Jak a co rozpustit silikonový tmel: populární rozpouštědla, lidové metody

Silikonové tmely spojují povrchy, maskují švy a utěsňují spoje. Jedná se o odolné stavební materiály. Jsou odolné vůči teplotě a vysoké přilnavosti. Někdy je třeba rozpustit materiál uvíznutý na nápadném místě. Když je lepidlo zcela suché, odstranění není tak snadné. Co lze rozpustit silikonový tmel doma? Existuje mnoho způsobů a každá z nich má svá specifika.

Vlastnosti sloučenin na bázi silikonu

Sloučeniny na bázi silikonů mají tyto vlastnosti:

 • odolné vůči vodě, takže se často používají v koupelně a WC;
 • mohou být propojeny s jakýmikoli materiály;
 • slouží k vyplnění mezer a švů;
 • odolnost vůči teplotním extrémům;
 • jsou elastické, po vysušení neprasknou;
 • opravují deformované plochy;
 • mají vysokou pevnost.

Poznámka!

Do lepidel se přidávají protiplísňová činidla. Umožňuje jejich aplikaci v místech s vysokou vlhkostí.

Existuje několik látek, které zlepšují vlastnosti tmelů. Jejich viskozitu lze snížit pomocí organických nastavovacích činidel. Lepicí vlastnosti se zlepšují malým sklem, křídou a křemenným prachem. Pro kosmetický efekt se používají různé barvy.

Viz také

Jak seškrabat super lepidlo

Velmi často se v každodenním životě musí používat superglue. Pokud se používá nedbale, může se lepidlo rozlévat na nábytek nebo ...

Zředit nebo rozpustit silikonový tmel může:

 • univerzální rozpouštědla;
 • zvláštními prostředky;
 • populární lidové způsoby.

Druhy všeobecných prostředků nápravy

Roztoky a kompozice, které se používají k odstranění silikonového tmelu, mají vysokou „agresivitu“. Okamžitě vstupují do chemických reakcí se všemi typy povlaků a materiálů. Před volbou rozpouštědla musíte zjistit, zda je vhodný pro konkrétní materiál. To pomůže zabránit poškození.

Líska bílá

Rozpustit silikonový tmel může být lakový benzín. Toto řešení se používá na všech površích kromě nátěrů. Lidé, kteřímají zkušenosti s opravárenskými pracemi, vědí, že lakový benzín rozpouští všechny barvy. Pro odstranění lepidla z povrchu naneste prostředek na lepidlo houbou a počkejte 3-5 minut. Je lepší nečekat na úplné rozpuštění kompozice. Když se stává měkkou, je pečlivě řezaný ostrým ostřím nebo nožem. Pro odstranění změkčeného gelu se dobře hodí žínka z měkkého plastu.

Aceton

Aceton je vhodným rozpouštědlem pro silikon. Jsou ošetřeny následujícími typy povrchů:

 • dřevo;
 • kov;
 • kámen;
 • s povlakem na dlaždice.

Podobně jako White Spirit nelze aceton použít pro malované předměty. Nanáší se na vysušenou směs houbou nebo látkou. Když je lepidlo měkké, jemně se seškrabuje špachtlí. Zbytek silikonového lepidla se čistí ubrouskem. Je navlhčen v acetonu.

Rozpouštědlo P646

Rozpouštědlo R646 je vyrobeno z několika kapalin organického původu. Toto složení účinně odstraňuje téměř všechny nečistoty. P646 rychle dopravuje tmely do kapalného stavu. Po zpracování roztokem se odstraní bez zbytků a skvrny zůstanou. Není dovoleno zpracovávat malované povrchy.

Benzín BR 1 „Galosha“

Pokud lepidlo ještě neztuhlo, může být zkapalněno a odstraněno petrolejem nebo benzínem. Je nutné navlhčit ubrousek v benzínu a otřít povrch a odstranit zbytky suchým a měkkým hadříkem.

Pozor!

Všechna rozpouštědla jsou vysoce toxická. Při práci s nimi je místnost dobře větraná.

Speciální prostředky

Pokud nebylo možné tmel rozpustit univerzálním řešením, existuje několik speciálních nástrojů, které pomohou s řešením problému. Jejich působení je založeno na destrukci silikonových polymerních řetězců. Cena těchto sloučenin je vyšší než jednoduchá rozpouštědla, ale mají šetrný a účinný účinek, aniž by došlo k poškození povrchů. Každý speciální nástroj rozpouští i staré lepidlo.

Praní Penta 840

„Penta 840“ je destruktivní mytí. Patří k prostředkům zcela rozpouštějícím silikon. Před prací je nutné provést zkušební výkres, aby nedošlo k poškození povrchu. Technika práce s odstraňovačem je následující:

 • naneste na vrstvu silikonu;
 • počkejte, dokud se nestane měkkým;
 • výsledný gel vyčistěte měkkým hadříkem;
 • odstraňte zbytky slabým roztokem octa nebo citronové šťávy.

Dowsil OS-2

Dowsil OS-2 se vyrábí jako kapalina, která se okamžitě vypařuje. Obsahuje methylsiloxan. Jemně působí na plastové a lakované povrchy, aniž by je rozpustil. Promyjí se čerstvým a vytvrzeným lepidlem. „Dousilom“ lze také ředit zmrazeným silikonem, který je v tubě. K tomu postříkejte kapalinu, počkejte, až silikon změkne a vyjměte ji měkkým hadříkem.

Nástroj KUDO

Jedná se o mírný aerosol, který obsahuje nekorozivní rozpouštědla. Odstraňují zbytky tmelů a lze je aplikovat na jakýkoliv povrch.

Mellerud

Mellerud je založen na kyselině. Jsou ošetřeny dlažbou, dřevem a sklem. Před zpracováním se vytvrzené lepidlo ořízne ostrým nožem. Produkt se aplikuje a ponechá na povrchu po dobu 1 až 12 hodin, poté se změkčený gel vyčistí.

Pozor!

Mellerud nelze použít na cementované povrchy, přírodní kámen a neželezné kovy.

Prostředky HG

HG - univerzální složení. Jsou ošetřeny všemi povrchy. Doba aplikace může být od půl hodiny do 10 hodin. Záleží na tom, jak je lepidlo vytvrzeno. Souprava obsahuje kartáč a špachtle, které pohodlně odstraní změkčený gel.

Lugato Silicon Entferner

Toto rozpouštědlové těsnění se používá pro tyto materiály:

 • plasty;
 • smalty;
 • keramické povlaky;
 • skleněné zboží;
 • dřevěné prvky;
 • beton a cihly.

Prostředky nejsou vhodné pro výrobky z mramoru a tsvetmetu. Pokud je povrch natřený, aplikujte Lugato pouze po předběžném testu.

Body Antisil 770

Skládá se z organických látek, které na povrchu jemně působí. Lze použít pro všechny kovové povlaky (hliník, nerezová ocel, chrom).„Body Anti-Sil“ odstraňuje silikon ze skla a sklokeramických povrchů. Při zpracování plastů je nutné dávat pozor a nezačínat kresbu bez předběžného testu. Pokud se výrobek skládá z polyethylenu nebo fluoroplastu, nemůžete nástroj používat. Tělo Antisil 770 se používá při zpracování automobilové montáže, odlupování starého těsnění a těsnění.

Přečtěte si také

Jak prát montážní pěnu z oděvů

Skutečnost, že polyuretanová pěna je vynikající stavební materiál, je známa i pro nejvzdálenější stavební práce ...

Kyselina octová je součástí mnoha rozpouštědel a zvláštních prostředků, ale její použití jako samostatného rozpouštědla je neúčinné.

Jak rozdělit zmrazené lepidlo

Někdy je nutné ztuhlý silikon zředit nebo zředit v zkumavce. Nejčastěji se používá silikonové tření. To ředí lepidlo bez ztráty jeho cenných vlastností. Za tímto účelem si vezměte jeden díl silikonového tření a šest dílů těsnicí hmoty. Lepidlo a otřete smíchejte až do homogenní hmoty.

Ztuhlý gel můžete zředit silikonovým olejem. Olej se po několika hodinách rozpouští. Používejte také běžný benzín. Palivo musí být čištěno s vysokým oktanovým obsahem.

Důležité!

Toluen nelze použít jako rozpouštědlo. Chemická reakce toluenu s tmely vede k těžké otravě.

Eliminacetmely z různých povrchů

Zbytky silikonu se nejčastěji odstraňují ze skleněných, plastových a keramických povrchů, jako je koupelna nebo umyvadlo. Během oprav se může dostat na oblečení a ruce.

Sklo

Pokud na sklo během provozu spadne lepidlo, můžete použít “Pento-840” nebo “White spirit”. Aplikují se na povrch, po kterém čekají na složení, aby změkla a škrábala, jako obvykle. Ze skleněných povrchů se odstraní petrolejem nebo benzínem, pokud jsou po ruce.

Dlaždice

Před zpracováním dlaždice by měla být vyhodnocena její kvalita a složení. Mnoho dýh není odolných vůči silným chemickým sloučeninám. Pokud je dlaždice vyrobena z „citlivých“ materiálů, nelze použít „White spirit“ a „Penta“. V tomto případě je petrolej nebo benzín bezpečný. Jemně třídí oblasti, které čekají na změkčení kompozice. Když se stane měkkou, odstraní se z povrchu dlaždice. Při práci s dlaždicemi nepoužívejte abrazivní domácí chemikálie, aby nedošlo k poškrábání povrchu.

Deska stolu

Umyvadla v kuchyni jsou upevněna těsnicími materiály, takže část lepidla padá na desky. Čerstvé lepidlo lze rychle odstranit hadříkem namočeným v petroleji nebo benzínu. Pokud nebylo možné včas reagovat, vyschlé lepidlo se postupně třese čistícím prostředkem bez brusiva. Bude to vyžadovat trpělivost, úsilí a péči, ale to je jediný způsob, jak zachránitproti poškození a poškrábání. Změkčené lepidlo se odstraní dřevěnou špachtlí nebo měkkou plastovou stěrkou.

Plasty

Povrch plastu je hladký a nemá póry, takže je snadné z něj odstranit lepidlo. Často se používá úhledné mechanické čištění. Pokud to nepomůže, použijte domácí chemikálie. Před zpracováním proveďte zkušební kreslení na neznatelném místě. Pokud lepidlo nemá čas zaschnout, rychle se odstraní čistým hadříkem.

Pro vaši informaci!

Je snazší pracovat se silnou vrstvou vysušeného lepidla než s tenkým. Silná vrstva se snadno odstraní ostrým předmětem.

Čepel nože by měla být hladká, ostrá, bez třísek. Vrubování a štípání plastu okamžitě poškrábe. Je-li ostří ostré a tenké, zachytí vrstvu lepidla na samotném podkladu a nezanechá škrábance.

Při použití rychle schnoucího lepidla aplikovaného tenkou vrstvou se nedoporučuje používat nůž. V tomto případě vám pomohou pouze domácí chemikálie. Někdy je možné tmel vyčistit mýdlem nebo mycím prostředkem. Lékařský alkohol a potravinářský ocet jsou slabá rozpouštědla, ale lepidlo je z plastového povrchu odstraněno bez poškození. Rozpouštědlo by mělo být ředěno v teplé vodě a naneseno lepidlem.

Při práci s plastem lze těsnicí hmotu odstranit ředidlem barvy nebo benzínem „Galosh“. Některé typy plastů s nimi reagují. Proto jsou všechny prostředkyje třeba předběžně otestovat nenápadné oblasti.

Oblečení a ruce

Univerzální typy tmelů mohou být promývány vodkou nebo jakýmkoliv roztokem obsahujícím alkohol. Pokud se na kůži nebo oděv nanese kyselý tmel, použije se roztok octa. Je velmi žíravý, proto musí být okamžitě opláchnut ruce, ihned po zpracování. Na zpracování oděvu se na skvrnu aplikuje ocet a nechává se půl hodiny. Poté se jemný silikon očistí suchým hadříkem.

Populární prostředky a lidové metody

Existuje několik populárních způsobů, jak se zbavit lepidla:

 • vodu a hadřík (již byly zmíněny dříve). Metoda je účinná pouze 20 minut po nalepení;
 • polyethylen. Používá se v případě, že na otevřené plochy těla upadlo čerstvé lepidlo. Balení musí být připevněno k ploše lepidlem, několik vteřin drženo, pak náhle odstraněno. Zbytky lepidla omyjte mýdlem a vodou;
 • horký fyziologický roztok. Špinavé ruce jsou umístěny ve vaně. Doba expozice - od 10 do 15 minut. Krystaly soli rychle změkčují tmel, po kterém lze rychle odstranit;
 • odstraňovač laku na nehty. S jeho pomocí se kompozice snadno odstraňuje z kůže, ale není možné ji nazvat tak jemnou metodou. Po ošetření se ruce omyjí teplou vodou a mýdlem a potřou smetanou;
 • Znečištěné oděvy jsou umístěny v mrazáku. Zmrazený gel se opatrně odstraní nožem po půl hodině.
Čtěte také

Jak a coodstranit skvrny od lepidla

Kdyby v důsledku své vlastní nešikovnosti nebo nešťastné kombinace okolností zkažená skvrna znetvořila tvého milovaného ...

Užitečné tipy

Při práci s těsnicími materiály by měly být použity rukavice a respirátor. V nepřítomnosti rukavic jsou ruce mýdlové a sušené bez mytí mýdlového roztoku. Vytváří na kůži ochranný film, který se stane překážkou při lepení gelu. Existují různé typy lepidla. Mnohé z nich nelze použít na určité typy povrchů. Před prací si přečtěte návod.

Pozor!

Konvenční rozpouštědla mohou změkčit lepidlo, ale nerozpouští ho úplně.

Existuje mnoho způsobů, jak rozpustit silikonové tmely. Je důležité vědět, s jakým povrchem se jedná, aby nedošlo k chybě při práci s rozpouštědly a speciálními formulacemi.