Co je lepší zvolit - laminát nebo linoleum: klady a zápory

Volba podlah pro opravy v domácnosti obvykle přichází mezi laminát a linoleum. Tyto materiály jsou nejlevnější a šetrné k životnímu prostředí pro byt nebo soukromý dům. Chcete-li zvolit, která možnost bude v konkrétním případě výhodná, měli byste je porovnávat. Orientačními body budou charakteristiky uvedených povlaků. Mezi ně patří jednoduchost pokládky, odolnost proti opotřebení, krása, šetrnost k životnímu prostředí a dodržování předpisů GOST a SNIP.

Zásady srovnání laminátu a linolea

Srovnání laminátu a linolea by mělo začít studiem materiálu použitého jako základ pro výrobu každého z nich. To odhalí výhody i nevýhody vlastností podlahových krytin.

Základem laminátu jsou vytlačované dřevěné částice propojené polymerní pryskyřicí. Požadované barvy se dosáhne přidáním bezpečných barviv do vrstvy sololitu. Přední strana laminátu je pokryta ochrannou vrstvou. Znalost jeho tloušťky by měla být použita pro výběr povlaku. Čím levnější je výrobek, tím je jeho ochrana tenčí, což vede ke snížení trvanlivosti podlahy. Na vnitřní straně zásobníku je polymer. Chrání podlahu před vlhkostí a vytváří dobrou přilnavost na betonovém nebo dřevěném podkladu.

Linoleum je několik druhů. V závislosti na typu výroby a ceně se pro její základ odebírají polyvinylchlorid, netkané látky a plst. Obvykle se linoleum skládá ze 4-6 vrstev pěnových materiálů.

Důležité!

Odborníci nedoporučují výběr levných linolea nebo laminátu při opravách bytů a domů. Svou polohu vysvětlují velkou zátěží na podlaze, kterou ne každý materiál vydrží. Výherní možností je průměrná cena za metr čtvereční.

Laminát vs. linoleum: srovnávací kritéria

Na základě názorů odborníků je nutné zvolit, který laminát nebo linoleum je lepší, až po analýze jejich hlavních ukazatelů.Vizuální rozdíl lze vidět pomocí srovnávacích kritérií, jako jsou:

 • krásu podlahy;
 • cena;
 • přeprava ze skladu;
 • snadná instalace;
 • pevnost;
 • vystavení nerovností podlahy;
 • izolace;
 • tepelná izolace;
 • odolnost proti opotřebení;
 • snadnost péče;
 • šetrnost k životnímu prostředí;
 • snadnost opravy v případě výskytu závady.

Což má lepší vzhled

Typ podlahy - subjektivní složka analýzy. Recenze lidí, kteří si koupili laminát, jsou v rozporu s názory těch, kteří se v bytě s linoleum. Ten argumentuje tím, že materiál, který si vybral, byl schopen skrýt nedostatky podlahy a stát se součástí interiéru. Znalci nátěru dřeva se ho obracejí s ohledem na životní prostředí a považují laminát za univerzální pro jakýkoliv design.

Důležité!

Konečně, je nutné vyhodnotit krásu výrobku v okamžiku nákupu, protože nikomu se to nebude líbit, když se krásný měsíc po jeho instalaci praskne v důsledku špatné kvality základního materiálu.

Co je levnější

Laminátové a linoleum mají modely různých cen. Ne vždy bude drahé zboží nejvyšší kvality. V některých případech, nákup podlahy pro velké množství, nováček v opravě je volba ve prospěch jména a postavení výrobce.

Pokud porovnáme střední segment, pak je linoleum výhodnější. Jeden metr čtvereční není nejodolnější laminát je 300-400 rublů. Pěnovépokrytí lze zakoupit za nejnižší cenu - za 200-300 rublů.

Pokud máte v plánu použít materiály nejvyšší kvality pro opravy, které mohou zachovat původní vzhled po dlouhou dobu, je rozumné zvolit laminátové podlahy, od 700 rublů za metr čtvereční. V případě omezené částky přidělené na opravy domů, můžete si koupit linoleum, ale být připraveni na možné nedostatky tohoto produktu.

Doprava

Nestačí jen vybírat a platit za materiál pro pokládku podlahy, musí být dodáno domů. Dřevěný obal se prodává v malých tyčinkách, v určitém množství složeném z lepenky nebo plastového obalu. Linoleum je odříznut prodávajícím v obchodě a válcován do role s pravou stranou dovnitř. Nelze ji ohnout, protože v případě tvorby záhybů je téměř nemožné je narovnat.

Je nutné vyhodnotit výhodu těchto výrobků z hlediska snadnosti přepravy na základě schopností konkrétní osoby. V přítomnosti osobní dopravy, nejlepší nákladní, dodávky linoleum z obchodu nebude způsobovat nepříjemnosti. V případě použití veřejné dopravy nebo taxi bude pohodlnější přepravovat kompaktní skládaný laminát.

Důležité!

Toto kritérium není nutné přikládat zvláštní důležitosti. To je dáno tím, že absolutní většina moderních obchodů nabízí možnost doručení, někdy i bez příplatku.

Co je jednodušší skládat

VrstvySádrokartonové desky se musí rozšířit na speciální podklad. Může to být beton, dřevěná MDF nebo dřevotříska. Odborníci nedoporučují laminování na krytinu hromady, protože vytvoří elektrickou statickou elektřinu. Než je materiál položen, je nutné ho ponechat při pokojové teplotě a vlhkosti nejvýše 70%. Tyče se k sobě připevňují jako puzzle, s pomocí překrývajících se bočních zarážek.

Pokládka linolea na vyrovnávací podklad je volitelná. Jediný kus pěny pokrývá požadovanou podlahovou plochu. Aby nedošlo k neúmyslnému přemístění, musí se boční části dostat pod základní desku a zajistit šrouby.

Z hlediska rychlosti a jednoduchosti fází nanášení nátěrových hmot vyhrává linoleum. Ale s porozuměním procesu upevnění laminátu je položte tak snadno.

Jaký nátěr je silnější

Pevnost těchto materiálů se liší v závislosti na jejich třídě. Při srovnání vlastností nátěrů prodávaných za průměrnou cenu bude linoleum silnější. Jediná věc, která může vést k úderu nebo instalaci těžkého předmětu na něm, je vytvoření zubu.

Laminát je více náladový. Se silným dopadem může prasknout nebo se rozpadat.

Důležité!

Drahé dřevo má na přední straně silnou ochrannou vrstvu. Nákup laminátu prvotřídní kvality, můžete zapomenout na jeho křehkost a nespolehlivost.

Jaký druh podlah vydrží nerovnou podlahu

Nerovná podlaha pouze vydrží linoleum. Toto je nejpružnější materiál ze všech existujících povlaků v tomto segmentu. Rozmetání bez vyrovnání podlahy před samotným procesem, v konečné fázi opravy, se můžete setkat s dutinami a výčnělky v dolní části místnosti. K tomu dochází z důvodu hustého smrštění pěnového materiálu na jeho základně, díky čemuž nátěr přesně opakuje obrysy původního povrchu podlahy. Aby se předešlo vzniku takových vad, stojí za to použít plochý základ.

Laminátové podlahy vyžadují pokládku na podklad nebo pečlivé vyrovnání betonového podkladu. V opačném případě se spoje panelů nespojí a dřevěné bloky nebude možné upevnit.

Který povlak absorbuje hluk lépe

Linoleum kvalitativně zvládá absorpci hluku. Drop objekty, těžké kroky a pohybující se nábytek nezpůsobují hlasitý zvuk. V takových případech vzniká hluchý hluk, který je absorbován při pokládání linolea na substrát.

Laminát díky své struktuře nemůže potlačit hluk způsobený jeho vystavením. Také, jestliže tam jsou nepravidelnosti v základu na kterém on stanovil, vrzání se objeví v průběhu doby. Abyste se toho zbavili, musíte projít celou podlahou.

Důležité!

Aby se zabránilo pískání na některých místech spojů panelů, měli byste se ujistit, že v základně nejsou žádné mezery a závady. Vyhodnoťte materiál použitý k položení laminátových desek.

Jaké pokrytí je lepšíudržuje teplo

Pěnové materiály jsou příjemnější na dotek během chladného období. Dlouho drží teplo. Na rozdíl od linolea by lisovaná dřevovláknitá deska měla být v zimě pokryta kobercem, zejména pokud jsou v domě děti. V zimě není laminát dostatečně teplý, nejen aby na něm chodil naboso. Tím, že trávíte spoustu času sedí na podlaze, můžete dostat onemocnění spojené s podchlazení.

Viz také

Linoleum bude díky účinným prostředkům opět svítit

Olejovaná tkanina, která je vzdáleným předkem linolea, je lidem známa již od roku 1627. Původně byl ...

Která podlaha se rychleji opotřebovává

Rychlejší ztrácí vzor vnějšího povrchu měkkého povlaku. Ochranná vrstva na podlaze pěny je velmi tenká a nemůže odolat stálému kontaktu s pohybujícími se předměty. Po 5-6 letech po opravě se tento materiál začne otupovat a opotřebovávat. Laminát se takového testu nebojí. Jeho přední strana je určena nejen k ochraně před výskytem odření. Dřevěné pruty v prvotřídní kvalitě mohou dokonce vydržet vypalování cigaretou.

Vyhoří rychleji

Vzhledem k nedostatečné tloušťce ochranné vrstvy přední strany linolea dojde ke ztrátě barvy mnohem rychleji. Vyhoření laminátu ve většině případů nemožné. Dokonce i při položení podlahy na slunce na jeden den, neztrácí jas. Tloušťkahorní vrstva nevynechá paprsky na úroveň barevného vzoru.

Což je snazší škrábnutí

Škrábance jsou náchylnější k povlékání pěnou. Je měkčí a pružnější a jeho vlákna nejsou dostatečně těsná. Proto dopad na něj ostrým předmětem vždy zanechává stopu, i když není hluboký. Tvrdá podlaha může být také poškrábaná, ale pro tento účel potřebujete nůž a záměrně vytvořit vady. V ostatních případech, aby se zkazil laminát, který se nachází v bytě nebo domě, je to nemožné.

Důležité!

Škrábance na pěnovém materiálu nelze opravit. V případě stlačených pilin můžete použít injektážní maltu, která může hladké poškození.

Která podlaha se rychleji znečistí

Rychlejší než jiné materiály přitahuje kontaminovaný laminát. Jeho struktura vytváří nenápadnou elektrickou statickou elektřinu, na kterou reaguje prach. Linoleum vyžaduje čištění pouze po „kontaktu“ se zdrojem nečistot. Když malé nečistoty suché konzistence dopadnou na povrch tvrdé podlahy, vytvoří vrzání. Pěnový materiál „navlhčí“ podobný zvuk.

Která podlaha je vhodnější k praní

Laminát je mnohem více vhodný pro čištění. Nedovoluje znečištění v jeho struktuře, což usnadňuje jeho odstranění. Vícevrstvý elastický povlak je mnohem volnější a vyžaduje opatrný otěr hadříkem, abyste se zbavili prachu a nečistot. Zejména je třeba hodně úsilíodstranit černé pruhy, které zanechala pryžová podešev boty s mírným sklouznutím na povrchu linolea.

Co lépe ovlivňuje vodu

Ve vztahu s vodou, méně náladový pěnový povlak. Nevyžaduje zvláštní péči a klidně přenášet rozlitou vodu ve velkém množství. To je možné díky struktuře horní vrstvy linolea. Laminát, když je vystaven nadměrné vodě, bobtná. V takovém případě není možné vrátit původní vzhled dřevěnému obkladu.

Důležité!

Aby se vyloučilo riziko „nabobtnání“ podlahy, je vhodné pravidelně otírat povrch před prachem lehce navlhčeným hadříkem a opatrně jej vyždímat před kontaktem s podlahou.

Která podlaha je více kluzká

Při porovnání těchto dvou povlaků není možné určit, který z nich je kluzší. Jak laminát, tak linoleum, bez ohledu na topografii povrchu, nejsou nejhladší podlahové krytiny. Proklouznutí a pád na jednom z nich je možné pouze vkročením do rozlité vody a ve velkém množství. Nejhladší materiál, který musíte chodit s velkou opatrností, je považován za dlaždici.

Který povlak je šetrnější k životnímu prostředí?

Bylo by chybou domnívat se, že laminát je šetrnější k životnímu prostředí pouze proto, že je vyroben z lisovaných dřevních štěpků. Tabuli můžete vyrábět různými způsoby. Například přidání toxických látek do směsi ke změně barvy konečného produktu. Ale setkává sevzácně. Linoleum bylo původně vyrobeno ze syntetických materiálů a jeho čistota je vyloučena. Teoreticky mohou být oba povlaky bezpečné. Nebudou házet toxické výpary do ovzduší za předpokladu, že jsou vyrobeny podle evropských norem.

Důležité!

Při nákupu materiálu pro pokládku podlahy se zkoumají údaje o výrobci, složení výrobku a jeho shoda s GOST.

GOST a SNIP

Pro jakýkoli komerční výrobek existují předpisy upravující jeho výrobu, instalaci a používání. Pro podlahy je to GOST (státní norma) a SNIP (stavební předpisy a předpisy). Lisované dřevní štěpky odkazuje na GOST 32304-2013 a pěnový materiál - GOST 7251-77, 18108-80, 26604-85, 27023-86. Pro každý z nich platí SNIP 2.03.13-88.

Co je snadnější péče

Stejně snadné je i pro linoleum i laminát. Hlavní věc, kterou je třeba pamatovat na zákazy při zpracování těchto materiálů v souvislosti s jejich složením. První nemůže být mokrý, druhý netoleruje časté tření, přímé sluneční světlo a těžké předměty.

To bude trvat déle laminát nebo linoleum

Životnost podlahy závisí zcela na její údržbě. Za stejně dobrých podmínek bude laminát odolnější vůči opotřebení. To může sloužit až 10 let, zachování původní vzhled. Linoleum ztratí "čerstvost" již po průměru 3 let.

Lze použít pod „teplou podlahou“ pod těmito nátěry

Spřipojení systému "teplá podlaha" je lepší použít linoleum. I když jak on, tak lisované dřevní štěpky přiznávají vytvoření tepelného mechanismu zevnitř, druhá možnost bude rychlejší. K tomu dojde po vysušení laminátu v důsledku teplotních změn. Deformace povede k tvorbě trhlin ve spojích desek a vrzání při šlápnutí na podlahu.

Důležité!

Pro použití s ​​vytápěním stojí za to koupit kvalitní linoleum, protože levné modely mohou měnit tvar pod vysokou teplotou.

Jaký druh nátěru vypadá lépe

Dřevěný kryt vypadá krásněji. Vizuálně zvětšuje plochu místnosti a vytváří efekt integrity podlahy. Pěnový materiál nemůže být vložen bez řezů a montovaných spojů. Dokonce i zajištění linolea po obvodu rozloženého kusu existuje riziko, že se může pohybovat a vytvořit tak vadu.

Čtěte také

Jak odstranit skvrnu od zelené látky z linolea

Většina hostesek z první ruky ví, že brilantní zelená je nejen výborným antiseptikem, ale ani vynikajícím barvivem ...

Co je snadnější opravit

V případě deformace nebo prasknutí tyče extrudované podlahy je nutné důkladně se dotknout předem položeného materiálu po celé ploše místnosti. V případě napěněného výrobku můžete poškozené místo vyříznout a uložit nový, zamaskovat interiérdekorace, například práh. Z hlediska snadnosti opravy vyhrává linoleum.

Výsledky porovnání

Co tedy vybrat linoleum nebo laminát? Ti, pro které je důležitá nízká cena a schopnost udržet teplo, si vyberou linoleum a ti, jejichž prioritou je trvanlivost a šetrnost k životnímu prostředí, budou kupovat laminát.

\ t
Kritérium Laminát Linoleum
Krása +
Pohodlí v dopravě+
Snadná instalace +
Trvanlivost +
Pokládání na nerovnou podlahu +
Absorpce hluku +
Tepelná ochrana +
Odolnost proti vyblednutí +
Odolný proti poškrábání +
Pomaleji kontaminováno +
Péče o pohodlí + +
Normální reakce na vodu +
Více kluzké - -
Environmentální šetrnost + (většina)
Schopnost používat s "teplou podlahou" + +

Při nákupu podlahy stojí za to prozkoumat všechny její vlastnosti. Takový nákup pak bude nejen výnosný, ale také dlouhodobá investice peněz.