Jak a co čistit nikl stříbrné lžíce a vidličky

Tak pěkné podívat se na čisté, zářící příbory! A pokud jsou vyrobeny z niklového stříbra, je zde další pocit dobroty a důkladnosti majitelů. Bohužel, v průběhu času, stříbro niklu se stává tmavší, hnědé a nazelenalé skvrny se na něm objeví, což potvrzuje, že výrobek není vzácný, ale vaše neschopnost starat se o majetek. K dosažení potřebné brilance doma, ženy v domácnosti musí ukázat vynalézavost a tvrdě pracovat. Víte například, jak čistit nikl stříbrné lžíce bez poškození materiálu?

Obvyklý prací prostředek a kuchyňská houba se s květem nedokáže vyrovnat, proto se obraťte na radu odborníků.

Používat chemikálie pro domácnost

Nejprve užitečné rady: při péči o niklové stříbro byste neměli používat sloučeniny obsahující chlor. Faktem je, že nikl stříbro se skládá hlavně ze slitiny mědi, niklu a chloru tyto kovy rychle oxiduje.

V obchodech můžete vyhledávat speciální čisticí pasty, emulze speciálně určené pro čištění niklového stříbra. Pokud je nalezen, skvělý, jinak pomůže jednoduchý čisticí prášek na nádobí (opět bez chloru). Můžete ji použít, pouze abrazivní částice někdy zanechávají škrábance, takže produkty by měly být pečlivě vyčištěny, bez fanatismu.

Hledáte peníze v kuchyni

Existují také asistenti.čistící prostředky, které ušetří vaše cupronickel před nečistotami a ztmavnutím:

 1. Utěrky z vlhka otřete hadříkem namočeným v teplém octu.
 2. Tmavé lžíce, vidličky, zkuste vyčistit vyrážku doma mokrou jedlou sodu. Stačí ho dát na houbu a důkladně otřít zařízení.
 3. Namísto sody můžete použít jemnou sůl, buďte velmi opatrní, abyste nepoškrábali povrch.
 4. Vysoce kvalitní čištění niklových stříbrných lžiček, vzorované vidličky lze vyrobit také z potravinářské fólie. Zakryjte ji dnem pánve, nalijte pár lžic sody (některé hostesky přidejte sůl), vložte spotřebiče, zcela je naplňte vroucí vodou. Doslova za pár minut se celý oxid začne rozpouštět a budete muset lžičky, nože, vidličky opláchnout.
 5. Neexistuje žádná fólie doma - ponořte stolní stříbro do horkého roztoku sodné soli, udržujte teplo po dobu asi 20 minut, ale v tomto roztoku nevyčistěte pozlacené výrobky, nevydrží takové „koupací“ a černicí spotřebiče.
 6. Po každém čištění opláchněte cupronickel v teplé vodě, otřete do sucha a vysušte jej tak, že umístíte zařízení na čistý povrch. Pravděpodobně tedy dlouho chráníte příbory před ošklivými skvrnami.
 7. Vařená vejce - nevylévejte vodu, nevyhazujte mušle, nalijte kapalinu do hliníkové misky, dejte rozdrcené mušle, lžíce, vidličky, přidejte trochu soli, vařte 10 minut.
 8. Je-li doma neomezené množství slupkyčesnek, nespěchejte ho vyhazovat: lépe vařte česnekový odpad spolu s kontaminovanými zařízeními.
 9. Chcete-li „osvěžit“ vzhled vybledlých zařízení, ponořte je několik hodin do odvarů brambor.
 10. Pro čištění niklových stříbrných lžiček a jiných zařízení lze použít sycené nápoje: „Sprite“, „Kola“, „Fantu“, obvyklou sodu. Výrobek naplňte tekutinou, opláchněte po hodině a půl, ujistěte se, že je otřete.

Další účinné metody

Lze použít pro čištění a další nářadí, pokud máte:

 1. Rozpustit plnou lžíci drcené křídy ve 2 lžičkách. lžíce amoniaku a 100 ml vody. Otřete roztokem lžiček, vidlic, důkladně vyleštěte měkkým hadříkem. Čpavek lze nahradit strouhaným mýdlem.
 2. Thiosíran sodný, který se prodává bez lékařského předpisu, pomůže rychle se zbavit temnoty. Pokud je výrobek v prášku, zřeďte jej vodou, navlhčete ubrousek a důkladně otřete kov, opláchněte na konci, otřete do sucha.
 3. Pokuste se odstranit přetrvávající otupělost hyposulfitem (používá se při tisku fotografií): nejprve důkladně umyjte zařízení horkou mýdlovou vodou, pak 150 g přípravku rozpustte v 750 ml vody, navlhčete každý produkt roztokem, opláchněte, vyleštěte.

Pokud jste zvyklí používat kuchyňské nádobí z niklového stříbra doma, nezapomeňte na prevenci: produkty byste měli umýt jednou týdně v mýdlové vodě (1 litr) s přídavkem amoniaku (1 lžička). Příbory opět svítí a můžeteKlidně přivítat hosty!