Jak a co čistit linoleum z tvrdohlavých nečistot doma

Aby se linoleum během čištění udržovalo čisté, musí být dodržována určitá pravidla. Tento materiál není odolný vůči vysokým teplotám, chemikáliím a mechanickému namáhání, takže k čištění linolea je přísně zakázáno používat: abrazivní čisticí prostředky, které mohou na povrchu zanechat škrábance. Rovněž je třeba se vyhnout látkám obsahujícím chlor, které mohou poškodit povlak a zabarvit.

Vlastnosti základní péče

Aby se podlaha nejen umývala, ale aby si uchovala svou přitažlivost po mnoho let, musíte se řídit řadou doporučení pro její péči:

 1. Na povrchu podlahových rohoží sbírejte nečistoty, které lze odstranit pomocí vysavače.
 2. Je velmi obtížné umýt velmi špinavou podlahu a jakmile se na povrchu objeví skvrny, okamžitě se vyčistí, protože v případě, že se sníží nečistoty, je nutné použít silná chemická činidla, která mohou poškodit kvalitu nátěru.
 3. Aby se podlaha udržovala v perfektním stavu, je každý den umyta.

Rovněž podléhá každodennímu úklidupravidla.

Pozor!

Před mytím linolea před nečistotami se zlikviduje nebo vysaje, aby se odstranily abrazivní částice.

Linoleum omyjte teplou mýdlovou vodou. Rag opatrně stiskl. Nadměrná vlhkost kazí povlak a podporuje tvorbu delaminace horní fólie.

Jak se provádí mokré čištění

Čištění linolea doma i v kancelářích, mateřských školách atd. Měly by být prováděny správně, aby nedošlo k poškození estetiky sítě, což bude mít za následek značné náklady na výměnu.

Doporučení:

 1. Když je podlaha omyta, je po dokončení suchá. Tím se vyloučí rozvody.
 2. Při použití pracího prostředku jej důkladně omyjte, například mýdlovým roztokem.
 3. Je přijatelné používat v omezeném množství chemikálie.
 4. Používá se pouze teplá voda.
 5. Pokud je to žádoucí, umyjte skvrny na linoleu pomocí práškového činidla, ale musí být důkladně rozpuštěno ve vodě.
 6. Pokud se na povrchu podlahy očistí od skvrn, objeví se skvrny, pak se opět provede mokré čištění.
 7. V přítomnosti komplexních kontaminantů by měla být věnována pozornost doporučením odborníků na jejich odstranění.

Jak čistit podlahu sami

Je velmi jednoduché umýt špinavé linoleum pomocí mýdlového roztoku, pro který je mýdlo rozpuštěno v kbelíku s vodou, který je rozpoznán jako šetrná, účinná a rozpočtová možnost. Pro zvýšení lesku se vodka přidává do vody, 200 g na litr. Praní se provádí v kruhovém tvarupohybů.

Jak čistit linoleum v kuchyni z tuku

Linoleum lze očistit od mastných skvrn mycím prostředkem.

 1. Tuk se rozemele na papírové ubrousky.
 2. Skvrna se promyje mycím prostředkem.
 3. Povrch materiálu opláchněte.

S tvorbou mastných skvrn každý, kdo má takový povlak na podlahách, a existuje mnoho možností, jak je odstranit.

Pásy kávy, barviva potravin

K odstranění použití kompozic ve formě:

 • benzín;
 • terpentýn;
 • petrolej.

Jedná se o řešení, která jsou schopna poškodit tkaninu v důsledku štípání syntetických vláken.

Varování!

Při práci aplikujte kapalinu na hadr, otřete skvrnu a okamžitě odstraňte veškeré zbytky.

Jod nebo brilantní zelená

S jódem se můžete vyrovnat sódou, která se nalije na povrch měkkých tkání. Nanáší se na nečistoty na chvíli. Dále proveďte praní. Pokud zůstanou stopy, postup se opakuje.

Kafrový alkohol, bezinky se mohou vyrovnat se Zelenkou. Poslední nástroj se zasune do kaše, na podlahu se nanese skvrna, intenzivně se otře a povrch se důkladně omyje. Je přísně zakázáno zanechávat brilantní zelenou neodstraňovanou, protože jí do materiálu a dokonce i po mnoha letech budou na jejím povrchu stopy.

Plstěné pero a rez

Pokud se na světlém povlaku objeví skvrny nebo proužky z pera, použijte jeden z nichzakázané metody - brusný papír s jemnou frakcí nebo pemzou.

Odstraňování skvrn se provádí obzvláště opatrně, aby se zabránilo tvorbě poškození na horní vrstvě povlaku. Po ukončení práce je ošetřená oblast potřena lněným olejem a vyleštěna hedvábným hadříkem.

Rust se odstraní bělícím prostředkem s nízkou koncentrací, nejprve se nanese na hadřík a vtírá se do kontaminované oblasti. Poměr ředění kompozice ve vodě 1-10. Pokud stopa zůstane, pak je dále ošetřena citronovou šťávou.

Vosk a leštidlo na boty

Jsou-li na podlaze kapky vosku, polštáře na boty nebo mastné látky, pak se na záchranu dostane benzín. Nanáší se na hadřík, nejlépe z mikrovlákna, zcela ho namáčí. Pečlivé složení pohybů se do znečištění promíchalo s malým úsilím. Po odstranění se oblast promyje vodou.

K odstranění kapky zmrazeného vosku se opatrně odstraní špachtlí. Skvrna, která zůstane po odstranění benzínu a vody.

Čištění linolea po opravě

Při opravách kuchyně, haly a jiných místností v domě se na linole mohou objevit černé pruhy a vápno zanechává bílé skvrny. Jak čistit linoleum? Podívejte se na několik tipů:

 1. V první fázi se provádí odstraňování dokončovacích materiálů, které vyschly, cement, atd. Pečlivě se seškrabují špachtlí.
 2. Bílý plak se promyjeteplá voda. To se mění několikrát a podlaha je umyta až do doby, než další rozvody zůstanou. Po opláchnutí dobře opláchněte. Proto se mění nejen voda.
 3. Během posledního promývání, kdy jsou skvrny zcela odstraněny z linolea, se do vody přidává ocet nebo manganistan draselný.
 4. Dobře čistí tmavé a světlé linoleum - 646 nebo bílý duch.

Vytvoření ochranného nátěru

Praní linolea po opravě je snazší než jeho ochrana, což se provádí pomocí:

 • mazání povrchu leštícím prostředkem, který tvoří další vrstvu na povrchu, což zvyšuje odolnost vůči chemickým a mechanickým účinkům;
 • ošetření lněným olejem a lněným olejem, který zabraňuje prasklinám.

Poslední dvě možnosti zpracování se používají k ochraně sítě a zachování lesku. V prvním případě, třel jednou ročně, a asi druhý napsal mírně pod.

V případě potřeby namontujte nábytek na povrch materiálu na nohy připevněný speciální podšívkou.

Způsoby zachování brilance

Praní linolea ze znečištěných nečistot je pouze poloviční než péče o nátěr. Je důležité zachovat přitažlivost materiálu, jeho brilanci a jas. K tomu použijte:

 • měsíční ošetření lněným olejem;
 • tření lněným olejem;
 • specializovaný tmel prodávaný v železářství.

Každý typ nátěru má specifické složení a technické vlastnosticharakteristik.

Pozor!

Je nezbytné vzít v úvahu doporučení výrobce týkající se péče a zachování lesku.

Při pokládání nového plátna se otírá průhledným tmelem. Pro starý nátěr pomocí tmavé kompozice, která může zakrýt praskliny a vady.

Linoleální hřeben s reliéfem je po zpracování lehčí. V jeho dutinách se hromadí nečistoty.

Metody nepoužitelné

V zásadě není možné použít řadu způsobů čištění linolea z odolných nečistot. Jinak budete čelit nenapravitelnému poškození.

Je zakázáno používat:

 1. Směsi, jejichž bází je alkalické médium, což má za následek křehký povlak. Je přípustné aplikovat kompozici jen zřídka, ne ve vysoké koncentraci, mytí špíny špíny.
 2. Rozpouštědla a bělidla. Vedou ke zničení struktury materiálu, zničí jas a lesk.
 3. Brusné kartáče. Pokazí povrch vyčištěné podlahy a vytvoří sadu mikrotrhlin.
 4. Formulace obsahující chlor. Čistící prostředky takového plánu budou schopny odstranit odolné skvrny, ale trvale zničí vzhled podlahy.

Je-li to žádoucí, můžete staré linoleum umýt i při práci, se kterou musíte být obzvláště opatrní, protože v průběhu času dochází k rozkladu látky a jakékoli neopatrné řešení může způsobit závady. Nejlepší možností pro čištění nečistot z podlahy je volba specializovaných nástrojů vybraných v souladu ss vlastnostmi materiálu.