mělo být považováno za písek nebo jiné útvary.

Každý den je nejběžnější byt naplněn mikročásticemi z celého světa nejen minerální, ale také organické: zbytky sopečného popela, písky pouští, kožní šupiny australského klokanů - to vše může být v bytě poblíž Moskvy kvůli pohybu vzduchu přes povrch naší planety.

Pokud se vlhké látky dostanou na prach, okamžitě se promění v nečistoty. Spolu s ním se šíří škodlivé mikroorganismy, odpadní produkty parazitů a jejich vejce. Obecně platí, že každý chápe, že tato látka nese jen škodu, a chci zjistit, odkud prach pochází.

Domácí prach

Základem tohoto druhu je roztoč. Pokud jde o nebezpečné nemoci, parazitární organismy a těžké kovy, je to bezpečné. Na rozdíl od myší, ptáků a mouchy nešíří žádné nákazy, ale představují další problém - alergii, která může vést k bronchiálnímu astmatu a dalším onemocněním dýchacích cest.

Vědci provedli zvědavou studii, aby zjistili, odkud pochází prach v domě. Okna, dveře a další možné zdroje proudění vzduchu z vnějšku byly hermeticky uzavřeny. Překvapivě i za dva týdny byla vytvořena poměrně silná vrstva (1 cm).Z celého obsahu bylo možné rozlišovat tyto složky: \ t

  1. Minerály - představovaly přibližně 35% celkové hmotnosti.
  2. Papír a jeho deriváty - 12%.
  3. Destičky lidské kůže - 19% (s přihlédnutím k absenci lidí v místnosti po celou dobu experimentu).
  4. Pyl květin - 7%.
  5. Částice, jejichž původ nebyl stanoven (podle vědců, jsou produkty vesmíru).
Tyto experimenty vedou k myšlence, že je prostě nemožné zničit tohoto nepřítele. To lze vysvětlit nemožností eliminovat všechny zdroje, odkud se v bytě objeví prach a je bezpečný pro všechny obyvatele. Takové materiály ještě nebyly vytvořeny a konstrukční technika nezbytná pro absolutní těsnost nebyla vyvinuta. Proto je pro mikroskopické „hosty“ vždy vchod, bez ohledu na to, jak pečlivě je obydlí chráněno.

Každý hostitelJe potěšitelné, že úroveň znečištění a přítomnost cizích částic v jeho domě je minimalizována. Ale když zjistili, odkud v bytě pochází prach, odborníci dospěli k závěru, že většina lidí se do domů nedostane s botami a oblečením, ve kterých chodíme na naše podnikání. Vstoupí spolu se vzduchem, a to tak či onak, ale člověk neustále vdechuje prachové částice.

Proto byl objeven jeden z hlavních faktorů delšího života osoby na horách, a nikoli ve městech. V základním složení lze rozlišit pouze asi 30% produktu vyrobeného člověkem, zbytek je rozdělen mezi přírodu a vesmír.

Pro ty, kteří trpí sezónními alergiemi nebo plicními chorobami v různých formách, je nejdůležitějším kritériem udržení úrovně prachu na minimální úrovni. Pro někoho na tom doslova závisí život.

Zvláštní pozornost je tomu samozřejmě věnována ne v obyčejných bytech. Perfektní čistota je udržována v nemocnicích, vědeckých a technických laboratořích. V některých boxech nelze ani vstoupit do obvyklého oblečení. Zaměstnanci se doslova snaží, aby na sebe nepřinesli žádné prachové částice ani šupiny. V takových místech se vyvíjejí nové léky, tvorba nanotechnologií a například montáž hodinářských hnutí.

Kosmický prach

Každý rok přijímá naše planeta asi čtyřicet tun kosmické prachové hmoty. Moderní vybavení umožnilo klasifikovat obsah, než rozdělit celou prachovou hmotu na komponenty.Stává se prach:

  • Blízko Země.
  • Galaktický.
  • Hvězdný.

I v případě, kdy se tyto mikročástice spojí do něčeho většího, zůstává název stejný. Výzkumníci trvají na tom, že kosmický prach vstupující do našich domovů spolu s meteorickou sprchou a dalšími srážkami je bezpečný pro lidi a jiné živé organismy.

Mimo jiné se prach může dostat do domu, který po desetiletí krouží v dunách Sahary. Proč Zdá se to fantastické, ale ve skutečnosti představuje stejnou realitu jako mikročástice sopečných hornin. Všechny jsou prakticky neškodné. Strach stojí za propuštění výrobků chemických, hutních a jiných výrobních podniků. Řízení rostlin v dobré víře samozřejmě instaluje potřebné filtry a čistírny odpadních vod, ale bohužel jsou pro tyto malé částice prakticky zbytečné.

Proto jsou ekosystémy v poslední době tak populární a bydlení v průmyslové zóně nebo v její bezprostřední blízkosti je o několik řádů levnější než v obytných oblastech nebo čtvrtích, které jsou na venkově. Vytvářejí se celá „spící města“, ve kterých nejsou žádné továrny, technická střediska, autoservisy ani zpracovatelské stanice.

Tato města jsou naplněna obyvateli, kteří jsou zodpovědní nejen za úroveň vrstvy prachu v domě, ale jsou také připraveni třídit odpadky, uklízet po svých zvířatech na ulici, vzdát se plastů.

Statistiky vedené realitními společnostmi uvádějískutečnost, že každý rok stále více a více obyvatel megalopolises se snaží koupit byt v klidné, ekologické prostředí, nebo v případě nouze, dacha, která může být umístěna více než sto kilometrů od hlučné a znečištěné metropole.

Boj proti nepříteli

Samotné znalosti, odkud prach v bytě prakticky nic nedává. V boji proti nepříteli potřebujeme jemnou strategii a bezohlednou zbraň. Jak snížit množství roztočů a jiných mikročástic na bezpečnou úroveň? Nejúčinnějším způsobem dodnes zůstávápravidelné mokré čištění v místnosti .

V sovětských dobách, s nástupem topné sezóny, ženy v domácnosti pokryly baterie v apartmánech s mokrými ručníky. To pomohlo zvlhčit vzduch, což je důležité zejména pro domácnost, ve které jsou děti, a snížit počet stíracích ploch.

Zvlhčovač bude velkým pomocníkem. Pravidelné spojování a přibíjení částic neumožňuje, aby škůdce migroval a rozptýlil se v různých směrech, což činí čištění méně obtížným a proces akumulace škodlivých látek je delší.

Dalším supermanem v doměmůže být mycí vysavač . Takové zařízení není levné, ale umožňuje snížit obsah prachové hmoty v domácnosti na 40%, což je velmi působivá postava.

Existuje mnoho míst, ze kterých vzniká prach, a metody, jak se s ním vypořádat, se v dějinách lidstva příliš nepokročily. Možná, že někdy vědci vymyslí skutečně hermetická okna adveře nebo přijít s cestou úplného boje s neviditelným nepřítelem. Doposud musíme pomáhat moderním technologiím a starodávným metodám.

Každý si sám zvolí vhodnou a osvědčenou metodu. Odborníci doporučují věnovat pozornost trhu moderních zvlhčovačů a čističů vzduchu, které jsou vhodné zejména pro obyvatele velkých a průmyslových měst. Čističe vzduchu mohou být zapuštěny (do zdi bytu nebo domu) a do místnosti. Zvlhčovače se liší designem a objemem, v ceně jsou mnohem levnější než čisticí systémy.