Jak odstranit silikonový tmel z oděvu

Silikonový tmel je známý nástroj, který se často používá v různých typech oprav. Například, s jeho pomocí můžete rychle uzavřít mezery v koupelně, vytvořit zapečetěné akvárium, obnovit sprchovou vaničku ve sprše atd.

Pokud se však látka dostane do nešikovných a nezkušených rukou, nebo pokud je práce prováděna mimořádně nedbale, pak existuje riziko kontaktu těsnicího prostředku s oděvem, což nakonec povede k barvení.

Navíc díky své vysoké viskozitě a dalším vlastnostem kompozice těsnící tmel velmi rychle schne a v budoucnu se znečištění ještě těžší zbaví. Zvažte proto všechny možnosti čištění silikonového tmelu z různých povrchů.

Co je silikonový tmel

Před demontáží možností demontážeTěsnicí hmotu, stojí za zvážení látky "blíže" pochopit její vlastnosti.

Vlastnosti

Těsnicí hmota na bázi silikonu - moderní směs, která patří do gumy. Dokonale zapadá do malých trhlin a bezpečně uzavírá všechny póry v různých materiálech. Silikonový tmel je proto ceněn pro své vysoké adhezivní a adhezivní vlastnosti.

Kromě toho má tento stavební materiál mnoho důležitějších pozitivních vlastností:

 • Tvrdí v nejkratším možném čase, s výhradou okolní pokojové teploty;
 • Vztahuje se na univerzální látky, které vydrží nízké a vysoké teploty;
 • Neprochází vlhkostí, což z něj činí vynikající nástroj pro práci v „mokrých“ místnostech;
 • Snadné použití;
 • Má vysokou elasticitu.

Je dobré vědět ! Díky těmto vlastnostem jsou silikonové tmely široce používány nejen ve stavebnictví, ale také v lékařství, zubním lékařství, letectví, stavbě lodí, v každodenním životě atd.

Druhy

Dnes na trhu najdete silikonové tmely následující možnosti:

 • Na bázi kyseliny, kterou lze rozeznat žíravým zápachem připomínajícím ocet;
 • Neutrální tmely, které nemají výraznější pachy a mají méně agresivní chemické složení.

Je to důležité ! Vždy můžete zjistit typ tmelu od prodávajícího. Kromě toho na tom záleží i oblast použití materiálu.Tato informace je také uvedena na štítku a je užitečná pro správné odstranění látky.

Jak čistit oděv ze silikonového tmelu

Jakýkoli tmel obsahuje látku, jako je křemík. Je to díky němu, že směs schne tak rychle ve venkovním prostoru. Čím déle nebudete dělat nic, tím těžší bude v budoucnu odstranit tmel.

Je to důležité ! Očistěte oděv z těsnicí hmoty ihned po jeho zjištění na textilním povrchu. K tomu použijte následující účinné techniky.

Mechanické čištění

Tmel lze často odstranit pomocí triviálního zaháknutí. To znamená, že budete muset udělat následující:

 1. Protáhnout kontaminovanou oblast oděvu, aby se na tkanině vytvořil jakýsi film;
 2. Vezměte jakýkoliv plochý a ostrý předmět a opatrně odstraňte silikon.

Tato metoda je zpravidla vhodná pro pracovní oděvy a lze ji použít, pokud látka nepronikla hluboko do vláken tkaniny. Čím silnější bude těsnící vrstva, tím snadnější bude její odstranění.

Oblečení může být samozřejmě potřísněno mastnými látkami obsaženými v materiálu. Proto budou muset zastera obyčejný prací prášek nebo prací mýdlo. Pokud to tkanina dovoluje, lze použít bělidlo.

Zmrazování

Pokud postup nepřinesl požadovaný výsledek, zašpiněný oděv lze bezpečně poslat na mráz nebolednice s mrazákem po dobu 1-2 hodin. Nízká teplota neovlivní strukturu tkaniny, ale zúží ji a těsnicí hmota bude ještě jednodušší.

Stojí za to čekat, až je látka zcela ztvrdlá, a poté se odstraní ostrým nožem. Ale, bohužel, není vždy možné použít tuto metodu, zejména v procesu.

Čištění speciálními látkami

Silikon je zpravidla nejčastěji čištěn, který již dobře vyschl. Trh stavebních materiálů nabízí velký výběr nejrůznějších prostředků.

Je to důležité ! Při použití těchto látek vždy pamatujte na preventivní opatření, protože svým chemickým složením jsou velmi agresivní. Pracujte pouze v rukavicích a neumožňujte vniknutí prostředků na kůži a sliznice.

Z nejpopulárnějších prostředků tohoto typu jsou:

 • „Anti-Force“;
 • Penta 840.

Je to důležité ! Pokud je silikon odstraněn z předmětů v domácnosti, měli byste si pečlivě prostudovat návod k použití látky. Nepoškodí to nábytek ani určitou tkaninu.

Lidové léky

V případě, že neexistují žádné speciální nástroje pro odstraňování těsnicího tmelu, dochází k záchraně populárních metod, které vyzkoušely stovky tisíc pracovníků a žen v domácnosti.

Acetická esence

Nesnažte se vyhazovat oděv se zmrazeným silikonovým tmelem. Zbavte se ho nám pomůže obyčejný ocet, který by měl být v každé kuchyni.

Pro přípravu esence je nutné látku zředit vodou v množství přibližně 75% a znečištěnou látku namočit na půl hodiny do této kompozice.

Po všech chemických reakcích, které nastanou, se mazivo stane měkčím a může být bez problémů odstraněno. Pokud se nic nestalo, postup se vyplatí opakovat.

Je důležité ! Proveďte všechny operace v gumových rukavicích. Pokud je velmi velká plocha látky kontaminována, pak byste měli nosit respirátor, protože octové páry jsou poněkud škodlivé pro člověka. Ano, a vůně není příjemná.

Alkohol nebo vodka

Z silikonu lze odstranit obyčejnou vodku nebo ethylalkohol. Jeden má pouze smáčet jednu z látek s místem, kde se tmel dostal, počkat asi 60 minut a odtrhnout (nosit rukavice) tuk.

Pokud po takovém postupu zůstanou na oděvu zbytky maziva, lze je odstranit běžným kartáčkem. Tento postup můžete provádět několikrát - dokud není věc zcela čistá.

Aceton nebo bílý duch

Princip čištění je zcela analogický s předchozí metodou. Stačí jen namočit hadřík, připevnit jej k zašpiněné části oděvu, dejte noviny nahoře do 5 vrstev (nebo 1 vrstvu lepenky) a jemně na ně projděte vyhřívaným železem. Poté lze silikon bezpečně odlepit.

Je důležité ! Pokud používáte všechny výše uvedené metody, vždy nejprve vyzkoušejte látku na vnitřní straně kusu látky. Díky agresivnímu složení může být tkanina poškozena. Zapnutotyto metody se obecně nedoporučují pro jemné tkaniny.

Peroxid vodíku

Vezměte lahvičku s 98% peroxidem vodíku, navlhčete vatový tampon a jemně otřete místo znečištění. Po 5 minutách se postup opakuje, dokud není věc zcela čistá.

Benzín

Technologie je velmi jednoduchá. Potřebujeme navlhčit hadr v leteckém benzínu, dát na špinavé místo a počkat asi 30 sekund. Těsnící hmota bude mít formu želé a lze ji snadno čistit nožem.

Pokud je znečištění velké

Často se stává, že vrstva silikonového tmelu je velmi silná. V tomto případě by se měly čistit věci nejprve mechanicky. K tomu můžete vzít ostrý plastový nebo kovový předmět a škrábnout látku.

Poté, co se vrstva stane minimální, můžeme přistoupit k odstranění látky kterýmkoliv ze způsobů popsaných výše. Nezapomeňte, že postup by měl být prováděn velmi pečlivě, aby nedošlo k poškození vláken tkaniny.

Jaká je kůže rukou?

Silikonový tmel se často nanáší nejen na oděvy, povrchy, ale také na ruce. Pro odstranění látky potřebujeme teplou vodu a sůl.

Postup je následující:

 1. Rozpusťte trochu soli v nádobě v ohřáté vodě, držte ruce v tomto roztoku;
 2. Zkuste zdrsnit tmel pevným kartáčem nebo Penza;
 3. Pokud jste nemohli zcela vyčistit ruce -postup opakujte.

Je důležité ! Pokud má pokožka rukou nějaké řezy /jizvy, které jsou získány v průběhu práce, měli byste místo soli použít mýdlo. Samozřejmě, že je horší vyrovnat se s tímto úkolem a proces se bude muset několikrát opakovat.

Existuje další osvědčená metoda čištění kůže rukou před silikonovým tmelem:

 1. Zahřívejte slunečnicový olej a ruce s ním navlhčete;
 2. Počkejte 15 minut, otřete nečistoty pracím prostředkem;
 3. Opakujte postup, dokud nebudou ruce zcela čisté.

Nezapomeňte ! Po odstranění tmelu z rukou používejte speciální zvláčňující krém, který zabrání vysychání a popraskání kůže.

Jak čistit sklo a dlaždice z tmelu

Zjistili jsme, jak čistit pokožku a oděv ze silikonového tmelu. Ale protože tento materiál je velmi často používán v koupelnách, kuchyních atd. a bylo by hezké vědět, jak ji odstranit z dlaždic a skleněných povrchů.

Zde je několik užitečných tipů:

 • Pokud těsnící tmel právě znečistil povrch, může být odstraněn čistým hadříkem navlhčeným v octě zředěném vodou. Je však důležité si uvědomit, že čím déle je látka na povrchu, tím silnější schne. Proto povrch očistěte co nejrychleji;
 • Pokud je tmel na povrchu, jehož vzhled nehraje zvláštní úlohu, může být odstraněn škrábáním nebo pemzou, nožem atd. Tmel se odřízne nožem a pemzouleští povrch.Je to důležité ! Pokud není po ruce žádná pemza, můžete použít běžný vak na sůl. Udělej to jednoduché - musíte nalít sůl do obvazu, a pevně ji. Po tomto čištění zůstane mastná skvrna - může být odstraněna oknem nebo mycím prostředkem na mytí nádobí;
 • Pokud je povrch „obličejový“, můžete z nich odstranit tmel bílým duchem a nožem. Je nutné navlhčit těsnicí hmotu a po 10 minutách, když se stane měkčí, seškrábněte nožem. V případě potřeby lze proces opakovat, dokud není povrch dokonale čistý.

Je důležité ! Všechny výše popsané metody naznačují kontakt s různými chemicky agresivními látkami a ostrými předměty. Proto nezapomeňte na preventivní opatření a dodržujte všechny postupy velmi pečlivě.

Jak odstranit tmel z akrylové lázně

Akryl se bojí různých chemikálií a je snadno poškozitelný. Proto pro jeho čištění od silikonového tmelu stojí za to použít tyto dvě metody:

 1. Bílý duch. Mělo by se používat opatrně - povrch otírejte velmi opatrně. Princip činnosti je stejný, jak je popsáno výše;
 2. Speciální látka Dow Corning OS-2. Určeno speciálně pro čištění různých výrobků ze silikonů a jiných typů maziv.

Pamatuj ! Tyto dvě látky jsou naprosto bezpečné pro akrylový povrch - nekorodují a nezpůsobují žádné škody. Ale stojí za to býtExtrémně elegantní při utírání špinavé oblasti.

Samozřejmě je mnohem snazší zabránit vzniku kontaminace silikonovým tmelem, než je očistit od oděvu po dokončení všech prací. Proto je nutné dodržovat maximální přesnost během provozu a dodržovat všechna pravidla pro používání této látky.

Každá plocha musí být připravena předem - přilepte ji krycí páskou, lepenkou nebo polyethylenem atd. Oblečení také stojí za to mít zvláštní, což není škoda být vyhozen, v takovém případě.

Pokud se budete řídit těmito jednoduchými pravidly, můžete se v budoucnu ušetřit další práci.