Jak odstranit skvrny od oděvů a tkanin doma

Dokonce i ta nejopatrnější osoba má někdy na sobě oblečení. Ale nehrajte své oblíbené věci. Většina skvrn, včetně komplexních, může být odstraněna pomocí výrobků pro domácnost nebo moderních průmyslových odstraňovačů skvrn. Je důležité, abyste s tímto zpožděním neprobíhali a ihned po detekci odstraňte skvrnu. Koneckonců, dlouhodobé znečištění přístupné čištění je mnohem obtížnější.

Základní doporučení pro odstraňování znečištění v domácnosti

Efektivní odstraňování skvrn z textilie je nemožné bez předchozího určení povahy kontaminace. To určuje způsob, jak se s tím vypořádat. Nečistoty z některých látek zanikají po umytí v horké nebo studené vodě běžnými čisticími prostředky. Pro jiné skvrny, tato metoda nebude fungovat, a znečištění bude jen silnější v tkanině. V tomto případě platíspeciální odstraňovače skvrn.

U obtížných kontaminantů vyžadujících nestandardní přístup k čištění patří:

 • stopy čaje, kávy, ovocných a zeleninových šťáv;
 • skvrny z trávy, bobulí nebo ovoce;
 • zbytky gumy nebo pryskyřice;
 • krevní skvrny ;
 • stopy kosmetiky;
 • rez;
 • potné skvrny ;
 • kontaminace mastnými produkty.

Chemické látky pro domácnost, průmyslové odstraňovače skvrn nebo běžné výrobky pro domácnost se používají k odstranění skvrn na látce. Je důležité si uvědomit, že tenké tkáně netolerují působení agresivních látek. Je lepší odstranit trvalé skvrny ve vláknech nejprve zevnitř ven pomocí štětce. Aby nedošlo k tvorbě skvrn na tkanině, posypeme škrobem na místě a znečištění samotné se odstraní z okrajů do středu.

Použití odstraňovačů skvrn

Nyní mají železářství širokou škálu odstraňovačů skvrn s různými vlastnostmi. Někteří úspěšně zvládají složité a staré znečištění, jiní nemohou odstranit ani ty nejjednodušší skvrny. Proto je obtížné pochopit kvalitu nástroje bez speciálních znalostí.

Důležité!

Při nákupu odstraňovače skvrn si buďte jistijeho složení. Prostředky s agresivními složkami nejsou vhodné pro všechny tkaniny. Tyto látky se aplikují pouze na místě v malém množství.

Při výběru odstraňovače skvrn musíte vědět, že neexistuje účinný univerzální prostředek, který by stejně dobře vyhovoval místům různého původu na všech typech tkanin. Obvykle inzerované prostředky buď nevyhovují dobře kontaminantům, nebo mají agresivní složení, které není vhodné pro čištění jemných tkanin.

Při použití odstraňovačů skvrn je důležité si pozorně přečíst návod a přesně jej dodržovat. Není možné zvýšit množství činidla, koncentraci roztoku nebo dobu expozice. Také by se nemělo snažit zbavit se skvrn na oděvu, pokud je podle návodu zakázáno používat odstraňovač skvrn na takové tkanině.

Využití dostupných nástrojů

Někdy jsou i nejdražší odstraňovače skvrn neúčinné, když se snaží odstranit trvalé skvrny z oblečení doma. Některé ženy v domácnosti věří, že domácí opravné prostředky dávají výsledek mnohem lépe inzerované značkové odstraňovače skvrn a dávají přednost jejich použití.

Mýdlo na praní prádla

Tento jednoduchý výrobek je vynikajícím prostředkem k odstranění skvrn z bílého oblečení nebobarevné tkaniny. Většina nečistot dopadajících na oděv je dokonale umyta v chladné vodě obyčejným mýdlem. Kromě toho je tento nástroj mnohem levnější než odstraňovače skvrn značek.

Na rozdíl od chemikálií mýdlo na prádlo nebude pokazit ani nejjemnější a jemnou tkaninu. Proto, aby se odstranily nečistoty z oděvu, je namočen ve studené vodě, otírá postižené místo mýdlem z obou stran. Poté se skvrna omyje na rukou nebo pomocí pračky.

Peroxid vodíku a aspirin

Vynikajícím způsobem, jak odstranit skvrny od oděvu, je kombinace peroxidu vodíku s tabletou drceného aspirinu. Tato směs může odstranit skvrny na oděvu neznámého původu, složité stopy bobulí, rzi nebo trávy.

Směs peroxidu vodíku se sódovým práškem je užitečná při mytí dětských věcí. Za tímto účelem smíchejte stejný objem látky a aplikujte přímo na skvrnu nebo smíchejte s detergentem. Pak se věci umyjí v pračce nebo ručně.

Stolní ocet

Pomocí stolního octa můžete odstranit skvrny a zvýšit jas barev na tkanině. Tento nástroj je vhodný i pro bílé výrobky a pro šití z tkaniny se vzorem. Za tímto účelem se během promývání do vody nalije ocet o koncentraci 9%.

Důležité!

Pokud používáte ocet, nepřidávejte jej do vody ve velkém množství nebo oblečení v připraveném roztoku uchovávejte příliš dlouho.Dost na nalít 3 lžíce. Já 5 litrů vody a namáčení čtvrt hodiny. Jinak bude látka kazit.

Soda a sůl

Tyto dvě látky, v kombinaci s mýdlem, mohou setřít i odolné skvrny. Chcete-li připravit čistící prostředek vzít 4 lžíce. Já soda a sůl a 2 lžíce. Já tekuté mýdlo. Hmota je rozdělena na odebrané znečištění a ponechána působit 2-3 hodiny. Pak se předmět umyje obvyklým způsobem rukama nebo automatickou pračkou. Směs soli a sody je zvláště vhodná pro čištění bavlněných předmětů vyrobených z bílého plátna nebo se vzorem.

Odstranění mastných skvrn

Nejčastěji jsou na oděvu mastné stopy různých potravin. Pro jejich odstranění bylo vyvinuto mnoho nástrojů, které se používají v závislosti na stáří kontaminace a složení tkaniny:

 1. Stopy tuků, které jsou právě zanechány, lze snadno odstranit, pokud okamžitě otřete vysoce kvalitní prací prostředek do kontaminované oblasti tkaniny a omyjte ho v horké vodě.
 2. Není-li možné oděv okamžitě uzamknout, strouhanka se rozetře do mastné stezky nebo se zakryje obyčejnou solí. Tyto látky táhnou tuk z vláken tkaniny. Pak se oblečení umyje v horké vodě s práškem.
 3. Na bílých věcech se právě zanesené tukové značky odstraní křídou nebo mastkem. Prášek usne na špinavém místě a nechá 1-2 hodiny. Pak se oblečení umyje obvyklým způsobem.
 4. Odstranění starých skvrn tuků může být směsí křídy a benzínu. směs se třese do kontaminované oblasti na tkanině apo dobu 3 hodin. Poté prádlo vyperte v horké vodě.
 5. Pokud je stopa tuku příliš velká, aplikujte terpentýn. V této látce je skvrna namočena a poté promyta obvyklým způsobem.
 6. U barevných tkanin se stopy tuku odstraňují směsí stejných částí mýdla a glycerinu. Tato hmota se vtírá do skvrny a nechá se den. Pak se omyje ručně nebo v psacím stroji v horké vodě.
 7. Bez praní se můžete zbavit mastné stopy, pokud ji zakryjete dětským práškem a zakryjete tenkým papírem. Poté je tato oblast několikrát vyžehlena vyhřívaným železem.

Důležité!

Stopy motorového oleje nebo jiného technického maziva se odstraňují stejnými prostředky jako kontaminace potravin.

Odstraňování skvrn z potu

Takové znečištění je klasifikováno jako komplexní. Pot obsahuje mnoho organických látek, které korodují barviva a kazí jemné látky, jako je hedvábí a vlna. Pro odstranění těchto stop a nepříjemného zpoceného zápachu je vhodné přidat do vody na mytí kapalný amoniak.

Kontaminace potem může být odstraněna těmito látkami:

 • rozpusťte 5 ml hyposulfitu v 1 šálku teplé vody a rozetřete produkt na špinavou stopu, poté věc umyjte jako obvykle;
 • pro vlněné oděvy je vhodné ošetřit stopy potu koncentrovaným roztokem soli;
 • k odstranění stop potu pomáhá při léčbě alkoholem;
 • Ethanol se smíchá s čpavkem a tímto prostředkem otřete stopy potu na podšívce a dalšísyntetické tkaniny.

Odstraňování skvrn z barev

Olejové barvy je obzvláště obtížné odstranit z tkaniny. K odstranění těchto stop není dostačující jednoduché praní vysoce kvalitním pracím prostředkem. Vyžaduje expozici chemickým produktům s agresivním složením. Ale i takové skvrny mohou být odstraněny samy, pokud nejsou staré.

Metody čištění skvrn nátěru:

 • otřete kus bavlny navlhčenou petrolejem, pokud to nestačí a stopy barvy zůstanou, léčba pokračuje amoniakem;
 • promíchejte stejné množství terpentýnu a benzínového mýdla a několik minut ho vmíchejte do špinavé stopy, poté prádlo vyperte saponáty;
 • zpracujte místo znečištěné barvou terpentýnem a poté otřete koncentrovaným roztokem jedlé sody;
 • změkčovací nátěrové stopy otřete postiženou oblast máslem a poté odstraňte skvrnu benzínem.

Důležité!

Velmi čerstvá stopa olejové barvy je silně mýdlová. Po půl hodině se zbytky znečištění odstraní a věc se umyjí rukama nebo v pračce.

Jak umýt krev

Pokud je náhodou oblečení obarveno krví, čištění by mělo být zahájeno co nejdříve. Pokud znečištění vyschne, bude velmi obtížné jej vyčistit. Čerstvá krev se promyje studenou vodou. Je nemožné použít horké - krev bude koagulovat a vstupovat do vlákna.

Kdyby však nebylo možné prát oblečení, tak jiněkolik hodin. Poté omyjte ve studené vodě s vysoce kvalitním detergentem. Výsledek lze zlepšit předběžným zpracováním barviva čpavkem nebo boraxem.

Škrob smíchaný s malým množstvím vody se používá k čištění krvavých stop jemných tkání. Výsledná suspenze se vtírá do obarvené oblasti a pak se promyje studenou vodou. Předem si můžete několik hodin namočit do osolené vody.

Odstranění kontaminace z čaje, vína a kávy

Tyto komplexní kapaliny často obsahují taniny a proteinové sloučeniny spolu s barvivy. Odstranění těchto míst proto vyžaduje více času a úsilí. Vápník nebo vysoce koncentrovaný solný roztok v kombinaci s tuhým kartáčem je vhodný pro odstraňování takových značek. Pokud je skvrna velmi stará, pak je věc namočená v peroxidu vodíku po dobu 15 minut a poté opláchnuta studenou vodou.

Stopy kávy a čaje zmizí, pokud věc namočíte do roztoku připraveného z 1,5 litru vody, 1 lžičku. amoniak a 0,5 lžičky. prášek. Pak se oblečení opláchne studenou vodou s přídavkem malého množství octa.

Stopy vína jsou rychle odstraněny, pokud jsou naplněny solí a poté umyty v teplé vodě mýdlem. Další možností je rozložit věc v dřezu tak, aby byla kontaminovaná oblast otevřená. Potom se na poškozené místo nalije vařící voda, dokud nezmizí skvrna. S barevnými věcmi se znečištění vína umylo směsí syrového žloutku aglycerol. Pak se oblečení umyje ve studené vodě.

Odstranění starých komplexních kontaminantů

\ t

Pro čištění špinavých kuchyňských utěrek, starých mastných skvrn a stop omáček vám zkušené ženy v domácnosti poradí s použitím několika metod. Znečištění tohoto druhu se rychle vymyje, pokud budete namočit věci ve směsi stejného množství vodky a glycerinu půl hodiny. Potom se tkanina opláchne v čisté vodě a pak se promyje saponáty.

Mléko se kombinuje s modřením s ještě trvalejší špínou. V 1 l vařeného mléka, zředit 1 polévková lžíce. Já zakalení a ponoření znečištěné látky do horké kapaliny. Po 30 minutách se produkt odstraní a zbytky mléčného výrobku se vymyjí v čisté teplé vodě.

Prací mýdlo v kombinaci se silikátovým lepidlem dobře zvládá i nejtrvalejší znečištění. V tomto případě, v 1 vařené vody rozpustit 100 g čipů z prádla mýdla a nalijte ve stejné 1 polévková lžíce. Já silikátové kancelářské lepidlo. Kontaminované kuchyňské utěrky se ponoří do tohoto roztoku a vaří se půl hodiny. Po této úpravě nejsou stopy mastných starých skvrn.

Čistící skvrny od svrchního oděvu

Kabáty a bundy nejsou chráněny před náhodným znečištěním. Je velmi snadné barvit drahé oblečení omylem opřeným o špinavou stěnu nebo sedět na lavičce, která nebyla po malování vysušena. Ale i v tomto případě je možné vyrovnat se s obtížnými skvrnami na vlastní pěst.

Vyčistěte složité skvrnykůže věci pomůže směs stejného množství glycerinu a technického alkoholu. Výrobek se jemně vtírá do kontaminovaného místa. Pokud se po této úpravě oblast lehce zesvětlí, vada se opraví tónováním kůže speciální barvou. Na produktech z lehké kůže jsou skvrny odstraněny citronovou šťávou.

Skvrny z inkoustu a kuličkového pera na svrchních oděvech jsou hojně pokryty vlhkou solí a ponechány po dobu 2-3 dnů. Potom se sůl otřese a skvrna se odstraní kusem látky navlhčeným terpentýnem.

Důležité!

Tukové skvrny od spodních bund a kabátů kartáč zubního prášku. Mírně se zředí vodou a otře se měkkým kartáčkem na špinavém místě. Poškozené místo je pak nahoře pokryto bílým papírem a lisováno lisem. Po 24 hodinách se zbývající prášek protřepe a zbývající stopy nečistot se obvyklým způsobem promyjí.

Závěr

Navrhované metody řešení skvrn jsou považovány za nejefektivnější, ale existují i ​​jiné možnosti. Proto nebuďte rozrušený kvůli náhodnému znečištění oděvu. Stojí za to vyzkoušet jednu z možností čištění před vyhodením své oblíbené věci.