Co dělat, když vysavač absorbuje prach špatně: příčiny, jak jej opravit

Životnost moderního vysavače je 5 až 8 let. Během této doby se může stát cokoliv. Pokud vysavač ztratil svůj sací výkon nebo bzučel a přehříval, je třeba vyhledat příčinu a problém odstranit.

Mohou být běžné příčiny: přeplnění skříně na prach pro poškození hadice. Ve většině případů je můžete opravit sami.

Možné příčiny poruchy

Pokud vysavač absorbuje prach špatně a rychle „ztrácí sílu“, může existovat několik důvodů:

  • přetečení sáčku na prach;
  • hadice nebo kartáč je ucpaný prachem;
  • znečištěné nebo opotřebované filtry;
  • selhání prvků v soupravě;
  • selhání nebo porucha motoru.

Všechny tyto příčiny a poruchy, s výjimkou závažných problémů s motorem, mohou být odstraněny osobně. Nejprve je třeba vysavač odpojit od zásuvky a teprve poté jej rozebrat. Nejprve se musíte podívat ven. Pokud se vysavač netáhne, může být důvodem nastavení a instalace slabého režimu odsávání prachu. Hlavní věc - nespěchejte a zkontrolujte nastavení. V procesu čištění lidímůže náhodně přesunout páku nastavení do původní polohy. Pokud přepnutí na výkonnější režim provozu nepřineslo žádné výsledky, musíte jednotku rozebrat na části.

Opatrně odpojte kartáč a hadici, pak sejměte víčko a zkontrolujte prachový sáček. Dále „diagnostikují“ stav filtračního systému, zkontrolují součásti a nakonec zkontrolují motor.

Viz také

Jak a co si vybrat vysavač bez sáčku pro sběr prachu v bytě?

Když domácí spotřebiče v domě zvládají své funkce, je vnímáno jako něco zcela normálního. Ale ...

Přetečení sáčku na prach

K tomuto problému dochází nejčastěji. Lámání to nemůže být voláno, ale to byla ona, kdo byl často důvodem, proč vysavač začal sát špatně. Moderní elektrické spotřebiče (například Samsung 1600 nebo lg vysavač) mají ukazatele, které ukazují, jak je ucpaný sběrač prachu ucpaný. Když je indikátor naplněn, signalizuje to zvukovým nebo světelným signálem. Existují však modely, ve kterých tato možnost není k dispozici. Aby se zjistilo, jak je sběrač prachu plný, otevřete víko, vyjměte sáček a zkontrolujte jej.

Důležité!

Při naplnění sáčku o 60-70% dochází k oslabení tahu, proto jednotka dobře neabsorbuje prach.

Není třeba čekat, až je pytel zcela ucpaný prachem. Mělo by být pravidelně kontrolováno. Pokud prach zabírá více než polovinu svého prostoru, je vak hned lepší.setřást a tah se zotaví.

Existuje několik typů sáčků pro sběr prachu. Jednorázové papírové sáčky jsou dobré, protože mohou být okamžitě vyhozeny. Opakovaně použitelný sběrač prachu bude muset vytřást. Je lepší zbavit se prachu v těsném pytli na odpadky a pytel umýt v čisté vodě. Mýdlo nebo prášek není třeba přidávat tak, aby nezůstaly stopy ani skvrny.

Je-li hadice nebo kartáček ucpaný

Pokud nejsou s lapačem prachu žádné problémy, přejděte k dalšímu kroku „diagnostiky“. Identifikace problému hadicí nebo kartáčem je jednoduchá. Vysavač je zasunutý a hadice je odšroubována, pak je zkontrolováno napájení. Za tímto účelem ruka jemně přivádí k tělu. Pokud je napájení v pořádku, a když připojujete kartáč a hadici k vysavači, tah je opět pryč - měli byste hledat důvod v nich.

Velké předměty, vlasy nebo vlněné kousky zvířete se mohou dostat do ohebné hadice (zvlnění ILT). Vše záleží na tom, jak dlouho zvlnění a na které části cizího předmětu uvízne. Můžete ho strčit nebo vyzvednout drátem. Štětec rozmanitý a důkladně vyčištěný. Aby se předešlo takovým situacím, jsou velké předměty odstraněny z podlahy a teprve pak přejdou k čištění. Zvlnění by mělo být pravidelně kontrolováno a kartáče by měly být po každém použití vyčištěny .

Když velké objekty vstoupí do zvlnění, změní se zvuk elektrického zařízení. Je tlumena nízkými kmitočty nebo se začíná podivně podráždit. Je nutné věnovat pozornost tomu, vypněte přístroj.a sledovat stav kartáčů a hadice.

Poškození ohebné hadice nebo zvlnění

Obvykle se zvlnění v oblasti ohybů přeruší. V tomto případě jednotka špatně táhne a někdy necítí vůbec. Pokud životnost přesáhne 5 let nebo více, vzniká tato situace často. Prvním způsobem, jak tento problém vyřešit, je najít v obchodě zvlnění a kartáč, který se vejde do vašeho modelu vysavače Samsung nebo jiného výrobce. Není snadné najít vhodnou hadici, takže má smysl opravit škodu sami.

Poškození zvlnění se často vyskytuje v místě, kde se dotýká teleskopické trubky. Hadice musí být pečlivě vyříznuta. To bude o něco kratší, ale nebude to mít velký vliv na provoz jednotky s dostatečnou délkou zvlnění. Pokud je hadice krátká, je obalena páskou. Vypadá neesteticky, ale umožňuje „prodloužit životnost“ zvlnění a získat čas, aby se ušetřily peníze za nový vysavač.

Filtry na čištění ucpané

Pokud se vysavač zastaví v prašném prostředí, může se stát, že filtrační systém je ucpaný. U nových modelů se tento systém skládá ze dvou filtrů:

  • nejprve provádí jemné čištění;
  • druhý vypouští čistý vzduch.

Jemný filtr je umístěn blíže motoru. Typickým místem je zadní strana spotřebiče. Pravidelně se čistí a myje v teplé vodovodní vodě a při nošení se mění na novou. Filtr, který vypouští vyčištěný vzduch ven, by měl být změněn po 45-50Trvalé hodiny vysavače.

Viz také

Co je cyklonový filtr pro vysavač: tipy na výběr

Najednou byly všechny vysavače téměř stejné - s obyčejnými sáčky na prach a nečistoty. Nyní si můžete koupit mycí model, s ...

Zhoršení grafitových kartáčků nebo zlomení tepelné pojistky

Pokud jste vše zkontrolovali a vysavač stále nevysává a nefunguje správně, budete muset přistoupit k prohlídce motoru. Častou příčinou poruchy je opotřebení grafitových kartáčů. Jejich funkcí je přenášet proud do motoru. Náklady na grafitové kartáče jsou malé (ne více než 100-200 rublů), ale pouze osoba s určitými dovednostmi je může měnit nezávisle.

Kromě stavu kartáčů je pojistka zkontrolována a v případě potřeby vyměněna. Pokud máte zkušenosti, můžete nezávisle provést „vytáčení“ elektrického obvodu motoru pomocí multimetru a vyměnit pojistku. Mnoho pojistek je vybaveno plastovým tavným článkem, který se při pravidelném ohřevu spotřebiče nezdaří.

Tip!

Vzhledem k absenci dovedností v manipulačním zařízení dejte přístroj do rukou specialisty servisního střediska.

Selhání motoru

Když vysavač táhne špatně a začne se „zahřívat“ špatně - pravděpodobně důvodem selhání motoru. Obvykle se postupně „zahřívá“, ale v tomto případě dochází bezprostředně po připojenízásuvky. Pokud má přístroj pojistku, při přehřátí se spontánně vypne.

Nejhorším scénářem je zlomení statoru motoru. Pokud lze pojistku změnit, pak se v případě přerušení statoru nedá nic udělat. Navíjení cívky nelze obnovit, takže je lepší okamžitě se postarat o koupi nového vysavače.

Pokud vysavač selže, může být problém vyřešen mnoha problémy, ale pokud je motor mimo provoz, je lepší kontaktovat profesionálního mistra.