Jak čistit super lepidlo

Velmi často se v každodenním životě musí používat superglue. Pokud se používá nedbale, lepidlo se může rozlit na nábytek nebo si znečistit ruce. Lepidlo schne okamžitě. Je zbytečné umývat vodu znečištěním, je odolná vůči vodě.

Ale není nutné spěchat, aby se věc vyhnala, stačí vyzkoušet několik způsobů, jak ji vyčistit.

Lepidlo se skládá z kyseliny kyanoakrylové. To přispívá k hustému spojení poškozeného dílu nebo předmětu. Látka je prakticky nerozpustná ve vodě, ale interaguje s organickými rozpouštědly - acetonem, lakovým benzínem. Výpary Superglue dráždí sliznice nosu, úst a očí. Je nutné pracovat s superglue v ochranných rukavicích, chránit pokožku rukou před škodlivými účinky.

K vyčištění stop superglue se používá několik metod:

  1. Mýdlo nebo roztok sody se solí;
  2. Směsi ethylalkoholu nebo alkoholu;
  3. Aceton, lakový benzín, odstraňovač laků na nehty;
  4. Chemické agresivní kapaliny.

První metoda má minimální toxický účinek jak na kůži, tak na věci. Metoda však dává požadovaný výsledek, pokud bylo znečištění přijato právě teď. Při eliminaci staré metody lepení skvrnneúčinné. Směsi obsahující alkohol ovlivňují složku obsahující akrylové kyseliny a přispívají k její destrukci. Podle stupně dopadu na kůži je alkohol jemnou látkou a je bezpečný. Používání rozpouštědel a chemických účinných látek je doporučeno použít naposledy po použití dvou výše popsaných metod. Rozpouštědla a jiné agresivní látky mohou způsobit popáleniny, vyvolat alergickou reakci, poškodit nebo trvale zkazit věc znečištěnou lepidlem.

Jak čistit superglue z kůže rukou

Pokud se lepidlo dostane na pokožku rukou, je naléhavé očistit pokožku. Látky obsažené v prostředku mají toxický účinek na epidermis. Chcete-li začít, umyjte si pokožku rukou mýdlem a nechte působit několik minut. Chcete-li zvýšit účinek mýdla, před použitím, můžete použít křoviny, alkohol-obsahující tonikum. Akrylový film se začíná rozkládat a vypadávat z kůže.

Můžete se pokusit vyčistit prsty vodkou. Pokud je kontaminovaná oblast malá (například prsty), vložte prsty do sklenice s vodkou na několik minut. Lepidlo postupně zmizí.

Jedlá soda má účinný účinek v boji proti stopám lepidla. Nanáší se na kůži a otírá se masážními pohyby. Namísto lepidla se vytvoří suchý bílý film, který se snadno odděluje od pokožky.

Vazelína je dobrým, osvědčeným nástrojem pro odstranění superglue. Jeho tření na postiženéa ponechte 5 minut. Pak se vazelína promyje zbytkem lepidla pod tekoucí vodou. Pokud nemáte po ruce vazelínu, pak to udělá krém na ruce nebo balzám na rty. Zpravidla obsahují vazelínu.

Rostlinný olej pomáhá čistit ruce před stopami žíraviny. Na vatový tampon se nanese několik kapek oleje, které se 5 minut vmasírují do kůže. Po několika minutách začne lepidlo odlupovat kůži a je odstraněno bez stopy. Místo rostlinného oleje jsou vhodné všechny kosmetické oleje: mandle, broskev, olej z pšeničných klíčků. Tyto oleje pomáhají nejen zbavit se lepidla, ale také hydratují pokožku rukou.

Pokud má superglue čas, aby se dobře vstřebala do kůže, uchýlila se k mechanickému čištění. Postup se provádí opatrně, aby nedošlo ke zranění kůže. Pro mechanický způsob čištění vhodný pemza nebo pilník na nehty. Zbytky lepidla opatrně očistěte nástrojem. Tato metoda funguje zcela, ale poškozuje horní vrstvu epidermy a používá se v beznadějných případech. Po odstranění superglue z kůže, musí být vaše ruce umýt mýdlem a zvlhčete výživným krémem.

Jak odstranit stopy superglue z oděvů

Můžete se pokusit odstranit superglue pomocí oblečení mýdlem nebo roztokem sody. Tato metoda je vhodná pro věci z jemných tkanin: hedvábí, šifon, satén. Zředěný roztok mýdla zřeďte v horké vodě a položte na skvrnu, otřete ho měkkým štětinovým kartáčkem a roztok nechtepůsobit po dobu 10 minut. Potom se předmět promyje práškem a odstraňovačem skvrn. Pokud je znečištění čerstvé, zmizí. U starých skvrn není metoda účinná. Stejným způsobem se aplikuje roztok obsahující sůl a sodu (1 lžička ingrediencí na jeden šálek vody).

Pokud mýdlo a soda nepomáhají, použijte odstraňovač laku na nehty. Je speciálně navržen pro likvidaci akrylových látek. Před použitím zkontrolujte účinek kapaliny na tkaninu. K tomu, na špatné straně tkaniny dát 2-3 kapky kapaliny a sledovat reakci látky. V případě, že barva z věci začne slazit, a klky jsou zničeny, pak z popsané metody musí být opuštěn.

Pokud je materiál odolný, pak se na bavlněnou podložku nanese malé množství kapaliny a vmíchá se do tkaniny. Je-li disk znečištěn lepidlem, musíte si vzít nový a postup opakujte, dokud superglueť úplně nezmizí. V případě obtížného odstranění skvrn se místo odstraňovače laků používá aceton nebo bílý destilát. Tato rozpouštědla mají silnější chemické vlastnosti a snadno odstraňují zbytky superglue.

Odstraňování lepidla z různých povrchů

Před odstraněním superglue z povrchu je třeba zkontrolovat, zda není odolná vůči použitým látkám. Pro plastové a lakované materiály je zakázáno používat aceton. V opačném případě se z povrchu odstraní lak a lesk.

Mnohé ženy v domácnosti vědí, že supergluedobře odstraněný dimexidum. Látka se prodává v lékárnách a stojí asi 50 rublů. Chemickými vlastnostmi má sloučenina destruktivní účinek na polyalkylové skupiny. Dimexid nevykazuje toxické vlastnosti na kůži rukou a nezpůsobuje poškození materiálu. Lze jej bezpečně použít k odstranění lepicích skvrn. Pomocí vatového tamponu nebo čistého hadříku se Dimexide aplikuje na kontaminovaný povrch a nechá se působit 10-15 minut, pak se místo setře vlhkým hadříkem a nechá se uschnout. Zbytky lepidla by neměly zůstat.

Praxe ukazuje, že při použití výše uvedených metod je pravděpodobnost odstranění skvrn lepidla velmi vysoká. Ale pokud znečištění není zobrazen v žádném případě, pak v železářství musíte koupit speciální nástroj - antiadhezivní barvy. Obsahuje sloučeninu, která změkčuje kyanokrylát. Anti-lepidlo je pohodlné a snadno se používá: stačí ho dát na nečistotu a nechat hodinu. Poté se pomocí čistého suchého hadříku odstraní zbytky lepidla a nečistot. Vyčištěný povrch se promyje vodou a nechá se uschnout.